|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

نمايشگاه مطبوعات؛ عادت يا ضرورت؟magiran.com: نمايشگاه مطبوعات؛ عادت يا ضرورت؟
 
 

 ايرنا 8/8/96

نمايشگاه مطبوعات؛ عادت يا ضرورت؟

تهران- ايرنا- نمايشگاه مطبوعات يك دورهمي بزرگ است كه هر ساله اهالي رسانه فرصت مي‌كنند با مخاطبان خود رخ در رخ گفتگو كنند و دست كم براي چند دقيقه در سال، مخاطبِ مخاطبان خود شوند.
    بيست و سومين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها اين روزها در محل نيمه ‌دائمي نمايشگاه‌هاي تهران، همان مصلّاي تهران، در حال برگزاري است. غرفه‌هاي رنگارنگِ بزرگ و كوچكي در شبستان مصلّا برپا شده كه بسته به توان مالي و شهرتِ صاحبانشان، برخي در راهروهاي اصلي قرار دارند و بيشتر در معرض ديد مخاطبان هستند و شماري نيز در كناره‌ها و گوشه‌ها و كُنج‌ها و يا طبقه‌ بالا جاي گرفته كه طبيعي است كمتر در چشم باشند.
    از منظره‌هاي هر ساله تكرار شونده نمايشگاه مطبوعات، رقابت غرفه‌داران بر سر آوردنِ چهره‌هاي سياسي، اجتماعي، فرهنگي، هنري، ورزشي و... به غرفه‌ رسانه‌هاي مختلف است. اين عمل نيز نوعي رقابت است كه في‌نفسه از نمك جذابيت هم بهره‌مند است، اما گاه آش اين رقابت آن‌قدر شور مي‌شود كه منجر به جرّ و بحث بين دعوت‌كنندگان غرفه‌هاي گوناگونِ گاه همسايه مي‌شود.
    از ديگر صحنه‌هاي تكراري نمايشگاه، ديدن نايلون‌هاي بزرگِ لبريز از مجله و روزنامه و نشريه و كاغذ رايگان است كه در هر دو دست برخي از بازديدكنندگان نمايشگاه ديده مي‌شود و مدام اين سؤال را در ذهن ايجاد مي‌كند كه عزيزان اين همه مطبوعه را كي قرار است بخوانند، آن هم در حالي كه همه از وضعيت مسرت‌بخش سرانه مطالعه‌يمان به خوبي آگاهيم.
    به هر روي، نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها نيز همچون همه پديده‌هاي اين‌جهاني ضعف‌ها و قوت‌هايي دارد؛ به سراغ چند تن از اهاليِ رسانه حاضر در نمايشگاه رفته‌ايم تا ديدگاهشان را درباره ضرورت برپايي نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها، با همه داشته‌ها و نداشته‌هايش، مطرح كنند و با مخاطبان به اشتراك بگذارند.
    
    
     ** مردم دوباره به رسانه‌هاي رسمي بازمي‌گردند
    محمدمهدي رحيمي، مديركل اخبار داخلي خبرگزاري مهر، بر اين باور است كه رسانه، امروز ديگر جزئي از زندگي مردم شده است. او مي‌گويد: تعريف از رسانه نيز نسبت به گذشته متفاوت شده است، امروز ديگر مرزهاي رسانه از راديو و تلويزيون و روزنامه‌ها و مجله‌ها و سايت‌ها و خبرگزاري‌ها عبور كرده و شبكه‌هاي اجتماعي را نيز شامل مي‌شود كه اين شبكه‌هاي اجتماعي به جدّي‌ترين منبع خبري مردم بدل شده است. اگر قائل به اين تعريف و تفسير از رسانه باشيم و بپذيريم كه مردم بيش از آنكه در پي روزنامه و خبرگزاري باشند، در شبكه‌هاي اجتماعي به دنبال خبر مي‌گردند، آن‌گاه بايد ببينيم نمايشگاهي كه محل عرضه و نمايش روزنامه و مجله و خبرگزاري‌ها است، در اين شرايط چه‌قدر مي‌تواند كاركرد مفيد داشته باشد؟
    او ادامه مي‌دهد: بعضي از اهل فن و استادان حوزه رسانه اما معتقدند اين موج گرايش به شبكه‌هاي مجازي، موجي گذرا است كه چون سنديت و صحت اخبار در اين شبكه محل ترديد جدّي است، به مرور زمان مردم دوباره به سراغ رسانه‌هايي مي‌روند كه شناسنامه‌دار هستند و اخبارشان سنديت دارد. البته همين الآن نيز تاحدي به همين شكل است و مردم بسياري از خبرهاي منتشر شده در شبكه‌‌هاي مجازي را تا در رسانه‌هاي معتبر مكتوب يا تصويري نبينند، با يقين نمي‌پذيرند.
    
    
     ** فرصت ديد و بازديد با همكاران رسانه‌يي
    مدير كل اخبار داخلي خبرگزاري مهر به دو فرصت مهم نمايشگاه مطبوعات نيز اشاره مي‌كند: براي اهالي رسانه اما فرصت نمايشگاه، از دو جهت بسيار ارزشمند است؛ يكي اينكه به هر حال ما در روز تعدادي بازديدكننده داريم؛ مثلاً ما در خبرگزاري مهر روزانه 20 هزار نفر بازديدكننده داريم، اما همه آنها به صورت مجازي است و طبيعتاً وقتي زمينه‌يي فراهم شود كه اين مخاطبان را بتوانيم به‌صورت حضوري ببينيم و به غرفه ما مراجعه كنند و نكات و ديدگاه‌ها و انتقادهايشان را مطرح كنند، اتفاق مطلوب و دلچسب و خوشايندي است، زيرا حتي انتقادها به ما نشان مي‌دهد كه ما داريم ديده مي‌شويم و اين ما را دلگرم مي‌كند.
    او مي‌افزايد: دومين فرصت ارزشمند نمايشگاه، ديدن همكاران رسانه‌يي است؛ ما در نمايشگاه مي‌توانيم به‌شكل حضوري و بي‌واسطه با همكاران صنفيمان ديدار و گفتگو داشته باشيم كه اين ديدارها در برخي موارد منجر به هم‌افزايي و همفكري و تبادل سوژه مي‌شود.
    
    
    ** نمايشگاه و آگاهي رسانه‌ها از ميزان تأثيرشان بر مخاطب
    پژمان كريمي، دبير سرويس ادب و هنر روزنامه كيهان، معتقد است نمايشگاه فرصتي است براي ديدار رسانه با مخاطبانش. او مي‌گويد: وجود ظرفيت رويدادي به نام نمايشگاه مطبوعات سبب مي‌شود، اهالي رسانه و دست‌اندركاران يك جريده بتوانند نيازهاي مخاطبانِ خود را دريابند و از جهتي بتوانند بازتاب و ميزان تأثير رسانه خود را در ميان مخاطبان متوجه شوند. از طرف ديگر نمايشگاه مطبوعات اين بستر را فراهم مي‌كند كه اگر براي مخاطب سوءتفاهي نسبت به متنِ خبرها و مقاله‌ها و گزارش‌هاي رسانه به‌وجود آمده باشد، بيايد و ديدگاه خود را با پديدآورندگان آن مطالب درميان بگذارد.
    
    
     ** رسانه بايد آن‌قدر ظرفيت داشته باشد كه صداي مخالفش را بشنود
    دبير سرويس ادب و هنر روزنامه كيهان همچنين مي‌گويد: در مجموع مي‌توان گفت كه در نمايشگاه مطبوعات مي‌تواند نوعي فضاي مفاهمه پديد آيد، البته به شرطها و شروطها؛ و آن، اينكه يك رسانه بايد آن‌قدر ظرفيت داشته باشد كه بتواند صداي مخالفش را هم بشنود و فضايي را به‌وجود آورد كه مخالفش نيز راحت بتواند به غرفه آن رسانه بيايد و حرف دل خود را بيان كند. اما احساس مي‌كنم در فضايي كه ما داريم كار رسانه‌يي مي‌كنيم، اگر چه شعار برخي رسانه‌ها تحمل مخاطب و تحقق جامعه چندصدايي است، اتفاقاً همين رسانه‌ها برخلاف شعار خود صداي مخالف را تحمل نمي‌كنند و به همين دليل است كه مي‌بينيم فضاي رسانه‌يي ما آكنده از هتاكي و افترا است. به همين دليل برخي از رسانه‌هاي ما در نمايشگاه مطبوعات حاضر نشده‌اند، كه اين در واقع اعتراض اين رسانه‌ها نسبت به اين فضا و نيز تبعيض‌هاي موجود است، تبعيض‌هاي كه جاي مطرح كردن آن‌ها، اينجا نيست.
    
    
    ** ديد و بازديدهاي نمايشي
    پژمان كريمي، دبير سرويس ادب و هنر روزنامه كيهان، با اشاره به اينكه ديد و بازديدهاي چند دقيقه‌يي برخي از چهره‌ها و مسئولان با دست‌اندركارانِ رسانه‌ها در غرفه‌هاي مختلف نمايشگاه، كاركرد رسانه‌يي چندان مفيدي ندارد، مي‌گويد: بسياري از اين بازديدها تنها جنبه نمايشي دارد. قاطعانه عرض مي‌كنم كه بسياري از مسئولان و افرادي كه به غرفه‌هاي مختلف سر مي‌زنند، اتفاقاً هيچ رابطه خوبي با رسانه‌ها ندارند. اين افراد در غرفه‌هاي رسانه‌هاي گوناگون حاضر مي‌شوند تنها به اين دليل كه مصاحبه‌هاي گوناگوني با آنان انجام شود تا به منزله چهره‌يي رسانه‌يي به مردم معرفي شوند، اما بايد پرسيد چند نفر از اين افراد واقعاً تلاش كرده‌اند با رسانه‌ها ارتباط خوبي داشته باشند و به مطبوعاتِ مخالف خود روي خوش نشان دهند؟ البته بايد توجه داشت كه زمان برپايي محافلي چون نمايشگاه مطبوعات يا جشنواره فجر‌ هر قدر به رويدادهاي انتخاباتي نزديك‌تر باشد، اين دست بازديدها هم زيادتر مي‌شود. مثلاً من در جشنواره فجر مسئولاني را مي‌ديدم كه با خانواده به جشنواره مي‌آمدند درحالي كه اصلاً نه فيلم را مي‌شناسند و نه سينما را. از اين‌رو من معتقدم مخاطب اصلي نمايشگاه مطبوعات مردم هستند، نه مسئولان؛ به همين دليل است كه رسانه‌ها براي مردم بيشتر اعتبار قائلند تا فلان مسئولي كه بيشتر دست به يك حركت پوپوليستي مي‌زند.
    
    
    ** برخي مي‌خواهند حتي با خبرنگار دعوا كنند!
    پريسا غفاري، خبرنگار بسكتبال و حوزه ورزش بانوان روزنامه خبر ورزشي، بر نقش نمايشگاه در شناساندن رسانه‌هاي گوناگون تأكيد دارد و مي‌گويد: نمايشگاه مطبوعات مي‌تواند نقش بسيار مهمي در معرفي تمامي رسانه‌ها داشته باشد و با توجه به شناختِ كمترِ مردم از تعداد و تنوعِ روزنامه‌هاي ورزشي، در قياس با ديگر رسانه‌ها، اين نمايشگاه زمينه آشنايي بيشتر مخاطبان با رسانه‌هاي ورزشي را فراهم مي‌آورد و سبب مي‌شود مخاطبان از نزديك با اعضاي تحريريه آشنا شوند و نقدهاي خود را مطرح كنند، كه اين، بسيار به ما كمك مي‌كند تا بتوانيم با اهداف مردم پيش برويم. بسياري از افراد مي‌آيند و مي‌خواهند با خبرنگاران بخش‌هاي مختلف صحبت كنند. گاه نيز برخي افراد مي‌آيند و حتي با خبرنگار بحث و دعوا مي‌كنند، چرا كه معتقدند برخي مطالب عليه آنان نوشته شده است.
    
    
     ** لزوم تجديدنظر در نمايشگاه مطبوعات
    واحدي، از مسئولان غرفه همشهري در نمايشگاه مطبوعات امسال، به پيشينه نمايشگاه مطبوعات و آن زماني اين نمايشگاه با نمايشگاه كتاب به شكل مشترك برگزار مي‌شد، اشاره مي‌كند و مي‌گويد: نمايشگاه مطبوعات زماني، بخشي از نمايشگاه كتاب بود. آن زمان تنها دسترسي مردم به رسانه‌يي جز تلويزيون، همين روزنامه‌ها بود كه مردم جلو غرفه‌ها جمع مي‌شدند و بحث‌هاي چالشي پيش مي‌آمد و اتفاق‌هاي خوبي رقم مي‌خورد. جدايي نمايشگاه مطبوعات از نمايشگاه كتاب، خود يك اتفاق بود؛ يعني مطبوعات اين صلاحيت را داشته كه با توجه به گسترش كمّي و كيفي رسانه‌هاي مختلف، نمايشگاهي مستقل داشته باشد، كه البته در سال‌هاي گذشته با فراز و نشيب بسياري همراه بوده است. امروز اما در شرايطي كه پيشرفت فنّاوري هر ماه نسبت به ماه قبل بسيار متفاوت است و با در نظرگرفتن نسبت ميزان اطلاع‌ رساني فضاي مجازي نسبت به مطبوعات، شايد بايد در رويكردهاي نمايشگاه مطبوعات قدري تجديد نظر صورت گيرد.
    واحدي مي‌گويد: البته اين اتفاق در چند سال گذشته نيز روي داده است؛ در حدود هفت، هشت سال گذشته اين نمايشگاه، نمايشگاه «مطبوعات» بود اما بعد از آن شد نمايشگاه «مطبوعات و خبرگزاري‌ها» و خبرگزاري‌ها هم به نمايشگاه اضافه شدند. الآن فضاي مجازي مطبوعات نقش مكمل مطبوعات را بازي مي‌كند و اين، سياست‌گذاري مديران فرهنگي كشور را مي‌طلبد كه ببينند آيا مي‌توان براي فضاي مجازي نيز در اين نمايشگاه جايگاهي درنظر گرفت، يا اينكه همان‌ طور كه گفتم فضاي مجازي دارد نقش مكمل مطبوعات را بازي مي‌كند.
    اين فعال رسانه‌يي همراهي رسانه ‌ها با شبكه‌هاي مجازي را نيز تبيين مي‌كند. او مي‌گويد: البته الآن رسانه‌هايي كه در نمايشگاه حاضر مي‌شوند، فضاي مجازيشان را فعال كرده‌اند. ما نيز در «همشهري» يك كمپين «من همراه همشهري هستم» راه‌اندازي كرده‌ايم كه بابت آن يك ورق كاغذ هم چاپ نمي‌شود و ساختار آن در چارچوب فضاي مجازي است. مخاطبان نيز اين مكمل بودن فضاي مجازي براي مطبوعات را درك كرده‌اند. براي همين است كه از ما آدرس سايت و اينستاگرام و تلگرامِ همشهري را مي‌پرسند. اين را هم يادمان نرود كه ما در جايگاه رسانه مكتوب، قرار نيست مطبوعه خود را كنار بگذاريم؛ همه اين سايت و تلگرام و اينستاگرام قرار است كمكي باشد به رشد نسخه چاپيمان؛ نه اينكه همشهريِ مكتوب را تعطيل كنيم و بخواهيم با سايت يا تلگرام و اينستاگرام همشهري كار كنيم. به نظر من اين چيزي است كه هم رسانه‌ها بدان پرداخته‌اند و هم مخاطبان به دنبالش هستند، كه اين اتفاق دارد در نمايشگاه مطبوعات رخ مي‌دهد.
    
    
    ** ويژگي كه منجر شده هنوز هيچ منبعي جاي نمايشگاه مطبوعات را نگيرد
    اين عضو روزنامه همشهري همچنين مي‌گويد: ويژگي ديگر نمايشگاه مطبوعات اين است كه مخاطبان حرفه‌يي رسانه‌ها به ديدار نويسندگان و خبرنگاران محبوب خود مي‌آيند و مي‌توانند بي‌واسطه با آنان گفتگو كنند كه اين كاركرد نمايشگاه مطبوعات هنوز داراي اهميت است و تاكنون هيچ منبع ديگري هنوز نتوانسته از اين جهت جاي نمايشگاه مطبوعات را بگيرد. حتي فضاي مجازي نيز از اين مزيت بي‌بهره است، زيرا اين امكان وجود ندارد كه شما بتوانيد چند دقيقه با نويسنده محبوب خود گفتگو كنيد. البته اميدوارم مخاطبان نمايشگاه مطبوعات آن‌قدر كم نشوند كه اين ويژگي مهم نمايشگاه مطبوعات نيز از دست برود.
    وي اين را هم مي‌افزايد كه: نمايشگاه مطبوعات يعني اينكه ما آدم‌هايي را كه در طول يك سال تنها اسمشان را از طريق رسانه‌هايمان نشان داده‌ايم، بياوريم و در معرض ديد مخاطبان بگذاريم تا با يكديگر گفت‌وگو و تبادل نظر كنند، كه به نظر من، اين مهم‌ترين رويكرد نمايشگاه مطبوعات است.
    
    
     ** چرا رسانه‌هاي محلي در حاشيه‌اند؟
    اكبر مَنتشلو، دبير سرويس شهر روزنامه اصفهان زيبا، نيز از ديدگاه يك فعال رسانه‌يي كه در يكي از رسانه‌هاي محلي فعاليت مي‌كند، از نمايشگاه و ضرورت برپايي‌اش مي‌گويد. او نيز با تأكيد بر نقش نمايشگاه در ارتباط رسانه و مخاطب، مي‌گويد: نمايشگاه مطبوعات به نوعي اظهار وجود رسانه‌هاي گوناگون است كه مردم مي‌توانند بي هيچ واسطه‌يي تحريريه و دست‌اندركاران رسانه‌هاي مختلف را ببينند و با آنان مباحثه كنند. اما رسانه‌هاي محلي در قياس با رسانه‌هاي سراسري، چندان جايي در نمايشگاه‌هاي مطبوعات نداشته‌اند و اين نقد به نمايشگاه وارد است كه چرا رسانه‌هاي محلي هميشه در حاشيه هستند و اين در حاشيه بودن را حتي مي‌ توان در جانمايي غرفه‌ها هم به خوبي ديد كه غرفه اغلب رسانه‌هاي محلي در كناره‌ها و بخش‌هاي غيراصليِ محل نمايشگاه درنظر گرفته شده است. در حالي‌كه به نظر من رسانه‌هاي محلي بايد در بخش‌هاي اصلي نمايشگاه غرفه داشته باشند تا امكان آشنايي هرچه بيشتر مخاطبان غيربومي‌ با اين رسانه‌هاي بومي پديد بيايد.
    
    
     ** آنان كه نيامدند
    گزاري‌هاي فارس و تسنيم از مهم‌ترين غايبان نمايشگاه امسال هستند. در كنار آنها، روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب يزد نيز يكي از رسانه‌هايي است كه در جشنواره امسال غيبت كرده. غرفه اين روزنامه اختصاص يافته به سازمان آگهي‌هاي آن كه دو، نفر از دست‌اندركارانش در غرفه حضور دارند. از آنان چرايي غيبت همكاران تحريريه‌شان را كه مي‌پرسيم، صحبت از مسائل مالي و يارانه مطبوعات به ميان مي‌آيد و گفتگو به همين‌جا ختم مي‌شود.
    
    
     ** ضرورت ريشه‌يابي غيبت رسانه‌ها در نمايشگاه
    سرمدي، مدير روابط عمومي روزنامه جوان، هم به نبود برخي رسانه‌ها اشاره مي‌كند. او مي‌گويد: به نظر من برپايي هر ساله نمايشگاه مطبوعات امري ضروري است، اما اين نمايشگاه سالانه بايد با منطق و سازوكارهاي مناسب برگزار شود. متأسفانه چند سالي است كه شاهد اتفاق‌ها و بي‌نظمي‌هايي در نمايشگاه هستيم كه اين برمي‌گردد به كارهايي كه دولت بايد انجام دهد و بستر مناسبي كه بايد براي حضور حداكثري روزنامه‌ها و ديگر رسانه فراهم آورد. امسال نيز شاهديم كه تعدادي از رسانه‌هاي مهم اصولگرايان همچون فارس و يا تسنيم در نمايشگاه حاضر نشده‌اند. حتي از رسانه‌هاي اصلاح‌طلب نيز تعدادي همچون آفتاب يزد و آرمان امسال حضور نيافته‌اند. دولت بايد اين حضور نيافتن‌ها را ريشه‌يابي كند و مشكلاتي كه موجب غيبت بعضي رسانه‌ها شده را رفع كند تا همه نگاه‌ها و سليقه‌هاي رسانه‌يي كشور در نمايشگاه مطبوعات حضور يابند؛ چرا كه حضور حداكثري رسانه‌ها است كه مي‌تواند به هرچه بهتر شدن نمايشگاه كمك كند.
    ‌
    
     ** برخي افراد براي تفريح به نمايشگاه مي‌آيند
    نوراللهي، از مسئولان غرفه ايسنا، مي‌گويد: نمايشگاه مطبوعات در سال‌هاي اوليه برگزاري‌اش داراي شور و شوقي بود كه همين شور و اشتياق بر ضرورت برپايي آن تأكيد مي‌كرد؛ اما ظاهراً كم‌كم اين ضرورت مانند سابق وجود ندارد. امسال نيز ديديم آقاي رئيس‌جمهور به هر دليلي در افتتاحيه نمايشگاه حاضر نشد. ما نيز امسال مردد بوديم كه شركت بكنيم يا خير. در حال حاضر هزينه‌ها و اتلاف وقت‌هايي فراواني در نمايشگاه شاهديم كه به‌طور منطقي نمي‌توان دليل و توجيهي براي اين همه صرف وقت و هزينه درنظر گرفت.
    دبير ايسنا درباره مخاطبانِ نمايشگاه معتقد است كه اغلب مخاطبان، افرادي‌اند كه به‌نحوي با مطبوعات و رسانه‌ها ارتباط دارند و مردم عادي كم‌تر به چنين نمايشگاهي مي‌آيند. وي مي‌گويد: البته برخي افراد را هم مي‌بينيم كه با كالسكه بچه و به قصد تفريح به نمايشگاه مطبوعات مي‌آيند. من تعجب مي‌كنم كه اين‌گونه افراد چرا وقت خود را در نمايشگاه تلف مي‌كنند و براي تفريح به پارك نمي‌روند.
    
    
    ** برخي مسئولان گويي ضرورت بودن نمايشگاه را نمي‌دانند
    مجدد، از مسئولان غرفه تابناك، گرچه بر ضرورت برپايي نمايشگاه مطبوعات تأكيد دارد، معتقد است بايد عيب‌ها و مشكلات آن برطرف شود. او مي‌گويد: نمايشگاه مطبوعات بايد برگزار شود اما برخي عيب‌ها و اشكال‌ها بروز مي‌كند كه سبب مي‎شود فكر كنيم كه انگار مسئولان خودشان ضرورت وجود نمايشگاه مطبوعات را متوجه نشده‌اند. يكي از نشانه‌هاي اين مشكل‌ها اين است كه هم مقررات نمايشگاه دستخوش تغييرهايي مي‌شود و هم زمان برگزاري آن ثابت نيست. نمايشگاه كتاب همواره در زمان مشخصي برگزار مي‌شود اما در يكي از سال‌هاي گذشته نمايشگاه مطبوعات اصلاً برگزار نشد. امسال نيز مي‌بينيم كه براي غرفه‌ها مبلغ گزافي را از رسانه‌ها طلب كرده‌اند، به‌گونه‌يي كه برخي از رسانه‌ها اصلاً در نمايشگاه حضور نيافتند.
    وي مي‌گويد: اين درحالي است كه مسئولان اعلام مي‌كنند كه ما از رسانه منتقد استقبال مي‌كنيم و دولت و مردم و جامعه بدان نياز دارند؛ اما به نظر من بهتر است قبل از اين شعارها، بياييم و شرايط حضور همه رسانه‌ها از همه سليقه‌هاي سياسي را در نمايشگاه فراهم كنيم، حتي رسانه‌هاي كوچك و رسانه‌هاي شهرستاني كه بسيار كم‌رنگ حضور دارند. در حالي كه بسياري از اتفاق‌هاي مهمي كه در كشور رخ مي‌دهد و آثار خطرناك و دردناكي به جا مي‌گذارد، اتفاق‌هايي است كه در شهرستان‌ها رخ مي‌دهد و چون رسانه حضور پررنگي ندارد، تاريك مي‌ماند و خوب پوشش داده نمي‌شود، مانند مسائل و اخبار زيست‌ محيطي . بنابر اين اگر رسانه شهرستاني حضور داشته باشند و مجال عرضه داشته باشند و بتوانند مخاطب پيدا كنند، قدرت مي‌يابند و اگر قدرت بيابند، مي‌توانند بيشتر به جاهاي تاريك جامعه نور بتابانند و با تاباندن اين نور، اتفاق‌هاي خوبي براي كشور خواهد افتاد.
    بيست و سومين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌هاي ايران از پنجم آبان ماه آغاز شده و تا 12 آبان در مصلاي امام خميني (ره) تهران برپا خواهد بود.
    
    ميزگرد**3067*1436*گزارش: اميرحسين دولتشاهي*انتشار: داود پورصحت*
     

View: 85 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.irna.ir/fa/News/82713622همچنين بخوانيد:
ظاهر نمايشگاه مطبوعات بهتر شده بود اما محتوا نه: منتظرقائم: قول مي‌دهم امسال هم اتفاق خاصي نيفتاده
چند انتقاد و پيشنهاد به نمايشگاه مطبوعات: بيژن نفيسي: مطبوعات ديگر مشتاق تيراژ بالا نيستند
بيست و سومين نمايشگاه مطبوعات ميزبان نشستهاي تخصصي 20 رسانه خارجي بود
ظاهر يا محتوا؛ مساله اين است
پايان ماراتن هشت‌روزه رسانه‌ها با فرصت اعتراض + اسامي رسانه‌هاي برتر و فعال: انتقاد حدادعادل از شوخي با فرهنگستان
چند نفر از نمايشگاه مطبوعات بازديد كردند؟
پيشكسوتان مطبوعات كشور تجليل شدند
كتاب خبرگزاري هاي ايران رونمايي شد: در نمايشگاه مطبوعات
معرفي رسانه هاي برتر در درست نويسي زبان فارسي: برگزاري اختتاميه نمايشگاه مطبوعات؛
محور اخبار رسانه هاي برونئي مسائل اجتماعي است: نامه و نظر هاي مردم در يك صفحه كامل روزنامه
توسعه مطبوعات و رسانه هاي خبري در ايران چشمگير است: سفير پاكستان در گفتگو اختصاصي با ايرنا در نمايشگاه مطبوعات
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي:براي راه اندازي دانشكده خبر در خراسان جنوبي تلاش مي شود
رسانه‌ها به كدام خبرگزاري‌ها بيشتر تمايل نشان مي‌دهند؟: در نشست منبع‌نگاري و صحت اخبار رسانه‌ها تشريح شد
سازمان‌هاي خبري در ايران به شدت سياسي شده‌اند: خبرنگار آسوشيتدپرس در گفت‌وگو با ايسنا:
نمايشگاه مطبوعات آتليه شما نيست!: حاشيه‌هاي چهارمين روز از نمايشگاه مطبوعات
چرا در نمايشگاه از رسانه‌ها ابتكاري سر نمي‌زند؟: گفت‌وگو با مديرمسؤول روزنامه «عصر اقتصاد»
گزارشي از حال و هواي حماسي نمايشگاه مطبوعات
با توجه به قهر برخي رسانه‌ها از نمايشگاه مطبوعات، اين نمايشگاه را آسيب‌شناسي كنيم: نعمت احمدي در گفت‌وگو با ايسنا:
نشست‌هاي تخصصي امروز نمايشگاه مطبوعات
مينو بديعي:مردم در رسانه‌ها فراموش شده‌اند
نمايشگاه مطبوعات تحت پوشش برترين اپراتور اينترنت ثابت كشور
زلف اولين نشريه خصوصي را به سبيل مظفرالدين‌ شاه گره زدند: فريد قاسمي ـ حافظه گوياي مطبوعات ايران:
لزوم آسيب‌شناسي نمايشگاه مطبوعات فعلي و سال‌هاي قبل : عضو شوراي سردبيري روزنامه افكار در گفت‌وگو با فارس:
لزوم بها دادن مسئولان نمايشگاه مطبوعات به غرفه‌هاي آموزشي و فرهنگي: مسئول غرفه ماهنامه رشد كودك در گفت‌وگو با فارس عنوان كرد
مخابره اخبار به زمان «حال»: خبرنويسي به سبك آسوشيتدپرس
واكنش قائم مقام نمايشگاه مطبوعات به اعتراض انجمن عكاسان: در پاسخ به مهر عنوان شد؛
رئيس دفتر الجزيره در تهران:معادل دانستن اخبار با تبليغات به معني پايان روزنامه‌نگاري است
ديتاژورناليسم؛ افشاگري داخلي و قدرت پيش بيني آينده
سلطه غرب بر رسانه هاي استراليا، منافع مالي اولويت دارد: به مناسبت بيست و سومين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها،
فردا پنج نشست تخصصي داخلي و خارجي در نمايشگاه مطبوعات برگزار مي شود: همزمان با چهارمين روز برپايي
نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها تخصصي نيست مخاطب عام دارد
روند رو به رشد گزارش‌هاي تصويري در نشريات الكترونيكي: در كارگاه «گزارش تصويري» نمايشگاه مطبوعات عنوان شد:
اينجا همه چيز درهم است: حاشيه‌هاي دومين روز نمايشگاه مطبوعات
در قطر شبكه‌هاي اجتماعي منبع خبر نيستند: خبرنگار تلويزيون الجزيره در گفت‌وگو با ايسنا:
نيايد روزي كه آنها با ما قهر كنند: دومين گزارش ايسنا از مردمي كه به نمايشگاه آمده‌اند
هر چه سريع‌تر براي روزنامه‌نگاري فكر عاجل كنيد!: هشدارهاي علي‌اكبر قاضي‌زاده در نمايشگاه مطبوعات
مطبوعات در كشورم در حال مرگ است: سردبير يك نشريه آلبانيايي در گفت‌وگو با ايسنا:
نگاهي به حلقه مفقوده نمايشگاه مطبوعات: گفت‌وگو با مردمي كه به عشق روزنامه آنجا مي‌روند
نمايشگاه مطبوعات نمايشي از تضارب آراء است: مدير راديو نمايش در غرفه ايسنا:
تشريح برنامه‌هاي اداره كل اسناد و انتشارات بنياد شهيد در نمايشگاه مطبوعات
شاخص‌هاي غرفه‌ برتر نمايشگاه مطبوعات كدام‌هاست؟: مدير اداره كل مطبوعات و خبرگزاري‌هاي داخلي در غرفه ايسنا تشريح كرد
نشست‌هاي چهارمين روز نمايشگاه مطبوعات
ضعف پوشش‌ اينترنت موبايل در نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها
فضاي مجازي موجب ارتقاي توان حرفه اي مطبوعات شده است
نخستين ويژه نامه نمايشگاه مطبوعات منتشر شد
روزنامه نگار چيني: رسالت رسانه ها كمك به ارتقا همكاري بين ملت ها است
سال شمار نمايشگاه بين المللي مطبوعات و خبرگزاري ها
مطبوعات و ضرورت استراتژي جديد
مطبوعات به خاطره‌ها مي‌پيوندند؟
نمايشگاه مطبوعات فرصتي براي همگرايي مردم و رسانه: «بررسي مطبوعات»
مشاركت 100 درصدي نشريات جنوب كرمان در نمايشگاه مطبوعات كشور
مشاركت 100 درصدي نشريات جنوب كرمان در نمايشگاه مطبوعات كشور
فروش روزنامه‌هاي قاجاري در نمايشگاه مطبوعات
فرزاد اديبي از «گرافيك در مطبوعات» مي‌گويد: در نمايشگاه مطبوعات
پيشكسوتان رسانه در نمايشگاه مطبوعات حاضرند
انجمن صنفي عكاسان در نمايشگاه مطبوعات حضور ندارد
«فارابي» و «فيلم‌نگار» در نمايشگاه مطبوعات
نقدي بر نمايشگاه مطبوعات: رييس هيات‌ مديره انجمن عكاسان مطبوعاتي ايران تشريح كرد
نقدي بر نمايشگاه مطبوعات: رييس هيات‌ مديره انجمن عكاسان مطبوعاتي ايران تشريح كرد
كارگاه‌هاي آموزشي دفتر مطالعات در نمايشگاه مطبوعات
كارگاه‌ها و نشست‌هاي تخصصي بخش بين‌الملل نمايشگاه مطبوعات
"پوستر نمايشگاه مطبوعات كودكان را ديده است": دو اظهار نظر درباره پوستر نمايشگاه مطبوعات
آغاز گردهمايي 8 روزه‌ي رسانه‌ها در تهران
اولين بولتن‌هاي نمايشگاه به كدام روزنامه‌ها رسيد؟
جزئيات مراسم افتتاحيه نمايشگاه مطبوعات
نشست‌هاي نمايشگاه مطبوعات پس از افتتاح رسمي
سرفصل‌هاي سخنراني وزير ارشاد در افتتاحيه نمايشگاه مطبوعات
«جامعه‌اي كه نتواند به رسانه خود تكيه كند، ناامن است»: مشروح سخنراني وزير ارشاد در افتتاحيه نمايشگاه مطبوعات
جهانگيري: نبايد از رسانه دوري كنيم: افتتاح نمايشگاه مطبوعات با حضور معاون اول رييس جمهور
از كوچه‌هاي آشتي‌كنان نمايشگاه مطبوعات تا دلالان رسانه: گزارش كامل مراسم افتتاح نمايشگاه مطبوعات
انتقاد از خيابان يك‌طرفه بين رسانه و مردم: مديرعامل ايرنا با حضور در غرفه ايسنا عنوان كرد:
«روزنامه‌نگاري يا بولتن‌نگاري»: انتشار اولين ويژه‌نامه نمايشگاه مطبوعات
اعلام شرايط غرفه‌هاي خودساز نمايشگاه مطبوعات
زمان‌بندي و شرايط تحويل غرفه‌هاي خودساز نمايشگاه مطبوعات
اولين رسانه‌هايي كه در نمايشگاه مطبوعات امسال جانمايي كردند
جانمايي الكترونيك رسانه ها در نمايشگاه مطبوعات 26 مهر انجام مي شود
نقشه و اسامي رسانه‌هاي حاضر در نمايشگاه مطبوعات منتشر شد
آخرين خبرها از بزرگترين‌ گردهمايي رسانه‌اي: كمتر از ۱۵ روز مانده به نمايشگاه مطبوعات

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه دانش حسابداري و حسابرسي مديريت
متن مطالب شماره 26، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است