|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

گزارشي از حال و هواي حماسي نمايشگاه مطبوعاتmagiran.com: گزارشي از حال و هواي حماسي نمايشگاه مطبوعات
 
 

 ايسنا 9/8/96

گزارشي از حال و هواي حماسي نمايشگاه مطبوعات

نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌هاي داخلي به ايستگاه بيست سوم خود رسيد. در اين دوره از نمايشگاه غرفه‌هايي به صورت ويژه به موضوعات مرتبط با دفاع مقدس و فرهنگ ايثار و شهادت پرداخته‌اند.
    به گزارش ايسنا، بيست و سومين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌هاي‌ داخلي با حضور موسسات مطبوعاتي، خبرگزاري‌ها و پايگاه‌هاي خبري از روز ۵ تا ۱۲ آبان‌ ماه آغاز به كار كرده است.اين نمايشگاه ميزبان بيش از ۶۰۰ رسانه است كه در ۱۰ گروه اصلي و ۵ گروه فرعي در مساحتي بالغ بر ۱۳ هزار متر مربع برگزار مي‌شود. در نمايشگاه امسال ۱۰۰ ماهنامه، ۵۴ هفته‌نامه، ۳۰ دوهفته‌نامه، ۲۰ دوماهنامه، ۵۲ فصلنامه، بيش از ۱۱۵ رسانه برخط (خبرگزاري و پايگاه خبري)، ۷۰ رسانه غيرسراسري (محلي، منظقه‌اي و استاني) و بيش از ۶۰ روزنامه و موسسه مطبوعاتي حضور دارند.
    در اين ميان تعدادي از غرفه‌ها نيز مرتبط با فعاليت‌هاي رسانه‌اي در حوزه ايثار و شهادت يا نشر اخبار دفاع مقدس هستند. با ورود به اين نمايشگاه از درب اصلي شبستان ابتدا با «گروه مجلات شاهد» روبرو مي‌شويم. اين غرفه متعلق به مجلات بنياد شهيد و امور ايثارگران است كه در اين دوره از نمايشگاه نشست‌هاي متعددي در رابطه با نشريات شاهد كودك، شاهد جوان، شاهد ياران دارند.
    محتواي اين مجلات با توجه به هر يك از گروه‌هاي سني به صورت كارشناسي شده به ترويج فرهنگ ايثار و شهادت و سبك زندگي ايراني-اسلامي اختصاص دارد.
    غرفه ديگري كه در اين نمايشگاه به چشم مي‌خورد ماهنامه «صف» است. اين نشريه يكي از قديمي‌ترين نشريات كشور در زمينه فعاليت‌هاي ارتش جمهوري اسلامي ايران است. از ويژگي‌هاي اين ماهنامه مي‌توان به پرداختن به نقش خانواده در امور فرهنگ و دفاعي اشاره كرد اما با اين وجود تمركز ماهنامه «صف» بر مطالب دفاعي امنيتي با رويكرد تاريخ شفاهي، تحليل و بررسي عمليات‌هاي دفاع مقدس است. مخاطبان براي آگاهي بيشتر از ماهنامه «صف»‌مي‌توانند به راهرو ۳، غرفه شماره ۳۲ مراجعه كنند.
    امسال نيز سازمان بسيج رسانه در بيست و سومين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها حضور دارد. چيدمان غرفه بسيج رسانه نسبت به ساير غرفه‌ها متفاوت است. چرا كه مسئولان آن با چيدن گوني‌هايي بخشي را با عنوان واقعيت مجازي ايجاد كرده‌اند كه شبيه سنگرهاي دوران دفاع مقدس است.
    عمده فعاليت‌هاي غرفه بسيج رسانه در نمايشگاه مطبوعات در رابطه با تجليل از خانواده شهداي رسانه است. همچنين كتاب و سايتي نيز در اين غرفه رونمايي خواهد شد. علاوه بر اين بسيج رسانه ميزبان خانواده شهداي مدافع حرم خواهد بود و بازديدكنندگان از نمايشگاه مي‌توانند براي مدافعان حرم نامه‌هايي ارسال كنند. در صورتي كه هر يك از اهالي رسانه بخواهد به عضويت بسيج رسانه درآيد مي‌تواند با تحويل مدارك خود به اين غرفه كه در روبروي راهرو ۱۲ است، عضو بسيج رسانه شود. مزيت عضويت در بسيج رسانه در طول برگزاري نمايشگاه اين است كه مدت زمان صدور كارت فعاليت در بسيج رسانه براي آن‌ها بسيار كاهش مي‌يابد.
    همچنين موسسه جنات فكه نيز با عنوان «فكه» در اين دوره از نمايشگاه حضور دارد. اين مؤسسه فرهنگي هنري در سال ۱۳۷۷ در حالي فعاليت خود را آغاز كرد كه مسائل پيرامون نهضت جهاني اسلام، انقلاب اسلامي وهشت سال دفاع مقدس اصلي‌ترين دغدغه‌اش به حساب مي‌آمد. بافت مؤسسه متشكل از دو نسل بود. نسل اول نسلي بود كه يادگاري‌هاي روزهاي نبرد را همراه خود داشت. خانواده‌هاي شهدا، رزمندگان، آزادگان و جانبازان عزيز، درحقيقت ميزبانان اصلي مؤسسه بودند.
    چاپ كتاب، مجله و ويژه‌نامه، توليد فيلم، مولتي چند رسانه‌اي ( مولتي‌مديا)، راه‌اندازي بخش كتابخانه و فروشگاه محصولات فرهنگي مؤسسه و همكاري با سازمان‌ها، نهادها،ارگان‌ها، ادارات دولتي و غير دولتي و مؤسسات فرهنگي مرتبط با فرهنگ دفاع مقدس و انقلاب اسلامي بخشي از فعاليت‌هاي اين موسسه را تشكيل داده است.
    بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس نيز با برپايي غرفه‌اي به نام «معبر ۲۳» ميزبان بازديدكنندگان از بيست و سومين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها است. معبر ۲۳ با قرار دادن نشريات مرتبط با كنگره شهداي ۳۱ استان و قرار دادن ۱۶ جلد كتاب با عنوان دفاع مقدس در نگاه مطبوعات جهان با رويكردي بين‌المللي به آگاه‌سازي نسل جوان مي‌پردازد و جنگ را از دريچه نگاه رسانه‌هاي غربي‌ براي مخاطبان خود روايت مي‌كند.
    همچنين در اين غرفه كتاب خاطراتي از شهداي شاخص به چشم مي‌خورد. از سوي ديگر در صورتي كه پژوهشگران جنگ تحميلي بخواهند با هر يك از معاونت‌هاي بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس ارتباط برقرار كنند اين غرفه معبري براي ايجاد اين ارتباط خواهد بود.
    «انجمن روزنامه‌نگاران و نويسندگان دفاع مقدس» نيز در نمايشگاه مطبوعات با تمركز بر نقش بانوان مطبوعاتي ،در دوران دفاع مقدس در نمايشگاه بيست و سوم حضور دارد. اين انجمن روزانه نشست‌هاي متعددي را براي مخاطبان برگزار مي‌كند. يكي از ويژگي‌هاي فعاليت انجمن روزنامه‌نگاران و نويسندگان دفاع مقدس اين است كه نشست‌هاي آن‌ به صورت تخصصي برگزار مي‌شود و اعضاي آن را چند نسل از روزنامه‌نگاران فعال در حوزه دفاع مقدس تشكيل داده‌اند كه همين امر موجب شده است علاوه بر انتقال تجربه از روزنامه‌نگاران نسل جنگ تحميلي، خبرنگاران نسل جديد كه جنگ را نديده‌اند با شرايط روزنامه‌نگاري در دوران دفاع مقدس آشنا شوند. اين انجمن در راهرو ۱۴ ميزبان علاقه‌مندان در نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها است.
    به گفته سعيد علاميان، دبيركل انجمن نويسندگان و روزنامه‌نگاران دفاع مقدس، مراسم شب خاطره گويي كه هر سال در حوزه هنري برگزار مي‌شود امسال در نمايشگاه برگزار مي‌شود و قرار است در روز هفتم نمايشگاه با حضور يكصد و پنجاه نفر خاطرات خبرنگاران پيشكسوت جنگ مرور شود.
    با قدم زدن در شبستان مصلاي امام خميني (ره) كه اين روزها حال و هواي رسانه‌اي دارد هر يك از غرفه‌ها با چيدمان خاص خود به نحوي بيانگر رويكرد كاري‌شان هستند. در اين ميان غرفه «عقيق» با تزئيني كه دارد حال و هواي معنوي را در نمايشگاه ايجاد كرده است. اين غرفه اگرچه در رابطه با فعاليت هيئت‌ها و محافل مذهبي است اما روزانه ميزبان خانواده‌هاي شهداي مدافع حرم است و برخي از مداحان و فرماندهان مدافع حرم در اين غرفه حضور دارند تا به روايت آنچه كه در منطقه مي‌گذرد، بپردازند.
    در راهرو ۱۶ نيز غرفه «خانه فرهنگ ايثار» به چشم مي‌خورد. تكميل كتاب مردمي ايثار، اجراي طرح كتاب مهرباني و برگزاري جشنواره نشان و جايزه ايثار و رسانه بخشي از فعاليت‌هاي اين نهاد كه وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است را تشكيل داده است.
    در ادامه اين گزارش مي‌توان به غرفه «خبرگزاري دفاع مقدس» اشاره كرد. خبرگزاري دفاع مقدس چند سال است كه از سوي ستاد كل نيروهاي مسلح تأسيس شده است و به صورت تخصصي به فعاليت در حوزه دفاعي، امنيتي و مباحث مرتبط با دفاع مقدس مي‌پردازد. غرفه اين خبرگزاري در راهرو ۲۸ روزانه ميزبان فرماندهان پيشكسوت دوران دفاع مقدس قرار دارد.
    با توجه به حال و هواي حماسي كه پس از شهادت شهيد محسن حججي در كشور ايجاد شد غرفه‌اي با عنوان «تيتر يك نجف‌آباد» در راهرو ۳۰ بيست و سومين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها فعاليت رسانه‌اي مي‌كند. در اين غرفه همچنين تصاويري از شهيد احمد كاظمي به چشم مي‌خورد.
    همچنين در طبقه دوم اين نمايشگاه برخي از غرفه‌ها با نصب بنرهايي كه مزين به چهره شهداي رسانه و فرماندهان شاخص استاني استبه تجليل از شهداي خود پرداخته‌اند.
     

View: 95 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.isna.ir/news/96080905065/همچنين بخوانيد:
ظاهر نمايشگاه مطبوعات بهتر شده بود اما محتوا نه: منتظرقائم: قول مي‌دهم امسال هم اتفاق خاصي نيفتاده
چند انتقاد و پيشنهاد به نمايشگاه مطبوعات: بيژن نفيسي: مطبوعات ديگر مشتاق تيراژ بالا نيستند
بيست و سومين نمايشگاه مطبوعات ميزبان نشستهاي تخصصي 20 رسانه خارجي بود
ظاهر يا محتوا؛ مساله اين است
پايان ماراتن هشت‌روزه رسانه‌ها با فرصت اعتراض + اسامي رسانه‌هاي برتر و فعال: انتقاد حدادعادل از شوخي با فرهنگستان
چند نفر از نمايشگاه مطبوعات بازديد كردند؟
پيشكسوتان مطبوعات كشور تجليل شدند
كتاب خبرگزاري هاي ايران رونمايي شد: در نمايشگاه مطبوعات
معرفي رسانه هاي برتر در درست نويسي زبان فارسي: برگزاري اختتاميه نمايشگاه مطبوعات؛
محور اخبار رسانه هاي برونئي مسائل اجتماعي است: نامه و نظر هاي مردم در يك صفحه كامل روزنامه
توسعه مطبوعات و رسانه هاي خبري در ايران چشمگير است: سفير پاكستان در گفتگو اختصاصي با ايرنا در نمايشگاه مطبوعات
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي:براي راه اندازي دانشكده خبر در خراسان جنوبي تلاش مي شود
رسانه‌ها به كدام خبرگزاري‌ها بيشتر تمايل نشان مي‌دهند؟: در نشست منبع‌نگاري و صحت اخبار رسانه‌ها تشريح شد
سازمان‌هاي خبري در ايران به شدت سياسي شده‌اند: خبرنگار آسوشيتدپرس در گفت‌وگو با ايسنا:
نمايشگاه مطبوعات آتليه شما نيست!: حاشيه‌هاي چهارمين روز از نمايشگاه مطبوعات
چرا در نمايشگاه از رسانه‌ها ابتكاري سر نمي‌زند؟: گفت‌وگو با مديرمسؤول روزنامه «عصر اقتصاد»
با توجه به قهر برخي رسانه‌ها از نمايشگاه مطبوعات، اين نمايشگاه را آسيب‌شناسي كنيم: نعمت احمدي در گفت‌وگو با ايسنا:
نشست‌هاي تخصصي امروز نمايشگاه مطبوعات
مينو بديعي:مردم در رسانه‌ها فراموش شده‌اند
نمايشگاه مطبوعات تحت پوشش برترين اپراتور اينترنت ثابت كشور
زلف اولين نشريه خصوصي را به سبيل مظفرالدين‌ شاه گره زدند: فريد قاسمي ـ حافظه گوياي مطبوعات ايران:
لزوم آسيب‌شناسي نمايشگاه مطبوعات فعلي و سال‌هاي قبل : عضو شوراي سردبيري روزنامه افكار در گفت‌وگو با فارس:
لزوم بها دادن مسئولان نمايشگاه مطبوعات به غرفه‌هاي آموزشي و فرهنگي: مسئول غرفه ماهنامه رشد كودك در گفت‌وگو با فارس عنوان كرد
مخابره اخبار به زمان «حال»: خبرنويسي به سبك آسوشيتدپرس
واكنش قائم مقام نمايشگاه مطبوعات به اعتراض انجمن عكاسان: در پاسخ به مهر عنوان شد؛
رئيس دفتر الجزيره در تهران:معادل دانستن اخبار با تبليغات به معني پايان روزنامه‌نگاري است
ديتاژورناليسم؛ افشاگري داخلي و قدرت پيش بيني آينده
سلطه غرب بر رسانه هاي استراليا، منافع مالي اولويت دارد: به مناسبت بيست و سومين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها،
فردا پنج نشست تخصصي داخلي و خارجي در نمايشگاه مطبوعات برگزار مي شود: همزمان با چهارمين روز برپايي
نمايشگاه مطبوعات؛ عادت يا ضرورت؟
نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها تخصصي نيست مخاطب عام دارد
روند رو به رشد گزارش‌هاي تصويري در نشريات الكترونيكي: در كارگاه «گزارش تصويري» نمايشگاه مطبوعات عنوان شد:
اينجا همه چيز درهم است: حاشيه‌هاي دومين روز نمايشگاه مطبوعات
در قطر شبكه‌هاي اجتماعي منبع خبر نيستند: خبرنگار تلويزيون الجزيره در گفت‌وگو با ايسنا:
نيايد روزي كه آنها با ما قهر كنند: دومين گزارش ايسنا از مردمي كه به نمايشگاه آمده‌اند
هر چه سريع‌تر براي روزنامه‌نگاري فكر عاجل كنيد!: هشدارهاي علي‌اكبر قاضي‌زاده در نمايشگاه مطبوعات
مطبوعات در كشورم در حال مرگ است: سردبير يك نشريه آلبانيايي در گفت‌وگو با ايسنا:
نگاهي به حلقه مفقوده نمايشگاه مطبوعات: گفت‌وگو با مردمي كه به عشق روزنامه آنجا مي‌روند
نمايشگاه مطبوعات نمايشي از تضارب آراء است: مدير راديو نمايش در غرفه ايسنا:
تشريح برنامه‌هاي اداره كل اسناد و انتشارات بنياد شهيد در نمايشگاه مطبوعات
شاخص‌هاي غرفه‌ برتر نمايشگاه مطبوعات كدام‌هاست؟: مدير اداره كل مطبوعات و خبرگزاري‌هاي داخلي در غرفه ايسنا تشريح كرد
نشست‌هاي چهارمين روز نمايشگاه مطبوعات
ضعف پوشش‌ اينترنت موبايل در نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها
فضاي مجازي موجب ارتقاي توان حرفه اي مطبوعات شده است
نخستين ويژه نامه نمايشگاه مطبوعات منتشر شد
روزنامه نگار چيني: رسالت رسانه ها كمك به ارتقا همكاري بين ملت ها است
سال شمار نمايشگاه بين المللي مطبوعات و خبرگزاري ها
مطبوعات و ضرورت استراتژي جديد
مطبوعات به خاطره‌ها مي‌پيوندند؟
نمايشگاه مطبوعات فرصتي براي همگرايي مردم و رسانه: «بررسي مطبوعات»
مشاركت 100 درصدي نشريات جنوب كرمان در نمايشگاه مطبوعات كشور
مشاركت 100 درصدي نشريات جنوب كرمان در نمايشگاه مطبوعات كشور
فروش روزنامه‌هاي قاجاري در نمايشگاه مطبوعات
فرزاد اديبي از «گرافيك در مطبوعات» مي‌گويد: در نمايشگاه مطبوعات
پيشكسوتان رسانه در نمايشگاه مطبوعات حاضرند
انجمن صنفي عكاسان در نمايشگاه مطبوعات حضور ندارد
«فارابي» و «فيلم‌نگار» در نمايشگاه مطبوعات
نقدي بر نمايشگاه مطبوعات: رييس هيات‌ مديره انجمن عكاسان مطبوعاتي ايران تشريح كرد
نقدي بر نمايشگاه مطبوعات: رييس هيات‌ مديره انجمن عكاسان مطبوعاتي ايران تشريح كرد
كارگاه‌هاي آموزشي دفتر مطالعات در نمايشگاه مطبوعات
كارگاه‌ها و نشست‌هاي تخصصي بخش بين‌الملل نمايشگاه مطبوعات
"پوستر نمايشگاه مطبوعات كودكان را ديده است": دو اظهار نظر درباره پوستر نمايشگاه مطبوعات
آغاز گردهمايي 8 روزه‌ي رسانه‌ها در تهران
اولين بولتن‌هاي نمايشگاه به كدام روزنامه‌ها رسيد؟
جزئيات مراسم افتتاحيه نمايشگاه مطبوعات
نشست‌هاي نمايشگاه مطبوعات پس از افتتاح رسمي
سرفصل‌هاي سخنراني وزير ارشاد در افتتاحيه نمايشگاه مطبوعات
«جامعه‌اي كه نتواند به رسانه خود تكيه كند، ناامن است»: مشروح سخنراني وزير ارشاد در افتتاحيه نمايشگاه مطبوعات
جهانگيري: نبايد از رسانه دوري كنيم: افتتاح نمايشگاه مطبوعات با حضور معاون اول رييس جمهور
از كوچه‌هاي آشتي‌كنان نمايشگاه مطبوعات تا دلالان رسانه: گزارش كامل مراسم افتتاح نمايشگاه مطبوعات
انتقاد از خيابان يك‌طرفه بين رسانه و مردم: مديرعامل ايرنا با حضور در غرفه ايسنا عنوان كرد:
«روزنامه‌نگاري يا بولتن‌نگاري»: انتشار اولين ويژه‌نامه نمايشگاه مطبوعات
اعلام شرايط غرفه‌هاي خودساز نمايشگاه مطبوعات
زمان‌بندي و شرايط تحويل غرفه‌هاي خودساز نمايشگاه مطبوعات
اولين رسانه‌هايي كه در نمايشگاه مطبوعات امسال جانمايي كردند
جانمايي الكترونيك رسانه ها در نمايشگاه مطبوعات 26 مهر انجام مي شود
نقشه و اسامي رسانه‌هاي حاضر در نمايشگاه مطبوعات منتشر شد
آخرين خبرها از بزرگترين‌ گردهمايي رسانه‌اي: كمتر از ۱۵ روز مانده به نمايشگاه مطبوعات

 

 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم پيراپزشكي و توانبخشي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 704)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است