|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

رسانه‌ها به كدام خبرگزاري‌ها بيشتر تمايل نشان مي‌دهند؟magiran.com: رسانه‌ها به كدام خبرگزاري‌ها بيشتر تمايل نشان مي‌دهند؟
 
 

 ايسنا 9/8/96
در نشست منبع‌نگاري و صحت اخبار رسانه‌ها تشريح شد
رسانه‌ها به كدام خبرگزاري‌ها بيشتر تمايل نشان مي‌دهند؟

نشست «منبع‌نگاري و ارزيابي صحت اخبار و مطالب رسانه‌ها» عصر سه شنبه در نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها برگزار شد.
    به گزارش ايسنا، نشست منبع‌نگاري و ارزيابي صحت اخبار و مطالب رسانه‌ها با حضور اكبر نصراللهي (مدير گروه ارتباطات دانشگاه آزاد واحد تهران شمال) و محسن ماندگاري (روزنامه‌نگار) و گيتا علي‌آبادي (رييس دفتر مطالعات و برنامه‌ريزي رسانه‌ها) در تالار گفت‌وگوي نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها برگزار شد.
    بر اساس نتايج اين پژوهش علمي كه توسط محسن ماندگاري انجام شده است، سه خبرگزاري غربي و سه خبرگزاري داخلي به ترتيب، خوراك اصلي صفحات بين‌المللي و سياسي روزنامه‌ها در ايران را تامين مي‌كنند.
    محسن ماندگاري در ابتداي اين نشست در زمينه اين بررسي و پژوهش كه با عنوان بررسي منبع‌نگاري و ارزيابي صحت اخبار و منابع در رسانه‌هاي ايران صورت گرفته است، مطرح كرد: خبرگزاري‌هاي رويترز (انگليس)، فرانس پرس (فرانسه) و اسپوتنيك (روسيه) در صدر فهرست منابع خارجي پر استفاده در رسانه‌هاي ايراني قرار دارند.
    وي همچنين گفت: اخبار خبرگزاري‌هاي داخلي ايسنا، فارس و ايرنا نيز بيشترين انعكاس را در صفحات سياسي مطبوعات و پايگاه‌هاي خبري دارند.
    ماندگاري بيان كرد: اين پژوهش از بررسي ۸۳۳۷ مطلب در صفحات سياسي و بين‌الملل ۹ خبرگزاري، ۱۸ روزنامه و چهار سايت پربيننده داخلي استخراج شده است و آن را در قالب نمودار به نمايش گذاشته‌ايم كه در اين ميان ۸۵ درصد مطالب منتشر شده در رسانه‌هاي ذكر شده، داراي منبع بوده‌اند و اصول حرفه‌اي منبع‌نگاري در ۸۱ درصد اخبار و گزارش‌هاي بررسي شده، رعايت شده است.
    اين روزنامه‌نگار همچنين يادآور شد: اين پژوهش دو بخش مهم خبري تلويزيون را رصد كرده است و بررسي ۱۲۶ خبر و گزارش بولتن‌هاي خبر ساعت ۱۴ شبكه يك و ۲۰:۳۰ شبكه دو سيما نشان مي‌دهد، اصول منبع‌نگاري در ۹۰ درصد اخبار و گزارش‌هاي بررسي شده رعايت شده است و بر اساس نتايج اين تحقيق ۲۹ درصد مطالب روزنامه‌ها، ۱۲ درصد مطالب خبرگزاري‌ها و پنج درصد مطالب سايت‌ها فاقد منبع است. همچنين ۳۸ درصد مطالب روزنامه‌ها، ۱۲ درصد مطالب خبرگزاري‌ها و ۹ درصد مطالب سايت‌هاي منتخب اصول منبع‌نگاري را رعايت نكرده‌اند. در ميان خبرگزاري‌ها، خبرآنلاين از نظر رعايت اصول منبع‌نگاري در جايگاه اول و خبرگزاري‌هاي مهر و ايلنا در جايگاه آخر قرار گرفته‌اند.
    وي با ارائه اين آمار گفت: بسياري از رسانه‌هاي داخلي استانداردهاي حرفه‌اي روزنامه نگاري را در اخبار اختصاصي خود رعايت نكرده‌اند؛ به ويژه منبع اخبار و گزارش‌هاي اين رسانه‌ها از منبع ناشناس بوده است. اين تحقيق نشان مي‌دهد منبع ۹۳ درصد مطالب روزنامه‌ها و ۹۸ درصد مطالب سايت‌هاي مختلف داخلي است.
    ماندگاري در ادامه درباره‌ي طرحي كه پژوهش شده است، توضيح داد: اين طرح در رابطه با منبع‌نگاري رسانه‌هاي داخلي ما در ارديبهشت ۹۶ انجام گرفته است و اهداف خبري ما شناخت منابع خبري رسانه‌هاي ماست؛ اينكه چه ميزان منابعشان معتبر است و هر كدام از رسانه‌هاي داخلي و خارجي در كشور به چه ميزان از منابع خبري استفاده مي‌كنند و سهمشان از استفاده از اين منابع چه ميزان بوده است. فرضيه ما بر اين بوده است كه برخي اخبار صحت و دقت كافي ندارند. ممكن است برخي اخبار ساختگي و جعلي باشند و يا تعداد ترجمه‌هاي اشتباه و تحريف شده در رسانه‌هاي داخلي نسبتا زياد است.
    وي گفت: پس از بررسي جامعه آماري از ميان ۸۴۶۳ مطلب در قالب خبر، يادداشت و گزارش ـ ۷۲۰۰ خبر و مابقي گزارش و يادداشت بوده است ـ نشان مي‌دهد كه در ارتباط با محل درج منبع ۷۴ درصد در پاراگراف دوم منبع را ذكر كرده‌اند.
    ماندگاري سپس با اشاره به پژوهش صورت گرفته، منابع خارجي استفاده شده در رسانه‌ها را نيز اينگونه عنوان كرد: از ميان هشت هزار خبر، ۱۷ درصد نامعلوم است و منبع خبر ذكر نشده است. رويترز ۹.۵ درصد، فرانسه ۵.۸ درصد و اسپوتنيك ۴.۵ درصد از اخبار خارجي رسانه‌هاي ايراني را به خود اختصاص داده‌اند. همچنين نوع منبع خارجي نيز ۳۳ درصد اروپايي، ۲۳ درصد عربي و ۱۶ درصد آمريكايي و ۵۹ درصد منابع خارجي انگليسي زبان بوده است.
    وي سپس مطرح كرد: ۸۳ درصد منابع مورد استفاده رسانه‌هاي ما معتبر بوده و ۵۴ درصد كم اعتبار بوده است. در رابطه با خبرگزاري‌ها، ۵ هزار و ۲۹ خبر بررسي شده است كه از ميان آنها ايرنا و ايسنا بيشترين خبر توليدي را داشته‌اند و همچنين خبرگزاري ايرنا نيز بيشترين گزارش را سهم خود كرده است. همچنين منابع فارسي‌زبان استفاده شده در روزنامه‌ها و سهم هر كدام از خبرگزاري‌ها در رسانه‌ها اينگونه سنجيده شده است. بيشترين سهم روزنامه‌ها از منابع فارسي زبان متعلق به ايسنا است كه ۲۸ درصد است و پس از آن متعلق به فارس با ۱۷ درصد، ايرنا ۱۱ درصد، تسنيم ۱۰ درصد و همچنين هفت درصد متعلق به روابط عمومي و خبرگزاري‌هاي ديگر است.
    او گفت: در ارتباط با منابع خارجي استفاده شده در روزنامه‌هاي ما، ۴۲ درصد مشخص نيست كه از چه منبعي اخبار را منتشر كرده‌اند اما پس از آن رويترز با ۸ درصد، فرانس پرس با ۴.۶ درصد، بي‌بي‌سي با ۴.۲ درصد، سه منبع اوليه هر رسانه بوده‌اند.
    ماندگاري سپس از چهار سايت الف، انتخاب، تابناك و عصر ايران به عنوان چهار سايتي كه منابع اصلي رسانه‌اي مورد استفاده در روزنامه‌ها بوده‌اند، نام برد كه در ميان آنها الف بيشترين خبر و گزارش را منتشر كرده است. ۹۵ درصد اخبار اين سايت‌ها منبع داشته‌اند و وضعيت آنها نسبت به روزنامه‌ها و خبرگزاري‌ها بهتر بوده است، اما توليد خبرشان پنج درصد بوده است. همچنين خوراك خبري اغلب سايت‌ها از خبرگزاري‌هاي داخلي تامين شده است كه در اين ميان ۳۵ درصد از آن‌ها متعلق به ايسنا است و مابقي ۱۱ درصد متعلق به تسنيم و ۹ درصد متعلق به ايرنا بوده است.
    وي همچنين منبع اصلي هر سايت خبري الف، انتخاب، تابناك و عصر ايران را متعلق به خبرگزاري ايسنا دانست و اينكه منابع اول هر چهار سايت ايسنا بوده است.
    ماندگاري در نتيجه‌گيري اين پژوهش مطرح كرد: اخبار روابط عمومي‌ها عموما بدون ذكر منبع در رسانه‌هاي ما به قدري است كه چنين وانمود مي‌شود كه خبر توليدي آن خبرگزاري‌ها است. سرقت ادبي از ديگر مشكلات رسانه‌هاي ما محسوب مي‌شود. در همه رسانه ها تقريبا سرقت ادبي وجود دارد. اخبار ترجمه شده خبرگزاري‌ها همه شبيه به هم است. متاسفانه در عرصه خبر فقط سرقت اخبار نداريم بلكه در يادداشت هم سرقت داريم. همچنين در ايران يادداشت شفاهي باب شده است كه تاكنون در رسانه‌هاي دنيا نداشته‌ايم كه پاسخ مصاحبه‌اي را به تبديل به يادداشت كنيم.
    او ادامه داد: در اين پژوهش همچنين استفاده از منابع كم اعتبار هم مرسوم است به نوعي كه در تاريخ ۷ شهريور، خبري مربوط به كشور يمن از سايت كم اعتباري منتشر شد كه به شكل حيرت‌آوري خبرگزاري‌ها آن را منتشر كردند. خبر مبني بر اين بود كه موشكي به امارات پرتاب شده است اما پس از نقل قول متوجه مي‌شوند خبر ساختگي است منتهي به شكل حيرت‌آوري گوينده تلويزيون ساعت ۲۱ با يك حالت ذوق‌زدگي خبر را اعلام و حتي كارشناس هم آن را تاييد و جزئيات آن را هم توضيح داد، خبري كه ساختگي و دروغ بود و متاسفانه وضعيت در رسانه ملي ما كه اهميت بالايي دارد اينگونه است.
    وي در رابطه با خطاي ترجمه نيز در رسانه‌هاي ما نكاتي را مطرح كرد و گفت: اخبار خارجي صرفا در رسانه‌هاي ما ترجمه مي‌شود؛ به ويژه اينكه خبرهاي جهت‌دار فقط با يك منبع روايت مي‌شود. برخي اخبار در توليد، تحريف و دستكاري مي‌شوند. همچنين برخي اخبار خارجي در رسانه‌هاي ايران جعل مي‌شوند.
    ماندگاري در بخش ديگري از اين نشست درباره ضعف ماندگار در اخبار توليدي در رسانه‌هاي ما نكاتي را مطرح كرد و گفت: روايت‌هاي يك طرفه در گزارش، اينكه در اخبار داراي ارزش خبري برخورد، اختلاف و تضاد عمدتا اصول منبع‌نگاري رعايت نشده است، همچنين دشواري بررسي وضعيت روزنامه‌ها و سايت‌ها به دليل كمبود اخبار توليدي، منابع ناشناس و خبرنويسي بر مبناي ظن و گمان از ديگر عوامل ضعف منبع‌نگاري در اخبار توليدي است. همچنين در برخي رسانه‌ها عدم وحدت رويه به وضوح ديده مي‌شود.
    او در پايان سخنان خود در اين نشست پيشنهاداتي را هم به خبرنگاران و رسانه‌هاي ما مبني بر آموزش منبع‌نگاري، تدوين شيوه‌نامه و همچنين اعتبارسنجي دوره‌اي رسانه‌ها مطرح كرد.
     

View: 116 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.isna.ir/news/96080905757/همچنين بخوانيد:
ظاهر نمايشگاه مطبوعات بهتر شده بود اما محتوا نه: منتظرقائم: قول مي‌دهم امسال هم اتفاق خاصي نيفتاده
چند انتقاد و پيشنهاد به نمايشگاه مطبوعات: بيژن نفيسي: مطبوعات ديگر مشتاق تيراژ بالا نيستند
بيست و سومين نمايشگاه مطبوعات ميزبان نشستهاي تخصصي 20 رسانه خارجي بود
ظاهر يا محتوا؛ مساله اين است
پايان ماراتن هشت‌روزه رسانه‌ها با فرصت اعتراض + اسامي رسانه‌هاي برتر و فعال: انتقاد حدادعادل از شوخي با فرهنگستان
چند نفر از نمايشگاه مطبوعات بازديد كردند؟
پيشكسوتان مطبوعات كشور تجليل شدند
كتاب خبرگزاري هاي ايران رونمايي شد: در نمايشگاه مطبوعات
معرفي رسانه هاي برتر در درست نويسي زبان فارسي: برگزاري اختتاميه نمايشگاه مطبوعات؛
محور اخبار رسانه هاي برونئي مسائل اجتماعي است: نامه و نظر هاي مردم در يك صفحه كامل روزنامه
توسعه مطبوعات و رسانه هاي خبري در ايران چشمگير است: سفير پاكستان در گفتگو اختصاصي با ايرنا در نمايشگاه مطبوعات
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي:براي راه اندازي دانشكده خبر در خراسان جنوبي تلاش مي شود
سازمان‌هاي خبري در ايران به شدت سياسي شده‌اند: خبرنگار آسوشيتدپرس در گفت‌وگو با ايسنا:
نمايشگاه مطبوعات آتليه شما نيست!: حاشيه‌هاي چهارمين روز از نمايشگاه مطبوعات
چرا در نمايشگاه از رسانه‌ها ابتكاري سر نمي‌زند؟: گفت‌وگو با مديرمسؤول روزنامه «عصر اقتصاد»
گزارشي از حال و هواي حماسي نمايشگاه مطبوعات
با توجه به قهر برخي رسانه‌ها از نمايشگاه مطبوعات، اين نمايشگاه را آسيب‌شناسي كنيم: نعمت احمدي در گفت‌وگو با ايسنا:
نشست‌هاي تخصصي امروز نمايشگاه مطبوعات
مينو بديعي:مردم در رسانه‌ها فراموش شده‌اند
نمايشگاه مطبوعات تحت پوشش برترين اپراتور اينترنت ثابت كشور
زلف اولين نشريه خصوصي را به سبيل مظفرالدين‌ شاه گره زدند: فريد قاسمي ـ حافظه گوياي مطبوعات ايران:
لزوم آسيب‌شناسي نمايشگاه مطبوعات فعلي و سال‌هاي قبل : عضو شوراي سردبيري روزنامه افكار در گفت‌وگو با فارس:
لزوم بها دادن مسئولان نمايشگاه مطبوعات به غرفه‌هاي آموزشي و فرهنگي: مسئول غرفه ماهنامه رشد كودك در گفت‌وگو با فارس عنوان كرد
مخابره اخبار به زمان «حال»: خبرنويسي به سبك آسوشيتدپرس
واكنش قائم مقام نمايشگاه مطبوعات به اعتراض انجمن عكاسان: در پاسخ به مهر عنوان شد؛
رئيس دفتر الجزيره در تهران:معادل دانستن اخبار با تبليغات به معني پايان روزنامه‌نگاري است
ديتاژورناليسم؛ افشاگري داخلي و قدرت پيش بيني آينده
سلطه غرب بر رسانه هاي استراليا، منافع مالي اولويت دارد: به مناسبت بيست و سومين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها،
فردا پنج نشست تخصصي داخلي و خارجي در نمايشگاه مطبوعات برگزار مي شود: همزمان با چهارمين روز برپايي
نمايشگاه مطبوعات؛ عادت يا ضرورت؟
نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها تخصصي نيست مخاطب عام دارد
روند رو به رشد گزارش‌هاي تصويري در نشريات الكترونيكي: در كارگاه «گزارش تصويري» نمايشگاه مطبوعات عنوان شد:
اينجا همه چيز درهم است: حاشيه‌هاي دومين روز نمايشگاه مطبوعات
در قطر شبكه‌هاي اجتماعي منبع خبر نيستند: خبرنگار تلويزيون الجزيره در گفت‌وگو با ايسنا:
نيايد روزي كه آنها با ما قهر كنند: دومين گزارش ايسنا از مردمي كه به نمايشگاه آمده‌اند
هر چه سريع‌تر براي روزنامه‌نگاري فكر عاجل كنيد!: هشدارهاي علي‌اكبر قاضي‌زاده در نمايشگاه مطبوعات
مطبوعات در كشورم در حال مرگ است: سردبير يك نشريه آلبانيايي در گفت‌وگو با ايسنا:
نگاهي به حلقه مفقوده نمايشگاه مطبوعات: گفت‌وگو با مردمي كه به عشق روزنامه آنجا مي‌روند
نمايشگاه مطبوعات نمايشي از تضارب آراء است: مدير راديو نمايش در غرفه ايسنا:
تشريح برنامه‌هاي اداره كل اسناد و انتشارات بنياد شهيد در نمايشگاه مطبوعات
شاخص‌هاي غرفه‌ برتر نمايشگاه مطبوعات كدام‌هاست؟: مدير اداره كل مطبوعات و خبرگزاري‌هاي داخلي در غرفه ايسنا تشريح كرد
نشست‌هاي چهارمين روز نمايشگاه مطبوعات
ضعف پوشش‌ اينترنت موبايل در نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها
فضاي مجازي موجب ارتقاي توان حرفه اي مطبوعات شده است
نخستين ويژه نامه نمايشگاه مطبوعات منتشر شد
روزنامه نگار چيني: رسالت رسانه ها كمك به ارتقا همكاري بين ملت ها است
سال شمار نمايشگاه بين المللي مطبوعات و خبرگزاري ها
مطبوعات و ضرورت استراتژي جديد
مطبوعات به خاطره‌ها مي‌پيوندند؟
نمايشگاه مطبوعات فرصتي براي همگرايي مردم و رسانه: «بررسي مطبوعات»
مشاركت 100 درصدي نشريات جنوب كرمان در نمايشگاه مطبوعات كشور
مشاركت 100 درصدي نشريات جنوب كرمان در نمايشگاه مطبوعات كشور
فروش روزنامه‌هاي قاجاري در نمايشگاه مطبوعات
فرزاد اديبي از «گرافيك در مطبوعات» مي‌گويد: در نمايشگاه مطبوعات
پيشكسوتان رسانه در نمايشگاه مطبوعات حاضرند
انجمن صنفي عكاسان در نمايشگاه مطبوعات حضور ندارد
«فارابي» و «فيلم‌نگار» در نمايشگاه مطبوعات
نقدي بر نمايشگاه مطبوعات: رييس هيات‌ مديره انجمن عكاسان مطبوعاتي ايران تشريح كرد
نقدي بر نمايشگاه مطبوعات: رييس هيات‌ مديره انجمن عكاسان مطبوعاتي ايران تشريح كرد
كارگاه‌هاي آموزشي دفتر مطالعات در نمايشگاه مطبوعات
كارگاه‌ها و نشست‌هاي تخصصي بخش بين‌الملل نمايشگاه مطبوعات
"پوستر نمايشگاه مطبوعات كودكان را ديده است": دو اظهار نظر درباره پوستر نمايشگاه مطبوعات
آغاز گردهمايي 8 روزه‌ي رسانه‌ها در تهران
اولين بولتن‌هاي نمايشگاه به كدام روزنامه‌ها رسيد؟
جزئيات مراسم افتتاحيه نمايشگاه مطبوعات
نشست‌هاي نمايشگاه مطبوعات پس از افتتاح رسمي
سرفصل‌هاي سخنراني وزير ارشاد در افتتاحيه نمايشگاه مطبوعات
«جامعه‌اي كه نتواند به رسانه خود تكيه كند، ناامن است»: مشروح سخنراني وزير ارشاد در افتتاحيه نمايشگاه مطبوعات
جهانگيري: نبايد از رسانه دوري كنيم: افتتاح نمايشگاه مطبوعات با حضور معاون اول رييس جمهور
از كوچه‌هاي آشتي‌كنان نمايشگاه مطبوعات تا دلالان رسانه: گزارش كامل مراسم افتتاح نمايشگاه مطبوعات
انتقاد از خيابان يك‌طرفه بين رسانه و مردم: مديرعامل ايرنا با حضور در غرفه ايسنا عنوان كرد:
«روزنامه‌نگاري يا بولتن‌نگاري»: انتشار اولين ويژه‌نامه نمايشگاه مطبوعات
اعلام شرايط غرفه‌هاي خودساز نمايشگاه مطبوعات
زمان‌بندي و شرايط تحويل غرفه‌هاي خودساز نمايشگاه مطبوعات
اولين رسانه‌هايي كه در نمايشگاه مطبوعات امسال جانمايي كردند
جانمايي الكترونيك رسانه ها در نمايشگاه مطبوعات 26 مهر انجام مي شود
نقشه و اسامي رسانه‌هاي حاضر در نمايشگاه مطبوعات منتشر شد
آخرين خبرها از بزرگترين‌ گردهمايي رسانه‌اي: كمتر از ۱۵ روز مانده به نمايشگاه مطبوعات

 

 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دنياي چاپ
متن مطالب شماره 153، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است