|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

فضاي روزنامه‌نگارها از خبرنگاران تلويزيون بيشتر استmagiran.com: فضاي روزنامه‌نگارها از خبرنگاران تلويزيون بيشتر است
 
 

 ايسنا 13/9/96
مجري «تهران بيست»: ايسنا جريان مطمئن خبري را ايجاد كرد
فضاي روزنامه‌نگارها از خبرنگاران تلويزيون بيشتر است

مجري برنامه گفت‌وگو محور «تهران ۲۰» با اشاره به وظيفه رسانه‌ها در قبال پاسخگو نبودن برخي مسوولان گفت: زماني كه اتفاقي رخ مي‌دهد و مسوولي پاسخگو نيست بايد مردم را از طريق رسانه‌ها در جريان اتفاق قرار دهيم.
    بهروز تشكر در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به وضعيت روزنامه‌نگاران بيان كرد: به نظرم فضا براي روزنامه‌نگار بيشتر از خبرنگار تلويزيون وجود دارد؛ زيرا روزنامه‌نگار ميدان عمل بيشتري در حوزه تحقيقاتي دارد. ما دو نوع روزنامه‌نگار داريم؛ روزنامه‌نگاري كه كار كپي پيست انجام مي‌دهد و روزنامه‌نگاري كه درباره يك موضوع تحقيق و پرونده‌سازي مي‌كند تا به سرانجام يك موضوع برسد. اما متاسفانه اغلب روزنامه‌نگاران به سمتي رفته‌اند كه وقتي يك اتفاق مي‌افتد براي نوشتن مطلبي از جاهاي مختلف، مطالب خود را برمي‌دارند؛ بنابراين قبول دارم كه بخشي از دلايل پاسخگو نبودن مسؤولان، روزنامه‌نگاران هستند زيرا رفتار آن‌ها به گونه‌اي است كه گويا خود را وامدار يكي از دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها مي‌دانند.
    او اضافه كرد: زماني كه تعدادي از مديران مسوول و صاحب امتياز نشريات ما به دنبال افزايش اشتراك هستند تا نشرياتشان خريداري شود يا دنبال آگهي گرفتن هستند، چطور مي‌توانند مسوولي را نقد كنند.
    اين مجري تلويزيون به مشكلات نشرياتي كه در داخل كشور چاپ مي‌شوند، اشاره كرد و گفت: از ميان نشرياتي كه چاپ مي‌شوند چه تعداد مستقل و قائم به خود هستند؟ اگر مستقل هم باشند در نهايت به يك سمت و سوي سياسي گرايش پيدا مي‌كنند. ما بايد در اين راستا نشريات سرگرمي، گردشگري و حتي ورزشي را جدا كنيم اما به نظرم اين نشريات سرگرمي و تخصصي هم مي‌توانند زبان نقد داشته باشند. زماني كه هزينه چاپ و تحريريه يك نشريه فراهم نمي‌شود و براي حفظ مجوز بايد چاپ شود مجبور است تن به اين مساله دهد كه در بخشي از صفحه روزنامه، گزارش فلان وزارتخانه يا نهاد چاپ شود. اگر اين روزنامه بخواهد مسوولي را نقد كند چون امتيازش را وزارت ارشاد مي‌دهد و به نوعي مجوز دولتي دارد، نگران اين مساله است كه وارد بحث دادگاه مطبوعات يا لغو امتياز شود.
    او ادامه داد: در يك زمان به روزنامه‌ها آگهي مي‌دادند اما وزارت ارشاد آن را هم محدود كرده و مي‌گويد گرفتن آگهي از فيلتر من رد شود؛ البته به معناي دخالت مستقيم نيست. همچنين آگهي مناقصه، مزايده و ... را به هفته‌نامه‌ها هم نمي‌دهند زيرا قانون مي‌گويد اين آگهي‌ها بايد در دو نوبت و حداكثر در فاصله ۷۲ ساعت بايد چاپ شوند؛ بنابراين اين آگهي‌ها به روزنامه داده مي‌شود نه به هفته‌نامه. پس هفته‌نامه‌ها چگونه بودجه تامين كنند؟ من نشريه‌اي سراغ دارم كه ۱۰ شماره خود را به شكل ديجيتالي چاپ مي‌كند تا امتيازش لغو نشود.
    تشكر با اشاره به تاثير مشكلات روزنامه‌ها در نقد منصفانه مسوولان، اظهار كرد: وقتي روزنامه‌نگار را تحت شرايط خاصي قرار مي‌دهند تا چه اندازه مي‌تواند نقد منصفانه داشته باشد؟ نقد منصفانه مي‌تواند راهكار ارائه كند و حتي روزنامه‌نگار مي‌تواند نقد منفي داشته باشد اما روزنامه‌نگار تا حدي امكان دارد كه در جهت نقد پيش برود زيرا مشكلات صنفي هم دارد. شايد اين مشكل را خبرگزاري‌ها نداشته باشند زيرا چاپ ندارند مگر اينكه بخواهند ويژه‌نامه‌اي منتشركنند.
    اين مجري تلويزيون درباره پاسخگويي مسوولان در برنامه‌هاي گفت‌وگو محور گفت: ما در برنامه گفت‌ومحور وضعيت مناسبي داريم؛ براي مثال دولت به دنبال ارائه گزارش 100 روزه است و در برنامه‌اي كه امكان حضور وزرا وجود دارد چرا نبايد بيايند تا برنامه خود را ارائه دهند. وظيفه من اين است كه فضايي را مهيا كنم تا وزراي دولت بيايند و گزارش خود را به مردم بدهند. اين مساله دليل نمي‌شود كه بگويند تلويزيون از دولت طرفداري مي‌كند زيرا تلويزيون محلي براي همه نهادها و دستگاه‌هاي كشور است. اصل ماجرا آگاه‌سازي مردم است كه نمونه آن در زلزله كرمانشاه اتفاق افتاد.
    او به شبكه‌هاي اجتماعي و زير ذره‌بين بودن مسوولان اشاره و بيان كرد: شبكه‌هاي اجتماعي در دسترس مردم در زلزله كرمانشاه تا حدي تاثيرگذار بودند كه باعث شد تعداد زيادي از مسوولان، افراد مشهور و مردم عادي به سمت كمك كردن به مردم زلزله‌زده كرمانشاه بروند؛ البته شايعاتي هم در شبكه‌هاي اجتماعي به وجود آمد كه برخي را به اشتباه انداخت. براي مثال عكس جنگ و زلزله‌هاي گذشته را به عنوان عكس زلزله كرمانشاه منتشر كردند. شبكه‌هاي اجتماعي تا چند سال آينده نقش موثري خواهند داشت و با رسانه‌هاي مختلف دنيا مانند تلويزيون، خبرگزاري‌ها و ... برابري خواهند كرد همچنين با وجود شبكه‌هاي اجتماعي مسوولان ديگر نمي‌توانند جا خالي دهند و عملكردشان به شكل شفاف زير ذره‌بين نگاه مردم است؛ براي مثال زماني كه آقاي جهانگيري به هر دليلي با كفش داخل چادر زلزله‌زده‌ها شد، جو و شرايط خاصي را در فضاي مجازي ايجاد كرد .
    تشكر ادامه داد: مردم امروزه مي‌توانند با دوربين گوشي خود از رويدادي فيلم بگيرند و براي يك برنامه بفرستند. برخي كه مي‌خواهند به ما خبري بدهند، براي ما فيلم مي‌فرستند و ما از آن‌ها استفاده مي‌كنيم و لازم نيست خبرنگار حرفه‌اي داشته باشيم. به نظرم مشاركت مردم در تلويزيون بسيار خوب شده است. در واقع ما منتظر پاسخ مسوولان نمي‌مانيم.
    مجري برنامه «تهران ۲۰» با اشاره به حضور مسوولان در برنامه‌هاي گفت‌وگو محور تلويزيون گفت: ما در برنامه گفت و گو محور تلويزيوني مساله‌اي به نام محدويت وقت داريم، زماني كه مسوولي به برنامه مي‌آيد، اولين سوالي كه مي‌پرسد اين است كه ما چقدر زمان داريم و سعي مي‌كند آن زمان را مال خود كند؛ بنابراين زماني كه ما سوالي از مسوول مي‌پرسيم با شگرد خاصي مي‌گويد قبل اينكه به پرسش شما پاسخ دهم اجازه دهيد مقدمه‌اي را بگويم. او در همان مقدمه هفت يا هشت دقيقه از زمان برنامه را مي‌گيرد. در اين صورت اگر وارد حرف او شويم مي‌گويد شما اجازه نمي‌دهيد حرف خود را بزنم و اگر هم وارد صحبت‌هاي او نشويم، فرصت پرسيدن سوالات ديگر را نخواهيم داشت و مديريت زمان از دست ما هم خارج مي‌شود.
    او ادامه داد: اگر عملكرد مسوولان مناسب باشد، پس از چه چيزي واهمه دارند؟ پس بايد جواب سوال خبرنگار و روزنامه‌نگار را بدهند. اگر برخي مسوولان پاسخگو نيستند به دليل اين است كه نمي‌خواهند به چالشي وارد شوند. همچنين نگران اين موضوع هستند كه كاري كه به عنوان مسووليتشان بايد انجام مي‌دادند و نداده‌اند، موضوع اصلي پرسش‌ها شود؛ براي مثال بيمارستاني كه هفت ماه پيش در كرمانشاه ساخته شد اگر در زلزله تخريب نمي‌شد معلوم نبود در آينده چه اتفاقي برايش مي‌افتاد. ما مي‌خواهيم در برنامه مسوول راه و شهرسازي را به عنوان مهمان بياوريم اما حاضر نمي‌شود كه بيايد.
    اين مجري تلويزيوني با اشاره به وظيفه روزنامه‌نگاران و خبرنگاران اظهار كرد: زماني كه اتفاقي رخ مي‌دهد و مسوولي پاسخگو نيست، بايد مردم را از طريق رسانه‌ها در جريان قرار دهيم. وظيفه روزنامه‌نگاران و خبرنگاران خوب ديدن، شنيدن، درك كردن و منتقل كردن يك اتفاق است. ما نبايد خود را قائل به پاسخگويي مسوولان بدانيم به دليل اينكه در اين شرايط بايد هميشه در انتظار باشيم. اگر مسوولي حاضر نشد كه پاسخگوي پرسش ما باشد، ما مي‌توانيم بخشي از اتفاق را براي مردم بيان كنيم و بگوييم كه سعي كرديم مسوول مربوطه پاسخي دهد اما نداده است.
    
    
     خبرنگاران ايسنا توانستند يك جريان مطمئن را ايجاد كنند
    بهروز تشكر در پايان به عملكرد خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در هجده سال فعاليت اشاره كرد و گفت: من حدود ۱۳ سال پيش به ايسنا آمدم و از ادارات بازديد كردم. در آن زمان ايسنا جوان بود و تصورم اين بود كه چون خبرنگاران ايسنا جوان، جوياي نام و تحول‌گرا هستند، مي‌توانند يك جريان مطمئن را ايجاد كنند و به منبع و مرجع خبرنگاران تبديل شود. خوشحالم كه در گذر سال‌ها اين اتفاق افتاده است و من به‌عنوان منبع خبري معتبر از ايسنا استفاده مي‌كنم.
     

View: 47 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
https://www.isna.ir/news/96091206731/

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهشهاي كاربردي و محاسباتي در مهندسي مكانيك
شماره 1 (پياپي 15)
 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است