|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

آمادگي وزارت رفاه براي همكاري با انجمن صنفي روزنامه نگاران استان تهرانmagiran.com: آمادگي وزارت رفاه براي همكاري با انجمن صنفي روزنامه نگاران استان تهران
 
 

 ايرنا 18/10/96

آمادگي وزارت رفاه براي همكاري با انجمن صنفي روزنامه نگاران استان تهران

تهران - ايرنا - وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي بر آمادگي اين وزارتخانه براي همراهي، همكاري و هم انديشي با انجمن صنفي روزنامه نگاران استان تهران در چارچوب قوانين تاكيد كرد.
    به گزارش ايرنا، علي ربيعي در ديدار با اعضاي هيات مديره و هيات موسس انجمن صنفي روزنامه نگاران استان تهران، وعده همه‌گونه همكاري با اين انجمن را در راستاي رفع مشكلات جامعه روزنامه نگاري داد.
    وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي در اين ديدار ضمن تبريك به اعضاي منتخب هيات مديره انجمن صنفي روزنامه نگاران استان تهران گفت: در جامعه‌اي مثل كشور ما كه تحزب شكل نمي‌گيرد، نهادهاي مدني مي‌توانند راه توسعه جامعه مدني را هموار كنند و از اين رو تشكيل هر نهاد مدني و صنفي نويد بخش است.
    وي افزود: از ابتداي دولت آقاي روحاني تشكيل نهادهاي صنفي 55 درصد و تشكيل نهادهاي خيريه 50 درصد رشد داشته است.
    ربيعي از آمادگي اين وزارتخانه در همكاري و هم‌انديشي با انجمن صنفي روزنامه نگاران خبر داد و گفت: اميدوارم انجمن صنفي روزنامه نگاران بتواند به يك نهاد قدرتمند صنفي تبديل شود و به عنوان يك كانون گفت و گوي اجتماعي فعاليت موثري داشته باشد.
    
    
     ** دولت در اصلاح وضع سياست رسانه‌اي اقدام كند
    رئيس هيات مديره انجمن صنفي روزنامه نگاران استان تهران نيز در اين ديدار گفت: گرچه ما يك انجمن صنفي هستيم، ولي در درجه اول بايد بتوانيم در اين صنف كالا و خدمات مناسب را توليد و عرضه كنيم. اگر چنين نباشد و محدوديت هاي گوناگون بر صنف وارد ‌شود در نهايت نه كالا و خدمت مناسبي عرضه مي‌شود و نه مردم رغبتي به استفاده از اين كالا و خدمات خواهند داشت و نتيجه همين مي‌شود كه مي‌بينيم زيرا مردم به كالاي تحليل و خبر نيازمند هستند، اگر رسانه داخلي نتواند آن را توليد و عرضه كند، به رسانه‌هاي جانشين پناه خواهد برد. مسئوليت افزايش بازديدكنندگان رسانه‌هاي غير رسمي با كساني است كه مانع كاركرد درست رسانه‌‌هاي رسمي مي‌شوند و بستن و فيلترينگ آنها هم مشكلي را حل نخواهد كرد.
    عباس عبدي افزود: لذا از دولت مي‌خواهيم كه مصرا نسبت به اصلاح وضع سياست رسانه‌اي كشور اقدام كند، صنف روزنامه نگار بدون فضاي رسانه‌اي آزاد مثل ماهي است كه در استخر خالي قرار داده شود.
    وي گفت: اگرچه تشكيل انجمن تهران گامي به پيش است ولي ما همچنان اصرار داريم كه مشكلات خانه اصلي روزنامه‌نگاران يعني انجمن روزنامه نگاران ايران رفع شود تا همه روزنامه نگاران كشور دوباره گردهم آيند و در جهت ارتقاي صنف با يكديگر همكاري كنند.
    
    
    ** روزنامه نگاري به امنيت و استقلال نياز دارد
    نايب رئيس هيات مديره انجمن صنفي روزنامه نگاران استان تهران نيز در اين ديدار گفت: روزنامه نگاري بطور قطع به امنيت و استقلال نياز دارد و براي تقويت اين امنيت و استقلال داشتن نهاد صنفي ضروري و لازم است. انجمن صنفي بايد بتواند ضمن تقويت استقلال روزنامه نگاري در زمينه‌هاي حمايتي نيز گام‌هاي بردارد.
    كامبيز نوروزي ضمن تاكيد بر تعامل ميان انجمن و نهادهاي ديگر گفت: بي شك تعامل مي‌تواند بسياري از بد‌بيني‌ها را مرتفع كرده و راه را براي تقويت هرچه بيشتر توان كشور باز كند‌. نوروزي افزود: هرچقدر امنيت و استقلال روزنامه نگاران بيشتر باشد به نفع كشور است و اين امر احتياج به مساعدت ملي دارد.
    
    
    ** جديدالورودهاي رسانه اي انگيزه لازم را ندارند
    عضو هيات موسس انجمن صنفي روزنامه نگاران استان تهران نيز با اشاره به عوامل تهديد كننده آينده روزنامه نگاري و روزنامه نگاران كشور گفت: نبود امنيت شغلي، دستمزدهاي پايين، تاخيرهاي طولاني مدت در پرداخت حقوق، مشكل بيمه و نبود بيمه تكميلي مناسب موجب شده است تا اغلب اهل قلم كارآمد عرصه روزنامه نگاري را ترك كنند و بخش عمده اي از روزنامه نگاران باقيمانده و جديدالورودها به اين حوزه از انگيزه لازم برخوردار نباشند.
    داوود محمدي افزود: شوك هاي ناشي از جهش قيمت كاغذ و رقابت نفس گير با رسانه هاي فضاي مجازي هم مزيد بر علت شده و تيراژ مطبوعات را در تنگنا قرار داده است.
    وي تصريح كرد: البته مطبوعات قادرند با تكيه بر توان توليد تحريريه مجرب و توليد مطالبي كه بويژه در شبكه هاي اجتماعي جاي آنها خالي است، به بقاي تاثيرگذار خود ادامه دهند.
    به گفته محمدي، پديد آمدن چنين وضعيتي در گرو تدبيريابي براي تقويت اقتصاد روزنامه هاست.
    وي ادامه داد: بخش ديگري از چالش مطبوعات ناشي از خط قرمزها و محدوديت هاي سليقه اينهادهاي متعدد است كه عرصه را براي اطلاع رساني كارآمد و جلب رضايت مخاطبان تنگ كرده است.
    عضو هيات موسس انجمن صنفي روزنامه نگاران استان تهران تصريح كرد: علاوه بر اين، تبعيض در اعمال محدوديت ها ميان مطبوعات فاحش است و برخي از روزنامه ها از مصونيت آهنين برخوردارند و شماري ديگر، بابت موارد جزيي و حتي خوانش هاي متفاوت از مطالب شان بايد تاوان سنگيني بدهند.
    محمدي تاكيد كرد: اعمال محدوديت ها براي روزنامه ها در قياس با ساير رسانه ها از جمله رسانه هاي فعال در فضاي مجازي شديدتر است و در واقع از نظر برخي نهادها، ديوار كوتاه مطبوعات، آنها را در معرض بازخواست هاي اغلب ناروا قرار داده و همين نكته در كنار سانسور به بحث خودسانسوري هم دامن زده است.
    وي تاكيد كرد: هرچند اعمال محدوديت بر رسانه امر پسنديده اي نيست اما اگر به هر علتي چنين محدوديت هايي در كشور ما وجود دارد، بهتر است، اين محدوديت ها بر مبناي قانون و منطق بوده و در مرحله اجرا از آفت تفسير سليقه اي و نگاه تبعيض آميز مصون بماند.
    
    
    ** حركت به سمت تقويت بخشي رسانه اي
    عضو علي البدل هيات مديره انجمن صنفي روزنامه نگاران استان تهران نيز گفت: امروز سيستم حكومتي تا حدودي متوجه شده كه بايد از نگاه تضعيف ‌كننده و در مقابل درخواست هواداري بي‌چون‌ وچرا از رسانه‌ها به سوي تقويت‌بخشي و بسترسازي مثبت براي آنان حركت كند. اين مسئله حتي در مواضع مدافعان محدوديت‌آفريني براي رسانه‌ها هم مشهود است. لذا پسنديده است كه دولت با محوريت نهادهاي بالادستي همچون شوراي عالي امنيت ملي، تقويت رسانه‌ها را به عنوان راهبردي براي امنيت ملي مدنظر قرار دهد.
    فريد مدرسي افزود: بسترسازي براي رفع موانع براي انجمن روزنامه‌نگاران ايران و نيز تاسيس ديگر انجمن‌هاي صنفي روزنامه‌نگاران مي‌تواند ابزاري براي تقويت نقش مثبت و البته مستقلانه رسانه‌ها بر امنيت ملي رقم بخورد. شوراي امنيت ملي هم با توجه به تغييرات رسانه‌اي، بايد از استراتژي بازدارندگي براي رسانه‌ها به سوي استراتژي تقويت‌بخش حركت كند تا در بحران‌ها، رسانه‌ها توان وفاداري به تعهدات اجتماعي خود را داشته باشند.
    وي گفت: معضل ديگري هم كه بايد نهادهاي بالادستي و به تبع دولت و شوراي امنيت ملي براي آن راهكاري تدوين كنند، رفع هرج و مرج در خطوط قرمز نانوشته، تلويحي و بدون چارچوبِ نهادهاي قانوني است كه در زمان، مكان، نوع رسانه، نهادهاي تذكردهنده و... متفاوت است و اصحاب رسانه را دچار اخلال سيستمي كرده و مي‌كند و البته قطعا به ضرر نظام سياسي - اجتماعي حاكم هم خواهد بود.
    
    
    ** صنف روزنامه نگار دغدغه‌هاي عديده‌اي دارد
    در اين جلسه شهريار شمس مستوفي دبير انجمن صنفي روزنامه نگاران استان تهران به خواسته هاي صنفي اشاره كرد و گفت: صنف روزنامه نگار دغدغه‌هاي عديده‌اي دارد كه از حقوق و دستمزد گرفته تا بيمه و آينده شغلي. از آزادي و امنيت تا ترس از آينده.
    وي افزود: در اين شرايط انجمن تهران سعي دارد تا بتواند بخشي از اين مشكلات را چاره جوي كند كه اين امر بدون كمك‌هاي نهادهاي ذيربط بسيار دشوار است.
    شمس مستوفي تصريح كرد: محلي براي استقرار انجمن، رفع دغدغه‌ بيمه‌اي روزنامه نگاران، تامين منابع براي بيمه تكميلي، ايجاد امكان براي گفت و گو با نهاد‌هاي حاكميتي و پيگيري تشكيل يك شعبه تخصصي تامين اجتماعي براي روزنامه نگاران از فوري‌ترين برنامه‌هاي انجمن تهران است.
    ديدار علي ربيعي وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي با اعضاي هيات مديره و هيات موسس انجمن صنفي روزنامه نگاران استان تهران روز جمعه 15 دي ماه انجام شد.
    فراهنگ ** 1085 ** دريافت: ناهيد پورمند * انتشار: اميد غياثوند
     

View: 48 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.irna.ir/fa/News/82789112

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سفينه
متن مطالب شماره 59، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است