|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

سواد رسانه اي الفباي زندگيmagiran.com: سواد رسانه اي الفباي زندگي
 
 

 ايرنا 20/10/96
چرا مردم به رسانه ها بي اعتمادند؟
سواد رسانه اي الفباي زندگي

تهران - ايرنا - بروز و ظهور تكنولوژي هاي نوين ارتباطي به ويژه در فضاي مجازي و ديجيتال نياز به فرهنگ سازي و آموزش در زمينه نحوه و شيوه استفاده از اين فضا را دو چندان كرده به طوري كه امروز بيش از هر چيز ديگري بايد به سواد رسانه اي به عنوان الفباي روش زندگي در عصر جديد نگريست.
    سواد رسانه اي (Media Literacy) مجموعه ‌اي از مهارت‌هاي قابل يادگيري است كه به توانايي دسترسي، تجزيه و تحليل و ايجاد انواع پيام‌هاي رسانه‌اي اشاره دارد و يك مهارت ضروري در دنياي امروز به شمار مي‌رود.
    ما براي حركت در محيط رسانه‌ اي پيچيده امروز بايد قادر به درك بهتر پيام‌هاي رسانه‌اي باشيم.
    افراد، با سواد رسانه اي قادر به كشف پيام‌هاي پيچيده‌ي موجود در محتواي تلويزيون، راديو، روزنامه‌ها، مجلات، كتاب‌ها، بيلبوردهاي تبليغاتي، اينترنت و ساير رسانه‌هاي مستقل خواهند شد. آن‌ها هم‌چنين مي‌توانند رسانه‌هاي خود را ايجاد كرده و در شكل‌گيري فرهنگ رسانه‌اي مشاركت فعالانه داشته باشند. اين امر سبب مي‌شود مردم از حالت مصرفي خارج شده و از رسانه‌ها به صورت هوشمندانه‌اي بهره‌مند شوند.
    به طور كلي مي توان گفت سواد و دانش در هر حرفه و رشته اي، مهارت انسان را در مواجهه با مسايل و مشكلات افزايش مي دهد و در اين ميان سواد رسانه اي نقش انكارناپذيري در تشخيص افراد نسبت به مطالب مفيد و غير مفيد و همچنين درست و غلط بودن محتواي رسانه ها دارد.
    خبرگزاري جمهوري اسلامي(ايرنا) با برگزاري ميزگرد تخصصي با دعوت از كارشناسان و علوم ارتباطات و فعال در حوزه سواد رسانه اي تلاش دارد تا اين مهم را از زواياي مختلف بررسي و به راهكارهاي مناسب در جهت ارتقا و توانمند سازي آحاد مردم براي افزايش سواد رسانه در جامعه كمك كند.
    در اولين ميزگرد در ارتباط با سواد رسانه اي كه با حضور صديقه ببران عضو هيأت علمي گروه ارتباطات دانشكده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه، حسن محرابي مديركل سابق مطبوعات و خبرگزاري هاي داخلي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و سيد تقي كمالي مشاور عالي انجمن سواد رسانه اي ايران برگزار شد ، حاضران ديدگاه هاي خود را در اين خصوص بيان كردند.
    
    مشروح اين ميزگرد پيش روي شماست:
    ** برخورد سلبي پاسخگو نيست
    در ابتداي اين ميزگرد استاد علوم ارتباطات و كارشناس رسانه گفت، حدود 15 سالي است كه در دنيا در خصوص مباحث مختلف سواد رسانه اي فعاليت مي شود اما كشور ما دير به اين مهم رسيده است.
    ببران افزود: سال 73 قانوني گذاشته شد كه ماهواره هاي معاند بايد جمع آوري شود لذا بعد از برخورد و جمع آوري و نصب هاي مجدد توسط مردم و در واقع مقاومت آنها به طرق مختلف بيشتر و بيشتر شد لذا امروز با گذشت 23 سال به اين نتيجه رسيدند كه برخوردهاي سلبي ديگر جوابگو و پاسخگو نيست.
    وي خاطر نشان كرد: بعد از ماهواره وارد بحث حوزه سايبر و اينترنت شديم و بعد از 5 سال با شبكه هاي موبايلي و نظاير آن مواجه شديم كه در واقع اينها مظاهري از تكنولوژي نوين هستند.
    
    
    ** فضاي ديجيتال را مديريت كنيم/فرهنگ سازي و آموزش راهكار اول
    وي در ادامه افزود: براي كنترل ماجرا باز ما موضوع برخوردهاي سلبي و فيلترينگ را راه انداختيم و الان هم در اين اوضاع فيلترينگ را اعمال كرديم در حالي كه بسياري از افراد با استفاده از فيلترشكن اين فضا را شكسته و وارد آن شده اند.
    اين استاد علوم ارتباطات تاكيد كرد كه با تكنولوژي جنگيدن كاري بيهوده و عبث است چرا كه بايد اينگونه فضاها را مديريت و فرهنگ سازي كرد.
    ببران گفت: نهادها و دستگاه هاي متولي فرهنگي و مرتبط مي توانند به راحتي با مديريت موضوع و فضا با آموزش و فرهنگ سازي كنترل اين جريان را در اختيار بگيرند.
    
    
    ** نگاه كلان و حاكميتي به سواد رسانه اي لازم است
    در ادامه اين ميزگرد تخصصي مدير كل سابق خبرگزاري ها و مطبوعات داخلي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز با تشكر و قدرداني از برگزاري اين ميزگرد ايرنا گفت: موضوع سواد رسانه اي را بايد از ديدگاه حاكميتي نگريست و نبايد موضوعي به اين مهمي را در حد يك يا چند نشست و همايش خلاصه كرد.
    محرابي با اشاره به روند توسعه در غرب مبني بر اينكه آنها چه بوده و از كجا به امروز يعني توسعه رسيده اند، گفت: خوب است كه اين روند را ما هم همواره مد نظر قرار داده و با كشور خودمان مقايسه كنيم كه چرا ما در جهت توسعه حركت نكرديم و علل و عوامل آن چه بوده است.
    
    
    ** وقايع اخير نياز به سواد رسانه را دو چندان كرد
    مشاور عالي انجمن سواد رسانه اي ايران نيز در ادامه اين ميزگرد به موضوع وقايع اخير كشور اشاره كرد و گفت: اين وقايع برجستگي و نياز به سواد رسانه اي را بيشتر كرده و پرداختن به اين مهم را براي ما محسوس تر كرد.
    كمالي با اشاره به اينكه پيشينه سواد رسانه اي در دنيا به بيش از پنج دهه و در ايران به سال 1390 باز مي گردد، گفت: امروز وارد فازهايي از سواد رسانه و تلفيق آن با ديجيتال شده ايم.
    
    
    ** سواد رسانه اي الفباي روش زندگي عصر جديد است
    اين فعال رسانه اي در عين حال اظهار داشت: امروز سواد رسانه فراتر از يك ابزار و وسيله براي انسان است بلكه اين مهم در واقع الفباي روش زندگي در عصر جديد محسوب مي شود.
    كمالي تصريح كرد: از طرفي هم از لحاظ سياستگذاري، وصف و تفسير قوانين نيز عقب هستيم از اين رو بايد بتوانيم از جنبه هاي آينده نگرانه به موضوع سواد رسانه اي بپردازيم.
    مشاور عالي انجمن سواد رسانه اي ايران اظهار داشت: به دليل مسائل موجود در كشور معمولا حواشي در كشور ما برجسته شده و متاسفانه موضوعات از ناحيه پرداختن به چالش نگريسته نمي شود.
    
    
     ** آموزش و فرهنگ سازي سواد رسانه اي از مهدهاي كودك آغاز شود
    ببران در ادامه اين ميزگرد به عدم توجه به بحث كپي رايت و مالكيت معنوي در سال ها اخير اشاره كرد و افزود، نبايد به صورت جزيره اي به قضايا نگاه كرد بلكه نيازمند يك عزم جدي براي سياستگذاري جامع و كامل توام با برنامه ريزي در زمينه سواد رسانه اي هستيم.
    وي در عين حال گفت: چرا بايد آموزش سواد رسانه اي از سال دهم تحصيلي در كتاب ها درسي گنجانده شود. ما امروز مانند ديگر كشور نيازمنديم كه اين آموزش را از دوران كودكي و حتي مهدهاي كودك آغاز كرده و بچه هاي خود را با شرايط و فضاهاي پيرامون آن آشنا و فرهنگ سازي كنيم.
    وي تاكيد كرد: بخش هاي فرهنگي مرتبط بايد از پايه اي ترين دوره هاي آموزشي يعني مهدهاي كودك به موضوع سواد رسانه اي بها داده و اقدامات اوليه را شروع كنند.
    
    
    ** آموزش ها را دائمي و مادام العمر كنيم
    محرابي فعال رسانه نيز در ارتباط با ضرورت آموزش سواد رسانه اي در كشور تاكيد كرد: سواد رسانه اي بخشي از تحولات است كه در حوزه دانشي و آموزشي بايد مقدمات آموزش فراگير آن ايجاد شود.
    وي با يادآوري برگزاري دو همايش توسط سازمان آموزشي، علمي و فرهنگي ملل متحد (يونسكو) در سال 1390 براي چگونگي آموزش و يادگيري دائمي با حضور دست اندركاران آموزشي گفت: امروز ما نيز نيازمند تغيير در شيوه و روش هاي آموزشي هستيم تا ما نيز آموزش هاي دائمي و مادام العمر را در كشور داشته باشيم.
    
    
    ** مسئولان موضوع سواد رسانه اي را جدي بگيرند
    محرابي همچنين دخالت مسئولان و دولتي ها در مطبوعات و حوزه رسانه را به عنوان يكي ديگر از چالش هاي پيش رو در ارتباط با سواد رسانه عنوان كرد و گفت: حدود 700 نشريه ما در كشور دولتي و يك مقام نيز سياستگذار آنهاست لذا به نظر مي آيد لازم است تا مسئولان دولتي در موضوع سواد رسانه اي از طريق ارتقا و توانمند سازي آن نيز ورود كرده و با تلاش مضاعف اين مهم را جدي بگيرند.
    مدير كل سابق مطبوعات و خبرگزاري هاي داخلي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مردم و رسانه و مسئولان را سه ضلع يك مثلث برشمرد و گفت: قبل از اينكه از حوزه ترويج سواد رسانه اي سخن به ميان آوريم بايد ابتدا مشكلات قبل و بعد آن را حل كرده بعد به موضوع سواد رسانه اي برسيم.
    
    
    ** تكثر رسانه ها عامل نياز به سواد رسانه اي
    كمالي هم در ارتباط با ضرورت آموزش سواد رسانه اي در كشور با تاكيد بر اينكه ريشه برخي مسايل به رسانه ها باز مي گرد، تصريح كرد: جوامع تك صدايي نياز به سواد رسانه اي و به دنبال آن رسانه ندارند اما امروز تكثر و فراواني رسانه ها در كشورهاي مختلف باعث شده تا نياز به سواد رسانه اي و آموزش آن بيش از هر زماني احساس شود.
    وي افزود: به طور كلي مي توان گفت كه در جوامع دمكراتيك نياز به سواد رسانه اي و پرداختن به آن از جنبه هاي مختلف احساس مي شود.
    مشاور عالي انجمن سواد رسانه اي ايران تاكيد كرد: امروز بيش از هر زمان ديگري دانش و آموزش سواد رسانه اي براي آحاد مردم يك امر ضروري و انكار ناپذير است لذا جوامع مختلف بايد خود را به شيوه هاي گوناگون براي رسيدن به مطلوب ها و شيوه هاي نوين ارتباطي و اطلاع رساني وفق دهند.
    
    
     ** احساس خلا در اطلاع رساني وقايع كشور
    ببران استاد علوم ارتباطات در ادامه با اشاره سواد رسانه اي و ارتباط آن با وقايع اخير در كشور تاكيد كرد: واقعيت اين است كه ما در همه اين قضايا ديده و شنيده مي شويم و در يك كلام متاسفانه در اطلاع رساني در كشور خلا وجود دارد. به عنوان مثال صدا و سيما در ارتباط با ناآرامي هاي اخير بايد خيلي بهتر از اينها وارد ميدان مي شد.
    ببران تصريح كرد: در اينگونه مواقع تاكيد اين است كه بايد با نگاه ايجابي پيش رو تر وارد ماجرا شد و با واكنش سريع تري در اطلاع رساني به مردم و جامعه و افكار عمومي عمل شود.
    مدير كل سابق مطبوعات و خبرگزاري هاي داخلي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز در ادامه اين ميزگرد به وضعيت رسانه هاي ايران و پوشش اخبار رويدادهاي مختلف از جمله وقايع اخير اشاره كرد و گفت: امروز فعاليت بيشتر رسانه هاي ما دولتي است و به همين خاطر سياستگذاري رسمي و دولتي در آنها اعمال مي شود به طوري كه 50 درصد سياستگذاري را مديران رسانه و مابقي را در جاي ديگري لحاظ مي كنند.
    
    
    ** درك درستي از عملكرد رسانه ها وجود ندارد
    محرابي تاكيد كرد: آنچه مهم است اينكه بايد ويژگي اصلي رسانه ها در وضعيت فعلي را شناخته و درك دقيقي از چگونگي عملكرد آنها در خصوص رويدادهاي مختلف داشته باشيم كه در اين زمينه ضعيف عمل كرده و شناخت كافي نداريم.
    به گفته وي، وجود و بروز بسياري از اشكالات و مشكلات در رسانه هاي ما باعث شده كه مردم به راحتي از رسانه ها و مطبوعات ديداري ، شنيداري و نوشتاري عبور كرده و به شبكه هاي اجتماعي و تلگرام برسند.
    
    
    ** همگرايي رسانه اي بهتر از كثرت آن
    اين فعال رسانه اي در ادامه موضوع ساختاري رسانه ها را به عنوان يكي ديگر از مسايل و چالش ها ذكر كرد و گفت: امروز هر كسي براي خودش درخواست فعاليت رسانه مستقل مي كند به همين دليل با كثرت رسانه ها در كشور مواجه هستيم بي آنكه به توانايي و صلاحيت افراد براي فعاليت در آن رسانه توجه داشته باشيم و تنها به صدور و ارائه مجوز بسنده مي شود.
    محرابي اضافه كرد: به جاي اين كثرت جا داشت تا در جهت تجميع و همگرايي اصحاب رسانه فكري كرد كه امروز با اين فراواني و چالش ها نيز مواجه نشويم.
    
    
    ** همه چيز تحت الشعاع شبكه هاي اجتماعي
    كمالي هم در خصوص پوشش اخبار رويدادهاي اخير از سوي رسانه ها تاكيد كرد: امروز شبكه هاي اجتماعي همه چيز را تحت الشعاع خود قرار داده و با توجه به مهندسي شدن اين فضا، الگاريتم ها و مطالب دستكاري مي شوند.
    به گفته وي سواد رسانه اي براي هر محيط و جغرافيايي از لحاظ ساحت و فكر و فرهنگ متفاوت بوده و بايد متناسب با آن تمهيدات لازم را مد نظر قرار دهيم.
    وي به وقايع و رويداد اخير كشور اشاره كرد و گفت: وقتي جوانان 16 تا 19 ساله وارد صحنه مي شوند اين بيانگر آن است كه اينها با تحريك و تحت لواي شبكه اي اجتماعي درصد هستند تا آنچه را كه دريافت و مشاهده و در ذهن خود ايجاد كرده اند به نوعي به جامعه هدف منتقل كنند.
    
    
     ** ضعف رسانه ها در وقايع اخير كشور
    مشاور عالي انجمن سواد رسانه اي ايران تصريح كرد: برخي اتفاقات و وقايع مشابه قابل پيش بيني بود و با سياستگذاري درست، فرهنگ سازي و آموزش به موقع مي شد از بروز اين حوادث جلوگيري كرد.
    كمالي با ارزيابي شيوه برخورد و عملكرد رسانه ها در اين وقايع، اظهار داشت: متاسفانه رسانه ها در موضوع سياستگذاري بسيار ضعيف عمل كردند و آنچنان كه بايد و شايد به خوبي وارد ميدان نشدند.
    به گفته وي رسانه ها متاسفانه در ساعات اوليه انتشار خبر اين وقايع كاملا مستاصل و درمانده بوده و نمي توانند جنبه آرامش بخشي را به جامعه بازگردانند از طرفي هم از اطلاع رساني مناسب، به موقع، جامع و كامل غافل هستند.
    
    
     ** شوراي عالي فضاي مجازي بي برنامه پيش مي رود
    ببران هم در ادامه سخنان خود در خصوص علت وجود چنين مشكلاتي در فعاليت رسانه ها به ويژه در ارتباط با رسانه هاي مجازي به فعاليت شوراي عالي فضاي مجازي اشاره كرد و گفت: بخش عمده از سياستگذاري فضاي مجازي را اين شورا عهده دارد اما تاكنون قدمي مثبت در اين زمينه برنداشته است.
    ببران تصريح كرد: فكر جزيره اي عمل كردن باعث شده كه سياستگذاري ها پراكنده و همگان تنها دنبال نظارت و تدوين مقررات باشند.
    
    
    ** جنگ با تكنولوژي مغفول است
    وي در عين حال گفت: امروز بايد ديد در بازار كار و فعاليت ها كجا قرار گرفته ايم، آيا هيچگاه به رقباي خود نگريسته ايم كه كجا قرار دارند و قبلا كجا بوده اند؟
    به گفته وي درست است كه سرورهاي تلگرام در روسيه و وي چت در چين مستقر است اما آنچه در حال اتفاق است اينكه سياستگذاري هاي ما در كشور در جهت جلب مخاطب نيست چرا كه آنچه در حال انجام آنيم مقابله با يك واقعيت است.
    
    
    ** برخورد سلبي با فضاي مجازي راه حل نيست
    اين مدرس و كارشناس رسانه تصريح كرد: امروز نيازمند يك سياستگذاري و نگاه ملي به فضاي مجازي داريم؛ برخورد سلبي و فيلتر كردن راه حل نيست.
    ببران با اشاره به اينكه بسياري از فعالان كسب و كار و استارتاپ ها با فيلتر شدن تلگرام فلج و زمين گير شده اند، گفت: بايد با سياستگذاري مناسب و در عين حال تاثير گذاري پيش بيني اين روزها را مي كرديم تا با بروز آنها در كار انجام شده قرار نمي گرفتيم.
    
    
    ** همگام با رسانه هاي ديجيتال حركت كنيم
    وي همچنين همگرايي رسانه اي شامل همراه و همگام شدن رسانه هاي سنتي با ديجيتال را راهي براي رسيدن به مقصد و اطلاع رساني جامع و كامل دانست و گفت: همانگونه كه در سواد رسانه اي هدف ما اين است كه از سطحي بودن به سمت عمقي بودن حركت كنيم از اين رو بايد كاري كنيم تا مردم به خبرها شك كرده و به دنبال دريافت خبرهاي واقعي باشند يعني در واقع به دنبال مطالب و اطلاع رساني درست باشند.
    
    
     ** حيات رسانه ها در گرو استفاده از شيوه هاي نوين
    محرابي هم در اين ارتباط و در ادامه ديدگاه هاي ببران سياستگذاري در عرصه رسانه ها به خصوص رسانه هاي جديد را مهم و ضروري دانست و گفت: بايد يك بازنگري و سياستگذاري جدي در عرصه رسانه هاي كشور صورت گيرد.
    اين كارشناس رسانه تاكيد كرد: كثرت رسانه هنر نيست بلكه آنچه حائيز اهميت است عملكرد، خروجي و ميزان مخاطب آن به عنوان سرمايه اصلي آن است.
    محرابي تاكيد كرد: نبايد يكسره مجوز فعاليت رسانه داد بلكه بايد همگرايي رسانه ها و چگونه كنار هم فعاليت كردن رسانه ها را تجربه كنيم.
    به گفته وي رسانه ها بايد اعتبار داشته باشند تا مردم به آنها اعتماد كنند و بدون مردم به عنوان سرمايه هاي اصلي رسانه ادامه حيات براي هيچ رسانه اي امكان پذير نخواهد بود.
    مدير كل سابق مطبوعات و خبرگزاري هاي داخلي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي همچنين تاكيد كرد: حيات روزنامه ها هم اكنون استفاده از شيوه هاي نوين در حوزه رسانه مكتوب است.
    
    
     ** خلا در دانش ارتباطي و نبود يك ديدگاه واحد
    كمالي فعال رسانه اي هم تاكيد كرد: هنوز در دانش ارتباطي جامعه دچار خلا هستيم و نتوانسته ايم به يك ديدگاه و تعريف واحد و مشخص در خصوص رسانه ها در كشور برسيم.
    به گفته وي وقتي وارد فضاي مجازي و ديجيتال مي شويم با تغييرات بسياري مواجه مي شويم كه بيانگر عدم مديريت در اين فضاست.
    مشاور عالي انجمن سواد رسانه اي ايران تاكيد كرد: بسياري از مردم در اين فضا زيست مي كنند اما سياست فضاي مجازي ما به محلي براي مناقشات سياسي تبديل شده است.
    كمالي با بيان اينكه دنيا امروز به فضاي مجازي و ديجيتال نگاه اقتصاد محور دارد، گفت: متاسفانه اين فضا امروز براي ما تبديل به فضاي مناقشات شده و به عناوين مختلف از ظرفيت هاي اين فضا غافل هستيم.
    به گفته وي دنيا امروز بخش زيادي از موضوع مربوط به اشتغال زايي و كسب و كار را در اين فضا دنبال مي كند اما كشور ما از اين مهم غافل است و فقط به عنوان تفريح، سرگرمي و محلي براي بحث و مسائل سياسي مورد استفاده قرار گرفته است.
    
    
    ** صنعت رسانه نياز امروز كشور
    مشاور عالي انجمن سواد رسانه اي ايران در عين حال تصريح كرد: فضاي مجازي فقط يك كانال نبوده كه به يكباره شاهد اتفاقات باشيم بلكه اطلاع رساني در اين فضا همواره به صورت نرم و آرام و مدت دار رخ مي دهد.
    كمالي در ادامه با اشاره به تحول در توسعه دنياي رسانه ، اظهار داشت: به دليل نداشتن صنعت رسانه، دانشگاه با رسانه ارتباط ندارد و از طرفي بدنه جامعه هم به نوعي خودش را نيازمند به رسانه نمي داند.
    
    
    ** دسترسي آزاد به اطلاعات جزو حقوق اوليه مردم است
    ببران در ادامه اطلاع رساني و دسترسي آزاد به اطلاعات را جزو حقوق اوليه مردم عنوان كرد و گفت: در ايران چيزي كه اصلا وجود ندارد صنعت رسانه است كه نه مديريت آن را بلد هستيم و نه سياستگذاري آن را به خوبي مي دانيم.
    اين مدرس علوم ارتباطات در ادامه به تيراژ 800 هزارتايي نشريات در سال جاري اشاره كرد و گفت: بايد ريشه يابي كرد كه علت پايين بودن تيراژ نشريات و رسانه ها در كشور ما چيست و چرا بخش زيادي از آن نيز مسترد مي شود؟
    ببران بزرگ ترين چالش و مشكل پيش رو را نداشتن اخلاق حرفه اي رسانه اي، عدم مديريت صحيح و عدم شناخت بازار و همچنين پايين بودن سواد رسانه اي دانست.
    
    
    ** بايد بازار رسانه را بخوبي بشناسيم
    وي به سرعت بالاي انعكاس و انتشار اخبار و مطالب در فضاي جديد رسانه اي در دنيايي كه در حال جهاني شدن است اشاره كرد و گفت: بايد بازار رسانه را بشناسيم و با بروز رساني خود همگام با اين بازار كه در دهم ثانيه اخبار را منتشر مي كنند، حركت كنيم.
    اين فعال رسانه اي همچنين تاكيد كرد: توليد محتوا امروز در دستان شهروندان خبرنگار قرار گرفته است لذا راه حل نهايي و درست اين است كه در توليد محتواي درست، جذاب، مفيد، سالم و به موقع وارد عمل شده و مخاطبان را به عنوان سرمايه هاي يك رسانه در جامعه به طرف خود بكشانيم.
    اين مدرس دانشگاه اظهار داشت: به عنوان مثال امروز رسانه ملي ما از اعتبارش در زمينه سرعت، صحت و دقت كم شده و مردم به عنوان مخاطبان اين را بخوبي منعكس مي كنند.
    
    
     ** جاي خالي رسانه در سبد خانواده ها
    اين مدرس دانشگاه، جامعه مدني را مبناي دنياي امروز عنوان كرد و گفت: بايد كاري كرد تا با فرهنگ سازي و آموزش سواد رسانه اي و در نهايت شفافيت و پاسخگويي، رسانه را در سبد خانواده ها قرار دهيم.
    ببران همچنين يادآور شد كه لازم است تا رسانه هاي دولتي به مسير دستيابي به دموكراسي كمك كرده و سد راه آن نشوند.
    
    
    ** شاغلان شبكه هاي اجتماعي آري - خير
    محرابي فعال رسانه اي نيز در بخش ديگري از سخنان خود در ميزگرد ايرنا به توسعه رسانه ها در غرب و روند شكل گيري روزنامه ها و خبر در ايران اشاره كرد و گفت: مهم ترين و بهترين زمان توسعه روزنامه ها در ايران به دوره مشروطه باز مي گردد كه نشريات در اين زمان همراه با ايجاد هيجان و جذابيت بودند.
    وي با تاكيد بر اين كه ما ميراث خوار گذشتگان هستيم، اظهار داشت : در غرب هر اتفاقي را به نوعي فرصت تلقي كرده ولي در كشور ما نگاه تهديدي آن مدنظر قرار مي گيرد.
    به گفته وي با گذشت چندين سال از بروز و ظهور شبكه هاي اجتماعي هنوز هم مسئولان كشور شاغلان در شبكه هاي اجتماعي و بعضا نوع كار و خود شبكه آنها را قبول ندارند.
    
    
     ** نقش رسانه تشريفاتي و تبليغاتي نباشد
    مدير كل سابق مطبوعات و خبرگزاري هاي داخلي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اينكه روند توسعه رسانه ها در ديگر كشورها اين است كه آنها در سرنوشت كشورشان دخالت دارند، تصريح كرد: در كشور ما رسانه ها بيشتر جنبه تشريفاتي و تبليغاتي دارند.
    وي در عين حال تاكيد كرد: بايد بپذيريم تحول بنيادين در حوزه رسانه هاي ديگر كشورها روي داده لذا ما نيز بايد همگام با اين تحولات حركت كنيم.
    
    
     ** ضرورت مشاركت رسانه ها در تصميم سازي ها
    كمالي هم در پايان تاكيد كرد: امروز بايد از تحول ديجيتال صحبت كنيم كه تبديل به گفتمان شده است لذا رسانه هاي ما بايد به اين سمت بروند كه بتوانند در تصميم سازي ها شركت كنند.
    مشاور عالي انجمن سواد رسانه اي ايران تصريح كرد: با سياست هاي متفاوت نمي توانيم يك سياستگذاري واحد داشته باشيم .
    به گفته كمالي تلاش ما اين است كه بدنه جامعه حساس به رفتن به سوي فضاي ديجيتال و مجازي شوند چرا كه ما نمي توانيم شرايط را كاملا تحت كنترل خود داشته باشيم.
    كمالي در ادامه به عبور از وب 1 تا 5 اشاره كرد و گفت: زماني مي رسد كه مي توان حتي به محيط هاي خصوصي در شبكه مجازي هم دسترسي پيدا كرد از اين رو بايد براي فضاهاي جديد در آينده تمهيدات و برنامه ريزي جديد داشته باشيم كه به محض بروز و ظهور به يكباره در آنها غرق نشويم.
    وي يادآور شد: رسانه اي فضاي سايبري است كه تمام فضاها و ساحت هاي جديد در آن ورود پيدا كرده باشد لذا بايد با توسعه و افزايش سواد رسانه اي از طريق تفكرات جديد امروز دنيا از محتوا آفريني به جاي كارآفريني صحبت كرد چرا كه دنياي امروز روي توليد ناخالص ملي حركت مي كند.
    
    
    ** رسانه پيشقراول توسعه و ترويج سواد رسانه اي
    مشاور عالي انجمن سواد رسانه اي ايران در ادامه توسعه و ترويج سواد رسانه هاي را مورد تاكيد قرار داد و اظهار داشت: بر اين باوريم كه رسانه ها بايد در اين مهم جزو پيش قراولان بوده و وزارتخانه هاي آموزش و پرورش، علوم، تحقيقات و فناوري و ديگر نهادها و دستگاه هاي متولي فرهنگ و رسانه هم به ميدان بيايند.
    كمالي به وقايع اخير كشور هم اشاره اي كرد و گفت: در اين وقايع متاسفانه رسانه ها آنچنان كه بايد و شايد حرفه اي عمل نكردند چرا كه استراتژي درست و تعريف شده اي نداشتند.
    به گفته وي مردم وقتي نتواستند به اطلاعات مورد نياز خود از طريق رسانه هاي داخلي دست يابند به ناچار به رسانه ها و شبكه هاي خارجي مراجعه كردند. در واقع مي توان گفت كه رسانه هاي ما لكنت زبان پيدا كردند.
    مشاور عالي انجمن سواد رسانه اي ايران تاكيد كرد: شفافيت و پاسخگويي بايد حرف اول را در رسانه ها بزند از اين رو هر رسانه كاركرد خود را داشته و بايد به سمت همگرايي و فعاليت كنار هم برويم چرا كه كثرت و فراواني رسانه و به ويژه مطبوعات هنر نيست.
    
    
     ** ضرورت ايجاد فضاي مساعد براي مطالبه گري مردم
    كمالي خاطر نشان كرد، رسانه ها به خصوص صدا و سيما بايد فضاي سياسي ايران را به درستي فهم كنند و به دو گانگي ها دامن نزنند. چنين رويه اي به ضرر نظام است و موجب تضعيف حاكميت مي شود. بايد در كنار جامعه مدني فضاي مساعدي را براي مطالبه گري اقشار مردم فراهم كرد.
    وي ادامه داد، چنين ساز و كارهايي در دنيا رواج دارد. بايد از ظرفيت رسانه هاي جمعي و اجتماعي براي ايجاد كميپن هاي اجتماعي بهره برداري شود.
    مشاور عالي انجمن سواد رسانه اي ايران تصريح كرد، اگر دولت نتواند فضاي مطالبات عمومي را به درستي شناسايي كرده و پاسخ بدهد رسانه هاي معاند جريان اطلاع رساني را براي مديريت رفتار جمعي به منظور ايجاد انواع بلواها و آشوب ها در دست مي گيرند. كمالي افزود، اساس چنين روندي بر شفافيت و پاسخگويي حكومت در كنار فراهم سازي محيط مطالبه گري در جامعه استوار است. بايد دانست كه فضاي مساعد، شفاف و سالم در سايه اطلاع يابي و اطلاع رساني صحيح براي بهبود شرايط بنابر بستر مشاركتي و نقش آفريني مردم ميسر مي شود.
    فراهنگ*1355*1436*خبرنگار: علي اكبر قزوينيان*انتشار: داود پورصحت*
     

View: 241 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.irna.ir/fa/News/82791291

 

 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنايع چوب و كاغذ
متن مطالب شماره 126، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است