|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

چرا رسانه‌ها بيشتر به اخبار زرد و منفي مي‌پردازند؟magiran.com: چرا رسانه‌ها بيشتر به اخبار زرد و منفي مي‌پردازند؟
 
 

 خبرگزاري فارس 20/10/96

چرا رسانه‌ها بيشتر به اخبار زرد و منفي مي‌پردازند؟

مهرداد نصرتي در يادداشتي ارسالي به خبرگزاري فارس با تبيين چرايي پرداختن رسانه‌ها به اخبار زرد و منفي، علاقه‌مندي به وجه تخيلي امور تا تعقل آنها را دليل اصلي اين موضوع دانست.
    به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاري فارس، مهرداد نصرتي سردبير ماهنامه سرباز ارتش جمهوري اسلامي ايران يادداشتي با عنوان چرا رسانه‌ها بيشتر به اخبار زرد و منفي مي‌پردازند علاقه‌مندي به وجه تخيلي امور تا تعقلي نوشت.
    
    متن كامل اين يادداشت بدين شرح است:
    
    خبري كه داني كه دلي بيازارد تو خاموش تا ديگري آرد
    بلبلا مژده بهار بيار
    خبر بد به بوم باز گذار
    گلستان سعدي، باب هشتم
    درآمد
    خبر، تعاريف فراوان و انواع مختلفي دارد كه غالبا آن را شنيده يا خوانده‌ايم؛ مثلا اين‌كه خبر گزارشي از واقعيت است ولي هر واقعيتي خبر نيست و داراي يك يا چند ارزش خبري است. ديگر اين‌كه خبر مي‌تواند دربردارنده اطلاعات تازه‌اي باشد از آنچه مردم نشنيده‌اند و براي‌شان تازگي دارد و مواردي از اين دست.
    اما آنچه به نظر، مي‌توان فصل مشترك همه تعاريف باشد اين است كه خبر، پيامي است كه متضمن صدق و كذب است، يعني مي‌تواند راست باشد يا نباشد و مهم است كه مخاطبان اخبار، پيش از آن‌كه تصميم به انتشار آن بگيرند، از صحت و سقم آن مطلع شوند.
    طبيعي است كه گسترش فضاي مجازي، براي تك‌تك آحاد جامعه كه در اين فضا فعاليت دارند، ولو در حد خواندن اخبار، امكان بهره‌مندي از يك رسانه شخصي را فراهم آورده كه در عين اين‌كه مي‌تواند يك فرصت مغتنم باشد، در عين حال مي‌تواند به صورت عكس هم عمل كند و اگر نگوييم تهديد، مي‌تواند مجالي فرصت‌سوز باشد. راستي چگونه بايد عمل كنيم؟
    
    
     كار بد مصلحت آن است كه مطلق نكنيم
    فضاي مجازي اين امكان را براي ما فراهم كرده كه بعد از فراگير شدن يك خبر، پيش از آن‌كه قصد كنيم ما نيز يكي از مجاري انتشار آن باشيم، ايتدا با يك تحقيق و جست‌وجوي ساده، از درگاه‌هاي مطمئن خبري و پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني معتبر و قابل استناد، درباره صدق و كذب آن خبر تحقيق كنيم و درباره آنچه قصد انتشار آن را داريم، بيشتر بدانيم.
    بعد هم كه اصطلاحا راستي‌‌آزمايي كرديم، كمي بيانديشيم كه آيا انتشار اين خبر، واقعا به صلاح است يا نه. اميدآفرين است يا نااميدكننده. ايجاد اتحاد مي‌كند يا بر طبل تفرقه خواهد كوبيد. اصلا هم اين‌طور فكر نكنيم كه به هر حال اگر ما هم اين‌كار را نكنيم، ديگري به انتشار آن اقدام خواهد كرد و با اين منطق، به خودمان مجوز بدهيم. ابدا. اين طرز تلقي صحيح نيست. قطعا اگر ما در جمع‌بندي‌مان به اين نتيجه رسيديم كه انتشار فلان خبر، در شرايط امروز به صلاح نيست، آن را منتشر نكنيم.
    پرهيز از نشر موارد حساسيت‌زا، ولو واقعي، حتي اگر از جانب يك‌نفر باشد، تاثير خود را خواهد داشت. يك‌بار ديگر آنچه را از گلستان سعدي در ابتداي اين نوشتار آورديم، بخوانيم. سعدي مجازاً همين خواسته را از ما دارد. سعدي به زبان بي‌زباني مي‌‌خواهد بگويد در انتشار يك خبر بد( شما بخوانيد آنچه انتشارش به صلاح نيست)، حتي يك‌نفر كمتر، بهتر. سعدي مي‌فرمايد ديگري اگر مي‌خواهد بگويد بگويد. تو نگو.
    سعدي مي‌فرمايد عده‌اي در هر حال، مانند جغد هستند. راهنمايان ويراني و ويرانه‌هايند. عشق‌شان خبر بد دادن و انتشار اخباري است كه انتشارشان به صلاح نيست. در چنين هنگامه‌اي تو بلبل باش و خبر خوب را بياور. سعدي اصلا نمي‌گويد خبر بد را اصطلاحا آگرانديسمان شده، خوب جلوه بده. بلكه مي‌گويد خبر خوب را بياور. كوتاه سخن اين‌كه به تعبير حافظ: كار بد، مصلحت آن است كه مطلق نكنيم
    تخيل و تعقل
    يك پرسش! چرا اين‌قدر دوست داريم خبرهاي بد بدهيم؟ چرا جامعه آن‌قدر كه براي انتشار اخبار هولناك و دلهره‌آور شتاب دارد، به همان ميزان درباره نشر اخبار اميدوار‌كننده، تعلل مي‌كند؟ چرا رسانه‌هايي كه اخبار اصطلاحا زرد را پوشش مي‌دهند، پرطرفدارترند و تيراژ بالايي دارند؟
    پاسخ به اين پرسش، دست‌كم در حوزه علاقه‌مندي به انتشار اخبار نااميدكننده، بي‌ترديد به همين سادگي نيست و بررسي‌هاي جامعه‌شناختي و روان‌شناختي مفصل مي‌طلبد و مي‌تواند موضوع يك پژوهش مفصل باشد اما آنچه در اين مجال كوتاه و در حد بضاعت اين نوشتار مي‌توان درباره رواج اخبار زرد و سطحي گفت، بخش عمده آن به طيف مخاطبان اين اخبار هم برمي‌گردد.
    مخاطباني كه ترجيح مي‌دهند اساسا با پديده‌هاي چند وجهي مواجه نشوند و خبرهايي كه مي‌خوانند، نياز چنداني به فكر كردن نداشته و نهايتا براي‌شان سرگرم‌كننده باشد. موضوعي كه صرفا در حوزه خبر صدق نمي‌كند و مي‌تواند دايره وسيع‌تري داشته باشد. اقبال اين طيف از مخاطبان به نوع عامه‌پسند و بازاري هرچيز، مي‌تواند در امتداد همين رويكردشان باشد و همان‌طور كه گفتيم صرفا در پيگيري اخبار سطحي و زرد خلاصه نمي‌شود.
    جامعه اصولا در حوزه مخاطبان بسياري از محصولات فرهنگي‌اش، با طيفي از مخاطب كه جمعيت‌شان كم هم نيست مواجه است كه اصطلاحا«خرد‌گريز» هستند و ترجيح‌شان، پرداختن به وجه تخيلي امور است تا تعقلي. اين وجه تخيلي هم فرقي ندارد در چه گونه و ژانري پياده شده باشد.
    شعر، داستان، سينما يا گزارش‌ها و اخبار مطبوعاتي. چنين هنگامه‌اي و چنين مخاطباني، كعبه آمال افرادي است كه نان خود را از اين علاقه‌من
    دي‌ها مي‌خورند. كافي است به تيراژ نشريات و كتاب‌هاي و فروش فيلم و سريال‌هايي كه براي اين طيف از مخاطبان ساخته و توليد مي‌شود (روي توليدي و ساختگي بودن نشريات و كتاب‌ها و فيلم و سريال‌ها تاكيد داريم)، نگاه كنيم تا كار، دست‌مان بيايد و بفهميم چرا رواج بسياري از اخبار و آثار كه به نوعي رويه‌ و جنبه‌اي تخديري دارد، اين‌طور سريع اتفاق مي‌افتد.
    توهم توطئه نيست اگر بگوييم فراگير نشدن پاره‌اي از اخبار كه با نشاط و پويايي و اميدبخشي به جامعه ارتباط مستقيم دارد، در دستور كار اتاق‌فكرهايي قرار دارد كه نان خود را از طيف مخاطباني مي‌خورند كه تخيل براي‌شان از تعقل، پر رنگ‌تر است.
     

View: 178 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13961020000129

 

 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم و مهندسي مواد
شماره 4 (پياپي 60)
 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است