|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

طرح ترافيك خبرنگاران با جيبشان همخواني نداردmagiran.com: طرح ترافيك خبرنگاران با جيبشان همخواني ندارد
 
 

 ايسنا 24/11/96

طرح ترافيك خبرنگاران با جيبشان همخواني ندارد

شايد بسياري از ما فراموش كرده باشيم كه خبرنگاران به اقتضاي شغلشان مجبورند در طول روز در چند نقطه مختلف شهر حضور پيدا كنند؛ خبرنگاراني كه بسيار پيش مي‌آيد مجبور باشند ۶ صبح در برنامه‌اي حاضر شوند يا پس از اتمام كار در آخرين ساعات شب يا حتي نخستين ساعات بامداد راهي خانه شوند؛ اما در اين ميان با معضل رفت و آمد و درآمدهاي حداقلي چه بايد كرد؟!
    در پاسخ به همين پرسش بود كه به سبب رفت‌وآمدهاي زياد درون‌شهري خبرنگاران، قرار شد هر ساله امتياز ورود به طرح ترافيك در اختيار رسانه‌ها قرار گيرد تا آن دسته از خبرنگاراني كه اتومبيل شخصي در اختيار دارند، بتوانند به راحتي در محدوده طر ح ترافيك شهري رفت و آمد داشته باشند؛ البته اين طرح از همان ابتدا با انتقادهايي نيز مواجه شد و عده‌اي معترض شدند كه برخي از مديران مسؤول رسانه‌ها از اين طرح‌ها استفاده شخصي مي‌كنند و عملا سر خبرنگاران بي‌كلاه مانده است.
    به گزارش ايسنا، البته اين اعتراض‌ها در ادامه دامنه گسترده‌تري پيدا كرد و بسياري معترض شدند كه به غير از خبرنگاراني كه واقعا از اين طرح رايگان در راستاي شغل خود استفاده‌ مي‌كنند، بخش‌هاي اداري رسانه‌ها و در واقع آنهايي كه به هيچ وجه خبرنگار به حساب نمي‌آيند نيز از اين طرح رايگان بهره‌مند مي‌شوند و اين خود به نوعي رانت رسانه‌اي محسوب مي‌شود.
    به هر صورت با وجود اعتراض‌هايي كه هر از گاهي از سوي برخي از خبرنگاران عنوان مي‌شد اجراي اين طرح همچنان ادامه داشت تا اينكه ۱۰ بهمن سال جاري با تصويب طرح كليات لايحه و تعيين نرخ عوارض تردد در محدوده طرح ترافيك، قرار شد شرايط تا اندازه‌اي تغيير كند.
    «براي خبرنگاران تخفيف ۵۰ درصدي لحاظ شده است»؛ اين را چندي پيش محسن پورسيد آقايي، معاون حمل و نقل و ترافيك شهرداري تهران در حاشيه جلسه شوراي شهر تهران اعلام كرد و از اجراي اين طرح از ۱۵ فروردين سال ۹۷ خبر داد. او همچنين در پاسخ به اين سوال كه خبرنگاران چگونه تشخيص داده مي‌شوند، گفت كه «در حال تكميل آيين‌نامه‌اي هستيم كه بعد از تصويب، آن را اجرايي كنيم تا به خبرنگاران واقعي اين تخفيف داده شود».
    او كه در بخشي از سخنان خود اظهار كرده بود «خبرنگاري از مشاغل سخت نيست و لذا خبرنگاران نبايد سهميه طرح ترافيك بگيرند»، با انتقادهاي بسياري از سوي اهالي رسانه مواجه شد. البته اين طرح نيز تنها با انتقادها و واكنش‌هاي منفي همراه نبود و در اين ميان عده‌اي نيز كه برخي از آنها از اهالي قلم و رسانه هم هستند با اشاره‌ به رانت‌هاي رسانه‌اي كه پيشتر در اين زمينه وجود داشته، بر اين باور بودند كه اگر واقعا نياز است، رسانه‌ها مي‌توانند براي خبرنگارانشان اين طرح‌هاي نيم‌ بها را تهيه كنند. برآوردهايي در حد سالانه سه تا چهار ميليون تومان نيز در اين باره در رسانه‌ها مطرح شد.
    اما توضيحات بيشتر در اين باره را مشاور اجتماعي و فرهنگي پورسيدآقايي به ايسنا ارائه كرد و گفت: برخي به اشتباه تصور مي‌كنند كه وضعيت طرح ترافيك مانند سال قبل است و كل روزهاي كاري سال ۹۷ را مبناي محاسبه نرخ طرح قرار مي‌دهند. ما در سال ۹۷ با توجه به اينكه پنجشنبه‌ها هم طرح ترافيك رايگان شده، ۲۲۶ روز كاري داريم. اما حتي نبايد اين عدد را مبناي محاسبه چيزي قرار داد. چرا كه در طرح جديد، كل هزينه‌ها برحسب ميزان مصرف محاسبه مي‌شود و نه يكجايي و يك‌ساله.
    پيرحسين‌لو افزود: فرض كنيم كه يك خبرنگار پارلماني بخواهد از محل كار خود با خودروي شخصي به ميدان بهارستان برود يا عكاسي بخواهد براي پوشش خبري به جلسه شوراي شهر برود. اين نهادها در هفته دو بار جلسه دارند و تردد عادي خبرنگاران هم در ساعات اوج صبح است اما به ساعات اوج عصر نمي‌رسد. در اين صورت، اگر تمام سال غير از تعطيلات نوروز را هم روزهاي كاري فرض كنيم، هزينه طرح ترافيك براي چنين خبرنگاري با احتساب تخفيف ويژه خبرنگاري و تخفيف معاينه فني برتر، براي كل سال ۹۶۰ هزار تومان مي‌شود؛ يعني به‌طور متوسط ماهانه ۸۰ هزار تومان.
    مشاور معاون حمل و نقل شهرداري در ادامه به خبرنگار ايسنا گفت: اصل دغدغه اصحاب رسانه‌ها و مطبوعات مبني بر اينكه خبرنگاران و موسسات رسانه‌اي براي انجام ماموريت‌هاي خود در عرصه كسب خبر نبايد تحت فشار مالي قرار بگيرند، كاملا صحيح است. ولي ما براي حل مشكلات بايد دو تفكيك ضروري را در نظر بگيريم. اولا با كمك خود خبرنگاران و روزنامه‌نگاران راهي بيابيم كه سيستم نامطلوب پيشين در توزيع آرم‌هاي طرح ترافيك تكرار نشود. ثانيا موضوع رفت و برگشت خبرنگار از منزل به محل كار را از رفت و برگشت به حوزه خبري جدا كنيم. مساله اصلي كه بايد راهي براي آن پيدا كرد، مورد دوم است. يعني در عين اينكه روزنامه‌نگاران به لحاظ هزينه رفت و آمد نبايد با بقيه مردم فرق داشته باشند، بايد تلاش كرد كار توليد خبر، آن هم در شرايط دشوار اقتصادي فعلي، كار پرهزينه‌اي نشود و هزينه‌اش به گردن خبرنگار نيفتد.
    در اين ميان بر اساس شنيده‌هاي خبرنگار ايسنا، معاونت امور مطبوعاتي در قبال طرح جديد اعلام موضع مشخصي داشته است و درخواست كرده كه طرح ترافيك خبرنگاران مانند گذشته اجرا شود و يا اگر قرار است هزينه اين طرح براي خبرنگاران گران‌تر شود، اين كار با يك نسبت افزايش قابل تحمل صورت بگيرد و نه رقم سه تا چهار ميليون تومان كه فراتر از توان مالي عموم خبرنگاران به نظر مي‌رسد.
    محمد سلطاني‌فر، معاون امور مطبوعاتي نيز در آخرين اظهارات خود درباره طرح ترافيك جديد براي خبرنگاران در صفحه شخصي توئيتر خود نوشت كه «با توجه به مخالفت اكثر خبرنگاران تهراني با سياست‌هاي اتخاذ شده از سوي شهرداري تهران درباره سهميه طرح ترافيك خبرنگاران، آمادگي كامل داريم تا از تمام ظرفيت خود براي رفع نگراني و دغدغه خبرنگاران و اصحاب رسانه در اين موضوع و كمك به مديريت شهري براي كاهش مشكلات موجود، استفاده كنيم.»
    معاونت مطبوعاتي همچنين اعلام كرده آمادگي كامل دارد از تمام ظرفيت خود براي رفع نگراني و دغدغه خبرنگاران و اصحاب رسانه در اين موضوع و كمك به مديريت شهري در جهت كاهش معضلات و مشكلات موجود، استفاده كند و ساز و كارهايي در جهت تسهيل امور و رفع نگراني شهرداري در شناسايي خبرنگاران واقعي و رسانه‌هاي مشمول دريافت طرح ترافيك اتخاذ كند.
    خبرنگار ايسنا همچنين از يك مقام مطلع در سازمان حمل و نقل شهرداري كسب اطلاع كرده كه قرار است به‌زودي معاونت حمل و نقل و ترافيك شهرداري كارگروهي را با حضور نمايندگاني از معاونت امور مطبوعاتي وزارت ارشاد، مديران مطبوعات، تشكل‌هاي صنفي روزنامه‌نگاران و خبرنگاران باسابقه تشكيل دهد تا ضوابط توزيع سهميه‌هاي طرح ترافيك اين بار با مشاركت خود اهالي مطبوعات تدوين شود.
    با اين حال گفت‌وگوها درباره سرنوشت سهميه خبرنگاران همچنان ادامه دارد. در اين زمينه محمد سلطاني‌فر، معاون امور مطبوعاتي در نشست هم‌انديشي نقد و بررسي طرح ترافيك خبرنگاران با حضور معاون حمل و نقل و ترافيك شهرداري تهران، جمعي از مديران رسانه‌ها و نمايندگان تشكل‌هاي صنفي با اشاره به مسائل مالي و هزينه‌هاي بسياري كه امروزه مديران رسانه‌ها با آن‌ها مواجه هستند، خواستار احياي سهميه طرح ترافيك خبرنگاران از سوي شهرداري تهران شد.
    او اظهار كرد كه «اكثر خبرنگاران تهراني با سياست‌هاي اتخاذ شده از سوي شهرداري تهران در زمينه سهميه طرح ترافيك خبرنگاران مخالف بوده و لازم است تدابير ديگري در اين باره انديشيده شود. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز آمادگي كامل دارد از تمام ظرفيت خود براي رفع نگراني و دغدغه خبرنگاران و اصحاب رسانه در اين موضوع و كمك به مديريت شهري در جهت كاهش معضلات و مشكلات موجود، استفاده كند.»
    البته در جاهايي هم اين مضمون نوشته يا ابراز شده كه خبرنگاران اگر تشخيص دهند با اين طرح عدالت اجتماعي اجرا و منافع آن براي همه مردم است و شهرداري بر عهد خود مصمم است كه رانت را حذف كند، خبرنگاران از امتياز خود گذشته و از اين طرح به عنوان طليعه حذف رانت حمايت خواهند كرد.
    همچنين در ادامه اين جريان معاون حمل و نقل و ترافيك شهردار تهران در پاسخ به اعتراض‌هاي اهالي رسانه به طرح جديد از فعالان مطبوعاتي مي‌خواهد تا كمك كنند تلاش مديران شهرداري در دوره جديد براي عادلانه شدن سيستم توزيع مجوزهاي طرح ترافيك به عنوان يك الگوي مديريتي جديد در جمهوري اسلامي و معطوف به حقوق آحاد مردم، با موفقيت به ثمر برسد.
    او در بخشي از پيام خود خطاب به اصحاب رسانه اعلام كرد كه «يكي از نخستين گام‌ها در اين طرح ايجاد عدالت در ميان كليه شهروندان و حذف طرح‌هاي ترافيك سالانه براي تمام گروه‌هاست. در ميان اقشار مختلف برخوردار از مجوزهاي قبلي طرح ترافيك، قشر شريف روزنامه‌نگاران و خبرنگاران نيز مشاهده مي‌شوند كه برقراري اين امتياز براي آنان در پاره‌اي از اوقات به عنوان ابزاري براي لابي‌گري و امتيازخواهي از اصحاب رسانه تبديل شده بود، اقدامي كه قبل از هر چيز، عزت قلم و حيثيت حرفه شريف روزنامه‌نگاري را هدف قرار مي‌داد؛ هرچند كه صاحبان قلم پاك‌تر و مستقل‌تر از آن هستند كه تحت تاثير چنين امتياز اندكي بخواهند از رسالت واقعي خود كه همانا اطلاع‌رساني صحيح و شفاف است چشم‌پوشي كنند، ولي در هر صورت شائبه چنين موضوعي نيز بايد از ذهن‌ها دور مي‌شد».
    پورسيد آقايي خاطرنشان كرد كه «اينجانب به عنوان مجري طرح ترافيك جديد در شهرداري تهران، با وقوف كامل به نقش بي‌بديل اصحاب رسانه در روشنگري و آگاهي‌بخشي و اشراف به تمام دشواري‌هاي اين حرفه خطير و در عين حال ظريف به‌ويژه با وجود انواع خطوط قرمز نوشته و نانوشته و همچنين سياست‌هاي درون‌سازماني و برون سازماني متغير در رسانه‌ها كه سختي اين كار را بيشتر مي‌كند و علاوه بر اين با اذعان به وجود مشكلات معيشتي فراوان براي صاحبان قلم به واسطه دستمزدهاي گاه غيرعادلانه و عدم امنيت شغلي مطلوب، از اين قشر شريف بابت ايجاد اختلال احتمالي در برنامه‌هايي كه بر مبناي دارا بودن سهميه طرح ترافيك براي زندگي روزمره خود پيش‌بيني كرده بودند و در طرح جديد حذف شده است، پوزش مي‌خواهم و به صاحبان رسانه‌ها پيشنهاد مي‌كنم كه در صورت امكان، براي رفاه حال نيروهاي شريف خود، اعتباراتي را براي هزينه‌هاي تردد در طرح ترافيك اختصاص دهند و در قالب كمك هزينه به خبرنگاران عزيز پرداخت كنند تا علاوه بر انجام امور رسانه‌اي در محدوده طرح ترافيك، اختلالي در برنامه‌هاي روزمره‌شان پديد نيايد».
    او همچنين يادآور شد كه «شهرداري تهران نيز آمادگي دارد تا جهت جبران هزينه‌هاي ناشي از اين امر كه قطعا در شرايط دشوار اقتصادي فعلي بر شانه‌هاي نحيف رسانه‌ها سنگيني خواهد كرد، رسانه‌ها را ياري كند. علاوه بر اين، با توجه به اينكه سه درصد از سهميه طرح جديد ترافيك در اختيار شهرداري تهران قرار داده شده تا در موارد خاص از جمله خبرنگاران با پنجاه درصد تخفيف ارائه دهد، از اين رو با مشاركت وزارت ارشاد و اصحاب رسانه‌ها و نمايندگان صنفي خبرنگاران، به زودي دستورالعملي براي ارائه طرح ترافيك به اين گروه تدوين خواهد شد كه براساس آن تلاش مي‌شود حقي از خبرنگاران تضييع نشود».
     

View: 66 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
https://www.isna.ir/news/96112313357/

 

 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چدن و فولاد
متن مطالب شماره 48، آبان و آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است