|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

كارشناس فايننشال تايمز:اطلاعات كاربران سود اصلي تكنولوژي ارتباطي استmagiran.com: كارشناس فايننشال تايمز:اطلاعات كاربران سود اصلي تكنولوژي ارتباطي است
 
 

 ايرنا 10/1/97

كارشناس فايننشال تايمز:اطلاعات كاربران سود اصلي تكنولوژي ارتباطي است

نيويورك- ايرنا- كارشناس كسب و كار جهاني در فايننشال تايمز معتقد است شركت هاي تكنولوژي اطلاعات به بزرگترين لابي ها در جهان تبديل شده اند و سود اصلي آنها از محل اطلاعات كاربران به دست مي آيد.
    به گزارش روز جمعه خبرنگار ايرنا، موسسه شوراي كارنگي براي اخلاق و امور بين الملل در نيويورك به بررسي مشكلات عصر ديجيتال و هوش مصنوعي و قدرتي كه شركت هاي بزرگ تكنولوژي براي خود و دولت هاي بزرگ ايجاد كرده اند، پرداخت.
    در اين نشست، رعنا فروهر كارشناس كسب و كار جهاني در مجله فايننشال تايمز در مورد قدرت و سرمايه عظيم شركت هاي تكنولوژي بزرگ در دنيا صحبت كرد و از مشكلات اخلاقي، سيستمي و سياسي پيش روي دولت ها در مواجهه با اين شركت ها و تسلط آنها بر بازار سخن گفت.
    فروهر اظهار كرد: تكنولوژي در دو سال گذشته بر بازار اقتصاد در آمريكا بيشترين تاثير را داشته است و حبابي از دارايي براي اين شركت ها به واسطه جمع آوري اطلاعات ايجاد شده است.
    وي ادامه داد: دارايي اين شركت هاي بزرگ تكنولوژي اطلاعات از نوع دارايي فكري است كه به نوعي سرمايه در بازار تبديل شده است. اما اين سرمايه براي افراد عادي قابل حصول نيست و به همين دليل است كه در بحران اقتصادي سال 2008 اين شركت ها نه تنها به سرعت از بحران خارج شدند بلكه توانستند به سودهاي بالا برسند.
    اين كارشناس اقتصاد بين المللي اضافه كرد: يكي از مشكل هاي اساسي اخلاقي در اين مساله اين است كه اين شركت هاي بزرگ تكنولوژيك به واسطه پروژه هاي تحقيقاتي كه از طرف دولت تامين مالي مي شدند، موفق شدند اين دارايي فكري و سرمايه را براي خود ايجاد كنند. درست است كه شركت هايي چون اپل و گوگل در بازار فروشنده محصول هستند اما محل اصلي سود اين شركت ها، ما و اطلاعات ماست.
    فروهر تصريح كرد پيشرفت هاي تكنولوژيك اين شركت ها و خلاقيت هاي آنها در جاي خود ارزشمند است اما از نگاه اقتصادي فاصله زيادي بين آنچه آنها مي گيرند و آنچه به جامعه و به فضاي بازار ارائه مي دهند وجود دارد.
    وي توضيح داد: بايد توجه كرد كه اين شركت ها سرمايه هاي عظيمي براي خود توليد كرده اند بدون اينكه ايجاد اشتغال متناسب داشته باشند. محل اصلي ثروت براي اين شركت ها اطلاعات ماست و اگر آنها را با شركت هايي كه بازار خلاقيت و تكنولوژي در گذشته فعال بودند مقايسه كنيم، مي بينيم كه آنها آنقدر كه از اين بازار بهره مي برند چيزي به جامعه برنمي گردانند.
    كارشناس مجله فايننشال تايمز اضافه كرد: خيلي ها امروز از تمهيدات رگولاتوري و تنظيم مقرارت براي اين شركت ها صحبت مي كنند اما اين موضوع به اين سادگي نيست زيرا آنها به حجمي از قدرت رسيده اند كه محدود كردن آنها سالها زمان نياز دارد. لازم است كه تعداد زيادي از افراد باهوش بنشينند و فكر كنند و براي اين موضوع راه پيدا كنند.
    فروهر، شفافيت را يكي از مسيرهاي حل اين مشكل دانست و اظهار كرد: اين شركت هاي بزرگ در مورد اينكه چگونه از اطلاعات استفاده و چگونه آنها را به سرمايه تبديل مي كنند، شفاف نيستند. ما فكر مي كنيم اين محصولات تكنولوژيك كه استفاده مي كنيم رايگان هستند در حالي كه ما با قرار دادن اطلاعاتمان در اختيار آنها هزينه آنها را پرداخت مي كنيم. مساله اين است كه اساسا نمي دانيم ارزش مالي اين اطلاعات چقدر است.
    وي با اشاره به نظرات آدام اسميت در بازار سرمايه داري گفت: اسميت مي گويد شما به سه چيز نياز داريد تا بازار به درستي فعاليت كند:‌ دسترسي مساوي به اطلاعات،‌ شفافيت در معاملات، داشتن چارچوب اخلاقي مشترك. شركت هاي بزرگ تكنولوژي و تعاملات انها با افراد عادي و با دولت ها هيچ يك از اين سه مورد را ندارند.
    دستيار مدير مسئول تايمز تاكيد كرد:‌به همين دليل است كه بايد فشار زيادي به اين شركت ها آورد تا شفافيت داشته باشند و به ما بگويند كه ارزش مالي اطلاعاتي كه از ما مي گيرند دقيقا چقدر است و چگونه آنها اين اطلاعات را به سرمايه تبديل مي كنند.
    فروهر با اشاره به سوء استفاده هاي اخير از اطلاعات افراد در مسائل سياسي در آمريكا گفت: به نظر من شركت هاي تكنولوژي با سه بحران اقتصادي، سياسي و شناختي مواجهند. اگر به اتفاق انتخاب دونالد ترامپ در انتخابات رياست جمهوري سال 2016 امريكا، نگاه كنيم مي بينيم كه اين شركت ها از قدرت لابي بسيار بزرگي برخوردار شده اند و جالب است بدانيد امروز بزرگترين قدرت لابي در واشنگتن همين شركت ها هستند.
    وي ادامه داد: يكي از مواردي كه اين شركت ها در سالهاي گذشته توانستند براي آن لابي موفقي كنند، اين بود كه ماهيت اين فضاهاي ديجيتال شبيه به ميدان شهري در نظر گرفته شود،‌به اين معني كه اگر كسي در آن جرمي انجام داد، شركت هاي مالك، مسئوليتي در قبال آن ندارند.
    اين كارشناس ايراني الاصل اضافه كرد: اين در حالي است كه در جايي چون فايننشال تايمز، شما مسئول تمامي اتفاقاتي هستيد كه در دفاتر كاري شما و در صفحات ديجيتال شما مي افتد. خوشبختانه اخيرا به اين موضوع توجه شده است و مثلا در موضوعي مربوط به قاچاق انسان اين مساله مطرح شد كه اگر مطلعيد كه در فضاي وب شما چنين جرمي در حال اتفاق است، شما هم مسئول هستيد.
    فرهر يادآور شد: در آمريكا چنين درهايي باز شده است تا به شفافيت و تعريف مقرارت تنظيمي براي اين شركت ها رسيدگي شود. در چين اما اين موضوع كاملا متفاوت است. در كشور چين شركت هاي تكنولوژيك زير نظر دولت ارائه مي شوند و در عين اينكه مقرارت تنظيم كننده در اين كشور تعريف شده اند اما دولت 24 ساعته در حال جمع آوري اطلاعات افراد است.
    وي ادامه داد: اين مساله بسيار اهميت دارد زيرا هوش مصنوعي كه تمامي اين شركت ها به دنبال آن هستند، بر دو چيز استوار است؛ اطلاعات و رايانش كوانتومي. چين مي گويد كه ما تا جايي كه بتوانيم اطلاعات جمع آوري مي كنيم تا بتوانيم در اين صنعت به پيشرفت برسيم. اما اروپا از سوي ديگر مي گويد كه مي خواهد حد تعادل در اين موضوع را پيدا كند.
    اين روزنامه نگار آمريكايي اضافه كرد: اروپا مي گويد ما سوسيال دموكرات هستيم و به حقوق بشر و حوزه شخصي اعتقاد داريم، از سوي ديگر هم نمي خواهيم از اين صنعت عقب بمانيم. به همين دليل در حال حاضر تلاش كشورهاي اروپايي بر يافتن راه حل هايي است كه از طريق آنها هم از حوزه شخصي كاربران حمايت كنند و در عين حال از مزاياي پيشرفت در اين صنعت نيز عقب نمانند.
    فروهر توضيح داد: تكنولوژي زنجيره بلوكي كمك مي كند كه از اطلاعات تمركززدايي شود. آنها اطلاعات را جمع مي كنند و گروه هايي از اطلاعات تشكيل مي دهند كه براي تبليغات به شركت ها داده مي شوند. البته همچنان اين تكنولوژي نيز بدون شفافيت به كار گرفته مي شود و ما نمي دانيم كه اين گروه بندي ها چگونه انجام مي شود.
    وي گفت:‌اگر سيستم زنجيره بلوكي داشته باشيم، ‌در تئوري مي توان گفت كه من مي توانم تمامي آنچه هويت الكترونيكي من را تعريف مي كند در يك بلوك داشته باشم و بتوانم اين را به دارايي و سرمايه خود تبديل كنم.
    اين كارشناس كسب و كار ادامه داد: اين موضوع تاثير بزرگي بر تعريف مدل كسب و كار خواهد داشت. بسياري معتقدند كه مدل كسب و كار در بازار اطلاعات نبايد به سمت اين باشد كه شما را هر چه بيشتر در فضاي آنلاين قرار دهد و اطلاعات جمع كند، بلكه بايد به سمتي برود كه به عنوان مثال اين شركت هاي تكنولوژي مجبور به رقابت براي دادن خدمات به شما در اين فضا و استفاده از اطلاعات شخصي شما باشند.
    اروپام**1429
     

View: 1227 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.irna.ir/fa/News/82874650

 

 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه فيزيك زمين و فضا
متن مطالب شماره 4 (پياپي 4404)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است