|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

آيا افزوده‌شدن كاغذ به فهرست كالاهاي اساسي «خبري خوشايند» است؟magiran.com: آيا افزوده‌شدن كاغذ به فهرست كالاهاي اساسي «خبري خوشايند» است؟
 
 

 خبرگزاري تسنيم 27/1/97

آيا افزوده‌شدن كاغذ به فهرست كالاهاي اساسي «خبري خوشايند» است؟

در حالي كه وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي افزوده‌شدن كاغذ به ليست كالاهاي اساسي بهره‌مند از تفاوت ارزي را خبري خوشايند مي‌داند،‌ فعالان عرصه كاغذ آن را زمينه‌ساز ايجاد دوباره مفسده‌ها در بازار كاغذ عنوان مي‌كنند.
    به گزارش خبرنگار فرهنگي باشگاه خبرنگاران پويا‌، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي يكي از فعالان توئيتر است كه اظهارنظر‌هايش درباره مسائل مختلف فرهنگي و اجتماعي بازخوردهاي خاص خود را داشته است،‌ وي شب گذشته در صفحه رسمي خود از افزوده شدن كاغذ به فهرست كالاهاي اساسي خبر داد،‌ كالاهايي كه با تك‌نرخي شدن ارز و از ميان رفتن ارز مبادله‌اي قرار است از تفاوت ارزي كه دولت پرداخت مي‌كند،‌ استفاده كنند.
    سيد‌عباس صالحي اين موضوع را خبري خوش براي ناشران و اهالي مطبوعات دانسته است، اما در اين ميان برخي از فعالان بازار كاغذ اين اقدام را موجب ايجاد مفسده در بازار كاغذ عنوان مي‌كنند.
    سيد‌حسين ميرباقري رئيس اتحاديه فروشندگان كاغذ و مقوا اين اتفاق را ناخوشايند دانسته و مي‌گويد: قرار شد،‌ دلار با نرخ 4200 تومان عرضه و ارز مبادله‌اي حذف شود كه شاهد سوء استفاده‌ها در بازار نشويم،‌ وقتي دلار تك‌نرخي شود، خيال همه راحت است. ما افزايش قيمت را در يك مقطع داريم و ديگر نخواهيم داشت، مگر اينكه آن كالا با افزايش قيمت جهاني روبه‌رو شود.
    
    بيشتر بخوانيم: روزگار مچاله كاغذ در ايران|وقتي نان صدها كارگر ايراني آجر مي‌شود
    بيشتر بخوانيم: كاهش 10هزار توماني قيمت كاغذ و معافيت صنعت چاپ از ماليات بر ارزش افزوده 9درصدي
    
    وي ادامه مي‌دهد: وقتي دلار ثابت است،‌ هيچ بهانه‌اي دست هيج واردكننده يا بازرگاني نيست كه بخواهد سوء استفاده كند‌، بازار خود را پيدا مي‌كند. خيلي سريع جنب‌وجوشي كه بايد در بازار باشد،‌ ايجاد مي‌شود،‌ اما اگر باز هم بخواهيم براي كاغذ سوبسيد قائل شويم و يا ارز با نرخ ديگري ارائه كنيم،‌ من فكر مي‌كنم باز هم دچار مشكل شويم.
    ميرباقري درباره امكان ايجاد مفسده گفت: با توجه به اينكه به برخي از انواع كاغذها تعرفه تعلق مي‌گرفت،‌ برخي افراد سودجو كاغذهايي با انواع ديگر را كه بايد با ارز آزاد وارد مي‌كردند‌، با شكل‌ها و ترفندهاي خاص با ارز مبادله‌اي وارد مي‌كردند و اين موجب فساد مي‌شد.
    واكنش‌ها به توئيت وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در توئيتر نيز در نوع جالب است،‌ يكي از كاربران نوشته است: «تجربه نشان داده كه اگرسازوكاري در ارشاد ايجاد نكنيد تا اين مزيت فقط دراختيار اهلش قرارگيرد‌، مي‌تواند سريعاً‌ به يك رانت مفسده‌انگيز مبدل شود! پيشنهاد مي‌كنم با دولت هماهنگ كنيد كه فقط با تأييد ارشاد اين امتياز به يك واردكننده داده شود و كميته ويژه‌اي براي بررسي و تأييد درخواستها و صدور مجوز ايجاد كنيد».
    كاربر ديگري نيز نوشته است:‌ «دولت مگه كاغذ تحرير وارد مي‌كنه؟ به واردكننده مي‌تونه بگه كاغذ بفروشه به‌قيمت؟ هر وقت دولت تونست كاغذفروشا رو مجبور به دادن فاكتور رسمي (كه اداره ماليات از ما چاپخونه‌ها قبول بكنه برا ارزش افزوده) ... اين ساده‌ترينشه هفته پيش به‌زور و با قيمت گزاف كاغذ و مقوا فروختن».
    هم‌چنين يكي ديگر از كاربران با اشاره به تجربه سال‌هاي گذشته و سوء استفاده‌اي كه در اين زمينه صورت گرفته هشدار داده و نوشته است:‌ «تا كي بگيره! ناشر يا دلال كم نيستن كساني كه از همين راه مولتي‌ميلياردر شدن!».
    برخي ديگر نيز از گران شدن كاغذ در روزهاي اخير انتقاد كرده و نوشته‌اند: «چرا كاغذ بندي 85 شده 125؟ آقاي وزير، كمي واقع‌گرايانه برخورد كنيد».
    گراني كاغذ در روزهاي اخير داد ناشران و چاپخانه‌داران را نيز درآورده است،‌ نگاهي به بازار كاغذ در روزهاي اخير نشان مي‌دهد اوضاع كاغذ نيز به‌مانند ساير كالاهاست، از آنجايي كه ثبت سفارشي انجام نمي‌شود،‌ خريد و فروشي نيز انجام نمي‌شود. از طرف ديگر افزايش قابل توجه قيمت كاغذ از بندي 80 هزار تومان به بندي 120 هزار تومان ناشران و مصرف‌كنندگان كاغذ را از خريد پشيمان كرده است.
    حميدي‌نژاد فروشنده كاغذ در پاسخ به تسنيم در اين زمينه مي‌گويد: شركت‌هاي واردكننده كاغذ از فروش كاغذ امتناع مي‌كنند‌، از طرف ديگر حباب 20 تا 30 درصدي ايجادشده براي قيمت كاغذ خريداري نيز در بازار باقي نگذاشته است،‌ كاغذي كه روزهاي پاياني سال بندي 80 هزار تومان خريد و فروش مي‌شود،‌ اكنون بندي 120 هزار تومان قيمت‌گذاري شده است.
    گران شدن غيرمعمول ارز و عدم خريد و فروش در بازار كاغذ موضوعي است كه بسياري از ناشران نيز در شبكه‌هاي مجازي به آن اذعان كرده‌اند،‌ موضوعي كه ميرباقري البته آن را نمي‌پذيرد و مي‌گويد:‌ چنين نبوده است كه كاغذ از بندي 80 هزار تومان به بندي 120 هزار تومان برسد،‌ در روزهاي پاياني سال ما با افزايش قيمت جهاني كاغذ روبه‌رو شديم كه طبيعتا‌ً‌ قيمت را به بندي 105 هزار تومان افزايش داد،‌ تلاطم در بازار ارز نيز موجب شد كه در روزهاي ابتدايي سال جديد قيمت كاغذ با افزايش 10 تا 15 هزار توماني روبه‌رو شود.
    وي از عادي بودن خريد و فروش در بازار كاغذ خبر داده و مي‌گويد: خريد و فروش مطابق معمول انجام مي‌شود.
    در سال‌‌هاي گذشته بازار كاغذ به‌يمن واردات بي‌رويه دچار تلاطم‌هاي مختلف از گران‌شدن چند ده‌درصدي در سال‌هاي ابتدايي دهه 90 تا ركود بي‌سابقه در سال‌هاي اخير بوده است،‌ موضوعي كه همواره ارتقاي توليد داخل و حمايت از كارخانه‌هاي توليدي به‌عنوان راهكاري براي آن مدنظر بوده است. اما در عمل روي خوش تنها به كاغذهاي سفيد وارداتي بوده است. به‌نظر مي‌رسد تا زماني كه به‌جاي حمايت از توليد داخلي تنها به واردات و مصرف كاغذهاي هندي و چيني و اندونزي مي‌انديشيم،‌ بازار كاغذ روي خوش نخواهد ديد.
     

View: 53 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/01/27/1701309

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي كودكان
شماره 65
 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است