|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

دومين دوره نشان عكس سال مطبوعاتي ايران برگزار شدmagiran.com: دومين دوره نشان عكس سال مطبوعاتي ايران برگزار شد
 
 

 ايسنا 23/2/97

دومين دوره نشان عكس سال مطبوعاتي ايران برگزار شد

احمد مسجد جامعي در مراسم دومين دوره نشان عكس سال مطبوعاتي ايران پيشنهاد داد برخي عكس‌هاي دوران جنگ و دفاع مقدس به شكل نقش برجسته در سطح شهر نصب شود.
     به گزاش ايسنا، در ابتداي اين مراسم حميد فروتن ـ رئيس هيات مديره انجمن صنفي عكاسان مطبوعاتي ـ در سخناني بيان كرد: ما دومين دوره اين رويداد را برگزار مي‌كنيم. در دوره اول شرايطي پيش آمد كه ۴۰ نفر از اساتيد عكاسي را درگير انتخاب برگزيده‌ها كرديم اما امسال شورايي را تشكيل داديم و آيين‌نامه‌اي را براي اين رويداد تدوين كرديم كه يكي از الگوهاي ما براي تدوين اين آيين‌نامه «ورلد پرس فوتو» بود. بر اين اساس در پنج قسمت خبري (تك عكس و مجموعه عكس) نشان اهدا مي‌كنيم و بخش مالتي‌مديا را به نشان عكس سال مطبوعاتي ايران اضافه كرديم.
    او اضافه كرد: اميدوار هستيم اين برنامه در سال‌هاي آينده پربارتر و بي‌نقص‌تر انجام شود و بتوانيم آن را منطقه‌اي و بين‌المللي برگزار كنيم.
    سپس احمد مسجدجامعي ـ عضو شوراي شهر تهران ـ براي سخنراني دعوت شد كه گفت: در ابتداي سخنانم از عباس عطار، شاهرخ حاتمي و منوچهر يگانه‌دوست (عكاسان مطبوعاتي كه به تازگي درگذشته‌اند) ياد مي‌كنم كه از چهره‌هاي ملي و بين‌المللي عكاسي ايران بودند. عكاسي ايران با فراز و فرودهايي كه داشته اما مجموعه عكس‌هاي جنگ و دفاع مقدس بي‌نظير است.
    او در ادامه با ارائه پيشنهادي اظهار كرد: شايد بتوانيم در شوراي شهر كمك كنيم و برخي از اين عكس‌ها به شكل نقش برجسته در نقاط مختلف پايتخت نصب شود چون عكس‌هاي ماندگار و ماندني است. يك مورد هم بود كه درباره آن سفر هم كرديم و مذاكره هم انجام داديم. فكر كنم بشود با سازمان زيباسازي شهرداري تهران صحبت كنيم كه براي اين عكس‌ها موقعيت مكاني پيدا كند.
    اين عضو شوراي شهر تهران درباره طرح ترافيك خبرنگاران و عكاسان نيز گفت: در دوران رياست‌جمهوري آقاي خاتمي مطرح كرديم كه كار مطبوعات جزو مشاغل سخت است. من در مصوبه جديد شورا براي طرح ترافيك و رفت و آمد شهري خبرنگاران و عكاسان به طور ويژه‌اي از عكاسان دفاع كردم زيرا آنها دوربين‌ها و وسايل گرانقيمتي دارند و گفتم كه بايد معافيت‌هايي داشته باشند.
    مسجدجامعي ادامه داد: در ابتدا اينكه چه كسي عكاس يا خبرنگار است، برعهده انجمن صنفي بود اما به دليل اينكه بعدها صنف‌ها دچار مشكل شدند ارشاد عهده‌دار اين كار شد. اخيراً هم عكاس‌ها بايد چند عكس به شهرداري مي‌فرستادند تا حوزه مديريت شهري تشخيص بدهد اينها عكس هستند يا نه. اين كار غيرحقوقي، غيرعرفي و غيراخلاقي است. وقتي تشكل صنفي و ذيربط وجود دارد، بايد براي ما سنديت داشته باشد. اميدوار هستيم با انتخاب شهردار جديد براي اين موضوع راه‌حلي پيدا كنيم كه اين افراد بتوانند در نقاط مختلف شهر حضور داشته باشند و به فعاليت خود ادامه بدهند.
    سپس با پخش ويديوئي از شاهرخ حاتمي، از اين عكاس كه آذرماه سال گذشته در پاريس از دنيا رفت، ياد شد و محمد صياد ـ عكاس ـ درباره او گفت: شاهرخ حاتمي ايراني بود و افتخار مي‌كنم يك عكاس ايراني خيلي زحمت كشيد. هم‌دوره‌اي‌هاي ما وقتي آقاي حاتمي را مي‌ديديم احترام خاصي براي او قائل بوديم. من سال‌هاي سال او را نديدم و زماني كه انقلاب شد او را ديدم. اميدوارم عكاساني كه از ما جديدتر هستند قدر همديگر را بدانند.
    در ادامه ويديوئي از منوچهر يگانه‌دوست ـ عكاس مطبوعاتي كه فروردين‌ماه از دنيا رفت ـ پخش شد و از محمدحسين حيدري ـ عكاس جنگ ـ خواسته شد كه درباره او سخن بگويد.
    حيدري اظهار كرد: از منوچهر يگانه‌دوست آنچه در ذهن همه ما مانده جوانمردي و فتوت او بود. يك بار به انجمن آمد و متوجه شد كه يكي از عكاسان دچار مشكل اداري در زمينه بيمه است. او با وجود اينكه ۷۶ سال سن داشت به دنبال كار او رفت و مشكلش را حل كرد. اين روحيه از سال‌هاي دور در وجود او بود.
    او ادامه داد:هيچ چيز بيشتر از اين ما را در انجمن عكاسان انقلاب و دفاع مقدس اذيت نمي‌كرد جز اينكه مدت‌ها مي‌خواستيم مجموعه‌اي از آثار او را چاپ كنيم اما عكس‌هايش در دسترس نبود. روزي كه مرحوم شد خبرگزاري ايرنا تيتر زد «عكاس بزرگ ايرنا درگذشت». زماني كه او زنده بود با ما همراهي نكردند و عكس‌هاي او را به دست ما ندادند اما تا درگذشت، از او با اين عنوان ياد كردند.
    ويدئوي بعدي به عباس عطار ـ عكاس مطبوعاتي‌اي كه مدتي رياست آژانس عكس مگنوم را برعهده داشت و چندي پيش در پاريس درگذشت ـ اختصاص داشت كه محمد اسلامي راد ـ عكاس ـ درباره او با بيان خاطراتي اظهار كرد: ما عادت داريم به سرعت دوربين و تجهيزات خود را عوض كنيم اما عطار دوربين‌هايش را خيلي دوست داشت به شكلي كه تعميركار دوربين‌هاي او هم خسته شده بود.
    او ادامه داد: يك بار عكس‌هايش را براي ارشاد فرستاده بود كه مي‌خواست آنها را چاپ كند. براي او نامه تشكر فرستاده بودند او هم (به طنز) پاسخ داده بود خيلي ممنونم ولي تشكر زماني براي من معنا دارد كه پشت يك چك نوشته شده باشد.
    ساتيار امامي – عكاس خبري ـ نيز بيان كرد: آلفرد يعقوب‌زاده بسته‌اي را براي من فرستاد كه قرار بود فرد ديگري در ايران، آن بسته را از من تحويل بگيرد. من به دلايلي مجبور شدم آن بسته را باز كنم كه در آن عكس‌هاي شاهرخ حاتمي و دستخطي از او به يك مرجع بالادستي بود كه گفته بود دوست دارد در ايران بميرد و خواسته بود اجازه بدهند به وطن خودش برگردد و ادامه حيات بدهد. نمي‌دانم كه آن بسته به دست كسي كه بايد مي‌رسيد، رسيد يا نه. تا دير نشده اميدوارم آلفرد يعقوب‌زاده به ايران برگردد. تا فرصت هست بايد دست به دست هم بدهيم كه عزيزانمان بتوانند پا به اين مملكت بگذارند.
    در بخش بعدي اين مراسم مهدي قاسمي ـ عضو هيات مديره انجمن صنفي عكاسان مطبوعاتي و دبير نمايشگاه ورلد پرس فوتو در ايران ـ درباره اين نمايشگاه كه در حال برگزاري است، توضيح داد: سال گذشته نيوشا توكليان (عكاس) تماس گرفت و گفت سفارت هلند علاقه‌مند است نمايشگاه ورلد پرس فوتو را در ايران برگزار كند و توكليان انجمن را به عنوان نهاد صنفي كه مي‌تواند اين كار را انجام دهد به آنها معرفي كرده است. من نيز از طرف انجمن مامور شدم كه پيگيري كارهاي برگزاري نمايشگاه را انجام بدهم. يك سال طول كشيد تا توانستيم اين نمايشگاه را برگزاري كنيم كه بدون حمايت بزرگان اين امر امكان‌پذير نبود.
    ادامه اين مراسم به تقدير از اسماعيل عباسي به پاس تلاشش در زمينه تدريس، پژوهش، ترجمه و تاليف در حوزه عكاسي اختصاص داشت كه محمدمهدي رحيميان ـ استاد عكس دانشكده خبر ـ متني را درباره او قرائت كرد.
    عباسي نيز پس از اين تقدير اظهار كرد: من خودم را يكي از خوشبخت‌ترين آدم‌هاي دنيا مي‌دانم. هيچ منتي براي كسي ندارم.
    او با اشاره به اينكه ۲۸ سال است كه مشغول و تدريس و نوشتن كتاب است، گفت: من در درس‌ها و كتاب‌هايم تلنگر مي‌زنم. اگر كسي آن را دريافت به استعداد و همت خودش برمي‌گردد.
    در بخش بعدي اين مراسم حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمحمود دعايي ـ مديرمسئول روزنامه اطلاعات ـ براي سخنراني پشت تريبون رفت و گفت: من تعبيري دارم كه مي‌گويم در جمهوري اسلامي پيش نيامده كه مراسمي باشد كه آخوند پشت تريبون نرود البته اين به اين دليل نيست كه ما اصرار داريم بلكه لطف دوستان است.
    او با اشاره به اينكه از سال ۵۹ تا به حال در سمت مديرمسئولي روزنامه اطلاعات مشغول به كار است، ادامه داد: خاطرات زيادي براي من در اين مراسم تداعي شد. روزهاي اولي كه به اين روزنامه رفته بودم عكاسي بود كه خيلي متين و مودب بود. يك روز ديدم در حال اشك ريختن است. احوالش را پرسيدم درد و دل كرد و گفت: پيش از انقلاب عكاس منتخي بوده كه به دربار اعزامش مي‌كردند. پس از انقلاب كه به اين روزنامه آمده بود همكاران خانم محجبه بودند و آرايش نمي‌كردند. او جمع همكاران ما را با فضايي كه پيشتر كار مي‌كرد مقايسه كرده بود و به او احساسي دست داده بود كه ارزشمند بود. به من گفت كه اين اشك شادي است و خوشحالم كه اين فضا، فضاي سالم و قابل تحملي است.
    او ادامه داد: در اولين اجلاس بين‌المجالس از طرف مجلس دوره اول، من به عنوان رئيس هيات ايراني به باكو سفر كردم. در جريان برگزاري اجلاس، رئيس مجلس عراق در سخنان خود به امام (ره) اهانت كرد. من نيز به عنوان مسئول ايراني حاضر در آنجا دستم را محكم روي ميز كوبيدم و به عنوان اعتراض مجلس را ترك كرديم. عكاس كوبايي حاضر در آنجا از آن حالت از من عكس گرفته بود به شكلي كه رعشه در دست من پيدا بود. عكس هنري فوق‌العاده‌اي بود كه ما خواستيم به عنوان تشويق ۱۰۰ دلار به او هديه بدهيم اما او با مناعت و لطف آن را نگرفت و گفت اين عكس هديه من به شماست و به شما احترام مي‌گذارم. بعدها شنيدم آن عكس او به عنوان يك عكس نمونه انتخاب و به چاپ رسيده است.
    دعايي در پايان صحبت‌هاي خود با اشاره به شوخي مجري مراسم با يكي از برگزاركنندگان كه كراوات زده بود و مجري گفته بود او به روي صحنه نيايد، اظهار كرد: كراوات چيز مذمومي نيست. داماد امام (ره) و مراجعان ايشان كراوات داشتند، اين موضوع هيچ منعي ندارد. پسر من يك بار با من شوخي كرد و روز تولدم به من كراوات هديه داد.
    در بخش بعدي اين مراسم كه عصر ۲۳ ارديبهشت‌ماه در خانه هنرمندان ايران برگزار شد، از سه پيشكسوت حوزه عكاسي مطبوعاتي، عباس ملكي، محمد اسلامي راد و جهانگير رزمي تقدير شد.
    سپس نوبت به اهداي نشان‌ها رسيد كه در اين قسمت نشان بخش مالتي مديا به ابوالفضل نسايي، بخش مجموعه عكس محيط زيست به مهدي پدرام‌خو، تك عكس محيط‌زيست به مجتبي اسماعيل‌زاد، مجموعه عكس پرتره به اصغر خمسه، تك عكس پرتره به مقداد مددي، مجموعه عكس ورزشي به آريا جعفري، تك عكس ورزشي به جاويد نيك‌پور، مجموعه عكس مستند اجتماعي به سحر فعل‌گري، تك عكس مستند اجتماعي به سيمه فرضي، مجموعه عكس خبري به حسين ولايتي و تك عكس خبري به يلدا معيري رسيد.
    آريا جعفري كه مجموعه عكس‌هاي ورزشي او با موضوع فوتبال بانوان برنده نشان اين رويداد شد، اظهار كرد: من اين نشان را به همه بانوان فوتباليست و هواداران آن كه با همه نابرابري‌ها كارشان را انجام مي‌دهند،تقديم مي‌كنم. من نمي‌خواهم ببينم دختران سرزمينم از بالاي تير چراغ برق به پايين كشيده مي‌شوند.
    يلدا معيري نيز كه در بخش تك عكس خبري برنده نشان شده بود،بيان كرد:مشكل زنان در جامعه عكاسي ما روز به روز زيادتر مي‌شود، در حال حاضر شرايط بغرنج است. من بيكار هستم. ممكن است برخي اين لفظ را استفاده نكنند اما من تنها نيستم. من جايزه خودم را به شكل نمادين به جامعه عكاسان خبري زن ايراني تقديم مي‌كنم.
    به گزارش ايسنا، داوري آثار اين دوره را، محمود كلاري، سيف الله صمديان، نادر داوودي، پيمان هوشمندزاده، رضا معطريان بر عهده داشتند كه سيف‌الله صمديان به دليل حضور در جشنواره فيلم كن، در اين مراسم حضور نداشت.
     

View: 30 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
https://www.isna.ir/news/97022312950/

 

 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش در بهداشت محيط
متن مطالب شماره 3 (پياپي 403)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است