|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

گاهي دچار خودسانسوري مي‌شويمmagiran.com: گاهي دچار خودسانسوري مي‌شويم
 
 

 ايسنا 17/3/97
دبير انجمن علمي روزنامه‌نگاري دانشگاه علامه طباطبايي:
گاهي دچار خودسانسوري مي‌شويم

انجمن‌هاي علمي رويكرد سياسي و صنفي ندارند
    دبير انجمن علمي روزنامه‌نگاري دانشكده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبايي با بيان اينكه رويكرد اين انجمن‌ها به مسائل مربوط به حوزه آن‌ها نه سياسي و حتي صنفي بلكه صرفاً علمي است، تصريح كرد: بعضي اوقات خودمان دچار خودسانسوري مي‌شويم.
    علي غلامي نورآبادي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا با بيان اينكه دوره جديد انجمن‌هاي علمي اين دانشكده بعد از برگزاري انتخابات مجمع عمومي در آذر ماه سال گذشته آغاز به كار كرده است، زمان تصويب آيين‌نامه جديد اين انجمن‌ها را بين 3 تا 4 سال پيش دانست و افزود: علي‌رغم سابقه طولاني فعاليت انجمن علمي روزنامه‌نگاري در دانشكده ارتباطات، فعاليت آن پيش از انتقال دانشكده به محل جديد چندان پررنگ نبوده و بعد از انتقال به محل كنوني است كه فعاليت خود را به صورت دوره‌اي دنبال مي‌كند.
    وي تفاوت آيين‌نامه قبلي با آيين‌نامه جديد انجمن‌هاي علمي را امكان برگزاري كارگاه‌ها و نشست‌هاي بيشتر دانست و افزود: كار ديگري كه انجام شده سر و سامان دادن دورهمي‌هاست. دورهمي‌ نه همايش رسمي و نه يك جمع كوچك چندنفره، بلكه متشكل از حدود 20 نفر از دانشجويان است كه در اتاق انجمن‌هاي علمي گردهم مي‌آيند.
    دبير انجمن علمي روزنامه‌نگاري دانشكده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبايي از برگزاري 7 دورهمي در مدت زمان چندماهه شروع به كار دوره جديد خبر داد و تصريح كرد: در اين گردهمايي يكي از دانشجويان مطالبي را در خصوص موضوعي كه به صورت هفتگي انتخاب شده، ارائه مي‌كند. اين در حالي است كه در پايان جلسه و بعد از پرسش و پاسخ و تبادل نظر معمولاً يكي دو جلد كتاب نيز معرفي مي‌شود.
    وي برخي موضوعات دورهمي‌هاي برگزار شده را پيام‌رسان‌هاي داخلي و چالش آزادي رسانه، اهميت خواندن و نوشتن، تفكر انتقادي و اهميت آن در روزنامه‌نگاري، ضرورت فلسفه در علوم ارتباطات و شايعه‌شناسي نام برد و اضافه كرد: نشريه تخصصي انجمن علمي در حوزه تخصصي علمي روزنامه‌نگاري به نام نشريه كيوسك تقريباً آماده چاپ است.
    اين دانشجوي رشته كارشناسي روزنامه‌نگاري دانشگاه علامه طباطبايي همچنين به برگزاري جلسه نقد و بررسي فيلم The Post، كارگاه گزارش‌نويسي در مطبوعات و كارگاه ويراستاري و درست‌نويسي در مطبوعات اشاره كرد و گفت: دانشجويان انجمن علمي با پايگاه خبري دانشگاه علامه طباطبايي (عطنا) ارتباط خوبي دارند و برخي كارهايشان را از اين طريق پيگيري مي‌كنند.
    غلامي، فضاي دانشكده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبايي را داراي رخوت توصيف كرد و در اين زمينه توضيح داد: يكي از مسائل ما اين است كه اساتيد بنام دانشگاه هيچ درسي را در دوره كارشناسي ارائه نمي‌كنند، چنان كه بسياري از دانشجويان اين مقطع شناختي از آن‌ها ندارند. اين در حالي است كه بيشتر افزايش سواد علمي و يادگيري آموزشي در دوره كارشناسي اتفاق مي‌افتد.
    وي اضافه كرد: در اين مورد جلسه‌اي با حضور اساتيد و مديران گروه‌ها برگزار شده و همگي آن‌ها با عملي ساختن اين موضوع موافقت كرده‌اند؛ با اين وجود، تا به حال تنها يكي دو تن از اساتيد مطرح دانشكده به ارائه واحد در مقطع كارشناسي پرداخته‌اند.
    دبير انجمن علمي روزنامه‌نگاري دانشكده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبايي مسأله ديگر را به‌روز نبودن سرفصل‌ها و كتاب‌ها عنوان كرد و گفت: علم در هر فصل تغيير مي‌كند و نيازمند كساني است كه تأليف و راه‌گشايي كنند.
    غلامي با ذكر اين مثال كه امروز ارائه سرفصل نويني تحت عنوان "روزنامه‌نگاري در رسانه‌هاي ديجيتال" براي دانشجويان روزنامه‌نگاري ضروري و الزامي است، تأكيد كرد: اكنون خيلي از روزنامه‌هاي بزرگ صفحات كاغذي را كنار گذاشته و كار خود را در شبكه‌هاي اجتماعي دنبال مي‌كنند. حال اين پرسش پيش مي‌آيد كه آيا گزارش‌نويسي و مقاله‌نويسي در يك نشريه مكتوب با نشريه اجتماعي و مجازي يكسان است؟
    وي در همين زمينه ادامه داد: همان‌طور كه سرفصل‌هايي همچون روزنامه‌نگاري راديو و تلويزيون داريم، بايد دروسي همچون روزنامه‌نگاري شبكه‌هاي اجتماعي و مجازي را هم داشته باشيم؛ در غير اين صورت، عقب مي‌مانيم.
    دبير انجمن علمي روزنامه‌نگاري دانشكده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبايي با بيان اينكه اين مسائل ربطي به دانشگاه ندارد، تصريح كرد: به گفته اساتيد هشت ماه است كه سرفصل‌هاي جديدي از سوي آن‌ها ارائه شده است. اين در حالي است كه تصويب آن سرفصل‌ها در پيچ و خم اداري و بوروكراسي مانده است.
    غلامي به تعويق افتادن اين موضوع را موجب لزوم به روز رساني مجدد آن‌ها در زمان تصويب دانست و تأكيد كرد: شوراي عالي انقلاب فرهنگي در اين مورد بايد سريع‌تر عمل كند.
    وي نكته مثبت دانشگاه را كه بعد از رياست جديد كتابخانه محقق شده است، به‌روز بودن كتاب‌هاي كتابخانه عنوان كرد.
    اين دانشجوي رشته كارشناسي روزنامه‌نگاري دانشگاه علامه طباطبايي فضاي دانشگاه براي برگزاري نشست‌ها را "بوروكراتيك" توصيف و تصريح كرد: نشست تخصصي "ايران؛ رفتن يا ماندن" به خاطر عكس يكي از مدعوين لغو شد. اين نشست كه از سوي انجمن روابط عمومي ترتيب داده شده بود، مطابق با درخواست خود دانشجويان بوده و پس از لغو آن، نشست جايگزين "سلبريتي‌گري؛ منطق دنياي امروز" كه داراي رتبه دوم از نظر ميزان رأي دانشجويان بود، برگزار شد.
    غلامي خاطرنشان كرد: بوروكراسي خيلي جاها دست و پاگير است؛ اين در حالي است كه بعضي اوقات خودمان نيز دچار خودسانسوري مي‌شويم، حال آن كه ممكن است اگر در آن مورد مستقيماً از نهادهاي نظارتي نظرخواهي كنيم، آن‌ها مشكلي نداشته باشند.
    وي با بيان اينكه انجمن‌هاي علمي رويكرد سياسي و حتي صنفي ندارند، تأكيد كرد: ما فقط رويكرد علمي داريم؛ مثلاً اگر قرار است نشست فيلترينگ فلان رسانه برگزار شود، صرفاً جنبه‌هاي علمي آن مد نظر است. يعني صرف آن كه اين موضوع چقدر به توليد محتوا ضربه مي‌زند، چقدر به گردش آزاد اطلاعات ضربه مي‌زند و ... ، نه اينكه بخواهيم اين موضوع را سياسي كنيم.
    دبير انجمن علمي روزنامه‌نگاري دانشكده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبايي سپس از "روز جهاني ارتباطات" ياد كرد و توضيح داد: قرار بود نشستي با عنوان "وضعيت و جايگاه كنوني دانشكده ارتباطات دانشگاه علامه" برگزار شود. چهار نفر از سخنرانان اين برنامه مديران گروه‌هاي آموزشي و بقيه دبيران انجمن‌ها بودند. در نهايت، اين نشست لغو شد چرا كه در آن جز يك نفر، هيچ يك از مديران گروه‌هاي آموزشي حضور نداشتند. اين موضوع براي دانشكده ارتباطات كه تنها دانشگاه تخصصي كشور در اين زمينه است، چندان خوب نيست و به نوعي حيف است كه ما جشن روز ارتباطات نداشته باشيم.
    غلامي ادامه داد: در اين مورد نه‌تنها اراده‌اي از سمت دانشگاه وجود نداشت، بلكه برنامه انجمن‌هاي علمي هم لغو شد. اين‌ها به سبب دست‌كم گرفتن كار انجمن‌هاي علمي، تقليل فعاليت‌هاي آن‌ها به كارهاي دانشجويي و ... است. بنابراين اين موضوع كه دانشجوهاي ورودي، اساتيد بنام دانشكده را نمي‌شناسند چندان دور از ذهن نيست؛ چرا كه آن‌ها نه كلاس مي‌گيرند و نه در نشست‌هاي تخصصي حضور پيدا مي‌كنند.
    وي آن گاه به شرح برخي فعاليت‌هاي انجمن مطالعات ارتباطي اين دانشكده پرداخت و گفت: از جمله اين فعاليت‌ها مي‌توان به نقد كتاب گاه و بيگاه دانشگاه در ايران با حضور مسعود فراست‌خواه و برگزاري كارگاه آموزش خبرنگاري در عصر ديجيتال اشاره كرد.
    دبير انجمن علمي روزنامه‌نگاري دانشكده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبايي درباره افتخارات كسب شده از سوي انجمن‌هاي علمي اين دانشكده توضيح داد: سال گذشته انجمن روزنامه‌نگاري در جشنواره حركت عنوان كسب كرد. معمولاً انجمن‌هاي دانشكده ارتباطات انجمن‌هاي فعالي هستند؛ ولي اگر اين موضوع مورد حمايت قرار نگيرد، ممكن است در دوره‌هاي بعد كسي كانديداي شوراي مركزي نشود.
    غلامي در خصوص بودجه اين انجمن‌ها تشريح كرد: بودجه مصوب نداريم. معمولاً دبير انجمن‌هاي علمي هزينه مورد نياز را در اتوماسيون ثبت كرده (بابت پذيرايي، رفت و آمد يا چاپ نشريه) و در صورتي كه اين هزينه معقول باشد، با آن موافقت مي‌شود. اين در حالي است كه پرداخت‌ها كمي با تأخير صورت مي‌گيرد.
    وي چشم‌انداز اين انجمن‌ها را جلوگيري از عضويت انگشت‌شمار دانشجويان در انجمن‌هاي دانشجويي عنوان و ابراز اميدواري كرد تا روزي برسد كه دانشجويان ورودي فرم عضويت در انجمن‌ها را در بدو ورود به دانشگاه دريافت كرده و بتوانند فعاليت‌هاي علمي را با شور و شوق و حرارت دنبال كنند.
    دبير انجمن علمي روزنامه‌نگاري دانشكده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبايي موردي ديگر از چشم‌اندازهاي اين انجمن‌ها را ارتقاي سطح نشريه كيوسك از سطح نشريه انجمن علمي به سطح يك نشريه قابل استناد و معتبر دانست و اضافه كرد: اين‌ موارد دور از دسترس نيست، اما نياز به همكاري و حمايت اعضاي هيئت علمي دارد؛ اين همكاري مي‌تواند در قالب نوشتن در نشريه كيوسك محقق شود. اميدوار هستم به سمتي برويم كه دانشگاه علامه جايگاه واقعي خودش را پيدا كرده و در حد توانش به علوم انساني و به‌خصوص علم ارتباطات خدمت كند.
    به گزارش ايسنا، دانشكده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبايي داراي چهار انجمن علمي روزنامه‌نگاري، روابط عمومي، مطالعات ارتباطي و مديريت رسانه بوده كه سهم آن‌ها از فضاي دانشگاه يك اتاق نسبتاً كوچك با امكانات حداقلي است.
     

View: 65 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
https://www.isna.ir/news/97031707373/

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه معرفت فلسفي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 62)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است