|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

ماجراي طرح ترافيك خبرنگاران مسئله شدmagiran.com: ماجراي طرح ترافيك خبرنگاران مسئله شد
 
 

 خبرگزاري تسنيم 15/3/97
انجمن صنفي روزنامه‌نگاران پيگيري حقوقي كند
ماجراي طرح ترافيك خبرنگاران مسئله شد

با قرار گرفتن موضوع اختصاص سهميه طرح ترافيك خبرنگاران در مسيري پيچيده و مبهم و همچنين برخوردهاي متناقض شهرداري تهران در اين باره، رسانه‌ايها خواستار پيگيري حقوقي اين مسئله از سمت خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ايران شدند.
    به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبرنگاران پويا؛ موضوع توزيع ناكارآمد و تخصيص سليقگي طرح ترافيك گروه‌هاي خاص نظير خبرنگاران و اصحاب رسانه توسط شهرداري تهران ظاهرا تبديل به مسئله‌اي شده كه مسئولانش هم قادر به حل آن نيستند.
    در حاليكه اصحاب رسانه و خبرنگاران برخلاف سنوات گذشته، براي نخستين بار از سمت معاونت حمل‌ونقل و ترافيك شهرداري تهران اقدام به احراز صلاحيت خبرنگاري براي دريافت طرح ترافيك شدند كه مسئوليت انجام اين كار براساس قانون با معاونت مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است و جز اين مرجع، نهاد ديگري قادر به انجام عمل صلاحيت‌سنجي نخواهد بود.
    علاوه بر دور زدن اين پروسه قانوني توسط معاونت شهرداري تهران، باز هم سهميه طرح ترافيك خبرنگاران به تمامي فعالان اين حوزه اختصاص نيافت؛ در حاليكه شاخصها و معيارهاي متفاوتي براي صلاحيت‌سنجي خبرنگاران در سايت تعبيه شده توسط شهرداري تهران در نظر گرفته شده بود و خبرنگاران مجبور بودند فرآيند طولاني و البته تكراري (اطلاعات تمامي خبرنگاران كشور در سامانه جامع رسانه‌هاي وزارت ارشاد موجود است) را طي كنند، اما در نهايت اين طرح به صاحبان صلاحيت هم داده نشد و اين شائبه در جامعه رسانه‌اي كشور به وجود آمد كه شهرداري تهران طرحهاي ويژه خبرنگاري را به چه كساني داده است كه حتي ليست اسامي آنان را منتشر نمي‌كند؟!
    اين شائبه‌ها منجر به بروز واكنشي از سمت مسئولان حمل‌ونقل و ترافيك شهرداري شد و وعده افزايش سهميه طرح ترافيك خبرنگاران را تا حدي كه به تمامي خبرنگاران و اهالي رسانه تعلق گيرد، را دادند.
    اما ديري نپاييد كه مسئولان اين نهاد بار ديگر با عبور كردن از اين وعده، اعلام كردند كه سهميه طرح ترافيك خبرنگاران افزايش نمي‌يابد.
    اين ماجراي پر فراز و نشيب اگر تا پيش از اين صرفا به مسئله‌اي ساده شبيه بود اكنون با اظهارات جديد معاون حمل‌ونقل و ترافيك شهرداري تهران به شائبه و مسئله‌اي مبهم تبديل شده است.
     پورسيدآقايي؛ معاون شهردار تهران در يادداشتي و در پاسخ به اين پرسش كه چرا توزيع اين سهميه به وزارت ارشاد يا تشكلهاي صنفي خبرنگاري واگذار نشد؟ نوشت: «واقعيت اين است كه ما از ابتدا به‌ دنبال همين كار بوديم و مشخصا به انجمن صنفي روزنامه‌نگاران تهران، وزارت ارشاد، انجمن مديران غير دولتي رسانه‌ها و... پيشنهاد داديم كه اين مسئوليت را بر‌ عهده بگيرند ولي همه آنان سر باز زدند و تنها خواهان افزايش سهميه به تعداد سه‌ برابر سهميه تعيين‌شده بودند تا بتوانند به همه افراد واجد و غير واجد شرايط، طرح را واگذار كنند.»
    اين اظهار نظر كافي بود تا سريعا انجمن صنفي روزنامه‌نگاران تهران واكنش نشان دهد و مراتب اعلامي را صراحتا تكذيب كند.
    انجمن صنفي خبرنگاران و روزنامه‌نگاران تهران در نامه‌اي به كانون انجمنهاي صنفي خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ايران به عنوان تنها مرجع رسمي رسيدگي به امور صنفي خبرنگاران و به عنوان يكي از دفاتر اين كانون، مراتب اعتراض خود به اظهارات اخير آقاي پورسيدآقايي را اعلام و عنوان كرد هم‌اكنون اين كانون در حال پيگيري موضوع از طريق مراجع ذيصلاح است.
    اين نحوه برخورد مسئولان شهرداري تهران با جامعه رسانه‌اي و خبرنگاران كه سابقه مشابهي ندارد، توهيني ضمني و غيرمستقيم به اهالي اين صنف با زيرپا گذاشتن حق و حقوقشان محسوب مي‌شود.
    طبيعتا اگر شهرداري تهران به عنوان تنها متولي امر نظم و انضباط بخشي به ساختار شهر درصدد حذف سهميه خبرنگاران يا اختصاص سهميه آنها به ديگر بخشها و صنوف است، بهتر است كه اين موضوع را به صورت روشن و شفاف اعلام كند؛ در اين صورت خبرنگاران نيز با دانستن اصل ماجرا بين اظهارات متناقض و ادعاهايي كه سريعا تكذيبيه آن صادر مي‌شود، پاسكاري نمي‌شوند.
    اين برخورد دوگانه، متناقض و غيرشفاف مسئولان معاونت حمل‌ونقل و ترافيك شهرداري تهران بار ديگر باعث بروز نارضايتي در بدنه صنف اهالي رسانه، خبرنگاران و مطبوعاتيها شده است.
    بيژن مقدم كه پيش از اين در گفت‌وگويي با خبرنگار رسانه باشگاه خبرنگاران پويا گفته بود «از اول مشخص بود نحوه توزيع آرمهاي طرح ترافيك براي اهالي رسانه با ناراحتيهايي مواجه مي‌شود»، اين بار هم با تأكيد بر اين موضوع اظهار كرد: اشكال اساسي در طرح تخصيص سهميه طرح ترافيك خبرنگاران اين بود كه مشورتي با اهالي رسانه صورت نگرفت و خود معاونت شهرداري براي نخستين بار دست به ابداع مكانيزمي براي تخصيص اين سهميه زد.
    مدير مسئول سايت الف گفت: با اينكه وزارت ارشاد مسئوليت سنجش صلاحيت خبرنگاران را برعهده دارد، اما با اين حال شايسته بود زمانيكه مكانيزم احراز هويت توسط شهرداري راه‌اندازي شده و خبرنگاران نيازمند به اين طرح تقاضاي خود را روي بستر مورد نظر اعلام كرده‌اند، به تمامي صاحبان صلاحيت اين طرح اعطاء شود.
    وي همچنين در واكنش به اظهارات پورسيدآقايي مبني بر پيشنهاد اين معاونت به تشكلهاي صنفي براي برعهده گرفتن امر تخصيص سهميه‌هاي ترافيكي خبرنگاران، گفت: بعيد مي‌دانم چنين پيشنهادي مطرح شده باشد زيرا هيچ اعلامي از سمت شهرداري و معاونت آن انجام نشد؛ از طرفي معاونت حمل‌ونقل و ترافيك شهرداري تهران در انجام اين كار به صورت مستقل عمل و سامانه‌اي براي انجام آن راه‌اندازي كرد.
    اين پيشكسوت رسانه‌اي تصريح كرد: معاونت مذكور در روند تخصيص سهميه طرح ترافيك خبرنگاران، ليستهاي اسامي رسانه‌ايهاي صاحب صلاحيت را براي مديران رسانه‌ها فرستاد تا مديران انتخاب كنند به چه كساني طرح ترافيك داده شود كه اين كار، ناشايسته بود.
    وي ادامه داد: با اين حال شرايط براي پيگيري حقوقي نهادها و تشكلهاي صنفي نظير فراهم است تا به اين طريق پيگير حق و حقوق اهالي اين صنف شوند و زواياي اظهارات اخير معاون شهردار تهران نيز روشن شود.
    به گزارش تسنيم، كانون انجمنهاي صنفي خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ايران در اطلاعيه‌اي از شهردار تهران درخواست كرد تا ضمن ورود به ماجراي طرح ترافيك، ترتيبي اتخاذ كند تا يك بار براي هميشه به سريال توهين به جامعه خبري در شهرداري تهران براي هميشه پايان دهد.
     

View: 60 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/03/15/1743083

 

 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه پزشكي هسته اي
شماره 1 (پياپي 51)
 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است