|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

پرهيز از فرصت سوزي با افزايش سواد رسانه ايmagiran.com: پرهيز از فرصت سوزي با افزايش سواد رسانه اي
 
 

 ايرنا 21/3/97
در ميزگرد ايرنا مطرح شد:
پرهيز از فرصت سوزي با افزايش سواد رسانه اي

جيرفت - ايرنا - همزمان با تغيير مديران ارشد هر استاني، بسياري از سمت ها دستخوش تغيير مي شود و تعدادي از طرح هاي اجرايي نيمه تمام مي ماند چرا كه برخي نمي توانند آنگونه كه بايد از فرصت ها استفاده كنند ،يكي از دلايل مهم اين فرصت سوزي ها را مي توان نبود دانش سواد رسانه اي در بدنه دستگاه هاي اجرايي دانست.
    به گزارش ايرنا، سواد رسانه اي طي سال هاي اخير به يكي از مباحث پر تكرار در نشست هاي مديران دستگاه هاي اجرايي با اصحاب رسانه و مطبوعات تبديل شده است و با توجه به قرار گرفتن كلمه رسانه بعد از كلمه سواد، برخي مديران اينگونه برداشت مي كنند كه صرفا خبرنگاران و اصحاب قلم، مخاطب اين بحث هستند در حالي كه مديران ادارات يكي از مخاطبان اصلي در اين زمينه به شمار مي روند .
    به تازگي برخي مديران استان هاي مختلف كشور، به اين نتيجه رسيده اند كه براي نهادينه كردن صحيح فرهنگ پيشرفت و اقتصاد مقاومتي بايد به نوعي، از دانش رسانه اي بهره مند شوند اما از آنجا كه اين مهم در مدت زمان كوتاه قابل دست يابي نيست، از ميان نخبه هاي رسانه اي استان فردي را به عنوان مشاور رسانه اي خود بر مي گزينند كه اين اقدام مي تواند زيرساختي براي افزايش سواد رسانه اي ساير مديران در آن استان باشد.
    بايد توجه داشته باشيم كه صرف سمت مشاور رسانه اي معيار نيست و بنا به اعتقاد كارشناسان مشاور رسانه اي بايد از بين صاحبان قلم انتخاب شود تا تاثير خود را داشته باشد.
    خبرگزاري جمهوري اسلامي دفتر جيرفت در ميزگرد ايرنا با حضور بختيار مجاز پيشكسوت رسانه و رئيس خانه مطبوعات جنوب استان كرمان، حميد سعيدي فعال رسانه اي و مديرمسئول نشريه تدبير جوان، سعيد سعيدي فعال رسانه اي و مديرمسئول نشريه انعكاس، زهرا طاهري خبرنگار با سابقه جنوب كرمان و محمود مجاز مديرمسئول نشريه نيايش به چگونگي تاثير سواد رسانه اي مديران در پيشرفت منطقه پرداخته است .
    
    
    **دانش رسانه شناسي ضرورت انكار ناپذير دستگاه هاي اجرايي
    رييس هيات مديره خانه مطبوعات و رسانه هاي جنوب كرمان از حسن تعامل ايرنا با رسانه هاي اين استان قدرداني كرد و با بيان اينكه دانش و بينش رسانه اي مديران وقت در پيشرفت منطقه نقش موثري دارد گفت: با وجود اهميت اين موضوع، آشنايي و دانش لازم در برخي مديران وجود ندارد كه ضروري است اين خلاء پر شود تا افراد از قدرت شناخت و تجزيه و تحليل مناسبي برخوردار شده و به جايگاه و رسالت خطير رسانه پي ببرند.
    بختيار مجاز با بيان اينكه سنگر ما رسانه ي ماست، تاثير رسانه و مطبوعات را از بمب اتم موثرتر توصيف كرد و اظهار داشت: برگزاري نشست هاي توجيهي براي مديران روابط عمومي ها يكي از راهكارهاي آگاهي بخشي و ارائه سواد رسانه اي به آنها و بدنه دستگاه هاي اجرايي است.
    وي ساختار معيوب سيستم اداري را يكي از دلايل نبود سواد رسانه اي در برخي مديران دانست و گفت: مي توان با هماهنگي استانداري و فرمانداري ها، محور هاي مهم دانش رسانه شناختي را در شوراهاي اداري مورد تبيين و بررسي قرار داد.
    اين پيشكسوت رسانه در راستاي بالا بردن شناخت رسانه اي مديران، بر حضور مشاوران رسانه اي در كنار مديران تاكيد كرد و گفت: با اين شيوه علاوه بر آنكه مديران از ظرفيت هاي مشاور رسانه اي استفاده مي كنند، رسانه ها هم بواسطه حضور در دستگاه هاي اجرايي به سمت تخصصي شدن پيش مي روند.
    وي به ضرورت برگزاري همايش هاي توجيهي، آموزشي براي بالابردن سطح سواد رسانه اي مديران پرداخت و گفت: اميدواريم در آينده اي نزديك اين مهم بطور گسترده در سطح استان تحقق يابد .
    وي با بيان اينكه استفاده از ظرفيت استادان دانشكده خبر دور از دسترس نيست گفت: مي توان از اين ظرفيت استفاده كرد، چنانچه مجموعه ايرنا توانسته است در اقدامي موفقيت آميز با همكاري آموزش و پرورش جيرفت به 580 دانش آموز سواد رسانه اي بياموزد و بر آن است تا از نفرات برتر آنها به عنوان همياران ايرنا استفاده كند.
    وي در ادامه بر ضرورت راه اندازي رشته خبر در دانشگاه هاي جيرفت تاكيد كرد و گفت: مديران ما بايد به رسانه اعتماد كنند چرا كه بيان دستاوردهاي دولت از جمله رسالت هاي اهالي مطبوعات است و مديري كه دغدغه اش رفع مشكلات مردم نيست بايد مورد نقد جدي صاحبان قلم قرار بگيرد چرا كه وجود چنين افرادي در راس دستگاه هاي اداري، بيشتر به دولت لطمه وارد مي كند.
    
    
     **نخبه هاي رسانه اي بازوي مهمي براي دستگاه هاي اجرايي
    فعال رسانه اي و مديرمسئول نشريه تدبير جوان، داشتن مشاور رسانه اي براي مديران را نياز جدي اين عرصه دانست و گفت: اين افراد مي توانند بازوي مهمي براي دستگاه هاي اجرايي باشند.
    حميد سعيدي همچنين داشتن خبرنگاران تخصصي را نياز مهم جنوب استان برشمرد و از برگزاري گردهمايي براي مديران روابط عمومي در راستاي بالابردن سواد رسانه اي آنها استقبال كرد.
    وي با بيان اينكه آموزش سواد رسانه اي بايد از دوران نوجواني و جواني مورد توجه قرار گيرد عنوان كرد: اگر مديران ما سواد رسانه را فرا گرفته بودند امروز شاهد اين همه فرصت سوزي در حوزه هاي مختلف نبوديم.
    وي با بيان اينكه لازمه ايجاد هر اصلاحي در جامعه، داشتن منابع مالي است اظهار داشت: در هر صورت چالش كم سوادي رسانه اي يكي از واقعيات سيستم اداري ما به شمار مي رود و دولت بايد در برنامه هاي آتي خود براي اصلاح اين ايراد، منابع مالي مناسبي تخصيص دهد.
    اين فعال رسانه اي بر لزوم ارتباط نزديك بين رسانه ها و بدنه دولت تاكيد كرد و افزود: چنين ارتباطي مي تواند موجبات رضايتمندي مردم از دولت را فرآهم كند چرا كه مردم رسانه ها را به عنوان نمايندگان خود قبول كرده اند.
    
    
    ** وجود رسانه هاي منتقد اقدامي در اصلاح ضعف ها
    محمود مجاز مديرمسئول نشريه نيايش نيز به بيان چالش هاي احتمالي حضور مشاور رسانه اي در كنار مديران دستگاه هاي اجرايي پرداخت و گفت: مشكلات اقتصادي رسانه ها به يك اهرم فشار براي برخي از مديران تبديل شده است و به عقيده اين مديران، هر گونه انتقاد از سوي رسانه ها را مي توان با پرداخت مبلغ ناچيزي رفع و رجوع كرد غافل از اينكه همه رسانه ها مثل هم نيستند.
    مجاز ادامه داد: داشتن چنين تصوراتي از صاحبان قلم و انديشه، دليل محكمي بر بي سوادي مديران ما در بحث رسانه شناسي است و تا زماني كه اين طرز فكر اصلاح نشود نمي توان انتظار زيادي از دستگاه هاي اجرايي داشت.
    وي تصريح كرد: دانستن و مطلع بودن حق همه آحاد جامعه است و رسانه به عنوان ركن چهارم دمكراسي اين حق را دارد كه مردم را از آنچه پيرامون آنها مي گذرد مطلع كنند.
    اين فعال رسانه اي در جنوب كرمان بر با سواد كردن مديران تاكيد و برگزاري دوره هاي تخصصي رسانه شناسي را براي آنها ضروري عنوان كرد.
    
    
    **مطالبه گري خاصيت ذاتي رسانه هاست
    سعيد سعيدي فعال رسانه اي و بازرس خانه مطبوعات جنوب كرمان نيز با اشاره به اهميت مطالبه گري، از خبرگزاري ايرنا به دليل گزارش هاي ويژه و انتقادي اش قدرداني كرد و گفت: مطالبه گري خاصيت ذاتي رسانه هاست و خصوصي و دولتي هم نمي شناسد.
    وي افزود: مديران بايد بدانند كه تحت هيچ شرايطي نمي توانند از پاسخ به اصحاب رسانه فرار كنند پس مي طلبد با افزايش دانش رسانه اي خود تعامل بهتر و موثرتري را با مطبوعات برقرار كنند در غير اينصورت براي احترام به حقوق مردم هم كه شده، بايد مسئوليت خود را به افرادي كه واقعا لياقت آن را دارند واگذار كنند.
    سعيدي با اشاره به وضعيت اسفناك سواد رسانه اي در بين برخي از مديران جنوب استان كرمان اظهار داشت: دولت ها زماني مي توانند كارنامه موفقي به مردم ارائه كنند كه براي اين مهم تدابير مناسبي اتخاذ كرده باشند.
    بنا به اعتقاد اين فعال رسانه اي، آموزش فرمانداران نخستين گام براي نهادينه كردن رسانه شناختي در بين مديران ادارات دولتي به شمار مي رود.
    
    
    **سواد رسانه اي شعار نيست
    زهرا طاهري ديگر فعال رسانه اي استان كرمان با بيان اينكه رسانه نقش برجسته اي در قدرت بخشيدن به جامعه دارد،گفت: بايد توجه داشت كه سواد رسانه اي يك شعار نيست و اگر سواد رسانه اي در مديران بالا برده شود مي توان آنها را به درك صحيحي از اهداف، سياست ها و همچنين مقوله انتقاد سازنده رساند و از آنها شهرونداني مسئول تر و اثر گذارتر در حوزه هاي اقتصادي، فرهنگي، سياسي و اجتماعي جامعه ساخت.
    طاهري تصريح كرد: استفاده از ظرفيت استادن مجرب دانشكده خبر و كارشناسان انجمن سواد رسانه اي كشور در تحقق اهداف مورد نظر، يك ضرورت مهم به شمار مي رود كه جا دارد دستگاه ها و نهاد هاي مختلف به اين عرصه ورود كنند.
    وي عنوان كرد: امروز رسانه ها به راحتي در اختيار مردم قرار دارند و مي طلبد مديران ما بسيار هوشمندانه از اين ظرفيت بي بديل بهره مند شود.
    بنا به گفته سيد مرتضي موسويان مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، هر رسانه اي داراي مجموعه اي از نشانه هاي خاص خود است كه آشنايي با آنها نقش مهمي در سواددار شدن افراد ايفا مي كند.
    بايد گفت كه مطبوعات و رسانه ها در جمهوري اسلامي به عنوان ركن چهارم دموكراسي جايگاه ويژه اي دارند اما نبود آگاهي لازم در بين برخي مديران دستگاه هاي موجب شده آنان در طول مديريتي خود دائم در حال فرار از پاسخگويي به اصحاب رسانه بوده و يا اينكه درگير حاشيه هايي مي شوند كه ذهن آنها را از كارايي لازم در حوزه مديريتي خود مي اندازد و درنتيجه مي بينيم دوره مديريتي مدير به اتمام رسيده اما هيچ كار مثبتي انجام نشده است و اين مصداق بارز فرصت سوزي محسوب مي شود.
    اهميت استفاده از فرصتي كه در اختيار يك مدير قرار داده مي شود بسيار زياد بوده و انتظار مي رود مديران ما بدانند كه دانش رسانه شناسي ضرورت انكار ناپذير دستگاه هاي اجرايي است و نخبه هاي رسانه اي مي توانند بازوي مهمي براي آنها باشند گرچه در اين بين مي توان از ظرفيت رسانه هاي منتقد براي اصلاح ضعف ها در بدنه سيستم اداري استفاده كرد چرا كه مطالبه گري خاصيت ذاتي رسانه هاست و به اين باور برسيم كه سواد رسانه اي تنها يك شعار نيست.
    74297450/ 5054
     

View: 69 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.irna.ir/fa/News/82939343

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه جغرافيا و برنامه ريزي
متن مطالب شماره 66، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است