|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

مجوز فعاليت 260 رسانه در قم صادر شده استmagiran.com: مجوز فعاليت 260 رسانه در قم صادر شده است
 
 

 ايرنا 21/3/97
معاون مطبوعاتي اداره كل ارشاد:
مجوز فعاليت 260 رسانه در قم صادر شده است

قم - ايرنا - معاون مطبوعات و تبليغات اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي قم، با بيان اينكه 3 درصد رسانه هاي داراي مجوز كشور متعلق به اين استان است، گفت: از هشت هزار و 629 مجوز صادر شده ، 260 آن مربوط به قم است.
    محمد جواد محرابي روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، با بيان اين كه اين تعداد رسانه با ثبت در سامانه جامع رسانه اي كشور مجوز فعاليت دريافت كرده اند افزود: استان قم با 199 رسانه چاپي و 61 رسانه برخط هفتمين استان كشور از نظر تعداد رسانه هاي داراي مجوز دركشور مي باشد.
    وي ادامه داد: تهران با 4191 رسانه، اصفهان با 341 رسانه، آذربايجان شرقي با 315 رسانه، خراسان رضوي با 309 رسانه، كرمان با 303 رسانه، گيلان با 275، قم با 260 رسانه، مازندران با 253 رسانه، فارس با 225 رسانه و خوزستان با 206 رسانه 10 استان برتر كشور از نظر تعداد رسانه داراي مجوز هستند.
    وي ادامه داد: مجوز فعاليت 5 روزنامه، 13 هفته نامه، 3 دو هفته نامه، 17 ماهنامه، 9 دوماهنامه، 61 فصلنامه، 89 دوفصلنامه و 2 سالنامه در قم صادر شده است.
    محرابيان با اشاره به لغو امتياز تعدادي از رسانه هاي چاپي استان در ماه هاي گذشته افزود: نظم در انتشار يكي از شاخص هاي اصلي ارزيابي نشريات كشور است كه در دولت يازدهم و دوازدهم مورد تاكيد قرار گرفته و بر مبناي آن نشريات چاپي كه متناسب با مجوز خود چند شماره به صورت نامنظم به چاپ برسد، لغو امتياز مي شود.
    وي با بيان اينكه در گذشته برخي نشريات كه سال ها چاپ نمي شد و تنها از امتيازات مجوز استفاده مي كرد به راحتي لغو مجوز نمي شد گفت: با روي كار آمدن دولت تدبير و اميد، به منظور ساماندهي به فضاي رسانه اي كشور علاوه بر تاكيد بر نظم در انتشار، كاهش زمان لغو امتياز و سرعت در اعطاي مجوز نيز در دستور كار قرار گرفته به گونه اي كه دوره انتظار براي دريافت مجوز از دو ساله به 6 ماه كاهش يافته است.
    معاون مطبوعات و تبليغات اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي قم، وجود 157 فصلنامه تخصصي با رويكرد علمي-پژوهشي را از جمله ويژگي هاي مهم رسانه اي استان دانست و ادامه داد: 105 رسانه در قم، به زبان هاي انگليسي، عربي، فرانسوي، روسي، استانبولي، اردو، اسپانيايي و آلماني به توليد محتوا مشغول هستند ضمن اينكه 157 رسانه تخصصي در حوزه كشاورزي، پزشكي و پيراپزشكي، علوم انساني، فقه و حقوق اسلامي، الهيات و معارف اسلامي، روانشناسي، مديريت، فلسفه، اديان و مذاهب، علوم اقتصادي، علوم سياسي، تاريخ و فني و مهندسي در قم مشغول به فعاليت هستند.
    وي در ادامه تعداد پايگاه هاي خبري داراي مجوز قم را 44 پايگاه خبري اعلام كرد و اظهار داشت: از 42 مجوز خبرگزاري كه در سامانه جامع رسانه اي كشور صادر شده است دفتر مركزي 36 خبرگزاري در تهران و 3 خبرگزاري در قم است كه از نظر تعداد خبرگزاري، اين استان در رتبه دوم كشوري قرار دارد.
    محرابي تاكيد كرد: هم اكنون دفتر مركزي سه خبرگزاري اهل بيت(ع)، رسا و حوزه در قم واقع است كه خبرگزاري اهل بيت(ع)(ابنا) به 25 زبان و خبرگزاري هاي حوزه و رسا به 3 زبان اخبار خود را منتشر مي كنند.
    وي با بيان اينكه حدود 15خبرگزاري داراي دفتر نمايندگي دراين استان هستند گفت: بر اساس قانون تمام رسانه هاي چاپي و برخطي كه دفتر مركزي آنها در خارج از استان قرار دارد براي فعاليت دفتر نمايندگي در ساير استان ها بايد از طريق اداره كل فرهنگ و ارشاد و سامانه جامع رسانه اي كشور اقدام به كسب مجوز كند كه تاكنون تنها خبرگزاري مهر و پايگاه خبري تابناك موفق به كسب مجوز فعاليت دفتر نمايندگي خود درقم شده اند.
    وي افزود: خبرگزاري جمهوري اسلامي(ايرنا) و خبرگزاري صدا و سيما به دليل اينكه رسانه رسمي كشور هستند، نياز به دريافت مجوز براي فعاليت در استان ها و شهرستان هاي مختلف كشور ندارند.
    محرابي با تاكيد بر اجباري بودن پروانه فعاليت داشتن براي تمام نمايندگي روزنامه ها، خبرگزاري ها و پايگاه هاي خبري كه دفتر مركزي آن در قم نيست ادامه داد: همه نشريات و خبرگزاريها و پايگاه خبري، هر رسانه كه دفتر مركزي آن در قم نيست بايد از ارشاد استان درخواست و با ثبت در خواست در سامانه رسانه كشور صدور پروانه را پيگيري كند.
    وي با بيان اينكه از 332 روزنامه داراي مجوز در كشور 196 روزنامه داراي مجوز توزيع در سطح ملي است گفت: قم داراي 5 روزنامه است كه 3 روزنامه آن داراي مجوز توزيع در سطح ملي است و يك روزنامه ديگر نيز در حال ثبت مجوز فعاليت خود است.
    وي ظرفيت هاي استان قم را بيش از تعداد روزنامه ها و نشريات محلي كنوني دانست و ادامه داد: از 196 روزنامه داراي مجوز براي توزيع سراسري، 19روزنامه سراسري در قم داراي دفتر نمايندگي هستند كه ضمن ثبت اطلاعات خود در سامانه جامع موفق به دريافت پروانه فعاليت شده اند.
    
    
    ** ارسال مستقيم آگهي به نشريات تخلف است
    وي توزيع عادلانه آگهي دربين رسانه هاي استان رااز جمله برنامه هاي جدي اداره كل ارشاد قم در سالجاري دانست و گفت: بر اساس قانون تمام دستگاه هاي دولتي و شركت هاي مشمول قانون مديريت خدمات كشوري موظف هستند كه آگهي هاي خود را از طريق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و در استان ها از طريق اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي توزيع كنند كه بر اين اساس ارسال آگهي به نشريات به صورت مستقيم تخلف است.
    محرابي ادامه داد: براي برخورد با ادارات و شركت هاي مشمول قانون مديريت خدمات كشوري كه اقدام به ارسال مستقيم آگهي هاي خود به نشريات مي نمايند ابزار قانوني لازم وجود دارد كه اداره كل ارشاد به منظور ساماندهي به توزيع آگهي ها، برخورد با نشريات و ادارات متخلف را در دستور كار دارد.
    معاون مطبوعات و تبليغات اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي قم، آگهي تبليغاتي را مهمترين منبع اقتصادي روزنامه ها و نشريات استان دانست و گفت: بسياري از نشريات كه آگهي ادارات را دريافت و چاپ مي كنند هيچگونه مجوز فعاليتي ندارند كه تاكنون از طريق استانداري تذكرات لازم به ادارات و نشريات متخلف ابلاغ شده است.
    وي مجوزدار بودن و حداقل 8 صفحه اي بودن روزنامه ها را شرط دريافت آگهي دولتي دانست و گفت: يكي از مشكلات رسانه اي استان، چهار صفحه اي بودن روزنامه هاي محلي داراي مجوز است كه براي رفع اين موضوع و كمك به رسانه هاي محلي تا شهريور ماه امسال به اين روزنامه ها فرصت داده شده تا علاوه بر افزايش صفحات نسبت به ارتقاي كيفي اخبار خود نيز اقدام كنند.
    محرابي، حمايت از روزنامه ها و نشريات محلي را از جمله اولويت هاي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي قم دانست و گفت: يكي از اشكال هاي اساسي روزنامه هاي محلي استان كيفيت پايين مطالب انتشار يافته است كه حركت به سمت كيفي سازي و توليد محتوا و خروج از حالت نسخه برداري از مطالب خبرگزراي ها بايد مورد توجه اين رسانه ها باشد.
    معاون مطبوعات و تبليغات اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي قم گفت:سامانه جامع رسانه اي كشور به آدرس www.e-rasaneh.ir به منظور تحقق دولت الكترونيك، نظم بخشي به وضعيت رسانه ها و مطبوعات كشور و الكترونيكي نمودن فرآيند درخواست مجوز نشريه زير نظر معاونت امور مطبوعاتي و اطلاع رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ايجاد شده است.
    7404/ 6133/
     

View: 70 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.irna.ir/fa/News/82938442

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اطلاعات جغرافيايي (سپهر)
متن مطالب شماره 108، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است