|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

ناكامي در حذف آنچه «رانت خبرنگاري» خوانده شدmagiran.com: ناكامي در حذف آنچه «رانت خبرنگاري» خوانده شد
 
 

 ايرنا 10/4/97

ناكامي در حذف آنچه «رانت خبرنگاري» خوانده شد

تهران- روزنامه قانون امروز- يكشنبه- با درج مطلبي با عنوان ناكامي در حذف آنچه «رانت خبرنگاري» خوانده شد به انتقادهاي فراوان به ليست دريافت كنندگان طرح ترافيك رسانه ها مي پردازد.
    در اين مطلب آمده: بيش از 9 ماه است كه يكي از تيترهاي اصلي رسانه ها و مباحث جدي در مديريت شهري، تغيير در اجراي طرح ترافيك تهران و مديريت سليقه‌اي آن است كه صداي اعتراض بسياري از افراد را درآورده است.
    از اعضاي شوراي شهر گرفته تا عموم مردم، بيماران و رسانه ها و هرآنكه فكرش را كنيد، انتقاد به طرح پرحاشيه شهرداري تهران كرده اند اما گوش چنداني بدهكار اين انتقادها نبود.
    يكي از مهم‌ترين عللي كه مسئولان ترافيكي شهرداري در ايجاد تغيير در شيوه اجراي طرح ترافيك مطرح كردند، آنچه آن‌ها رانت طرح ترافيك و ضرورت حذف آن مي‌خواندند، بود كه شاقول اين رانت نيز در طرح ترافيك خبرنگاري بود كه مديريت شهري ادعاي حذف جدي آن را داشت.
    از اين رو، شرايطي به ظاهر سفت و سخت براي ارائه طرح ترافيك خبرنگاري اعمال شد و مديريت شهري نيز وعده داد كه خيلي محكم آن را اعمال كرده و نام دريافت كنندگان طرح ترافيك خبرنگاري را منتشر مي شود.
    سرانجام نيز اسامي دو هزار و 240 خبرنگاري كه توانسته اند از سهميه طرح ترافيك خبرنگاري استفاده كنند منتشر شد. مرور سطحي اين اسامي نشان مي دهد شهرداري تهران امسال هم نتوانست آرم طرح ترافيك خبرنگاري را به خبرنگاران واقعي بدهد و درحالي كه بسياري ازخبرنگاران نتوانستند از اين سهميه استفاده كنند، مديران مسئول و خانواده هاي‌شان مانند سابق از تخفيف هاي ويژه خبرنگاري استفاده كردند.
    روزي كه محسن پورسيدآقايي معاون حمل و نقل و ترافيك اعلام كرد براي برقراري عدالت و حذف رانت قصد دارد تمام سهميه هاي سالانه ورود به محدوده طرح ترافيك را حذف كند و همه براي ورود به اين محدوده بايد هزينه يكساني بپردازند، كمتر كسي باور داشت كه او مي‌تواند اين وعده اش را محقق كند.
    طرح اوليه معاونت در جريان تصويب تغييرات بنيادي كرد اما اين تغييرات نيز باعث نشد او از اجراي زودهنگام اين طرح كوتاه بيايد.
    پورسيد آقايي در نخستين نشست خبري و رونمايي از طرح جديدش اعلام كرد شيوه توزيع آرم هاي خبرنگاري را قبول ندارد واين طرح ها به ابزار قدرت مديريت شهري سابق تبديل شده كه او قصد دارد داوطلبانه از اين ابزار قدرت چشم پوشي كند اما در عمل اتفاقي ديگر افتاد و انتشار اسامي افرادي كه طرح ترافيك خبرنگاري گرفته بودند، نشان داد كه همچنان رانت و تبعيض در اعطاي طرح خبرنگاري وجود دارد.
    از نمايندگان مجلس گرفته تا افراد بستگان مديران نشريات در اسامي منتشرشده از سوي شهرداري تهران وجود داشت تا بيانگر عدم توفيق درحذف آنچه رانت خوانده مي شد، باشد.
    از سويي، كاهش چشمگير سهميه خبرنگاران و اعطاي بخشي از آن به افراد خاص سبب شد تا در عمل امسال بيش ازسال هاي گذشته خبرنگاران از حق خود محروم شوند.
    حجت نظري، عضو كميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي شهر كه پيگير موضوع طرح ترافيك خبرنگاران بود و در آخرين تذكر خود درخواست كرد معاونت حمل و نقل هر چه زودتر اسامي خبرنگاراني كه طرح ترافيك گرفته اند را منتشر كند، گفت: در خصوص طرح ترافيك جديد شهر تهران چندين بار در صحن شورا از سوي اعضاي شوراي شهر تذكراتي داده شد، ازجمله اينكه من درخواست كردم هر چه زودتر اسامي خبرنگاراني كه از طرح ترافيك خبرنگاري استفاده كرده‌اند، منتشر شود كه در هيچ كدام از تذكرات پاسخي به شورا ارسال نشد و تنها مشاور معاونت شفاهي به من اعلام كرد كه اين اسامي منتشر مي‌شود.
    وي ادامه داد: يك پاسخ كلي نيز به صورت كتبي در خصوص ابهامات طرح ترافيك به شورا ارائه شد كه بيشتر به مقاله شبيه بود تا پاسخ به سوالات اعضاي شورا ي شهر تهران.
    نظري در خصوص اينكه آيا هدف اوليه طرح ترافيك جديد كه حذف رانت و شفافيت در ارائه طرح ترافيك به خبرنگاران بود محقق شده، گفت: اگر بخواهم صادقانه اين موضوع را ارزيابي كنم طرح ترافيك جديد به حذف رانت كمكي نكرد.
    وي در خصوص اينكه پس از انتشار اسامي چطور مي توان اسامي را راستي آزمايي كرد، توضيح داد: اگر به شورا اطلاعاتي برسد كه اسامي منتشر شده خبرنگار نيستند، شورا ورود مي كند و به موارد تخلف رسيدگي خواهد كرد اما اينكه خود شورا به موضوع ورود كرده و تحقيق و تفحص داشته باشد، در حال حاضر اين تصميم را نداريم اما اگر داده هايي به ما برسد كه بعضي از افراد تنها به خاطر داشتن وابستگي هايي مجوز ورود به محدوده طرح ترافيك با تخفيف خبرنگاري را گرفته اند به اين موضوع ورود مي كنيم.
    بتازگي شنيده ام به جز افرادي كه در مصوبه شورا مانند خبرنگاران و خانواده ايثارگران سهميه گرفته اند، مجوزهاي ديگري نيز صادر شده است.بر اساس اين شنيده هاي غير رسمي مجوزهايي به برخي نهادها داده شده كه تعداد آن هم كم نبوده است البته صحت و سقم اين سخنان را بايد معاون حمل و نقل و ترافيك تاييد كند.
    اين سخنان با ادعاي اوليه كه حذف هرگونه رانت بود همخواني ندارد.نظري در پاسخ به اين درخواست كه چرا همه سهميه بگيران نام‌شان منتشر نمي شود و تنها بايد نام خبرنگاران در سامانه شفافيت قرار بگيرد هم گفت: اين پيشنهاد خوبي است كه قابل پيگيري است.
    محمد عليخاني، رييس كميسيون عمران و حمل و نقل شوراي شهر تهران هم معتقد است، طرح ترافيك جديد به هيچ كدام از اهداف خود نرسيده است.
    او مي گويد :دادن آرم طرح ترافيك به خبرنگاران رانت نيست، آرم طرح ترافيك آژانس ها، وانت ها و اقشار محروم رانت نيست، رانت نيست.
    با انتشار اسامي بسياري از خبرنگاران از هم نامي اسامي با مديران مسئول، نام نمايندگان مجلسي كه صاحب روزنامه هستند، مشاوران رسانه اي برخي نهادها، روزنامه نگاراني كه سال‌هاست در رسانه فعاليت نمي‌كنند، مديران تبليغات، ناظران چاپ، اسامي ناشناسي كه تاكنون اثري از آن‌ها در مطبوعات ديده نشده، مشخص شد كه معاونت حمل و نقل نتوانسته رانت و تبعيض را ازروند توزيع آرم طرح ترافيك خبرنگاران حذف كند.
    هرچند اعلام شده اگرخبرنگاران اسامي كه به اشتباه طرح ترافيك گرفته اند را با سند به معاونت حمل و نقل معرفي كنند، اين سهميه حذف و به يك خبرنگار جا مانده اختصاص داده مي‌شود اما نمي توان به اين وعده نيز خوشبين بود؛ وقتي هنوز مسئولان اين حوزه در برابر اضافه كردن نام رسانه در كنار نام خبرنگاران مقاومت مي كنند و امكان راستي آزمايي اين ليست را از اهالي رسانه مي گيرند.
    روزنامه قانون
    تهرام/1735/ 1008
     

View: 61 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.irna.ir/fa/News/82957792

 

 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چاپ و نشر
متن مطالب شماره 168، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است