|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

فروش روزنامه در دكه‌هاي مشهد به "۱۰ نسخه" رسيدmagiran.com: فروش روزنامه در دكه‌هاي مشهد به "۱۰ نسخه" رسيد
 
 

 خبرگزاري تسنيم 10/4/97
وقتي فروش ساندويچ سرد پرسودتر از روزنامه مي‌شود؛
فروش روزنامه در دكه‌هاي مشهد به "۱۰ نسخه" رسيد

دكه‌داران روزنامه فروش در مشهد چندان از وضعيت معيشتي و كاري خود رضايت ندارند و بايد به مشكلات آن‌ها رسيدگي شود.
    به گزارش خبرگزاري تسنيم از مشهدمقدس، اين روزها مصوبه ممنوعيت فروش دخانيات در دكه‌هاي مطبوعاتي شهر واكنش‌هاي مختلفي را در پي داشته است. گروهي اين مصوبه را اقدامي بي‌اثر با توجه به سهولت دسترسي به دخانيات در مكان‌هاي ديگر مي‌دانند. اقدامي كه نتيجه‌اي جز نابودسازي اقتصاد دكه‌داران در پي نخواهد داشت. گروهي ديگر اين ممنوعيت را در جهت ساماندهي و هدفمندسازي وظيفه اصلي دكه‌هاي مطبوعاتي سطح شهر يعني فروش جرائد و اقلام فرهنگي برمي‌شمارند.
    يك دكه‌دار در منطقه ثامن مشهد مي‌گويد: در اين منطقه اكثر افراد زائر هستند و خريد مطبوعات تقريبا تنها به مغازه‌داران و عابران گذري مجاور ختم مي‌شود كه آن هم بسيار آمار اندكي دارد. اگر قرار باشد خوراكي و تنقلات و سيگار و اين چيزها را هم در دكه براي فروش نگذاريم پس درآمدمان از كدام محل تامين شود؟ هر روزنامه خراسان مثلا براي من 100 تا 150 تومن سود خالص دارد. چند نسخه از روزنامه بفروشم تا فقط فقط بتوانم اجاره اين دكه را دربياورم؟
    اين دكه‌دار كه به گفته خودش حدود 10 سالي است در اين محدوده دكه‌داري مي‌كند ادامه مي‌دهد: قبلا اگر چه قيمت جرايد پايين بود اما فروش بالايي داشت و شايد تقريبا نيمي از اجاره دكه از محل فروش روزنامه‌ها تامين مي‌شد اما حالا با اين فروش پايين جرايد اگر همين چيپس و پفك نباشد ما بايد آخر ماه از جيبمان هم بگذاريم. شايد باور نكنيد اما درآمد من از فروش آب معدني و ساندويچ سرد روزانه چند برابر سود حاصل از فروش روزنامه است. نمي‌دانم مسئولاني كه به فكر ممنوعيت فروش اقلامي جز جرائد در دكه‌ها هستند، آمار فروش روزنامه و مجلات و آمار برگشتي جرائد را مطالعه كرده‌اند؟
    
    
    به دنبال محدوديت دسترسي به دخانيات هستيم
    محسن نعيمي مقدم؛ مدير ساماندهي مشاغل شهري پيرامون ممنوعيت فروش سيگار در دكه هاي مطبوعاتي اظهار داشت: براساس مصوبه كميسيون امنيت قضايي استان به دنبال محدودسازي دسترسي افراد به دخانيات به وي‍ژه براي اولين بار، ممنوعيت فروش دخانيات در دكه‌هاي مطبوعاتي مشهد مصوب شده است. بايد گفت دكه‌هاي مطبوعاتي تنها مكان عرضه دخانيات هستند كه يك نوجوان به عنوان نخستين محلي كه بدون ترس از شناخته شدن مي‌تواند انواع مختلف سيگار را خريداري كند. هدف ما هم محدود يازي اين امكان است
    اين عضوكميسيون بند 20 شهرداري مشهد ادامه داد: طبق اين مصوبه بدون برخورد قضايي با دكه‌داران در وهله اول اتحاديه دكه‌داران بايد به دنبال جايگزين‌سازي اقلام براي فروش به جاي سيگار و در وهله دوم حذف كامل فروش سيگار در دكه‌هاي مطبوعاتي باشد. دقت كنيد ما در حال حاضر تنها به دنبال حذف فروش سيگار و نه اقلام خوراكي يا غيره ديگر كه در حدود 200 تا 300 قلم نيز مي‌رسد، هستيم.
    مدير ساماندهي مشاغل شهري همچنين خاطر نشان كرد: ميانگين اجاره ماهانهاي كه شهرداري از دكه‌داران اخذ مي‌‌كند 100 هزار تومان است در حالي كه به دليل فروش همين سيگار و اقلام ديگر به غير از مطبوعات، برخي دكه‌ها در سه شيفت با اجاره‌هاي ميليوني در بين دكه داران اجاره داده مي‌شود در حالي كه تعرفه اجاره شهرداري تنها بنا بر فروش مطبوعات است.به همين دليل مطمئن باشيد با توجه به تعرفه اجاره شهرداري، 90 درصد دكه‌هاي مطبوعاتي سطح شهر در حد معقول بدون فروش سيگار و با همين محدود اجاره هيچ مشكلي براي تامين معيشت نخواهند داشت.
    
    
     دكه‌داران رغبتي براي فروش دخانيات ندارند
    مسعودي‌فر دكه‌دار در منطقه خيام مشهد در اين باره گفت: هراز چندگاهي به خاطر فروش سيگار يا ديگر اقلام مانند فندك و توتون و... به ما تذكر مي‌دهند و يا اخطار صادر مي‌كنند اما خود اين افراد هم مي دانند اگر اين اقلام نباشد دكه‌دار امكان امرار معاش نخواهد داشت. سود حاصل از فروش روزنامه كه كفاف هزينه‌هاي جاري دكه را هم نمي‌دهد چه برسد به اينكه بخواهيم زماني تنها روزنامه بفروشيم. برخورد سليقه‌اي نمي‌تواند راه حل منطقي باشد.
    اين دكه‌دار كه به گفته خودش به همراه پسرش در دو شيفت كاري 6 تا 4 بعدارظهر و 4 بعداز ظهر تا 1 شب در اين دكه مشغول به كار هستند و تامين درآمد دو خانواده را از همين دكه تامين مي‌كنند، خاطرنشان كرد: آقايان زماني مي‌توانند اين توقع را داشته باشند كه فروش روزنامه انحصارا در اختيار دكه‌ها باشد. وقتي سوپرماركت كنار ما هم روزنامه مي‌فروشد و سر چهارراه‌ها هم روزنامه به فروش مي‌رسد چگونه توقع دارند دكه‌ها انحصارا جرائد بفروشند؟ يا از آمار فروش جرائد بي‌اطلاع هستند و يا چيز ديگري كه ما باخبر نيستيم وگرنه مطمئن هستم نه من و نه دكه‌داران ديگر هم هيچ رغبتي به فروش محصولاتي مانند سيگار و فندك ندارند چون چيزي جز دردسر وبيماري و تبعات نخواهد داشت.
    
    
    اجاره‌هاي ميليوني دكه‌ها واقعيت ندارد
    يك دكه‌دار در خيابان امام رضا(ع) با اشاره به اعتراض دكه‌داران در سال 92 كه منجر به تعطيلي يكي دو روزه دكه‌ها شد، گفت: در آن زمان هم بحث اجاره و عدم تمديد قرارداد بود و متوليان در شهرداري معتقد بودند صرفا فعاليت دكه بايد فروش مطبوعات و اقلام فرهنگي باشد و فروش تنقلات، آجيل يا سيگار فعاليت غير محسوب مي‌شود و برخي مسائل صنفي ديگر كه نهايتا مشكلات به صورت مقطعي حل شد.
    شايد باور نكنيد اما فروش بسته هاي مجله جدول باطله براي من سودي چند برابر فروش روزنامه ها و مجلات روز را دارد. سيگار و آجيل و تنقلات هم كه ديگر جاي خود دارد اگر نباشد همان چند ده نسخه روزنامه را هم در روز نخواهيم فروخت. ما دكه داران مشكلي با صرف فعاليت فرهنگي نداريم اما تا زماني كه سازوكار مناسبتي براي درامد و فروش در نظر گرفته شود. اينكه گفته مي شود دكه ها را با سود ميليوني اجاره مي دهند شايد در دو سه مورد صحت داشته باشد اما در مجموع كل دكه داران مشهد واقعيت ندارد.
    
    
     دكه‌داران مشتاق عدم فروش دخانيات هستند
    محمد صفدري رئيس اتحاديه صنف فروشندگان و توزيع كنندگان جرايد مشهد در واكنش به اين موضوع اظهار داشت: در حال حاضر حدود 200 دكه عرضه مطبوعات در مشهد و حومه مشغول فعاليت هستند كه عرضه كننده بيش از هزار عنوان مطبوعات هستند. يكي از مشكلات اصلي دكه‌داران عدم امنيت شغلي است به نحوي كه حتي بيمه نمي‌شوند. مالكيت اين دكه‌ها به صورت عرصه و عيان است. عرصه در اختيار شهرداري و عيان در اختيار شخص است هرچند اخيرا انتقال و فروش اين عيان نيز ممنوع شده است. در اين دكه‌ها به دليل مدت زمان طولان فعاليت چندين نفر و در چند شيفت مشغول فعاليت هستند. متوسط درآمد حدود نيمي از دكه‌داران در اندازه همان قانون كار است. امروزه ديگر نشريات و روزنامه ها فروش نمي رود.
    صفدري پيرامون وضعيت فروش جرايد در مشهد نيز افزود: بهترين دكه‌هاي مشهد قبلا روزانه 300 نسخه روزنامه فروش مي‌رفت، همين حالا فروش به 10 نسخه هم نمي‌رسد. در واقع به همين دليل درآمد دكه‌هاي مطبوعاتي ديگر نمي‌تواند بر پايه سود حاصل از فروش مطبوعات باشد. فروش دخانيات و متعلقات به نوعي به سوبسيد فروش مطبوعات تبديل شده كه دكه‌دار به ناچار مجبور است براي امرار معاش به سمت آن برود. ميانگين اجاره از 15 هزار تومان در ماه تا نهايت 400 هزار تومان بسته به جانمايي دكه متفاوت است. اين در حالي است كه ميانگين درآمد دكه‌داران در بهترين دكه‌ها حداكثر ماهي سه ميليون تومان است.
    رئيس اتحاديه صنف فروشندگان و توزيع‌كنندگان جرايد مشهد خاطرنشان كرد: تناقض اصلي اين است كه در تصويب ممنوعيت فروش دخانيات براي دكه‌هاي مطبوعاتي كار كارشناسي انجام نشده و تصميم اخذ شده قابليت اجرايي ندارد چون معيشت دكه‌داران را مختل خواهد كرد. حذف دخانيات يعني ورشكستگي دكه‌داران زيرا بيش از 70 درصد درآمد دكه‌داران بر پايه فروش همين دخانيات و تنقلات است. بسياري خريداران در كنار خريد دخانيات و تنقلات مطبوعات مي‌خرند.
    وي ادامه داد: قبول داريم كه عرضه سيگار در كنار مطبوعات اقدامي غيرفرهنگي در كنار فعاليت فرهنگي است اما ابتدا بايد به دنبال يافتن راه‌حل جايگزين در جهت تامين معيشت دكه‌داران باشيم و سپس بايد به دنبال حذف دخانيات و تنقلاب برويم. بسياري از دكه‌داران نيز مخالف فروش سيگار هستند اما به دليل همان تامين معاش مجبور به اين اقدام هستند. از طرف ديگر 20 هزار واحد صنفي در كنار اين 200 دكه مطبوعاتي در حال عرضه دخانيات است. آيا صرف ممنوعيت فروش در دكه‌ها به ممنوعيت عرضه دخانيات و محدودسازي آن منجر مي‌شود؟
    صفدري گفت: با توجه به نامناسب بودن جانمايي دكه‌ها در مشهد و عدم سهولت دسترسي به مطبوعات در بسياري نقاط و نيز گسترش شهر مشهد،‌ در حال حاضر اين شهر قابليت افزايش تعداد دكه را دارا بوده و درخواست اتحاديه نيز اضافه شدن حدود 500 مكان جديد در سطح شهر و حومه است. فعال‌سازي اين تعداد دكه اشتغال‌زايي بالايي را در پي خواهد داشت. با ميانگين سه نفر شغل براي هر دكه‌داران حدود 1500 نفر شغل ايجاد مي‌شود.
    
    گزارش از صادق عسكري
     

View: 70 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/04/10/1763967

 

 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه دنياي اسب
متن مطالب شماره 72، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است