|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

گراني كاغذ را مچاله كردmagiran.com: گراني كاغذ را مچاله كرد
 
 

 ايسنا 12/4/97

گراني كاغذ را مچاله كرد

شايد ديگر تكراري شده باشد كه بگوييم براي هر برگ كاغذي كه مصرف مي‌كنيم، از جمله همين برگه‌هاي روزنامه‌اي كه در دست شماست، چند درخت روي زمين افتاده است. با اين حال كيست كه انكار كند بشر هنوز هم براي بسياري از كارهاي خود نياز به كاغذ دارد و نمي‌توان به‌صورت افراطي و يك شبه، كاغذ را از مناسبات انساني حذف كرد.
    به گزارش ايسنا، زماني كه يك برگ كاغذ را بدون توجه به اينكه از كجا آمده است و به كجا خواهد رفت با لذت مچاله مي‌كنيم، شايد ندانيم كه همين يك برگ كاغذ زماني موجودي جاندار بوده كه روزگاري جان‌بخش زندگي ما انسان‌ها محسوب مي‌شده است.
    سالانه ۲۳۰ ميليون تن كاغذ در دنيا مصرف مي‌شود و ايران كه يك درصد جمعيت دنيا را دارد، يك درصد كاغذ دنيا را هم مصرف مي‌كنيم.
    بر اساس آمارهاي اعلام شده هر ايراني سالانه 13 كيلوگرم كاغذ مصرف مي‌كند كه در كل رقمي برابر 910 ميليون كيلوگرم مي‌شود و از آنجا كه براي توليد هر تن كاغذ بايد 17 درخت تنومند قطع شود، در يك سال بيش از 15 ميليون درخت براي اين ميزان مصرف بايد قطع ‌شود.
    به‌طور ميانگين هر درخت مي‌تواند 67/16 بند كاغذ با اندازه A4 توليد كند كه هر بند نيز 500 برگه كاغذ را شامل مي‌شود. با توجه به اينكه كاغذ و مقوا، از اقلام اساسي مورد استفاده در توليد كالاهاي فرهنگي از قبيل كتاب و روزنامه است، اهميت آن و لزوم توجه هميشگي مسئولان به اين حوزه به وضوح قابل درك و لمس است.
    اما نكته قابل تامل درباره كاغذ و بازار آن اين است كه با وجود تاكيد همه مسئولان به اهميت اين حوزه و لزوم وجود ثبات در آن، كمتر دوره‌اي را در ساليان اخير سراغ داريم كه اين بازار بااهميت دچار مشكل و نوسان نشده باشد؛ تا آنجايي كه همواره يكي از دلايل مشكلات فرهنگي جامعه از جمله سرانه پايين مطالعه در كشور، قيمت روزافزون كتاب و محصولات فرهنگي برشمرده مي‌شود.
    
    
     نوسانات ارز و عدم نظارت بازار كاغذ را ملتهب كرده است
    رئيس اتحاديه چاپ‌خانه داران خراسان رضوي در گفت‌وگو با ايسنا، بيان كرد: وضعيت بازار كاغذ بسيار بد است و علت آن نابساماني ارز و بازار و همچنين عدم نظارت كافي دولت است.
    علي مغاني گفت: تاكنون كه ارز گران شده است هيچ كالايي از جمله كاغذ و مقوا با اين ارز گران وارد كشور نشده است و هر كالايي هم كه در گذشته وارد شده با ارز 3800 توماني وارد شده است و اكنون انبارها پر از كاغذ و مقوا است و توزيع كنندگان از فروش آن‌ها جلوگيري مي‌كنند و دولت هيچ نظارتي ندارد.
    وي اظهار كرد: همه وارد كننده‌هاي كاغذ، مقوا و رول روزنامه در تهران هستند، مشهد نيز از تهران تغذيه مي‌شود و خود مشهد واردكننده ندارد.
    رئيس اتحاديه چاپ‌خانه داران خراسان رضوي خاطرنشان كرد: هر بند كاغذ 70 گرمي بين 112 تا 115هزار تومان است و اكنون 132 تا 135 هزار تومان در بازار به فروش مي‌رسد، قيمت كاغذ و مقوا حداقل دو برابر گران‌تر شده است و گفته مي‌شود بايد اول هزينه‌ها به‌صورت نقدي پرداخت شود.
    وي مي‌گويد: سازمان‌هاي نظارتي بايد در هر زمينه‌اي ورود پيدا كنند و نظارت داشته باشند و پيشنهاد بنده اين است كه كميته‌اي به‌صورت اختصاصي از مصرف كنندگان تشكيل شود و بر اساس آن ضوابط قانوني به فاكتور و نحوه فروش نظارت شود.
    
    
    صنعت چاپ وابسته به تمام صنايع است
    نايب رئيس اتحاديه صنعت چاپ خراسان رضوي در گفت‌وگو با ايسنا، عنوان كرد: اغلب انبارها و واردكننده‌ها در تهران هستند و مشهد براي نيازهاي روزمره و هفتگي خود اقدام به ورود كاغذ از تهران مي‌كند.
    عباس سرابيان تبريزي اظهار كرد: با توجه به شرايط بحراني كه اكنون پيش آمده است و قيمت‌ها به‌صورت تصاعدي بالا رفته است، در نتيجه هيئت مديره مي‌خواهد شرايطي را فراهم كند كه اگر دولت ارزي را تخصيص داد شركت تعاوني خود مستقيما وارد عمل شود و ما بتوانيم بحران كاغذ را حداقل در خراسان با وارد كردن آن تاحدودي كنترل كنيم .
    وي مي‌گويد: بند كاغذ در مشهد قيمتي حدود 140 هزار تومان دارد، درصورتي كه اگر اين ارز تخصيص داده شود قيمت آن حدود 110 هزار تومان خواهد شد مگر اينكه قيمت‌هاي جهاني هم رشد پيدا كنند كه اين مسئله قابل پيش‌بيني نيست.
    نائب رئيس اتحاديه صنعت چاپ خراسان رضوي خاطرنشان كرد: اكنون بسياري از كارها و چاپ كتاب‌ها كنسل شده است و پيش نمي‌رود، توليدكنندگان تنها به كارهاي ضروري خود از جمله توليد دفاتر مشق، دانشگاهي و كلاسورهايي كه روزانه مصرف مي‌شود، مي‌پردازند.
    سرابيان تبريزي بيان كرد: تعاوني‌هاي صنعت چاپ نياز به حمايت و توجه بيشتر دولت دارند تا بتوانند وارد عمل شوند و بازار را كنترل كنند.
    وي اظهار كرد: اگر برنامه‌ريزي صحيحي براي بخش صنعت چاپ صورت نگيرد در بخش لوازم‌هاي يدكي و تهيه مواد اوليه براي چاپ دچار مشكل خواهيم شد و البته در بحث بسته‌بندي محصولات نيز به مشكلات جدي برخواهيم خورد.
    نايب رئيس اتحاديه صنعت چاپ خراسان رضوي عنوان كرد: با بالا رفتن هزينه‌ها رقابت بين توليدكنندگان گرفته مي‌شود و نمي‌توان با كالاهاي خارجي رقابت كرد و بايد متذكر شد كه توليد باعث رشد اقتصاد كشور مي‌شود.
    
    
     نگراني‌هاي نرخ ارز
    از نيمه دوم فروردين ماه سال جاري نگراني‌هايي در خصوص نرخ ارز در بين مردم بوجود آمده است كه اين ماجرا بي ربط به كاغذ نخواهد بود، در همين خصوص وزير فرهنگ و ارشاد با بيان اينكه مشكلي براي تامين ارز كاغذ مورد نياز مطبوعات وجود ندارد، اظهار كرد: كاغذ را با ارز چهار هزار و 200 تومان تصويب شده است خريداري خواهيم كرد.
    به گزارش ايسنا، سيد عباس صالحي در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران، بيان كرد: مشكلي براي خريد كاغذ مطبوعات و تامين ارز در اين رابطه نداريم و با همان قيمت 4200 تومان مصوب كاغذها را خريداري خواهيم كرد. انتظار مي رود جريان توزيع كننده كاغذ با دقت بيشتري در رابطه با توزيع كاغذ برخورد كند؛ چراكه نابساماني‌هايي در زمينه توزيع كاغذ وجود دارد و سازمان تعزيرات حكومتي نسبت به آن برخورد لازم را خواهد كرد.
    وي گفت: براي تامين ارز خريد كاغذ مشكلي نداريم، اما در توزيع آن مشكلاتي وجود دارد.
    در ادامه به سراغ يكي از ناشران عرصه نشر در مشهد رفتيم تا نظر او را پيرامون وضعيت چاپ، نشر و كاغذ مورد استفاده در اين حوزه جويا شويم.
    
    
    آيا توليد داخلي كاغذ پاسخ‌گوي نياز بازار است؟
    بر اساس اعلام وزرات ارشاد در حال حاضر در حدود 96 كارخانه‌ي توليد كاغذ و مقوا در كشور مشغول به فعاليت هستند، اگر تمام توليدات اين كارخانه‌ها را باهم جمع كنيم حجم توليد كاغذ در كشور به اندازه‌ يك سيستم مدرن امروزي در چين يا آلمان هم نمي‌شود.
    اين مسئله باعث تسخير بازار توسط كاغذهاي وارداتي شده است، به علت پايين بودن توان توليد و همچنين عدم حمايت از كارخانجات، بسياري از آن‌ها از كار افتاده شده اند.
    
    
     هيچ كشوري تمام كاغذ خود را توليد نمي‌كند
    مهدي نصيرزاده در گفت‌وگو با ايسنا، عنوان كرد: كاغذهايي كه ناشران براي چاپ كتاب از آن‌ها استفاده مي‌كنند تاثير پذير از بازار كلي با چند درصد اختلاف قيمت به علت حمل و نقل به مشهد است.
    وي بيان كرد: در هيچ جاي دنيا وضعيت به گونه‌اي نيست كه كاغذ مورد نياز توسط كارخانه‌هاي همان كشور تامين شود، حتي در كشورهاي پيشرفته‌اي از جمله كشورهاي اروپايي بخشي از كاغذ مورد نياز خود را از كشورهاي ديگر تامين مي‌كنند.
    اين ناشر كتاب افزود: نابساماني و خوب نبودن وضعيت نشر مسئله‌اي كلي است و آشفتگي شرايط در بحث فروش، كاهش تيراژ و نبود بازار واقعيتي كتمان ناپذير است.
    نصيرزاده اظهار كرد: امكان توليد هر نوع كاغذ مورد نياز كل كشور در داخل كشور وجود ندارد و شايد حتي از لحاظ اقتصادي هم به صرفه نباشد اما بخشي از كاغذ مورد نياز و مصرفي كشور در داخل كشور توليد مي‌شود.
    به هر ترتيب و با توجه به نظرات مسئولان و كارشناسان مختلف به نظر مي‌رسد ما بايد بتوانيم به ساز و كاري دست يابيم كه اين فرآيند را تغيير داده و صنعت ديگري را جايگزين كنيم؛ به عنوان مثال صنعت بازيافت كاغذ از اوايل قرن 20 به عنوان يكي از مهمترين راهكارهاي كاهش بهره برداري بي رويه از منابع جنگلي در كشورهاي توسعه يافته مدنظر قرار گرفته است.
     طي چند دهه اخير استفاده از كاغذ باطله براي توليد انواع محصولات كاغذي حركت رو به رشدي داشته و به عنوان يك ضرورت در جهان مطرح شده است به طوري كه در اكثر كشورها به دليل افزايش مصرف سرانه كاغذ، كمبود فزاينده چوب و منابع سلولزي جنگلي، نياز به سرمايه گذاري براي ايجاد مجتمع هاي جديد چوب و كاغذ و مشكلات زيست‌محيطي ناشي از اين گونه مجتمع‌ها توسعه صنعت بازيافت الياف سلولزي از كاغذهاي باطله امري اجتناب ناپذير قلمداد مي‌شود.
    اين صنعت علاوه بر اشتغال زايي و تأمين بخشي از نياز فزاينده كشور به كاغذ و مقوا، روند تخريب نگران‌كننده جنگل‌ها به وسيله مجتمع‌هاي بزرگ چوب و كاغذ را نيز كند خواهد كرد و در صنعت خمير و كاغذ كشور پويايي مطلوبي را به وجود خواهد آورد.
    همچنين علاوه بر بازيافت مي‌توان با توسعه استفاده از روش‌هاي الكترونيكي يا شبكه پيام‌رسان داخل ادارات بدون كاغذ و آموزش هوشمند با لپ تاپ بدون استفاده از كاغذ 100% پرداخت اينترنتي قبوض و... از مصرف بيش از حد كاغذ جلوگيري كرد.
    اما نهايتا علاوه بر روش‌هاي ايجابي حتما نياز به برخوردهاي سلبي با سودجويان بازار كاغذ نيز كاملا حس مي‌شود؛ خصوصا دستگاه‌هاي نظارتي كشور بايد به نحوه واردات و فروش كاغذ در كشور بيش از پيش نظارت كرده و با برخورد واضح، قاطع و بدون تبعيض با تمام متخلفان اين حوزه بازار كاغذ را به عنوان يكي از بازارهاي استراتژيك و زيرساختي فرهنگي كشور، نظم و رونقي جديد و شفاف ببخشند؛ مسلما نگاه تمام فعالان فرهنگي و دلسوزان كشور در اين وضعيت حساس به قاطعيت دستگاه‌هاي نظارتي و اجرايي كشور در مديريت بحران كاغذ خواهد بود؛ نظارتي كه يكي از مباني تصميم‌گيري‌هاي آينده مردم در خصوص نحوه كنش‌ها و فعاليت‌هاي اجتماعي به شمار مي‌رود.
    
    گزارش از مريم شهيدي؛ ايسنا- منطقه خراسان
     

View: 43 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
https://www.isna.ir/news/97041206610/

 

 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه دنياي لاستيك و تاير
متن مطالب شماره 32، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است