|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

انتشار ۳ كتاب جديد در حوزه روزنامه نگاري اقتصاديmagiran.com: انتشار ۳ كتاب جديد در حوزه روزنامه نگاري اقتصادي
 
 

 خبرگزاري تسنيم 18/4/97

انتشار ۳ كتاب جديد در حوزه روزنامه نگاري اقتصادي

در شرايطي كه انتشار كتاب هاي آموزشي حوزه روزنامه نگاري به طور چشمگيري درميان آثار مكتوب و بازار نشر كاهش يافته است، به تازگي سه جلد كتاب روزنامه نگاري اقتصادي منتشر شده است.
    به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري تسنيم، در شرايطي كه انتشار كتاب هاي آموزشي حوزه روزنامه نگاري به طور چشمگيري در ميان آثارمكتوب و بازار نشر كاهش يافته است، به تازگي سه جلد كتاب روزنامه نگاري اقتصادي منتشر شده است.
    اين كتابها با رويكرد توسعه دانش ميان رشته اي روزنامه نگاري منتشر شده اند و مجموعه كتاب هاي «روزنامه نگاري اقتصادي» با هدف ايجاد پلي ميان دانش اقتصاد و روزنامه نگاري از سوي انتشارات «عملكرد برتر» با ترجمه «محسن ايلچي و سينا رويايي» را شامل مي شوند.
    
    
     كتاب روزنامه نگاري مالي و بحران 2008
    اولين كتاب از مجموعه سه جلدي كتاب هاي روزنامه نگاري اقتصادي، «روزنامه نگاران مالي و بحران 2008»، نوشته «ديمين تامبيني» است. در اين كتاب نويسنده كوشيده با تعريف جامع از روزنامه نگاري مالي، به اصول حرفه اي و اخلاقي اين حوزه روزنامه نگاري اشاره كند.
    وي با بيان مصاديق مختلف از عدم رعايت اخلاق روزنامه نگاري مالي، به نقش ها و قصورهاي آنها درشكل گيري يكي از بزرگترين بحران هاي مالي تاريخ اقتصاد در هزاره سوم ميلادي اشاره مي كند.
    آنگاه نويسنده در اين كتاب پرسش‌هايي را مطرح مي كند، مانند اين كه چه تحولاتي در چارچوب‌هاي اخلاقي غيررسمي و قوانين رسمي و مقررات حرفه‌اي روزنامه‌نگاري رخ داده است كه روزنامه‌نگاري مالي را با تغييرات سريع و بنياديني روبه رو كرده است؟ همچنين زماني كه گزارش‌هاي مالي تأثير مستقيمي بر بازار دارند، وظايف حرفه‌اي روزنامه نگاري مالي چيست؟ آيا روزنامه‌نگاران مالي براي جلوگيري از ورود شوك بورسي به جامعه بايد دست به خودسانسوري بزنند؟ از طرف ديگر نقش جهاني‌سازي بر اصول اخلاقي و عملي روزنامه‌نگاري مالي چيست و كشورهاي مختلف چه رويه‌هايي را در اين حوزه اتخاذ كرده‌اند؟ و پرسش نهايي ديگري كه نويسنده قصد دارد در كتاب به آن پاسخ بدهد اين است كه مسئوليت‌هاي ضد و نقيض روزنامه‌نگاران مالي در برابر خوانندگان، سرمايه‌گذاران، نهادها، شركت‌ها، دولت‌ها و اقتصادهاي مالي چگونه است و آنها چگونه با اين مسائل ضد و نقيض كنار مي‌آيند؟ اينها پرسش‌هايي است كه نويسنده در مقدمه كتاب آورده است.
    
    
     كتاب اقتصاددانان و روزنامه نگاران اقتصادي
    دومين كتاب از مجموعه كتاب هاي روزنامه نگاري اقتصادي به اثري تحت عنوان «اقتصاددانان و روزنامه نگاران اقتصادي» به قلم « ريچارد پاركر» اختصاص دارد. اين كتاب از منظر يك اقتصاددان صاحب نام، به اين پرسش پاسخ مي دهد كه چرا اقتصاددانان با روزنامه نگاران همواره بر استدلال ها و گزاره هاي اقتصادي، تقابل دارند، آنها نسبت به يكديگر چگونه فكر مي كنند و هر يك چه ايرادت فني نسبت به هم براي روايت واقعي رويدادهاي اقتصادي دارند.
    كتاب «اقتصاددانان و روزنامه‌نگاران اقتصادي» ابتدا اين سؤال را مطرح مي‌كند كه ما چه چيزهايي درباره اقتصاد و اقتصاددانان از مطبوعات فرا مي‌گيريم؟
    پاركر در مقدمه كتاب خود به يك تحقيق اشاره مي‌كند كه براساس آن روزنامه‌نگاري اقتصادي زمينه‌اي براي ساده‌انگاري مفرط، احساس‌گرايي، تمركز بر شخصيت‌سازي به جاي نگاه به موضوعات بوده است، يعني بر جزئي‌نگري مفرط به جاي كلان‌نگري، جداسازي رويدادها از روندها، رخدادهاي كوتاه‌مدت به جاي روندهاي بلندمدت و در نهايت بر اخبار بد به جاي خوب تمركز كرده است».
    ازاين رو پاركر دراين كتاب به بررسي اين امر مي‌پردازد كه اقتصاددانان عموما به گزارش‌هاي خبري چگونه نگاه مي‌كنند و از طرف ديگر جامعه چگونه به اقتصاددانان و روزنامه‌نگاران اقتصادي نگاه مي‌كند.
    در واقع كتاب به بررسي ابعاد مدرن روزنامه‌نگاري اقتصادي و يافته‌هاي قبلي محققان درباره عملكرد روزنامه‌نگاري اقتصاديمي پردازد تا بتواند فضايبيشتر درباره گفتمان ميان اقتصاددانان، تجار، روزنامه‌نگاران و مردم فراهم شود.
    
    
     كتاب روزنامه نگاري نوآوري
    سومين كتاب از اين مجموعه به كتابي تحت عنوان «روزنامه نگاري نوآوري» نوشته «ديويد نورد فرس» اختصاص دارد؛ نويسنده كتاب «روزنامه‌نگاري نوآوري» مبدع مفهوم «روزنامه‌نگاري نوآوري» و «عطف توجه» ونيز از بنيان‌گذاران و مديران اجرايي مركز تحقيقات روزنامه‌نگاري نوآوري در دانشگاه استنفورد است.
    در اين كتاب ابتدا، مفهوم روزنامه‌نگاري نوآوري تعريف مي‌شود و مفهوم آن شرح و بسط داده مي‌شود. روزنامه‌نگاري نوآوري از منظرمولف كتاب، نوعي از روزنامه‌نگاري است كه بر پوشش خبري فرآيندها و اكوسيست‌هاي نوآوري تاكيد دارد. محور اصلي در اين شيوه از روزنامه‌نگاري؛ تحليل رابطه ميان «اقتصاد نوآوري» و «فضاي عمومي جامعه» است، به ويژه زماني كه تصميم‌گيرندگان مجبورند روي آراي هواداران انتخاباتي خود حساب باز كنند. به همين دليل روزنامه‌نگاري نوآوري، بسترهاي بنياديني را براي گفتمان‌هاي عمومي در زمينه چگونگي فرآيند نوآوري مهيا مي‌كند.
    از اين رو اين رويكرد نوين قادر است گفتمان چگونگي تبديل ايده‌ها به ارزش‌هاي تازه و نوين را فراهم كند. اين كتاب به روزنامه نگاران مي گويد كه به مفهوم نوآوري چگونه بنگرند و چگونه آن را براي مخاطبان روايت كنند.
    شايان ذكر است، مجموعه كتاب هاي روزنامه نگاري اقتصادي رويكرد انتقال مفاهيم نوين روزنامه نگاري به مخاطبان يا همان روزنامه نگاراني را دارد كه به دليل كوران فعاليت هاي حرفه اي و كاري در تحريريه ها، فرصت چنداني براي خوانش مطالب مطول را ندارند.
     

View: 1232 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/04/18/1771569

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
هفته نامه آلومينيوم
متن مطالب شماره 749، هفته سوم ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است