|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

مردم به روزنامه‌ها به چشم كاغذپاره نگاه مي‌كنندmagiran.com: مردم به روزنامه‌ها به چشم كاغذپاره نگاه مي‌كنند
 
 

 ايسنا 21/6/97
تيراژ روزنامه‌ها در گفت‌وگو با يك روزنامه‌نگار قديمي
مردم به روزنامه‌ها به چشم كاغذپاره نگاه مي‌كنند

يك روزنامه‌نگار قديمي عوامل مختلفي را در پايين بودن تيراژ مطبوعات موثر مي‌داند؛ كم بودن عكس‌ها و مصاحبه‌هاي خوب، جاي خالي گزارش‌هاي تحليلي، كاهش تعداد خبرنگاران حرفه‌اي و نبود آزادي مطبوعات از مهمترين عواملي هستند كه بر كاهش تيراژ مطبوعات در سال‌هاي اخير تاثير گذاشته‌اند.
    رضا قوي فكر ـ روزنامه‌نگار پيشكسوت و دبير و سخنگوي انجمن پيشكسوتان مطبوعات ـ در گفت‌وگويي با ايسنا درباره علت كاهش تيراژ روزنامه‌ها در سال‌هاي اخير اظهار كرد كه بسياري از عوامل بايد دست به دست هم بدهد تا روزنامه‌ها در جذب مخاطب موفق شوند؛ از عكس‌ها و مصاحبه‌هاي خوب گرفته تا گزارش‌هاي تحليلي، حضور خبرنگاران حرفه‌اي و آزادي مطبوعات همگي مي‌توانند براي جذب مخاطب به مطبوعات كمك كنند.
    او تاكيد كرد كه به طور كلي رسانه‌ها بايد مقبوليت داشته باشند و مردم بتوانند خودشان و دغدغه‌هايشان را در مطبوعات ببينند. اگر تعريف ما از رسانه اين است كه بايد آيينه تمام‌ نماي جامعه باشد، پس مردم هم بايد بتوانند خودشان را در اين آيينه ببينند.
    قوي‌فكر يكي از مهمترين وظايف رسانه‌ها را ارتباط ميان مسؤولان و مردم دانست و گفت: زماني كه ما از دانشگاه روزنامه‌نگاري بيرون آمديم و در روزنامه «كيهان» مشغول به كار شديم، يكي از جاذبه‌هاي اصلي روزنامه‌ها تيترهاي اول آنها درباره حوادث و اتفاقات مهم جامعه بود و در واقع مردم يك شهر يا استان نمود و انعكاس اتفاقات اطرافشان را در روزنامه صبح فردا مي‌ديدند. اين موضوع در اعتماد آنها به مطبوعات تاثير بسيار زيادي داشت.
    اين روزنامه‌نگار با سابقه با تاكيد بر لزوم برقراري آزادي قلم و تاثيري كه اين آزادي مي‌تواند در فروش روزنامه‌ها داشته باشد، گفت: با سانسور مخالف بوده و هستم و معتقدم كه مردم حق دارند همه چيز را بدانند، اما در عين حال خط قرمزهاي سياسي و مذهبي را كه در همه جاي دنيا وجود دارد را قبول دارم؛ اما رعايت اين خط قرمزها با كمتر گفتن واقعيت‌ها يا وارونه نشان دادن آنها بحث كاملا متفاوتي است. به عنوان مثال اگر روزنامه‌اي به هر دليلي تعداد كشته‌هاي حادثه‌اي را كمتر اعلام كند طبيعي است كه مخاطب از آن رسانه رويگردان مي‌شود. امروز مردم به روزنامه‌ها به چشم كاغذ پاره نگاه مي‌كنند و ديگر اعتماد و اعتقادي به روزنامه‌ها ندارند.
    قوي‌فكر خاطرنشان كرد: وقتي روزنامه‌ها در چهل سال گذشته با ديوارها و موانعي مواجه شدند و نتوانستند آنطور كه بايد به مسير خود ادامه بدهند، ناخودآگاه خبرنگاران هم به كم‌كاري عادت كردند. اين در حالي است كه در دوره ما خبرنگاران اصلا پشت ميز نمي‌نشستند و فقط صبح‌ها پس از آنكه خودشان را در تحريريه نشان مي‌دادند براي تهيه خبر و گزارش به حوزه خبري‌شان مي‌رفتند. ما هر كدام در حوزه‌هاي خبري براي خودمان سلطاني بوديم و هنوز هم برخي از آشنايان و دوستان قديمي وقتي گرفتار مي‌شوند به ما زنگ مي‌زنند و فكر مي‌كنند كه همچنان قدرت يك خبرنگار سابق را داريم.
    او گفت: آن زمان به خبرنگاران اهميت مي‌دادند،‌ چون خبرنگاران نيز براي كارشان دل مي‌سوزاندند. حوزه‌هاي خبرنگار حوادث روزنامه «كيهان» اخبار حوزه‌هاي دادگستري، پزشكي قانوني، شهرباني كل كشور و ژاندارمري را تحت نظر داشت. وقتي حادثه‌اي در سطح شهر رخ مي‌داد پيش از آنكه به پليس اطلاع داده شود با دفتر روزنامه تماس مي‌گرفتند. در واقع آنقدر همه به اهميت رسانه آگاه بودند كه پيش از هر كار ديگري با دفتر روزنامه تماس مي‌گرفتند و اطلاع مي‌دادند.
    دبير انجمن پيشكسوتان مطبوعات تنبلي خبرنگاران را جمله دلايل كاهش مطالب كيفي روزنامه‌ها برشمرد و گفت: متاسفانه امروز اغلب خبرنگاران تنبل شده‌اند و براي دريافت اطلاعات يك گزارش صرفا متكي به اينترنت هستند. در اين سال‌ها اغلب خبرنگاران تلاشي براي افزايش سواد و آگاهي خود نكرده‌اند و از طرفي هم به حوزه خبري‌شان تعصب ندارند و براي پيشرفت آن هيچ تلاشي نمي‌كنند؛ در حالي كه خبرنگار بايد رويدادها را از نزديك مورد بررسي قرار بدهد و بعد خبر را تنظيم كند. البته از طرفي ديگر وقتي خبرنگاري انگيزه داشته باشد و بداند كه به او بها داده مي‌شود براي كار خود تلاش بيشتري مي‌كند.
    قوي‌فكر با اشاره به اهميت گزارش نويسي در روزنامه‌ها و با بيان اينكه «گزارش تكامل يافته‌ترين بخش هر رسانه‌اي است و نياز به خبرنگاران حرفه‌اي دارد»، يادآور شد: بر اساس سلسله مراتب روزنامه «كيهانِ» سابق خبرنگاران تازه كار به سرويس حوادث مي‌رفتند و در آخرين مرحله كاري خود و بعد از چند سال خبرنگاري در حوزه‌هاي مختلف مي‌توانستند به سرويس گزارش بروند؛ چراكه سرويس گزارش يكي از پُراهميت‌ترين سرويس‌هاي روزنامه محسوب مي‌شد و تنها خبرنگاران حرفه‌اي را جذب مي‌كرد.
    او همچنين انتشار عكس در روزنامه‌ها را از ديگر عوامل جذب مخاطب برشمرد و در اين زمينه توضيح داد: در حال حاضر عكس‌هاي روزنامه‌ها بسيار كم شده‌اند. نبايد نقش عكس را در جذب مخاطب دست كم گرفت. يك عكس ممكن است به اندازه يك خبر يا گزارش حرف براي گفتن داشته باشد. عكس به گزارش، خبر و مصاحبه كمك مي‌كند و يك عكاس خوب كه درد جامعه را مي‌داند مي‌تواند بسيار تاثيرگذار باشد.
    اين روزنامه‌نگار باسابقه گرايش‌هاي سياسي و جناحي روزنامه‌ها را از ديگر دلايل كاهش تيراپژ مطبوعات دانست و گفت: متاسفانه روزنامه‌هاي ما به ارگان احزاب مختلف تبديل شده‌اند و اين موضوع براي روزنامه‌ها سم است. رسانه بايد زبان ساده و همه فهم داشته باشد تا از يك فروشنده ساده تا يك استاد دانشگاه بتوانند با مطالب آن ارتباط برقرار كنند، اما متاسفانه مطالب برخي از نشريات در سال‌هاي اخير صرفا براي گروه خاصي نوشته مي‌شود. امروز بسياري از رسانه‌هاي ما بلندگوي يك ارگان يا حزب شده‌اند و مدام سنگ آنها را به سينه مي‌زنند. طبيعي است كه مردم متوجه نگاه سياسي آنها مي‌شوند و نسبت به روزنامه‌ها بي ميل مي‌شوند.
    قوي‌فكر با بيان اينكه «متاسفانه روزنامه‌ها نردبان ترقي برخي افراد شده‌اند»، افزود: باعث خجالت است برخي افراد روزنامه را به محل كسب خودشان تبديل كرده‌اند و خبرهايي را منتشر مي‌كنند كه بتوانند به واسطه آنها به اهداف سياسي، اجتماعي و اقتصادي خود برسند. اينكه مدير مسئولي براي رسيدن به صندلي مجلس روزنامه‌اي با تيراژ كم راه‌اندازي مي‌كند، اصلا كار درست و حرفه‌اي نيست. درست است كه در همه جاي دنيا برخي از روزنامه‌نگاران وارد عرصه سياست مي‌شوند و پست و مقام مي‌گيرند، ولي اينگونه نيست كه صرفا با اين هدف روزنامه‌اي را با تيراژ پايين تاسيس كنند. در همه جا دنيا آنقدر كار يك خبرنگار خوب است كه مردم متوجه مي‌شوند كه او دغدغه‌هاي جامعه را مي‌شناسد و به همين خاطر هم مي‌توان به عنوان مثال شهردار خوبي باشد.
    او همچنين درباره تاثير تعدد روزنامه‌ها در تيراژ پايين آنها گفت: طبيعي است كه وقتي تقاضا كم است، عرضه زياد مي‌شود. تعدد نشريات خوب است، اما به شرط آنكه كيفيت خبري داشته باشند. چه فايده‌اي دارد وقتي تعداد روزنامه‌ها زياد باشد اما مجموع تيراژ آنها به يك ميليون هم نرسد؟ اگر قرار است روزنامه‌ها با تعداد زياد و كيفيت پايين منتشر شوند بهتر است كه شاخ و برگشان را بزنند و با تعداد كم ولي كيفيت بالا منتشر شوند.
     

View: 47 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
https://www.isna.ir/news/97062010462/

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت كفش
متن مطالب شماره 253، اسفند 1397 و فروردين 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است