|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

هزارتوي كمبود كاغذ مطبوعاتmagiran.com: هزارتوي كمبود كاغذ مطبوعات
 
 

 همشهري آنلاين 13/7/97
پيگيري مشكلات تأمين كاغذ‌مطبوعات و گفت‌و‌گو با مسئولان 2 روزنامه
هزارتوي كمبود كاغذ مطبوعات

ارتباطات > رسانه و روزنامه‌نگاري - فهيمه طباطبايي - خبرنگار:
    چند روز پيش بود كه مصاحبه معاون مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، دوباره مسئله كاغذ روزنامه‌ها و دشواري‌هاي مطبوعات را به صدر اخبار كشاند.
    محمد سلطاني‌فر در صبحانه كاري با خبرنگاران از تخصيص ارز واردات كاغذ به افراد نااهل در چند‌ماه قبل خبر داد و گفت: پرونده قضايي 2فردي كه 22ميليون يورو ارز براي واردات كاغذ دريافت كردند، به نتيجه نرسيده، چون اين 2فرد اصولا وجود خارجي نداشتند و مجهول‌الهويه بودند. سلطاني‌فر پا را از اين هم فراتر گذاشت و گفت:
    «متأسفانه اين مشكلات در وزارت صنعت، معدن و تجارت بود. ما مكاتبه كرديم بدون مجوز ما اين كاغذها وارد نشود، آقاي شريعتمداري نامه نوشت كه خودمان داريم وارد مي‌‌كنيم و مسئوليت با خودمان است و شما دخالت نكنيد. اين نامه موجود است.»
    مصاحبه معاون مطبوعاتي وزارت ارشاد البته پاسخ وزارت صنعت، معدن و تجارت را در پي داشت. روابط عمومي اين وزارتخانه اطلاعيه‌اي صادر و تصريح كرد: ادعاي تخصيص ارز به افرادي كه وجود خارجي ندارند، با توجه به نظارت‌ها و سازوكار بانكي باورپذير نيست. وزارت صمت همچنين تأكيد كرد كه پس از گروه‌بندي جديد كالايي، طبق ابلاغ وزارت صمت، ثبت سفارش كاغذ پس از تأييد وزير ارشاد انجام مي‌شود. در اين اطلاعيه البته باز هم تأكيد شده بود كه برخي امور در فرايند ثبت سفارش و واردات كاغذ، همچون ساير كالاها، در حيطه تخصصي وزارت صمت است و اين وظايف قابل واگذاري به ديگران نيست.
    
    
     مشكل فساد از كجا كليد خورد؟
    مسئله موسوم به فساد در تخصيص ارز واردات كاغذ مربوط به زمان پيش از اين ابلاغيه وزير صنعت و در مقطعي بود كه اعلام شد دولت به همه واردكنندگان ارز 4200توماني اختصاص مي‌دهد. در آن زمان 2شركتي كه هيچ سابقه‌اي در بازار كاغذ نداشته و توسط 2جوان تاسيس شده بود، براي واردات كاغذ ثبت سفارش مي‌كنند و پس از تأييد وزارت صمت، مجموعا بيش از 22ميليون يورو ارز مي‌گيرند.
    دريافتي اين 2شركت، 2برابر مجموع ارز دريافتي 20شركت ديگر واردكننده كاغذ بوده و اين در حالي است كه هيچ‌كس در بازار كاغذ اين 2شركت را نمي‌شناسد. يكي از شركت‌ها 14ميليون يورو و دومي 8.8ميليون يورو ارز گرفته و قرار بوده با اين مبالغ بيش از 30هزار تُن كاغذ وارد و در بازار داخلي توزيع شود كه اين اتفاق هيچ‌گاه نيفتاد. جالب اينكه اين 2شركت در پرونده‌هاي ثبتي درواقع وابسته به هم هستند و در يكي از آنها نفر اول رئيس هيأت‌مديره و نفر دوم نايب‌رئيس بوده و در شركت دوم برعكس اين ماجرا اتفاق افتاده است. همان افرادي كه معاون مطبوعاتي وزير معتقد است وجود خارجي ندارند و مجهول‌الهويه‌اند.
    محمدعلي وكيلي، نماينده مجلس و مديرمسئول روزنامه ابتكار درباره آخرين پيگيري‌هاي كميسيون فرهنگي مجلس در خصوص وضعيت 2نفر مجهول‌الهويه‌اي كه 22ميليون يورو ارز گرفته‌اند، گفت: اين موضوع از اول هم مشكوك و عجيب بود، چراكه ثبت سفارش بايد با هويت حقيقي و حقوقي باشد و اصلا راحت نيست؛
    ادعاي نامفهومي كه باعث شد ما 3نفر از وزيران و رئيس بانك مركزي را به كميسيون فرهنگي مجلس دعوت كنيم و از آنها توضيح بخواهيم. خلاصه جلسه اين بود كه قرار شد ليست افرادي كه به آنها ارز اختصاص يافته در اختيار كميسيون فرهنگي قرار گيرد و سپس با گمرك تطابق داده شود و راستي‌آزمايي‌ها صورت گيرد اما با تغيير وزير اقتصاد و رئيس بانك مركزي اين امر محقق نشد.
    او درباره شناسايي 2نفري كه گفته مي‌شود ارز براي كاغذ دريافت كرده‌اند، گفت: در مورد اين 2فرد كه وزراي اقتصاد و صنعت مي‌گويند ارز به آنها تخصيص شده اما تامين نشده است، بايد بگويم كه اين افراد بايد حتما با كمك دستگاه‌هاي نظارتي و امنيتي شناسايي شوند چون بايد در مورد اين موضوع شفاف‌سازي‌ شود.
    
    
     4موج گراني كاغذ مطبوعات در يك‌سال گذشته
    موضوع افزايش قيمت كاغذ هم‌اكنون حدودا يك‌سال است گريبانگير فعالان مطبوعاتي و گردانندگان رسانه‌ها شده است. به‌طور كلي مي‌توان 4موج را در اين زمينه شناسايي كرد؛ موج اول در آذر سال1396 به‌وجود آمد كه منشأ آن شايعه افزايش تعرفه واردات بود، موج دوم در دي‌ماه همان سال و متاثر از افزايش قيمت ارز به‌وجود آمد، موج سوم مربوط به فروردين‌ماه بود و در رشد مجدد قيمت ارز ريشه داشت و موج چهارم مربوط به مسائلي بود كه از فساد در تخصيص ارز كاغذ روزنامه حكايت داشت. اظهارنظر اخير معاون مطبوعاتي، به‌نوعي دنباله همان نوع چهارم است كه در آن از تخصيص ارز به افراد نااهل و بي‌نتيجه بودن پيگيري قضايي اين فساد سخن گفته شده است.
    
    
    يك مدل موفق براي تنظيم بازار
    معاون مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نظارت وزارتخانه متبوع خود بر مسئله واردات كاغذ را (پس از گروه‌بندي جديد كالايي) مدل موفقي مي‌داند. به گفته سلطاني‌فر، مي‌توان اقدامات معاونت مطبوعاتي -مبتني بر تعامل با فعالان اين بخش- را به‌موقع و سازنده خواند، چراكه با وجود تورم قابل توجه در بخش‌هاي ديگر، قيمت كاغذ، به گفته وي از حدود 4هزار تومان به 5هزار تومان رسيده و گراني 25درصدي را تجربه كرده است كه آن هم متناسب با قيمت جهاني كاغذ است.
    سلطاني‌فر در توصيف اقدامات معاونت مطبوعاتي براي مديريت بازار كاغذ روزنامه گفت: «ما كميته‌اي متشكل از ناشران، مديران روزنامه‌ها، كاغذفروشان، واردكنندگان و همچنين مديران وزارت ارشاد تشكيل داديم تا جلوي دخل و تصرف در اين عرصه را بگيريم. با هماهنگي وزارت صمت و بانك مركزي سعي كرديم نحوه واردات و توزيع كاغذ را كنترل كنيم. همزمان با آن به كارخانه چوب و كاغذ مازندران فشار آورديم تا توليد داخلي افزايش يابد و مشكلاتشان رفع شود. به خواست خدا اين اقدامات منجر شد تا كاغذ يكي از معدود كالاهايي باشد كه قيمت متعادلي دارد.»
    به‌گفته كارشناسان و چنان‌كه در اظهارات معاون مطبوعاتي وزير ارشاد هم مورد تأكيد قرار گرفته، يكي از علل موفقيت نسبي وزارت ارشاد در اين بخش، واگذاري امور مربوط به كاغذ به اين وزارتخانه است. پيش از اين در تعامل وزارت كشاورزي و وزارت صنعت هم شاهد بوديم كه همه وظايف و اختيارات مربوط به بخش كشاورزي، با توافق دوجانبه در اين وزارت جهادكشاورزي متمركز شد. اين فرايند كه موسوم به «قانون انتزاع» است درخصوص وزارت ارشاد هم به‌ويژه از ابتداي سال1396 در دستور كار قرار گرفت و اين وزارتخانه امور مربوط به تنظيم بازار كاغذ شامل واردات، توزيع و قيمت‌گذاري را به‌عهده گرفت.
    
    
     مشكل فقط كاغذ نيست
    هم‌اكنون، اگرچه بازار كاغذ روزنامه براساس اعلام معاون مطبوعاتي وزير ارشاد در حالت نسبتا متعادلي به‌سر مي‌برد اما مشكل روزنامه‌ها صرفا مربوط به كاغذ نيست. فعالان مطبوعاتي مشكلات ديگري نظير افزايش زياد قيمت مركب و محلول‌هاي شيميايي لازم براي استفاده از آن‌كه بعضا توليد داخل نيز هستند را ازجمله مشكلات مهم اين روزهاي مطبوعات عنوان مي‌كنند.
    اين مشكلات در واقع هزينه توليد روزنامه را بالا برده و اين موضوع به 4شكل تعطيلي روزنامه‌ها (مثل روزنامه همبستگي يا وقايع اتفاقيه)، كاهش صفحات (مثل همشهري، روزنامه سازندگي، هفت صبح و...)، افزايش قيمت آن (مثل روزنامه كيهان) و يا تعديل نيرو (چنان‌كه در برخي روزنامه‌ها اتفاق افتاده است) خود را نشان داده است.
    اگرچه در هفته‌هاي اخير و پس از گروه‌بندي جديد كالايي، نظارت نسبتا قابل‌قبولي در حوزه تخصيص ارز واردات كاغذ روزنامه وجود دارد، اما وضعيت فعلي كاغذ و نشر روزنامه‌ها از منظر فعالان مطبوعاتي و مديران رسانه‌هاي چاپي، به 4دليل بي‌توجهي به ساير هزينه‌هاي چاپ مثل مركب، عدم‌برخورد با فساد واردات كاغذ، وجود نهادهاي موازي تصميم‌گير در وزارت صمت و وزارت ارشاد و عدم‌اجراي كامل قانون انتزاع در حوزه كاغذ مورد نقد است.
    علاوه بر اينها در روزهاي گذشته چالش جديدي هم به معضلات روزنامه‌ها اضافه شده كه ريشه در اعتصاب كاميون‌دارها دارد. آنطور كه برخي از مديران مسئول روزنامه‌ها مي‌گويند اخيرا چند محموله كاغذ با هماهنگي وزارت ارشاد از روسيه خريداري و وارد بندر نوشهر شده اما به‌علت مشكلات حمل و نقل بارگيري صورت نگرفته و در شرايطي كه بسياري از روزنامه‌ها درگير تامين كاغذ روزشان هستند، بار كاغذ در شمال كشور معطل مانده است.
    مشكلات كاغذ كمتر شده ولي هنوز وجود دارد
    محمدعلي وكيلي، عضو كميسيون فرهنگي مجلس با اشاره به تشكيل كميته‌اي متشكل از ناشران، مديران روزنامه‌ها و... در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي براي حل مشكل كاغذ گفت: به‌نظرم اين كميته كارايي لازم را دارد و توانسته ثبت سفارش‌ها را كنترل كند و بازار كاغذ را تا حدودي آرام و دسترسي روزنامه‌ها به كاغذ را آسان‌تر كند.
    وكيلي افزود: البته مشكلات كاغذ كماكان وجود دارد كه مهم‌ترين آن تنوع پايين است ولي در كل مشكلي كه 2‌ماه پيش موجب كمبود شديد كاغذ شده بود را ديگر نداريم.
    محمدتقي روغني‌ها، مديرعامل روزنامه ايران نيز درباره آخرين وضعيت كاغذ روزنامه‌ها گفت: كميته‌اي كه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تشكيل شد، توانست نظمي را به واردات و فروش كاغذ بدهد و كنترل خوبي را در اين حوزه ايجاد كند. وي ادامه داد: در 2‌ماه اخير مشكل خريد كاغذ نسبت به قبل بهتر شده و به يك آرامش نسبي رسيده و ديگر مديران روزنامه‌ها دغدغه اين مورد اساسي و حياتي را كه در ابتداي سال برايشان چالش شده بود،
    ندارند اما همچنان هزينه زينك، چاپ و مركب وجود دارد كه البته قرار شده مركب را تامين كنند ولي مسئله زينك برايش تصميمي گرفته نشده و تاكنون سه‌برابر افزايش قيمت داشته است. مديرعامل روزنامه ايران تأكيد كرد: اين كميته بايد فعاليت خود را ادامه دهد تا زماني كه مطمئن شويم كاغذ قطعا به مصرف‌كننده واقعي مي‌رسد و در بازار آزاد عرضه نمي‌شود.
     

View: 22 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.hamshahrionline.ir/details/418341/Communication/Journalismandmedia

 

 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه دستاورد صنعت
متن مطالب شماره 28، دي و بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است