|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

انتشار نخستين مجله علمي دانشگاه صداوسيما با بالاترين درجه اعتبارmagiran.com: انتشار نخستين مجله علمي دانشگاه صداوسيما با بالاترين درجه اعتبار
 
 

 خبرگزاري فارس 15/7/97
در گفت‌وگو با فارس عنوان شد
انتشار نخستين مجله علمي دانشگاه صداوسيما با بالاترين درجه اعتبار

رئيس دانشگاه صداوسيما از انتشار نخستين مجله علمي پژوهشي در حوزه راديو و تلويزيون با بالاترين درجه اعتبار علمي و پژوهشي در اين دانشگاه خبر داد.
    «شهاب اسفندياري» رئيس دانشگاه صداوسيما در گفت‌وگو با خبرنگار رسانه خبرگزاري فارس گفت: به تازگي اعتبار علمي پژوهشي به مجله رسانه‌هاي ديداري و شنيداري دانشگاه صداوسيما اعطا شده است و اين نخستين مجله علمي پژوهشي در حوزه راديو و تلويزيون در ايران است كه بالاترين درجه اعتبار علمي و پژوهشي را توانسته از وزارت علوم تحقيقات و فناوري بگيرد.
    وي ادامه داد: ما در اين سالها از جهت علوم و فنون رسانه‌اي با فقر نشريات علمي پژوهشي و كمبود آن مواجه بوديم و اساتيد اين حوزه با مشكل فقدان نشريات با اعتبار علمي پژوهشي روبرو بودند تا بتوانند مقاله‌ها و حاصل تحقيق‌هايشان را در حوزه راديو و تلويزيون و رسانه‌هاي ديداري و شنيداري ديگر منتشر كنند و از زمان آغاز به كار اين نشريه كه در سال ۸۶ ابتدا به صورت نشريه‌اي علمي تخصصي شروع به كار كرد و ۲۲ نشريه تا الان منتشر شده است.
    اسفندياري در ادامه افزود: ما براي كسب اين اعتبار شماره‌هاي اخير و سه شماره آخر را جهت ارزيابي اعتبار به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري ارائه كرديم و آنها در كميسيون‌هايشان بررسي كرده و در تاريخ ۷ مهرماه سال جاري گواهي اعطاي اعتبار علمي پژوهشي به نشريه رسانه‌هاي ديداري دانشگاه صداوسيما صادر شد.
    وي با توضيحي درباره شماره‌هاي گذشته اين مجله بيان داشت: شماره‌هاي قبلي اين نشريه با عنوان راديو و تلويزيون منتشر مي‌شد، اما با توجه به تاكيد وزارت علوم روي انتخاب اسامي فارسي براي نشريات علمي پژوهشي به توصيه اين وزارت‌خانه پيشنهاد داديم تا عنوان رسانه‌هاي ديداري و شنيداري براي اين نشريه انتخاب شود چراكه دامنه موضوعات آن به اين حوزه مربوط بود و اساتيد دانشگاه مقاله‌هاي حوزه خود را در اين نشريه به چاپ مي‌رساندند.
    رئيس دانشگاه صداوسيما ادامه داد: با توجه به رسانه‌هاي جديدي كه در فضاي مجازي داريم، امكان انتشار مقاله‌هاي علمي پژوهشي در رسانه‌هاي جديد علاوه بر راديو و تلويزيون نيز يك امتياز است و دامنه موضوعاتي كه در اين نشريه به چاپ مي‌رسد گسترده‌تر خواهد شد.
    وي ضمن توضيحاتي درباره روند رو به جلو در اين نشريه بيان داشت: شماره‌هاي بعدي اين نشريه با اعتبار علمي پژوهشي و با عنوان رسانه‌هاي ديداري و شنيداري منتشر مي‌شود كه در سايت ما و چندين بانك اطلاعاتي (در پايگاه اطلاعات علمي جهاد دانشگاهي، پايگاه اطلاعات جامع علوم انساني، بانك اطلاعات نشريات كشور (مگ ايران)، سايت مرجع دانش كه همه مقاله‌ها با شناسه اختصاصي (دي او آي) كه شناسه ديجيتال مقاله‌هاي علمي پژوهشي است) قابل دريافت است. همچنين از وزارت ارشاد مجوز نشر چاپي و الكترونيكي دريافت كرديم و اميدوارم اين مجله تبديل به مرجعي براي انتشار آخرين تحقيقات و مطالعات در حوزه راديو و تلويزيون و رسانه‌هاي جديد باشد كه دانشجوها و اساتيد و پژوهشگران ما انجام مي‌دهند.
    وي با اشاره به هدف از انتشار اين مجله گفت: مخاطبان اين مجله‌ها دانشجوها پژوهشگران و اساتيد هستند. هدف ما اين است كه آخرين دستاوردهايي علمي پژوهشي در آنها منتشر شود. معاونت پژوهشي و فناوري كه در ساختار همه دانشگاه‌ها وجود دارد، در سالهاي گذشته با معاونت آموزشي دانشگاه صدا و سيما ادغام شده و عملا حذف شده بود و اين عملا لطمه به حوزه پژوهش بود چراكه در دانشگاه‌ها آموزش كار پرحجم و پرمراجعه‌اي است و وقتي فردي هم كار آموزش و هم كار پژوهش را بخواهد انجام دهد قطعا دچار مشكل خواهد شد و ما با موافقت رئيس سازمان صداوسيما، معاونت پژوهشي و فناوري را در ساختار جديد احيا كرديم كه بزودي ابلاغ خواهد شد و با فعاليت مجدد اين معاونت اميدواريم كار پژوهشي اساتيد و دانشجويان تحصيلات تكميلي نيز توسعه پيدا كند و در حال مذاكره با نهادهايي در داخل و خارج از سازمان صداوسيما براي قراردادهاي پژوهشي هستيم. افرادي كه در خارج از اين دانشگاه هستند متقاضي هستند كه اساتيد و دانشجوهاي تحصيلات تكميلي ما موضوع‌هاي تحقيق‌هايشان را متناسب با نيازهاي آنها تعريف كنند.
    وي ادامه داد: ما از معاونت سيما، مركز طرح و برنامه ريزي و حوزه‌هاي فني فهرستي از نيازهاي پژوهشي دريافت كرديم. همچنين از بيرون از سازمان هم با سازمان امور سينمايي مذاكراتي براي همكاري در حوزه پژوهشي داريم كه انشاله بزودي قراردادي بينمان منعقد مي‌شود. دانشگاه صداوسيما مي‌تواند بخشي از تحقيق‌هايي كه آنها در حوزه سينماي ايران نياز دارند را برايشان انجام دهد.
    اسفندياري همچنين با اشاره به همكاري با موسسه رسانه‌اي اوج نيز بيان داشت: سازمان رسانه‌اي اوج نيز از ما تقاضا داشته تا در حوزه پژوهشي و آموزشي براي تربيت فيلم‌نامه‌نويسان همكاري داشته باشيم و تفاهم نامه‌اي در حال امضا است و انشاله هم در حوزه پژوهشي و هم آموزشي همكاري‌هايي صورت خواهد گرفت.
    وي ادامه داد: بر اين اساس مجله علمي پژوهشي رسانه‌هاي ديداري و شنيداري مي‌تواند جايگاهي باشد كه نتيجه پژوهش‌ها را عرضه كند و اميدواريم موجب رونق و شكوفايي فعاليت‌هاي علمي و پژوهشي در دانشگاه صدا و سيما و جامعه رسانه‌اي كشور شود.
    رئيس دانشگاه صداوسيما درباره استقبال دانشجوها از شماره‌هاي گذشته اين مجله گفت: در گذشته هم به دليل اينكه تنها مجله اختصاصي در حوزه راديو و تلويزيون بود، هر دانشجويي كه مي‌خواست منبعي براي تحقيق‌هايش پيدا كند، به اين مجله مراجعه مي‌كرد و نيازهاي خود را برآورده مي‌كرد،‌ هر چند هنوز اعتبار علمي پژوهشي دريافت نكرده بود، اما مقاله‌هايي كه در آن منتشر مي‌شد مقاله‌هاي استاد و دانشجوهاي ما بود كه كيفيت بالايي داشت. از طرفي كساني كه در حوزه راديو و تلويزيون پژوهش داشتند اين مجله را به خوبي مي‌شناختند و حتي قبل از اينكه اعتبار علمي پژوهشي دريافت كند. الان و با شرايط فعلي اساتيد و پژوهشگران دانشگاه‌هاي ديگر هم با اشتياق و علاقه بيشتري مقاله‌هايشان را براي انتشار به اين مجله خواهند فرستاد.
    وي در پايان نيز گفت: از اين به بعد به اين دليل كه مجله ما امتياز علمي پژوهشي دريافت كرده است و از طرفي هم انتشار مقاله در محله‌هاي علمي پژوهشي براي دانشجويان تحصيلات تكميلي واجد امتياز است، طبعا ما انتظار داريم كه با استقبال گسترده‌تري براي انتشار مقاله از بيرون از دانشگاه صدا و سيما مواجه شويم.
     

View: 43 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://fna.ir/boztzz

 

 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه درسهايي از مكتب اسلام
متن مطالب شماره 11 (پياپي 756)، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است