|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

كهگيلويه و بويراحمد ، بهشت روزنامه هاي مخالف دولتmagiran.com: كهگيلويه و بويراحمد ، بهشت روزنامه هاي مخالف دولت
 
 

 ايرنا 16/7/97

كهگيلويه و بويراحمد ، بهشت روزنامه هاي مخالف دولت

ياسوج- ايرنا-نه غلبه فضاي مجازي بر رسانه هاي رسمي و نه بالا رفتن تعرفه واردات كاغذ ،گراني دلار و گم شدن ارزهاي كاغذي هيچ كدام نتوانستند مانند بي توجهي متوليان استاني رسانه ها به قانون توزيع آگهي هاي دولتي، روزنامه هاي محلي در كهگيلويه و بويراحمد را زمين گير كنند.
    به گزارش ايرنا، افزايش تعرفه كاغذ در سال 96 و سوء استفاده برخي از ارز دولتي كاغذ در سال 97 باعث شد در نيمه اول سال جاري بسياري از رسانه هاي كاغذي تا مرز تعطيلي پيش بروند و برخي با تعديل نيرو ،كاهش تعداد صفحات و يا كم كردن ميزان چاپ توانستند خود را از مرگ حتمي نجات دهند.
    با اينكه اتفاقات ارزي سال 97 تير خلاص به پيكر رسانه ها بود اما نمي توان بر مجموعه عواملي كه در سالهاي گذشته و امسال رسانه ها را رنجور و ضعيف كرد چشم پوشيد.عواملي كه نقش آنها در وضعيت امروز رسانه هاي كاغذي كمتر از موضوع ارز نيست.
    اگر به همه اين عوامل اظهار نظر معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در باره كاهش ميزان آگهي هاي دولتي به عنوان مهمترين عامل حيات و حفظ رسانه ها را اضافه كنيم ،سختي شرايط روزنامه ها بيشتر عيان مي شود .
    محمد سلطاني فرگفته است : «آگهي هاي دولتي در سالهاي گذشته بين 80 تا 100 ميليارد تومان در سال بود در حالي كه امسال در خوشبينانه ترين شكل ممكن از 50 ميليارد تومان تجاوز نمي كند و همچنين امسال يارانه روزنامه ها نصف مبلغ سالهاي گذشته تخصيص داده شده است» .
    اين ها ابعاد ملي سختي كار رسانه هاي كاغذي و به طور مشخص روزنامه هاست و وقتي از دريچه استانها به وضعيت رسانه ها نگاه شود بي توجهي به شاخص هاي توزيع همان اعتباراتي كه به گفته معاون مطبوعاتي نصف شده ،باعث شده مشكلات بيشتر هم شود.
    در استان كهگيلويه و بويراحمد تاكنون 5 مجوز روزنامه صادر شده است كه 4 روزنامه در حال حاضر فعاليت دارند.
    براساس گزارشي كه وزارت ارشاد در پايگاه اطلاع رساني خود منتشر كرده سهم هر كدام از روزنامه هاي اين استان از آگهي هاي دولتي در 6 ماه اول سال به تفكيك آورده شده است.
    بر اساس اين گزار ش سهم روزنامه عصر انتظار 340ميليون ريال ،افكار مردم 280 ميليون ريال، اميد مردم حدود 200 ميليون تومان و ابتكار جنوب 165ميليون ريال بوده است.
    اما اينكه سهم هر روزنامه از آگهي هاي دولتي بايد چقدر باشد را نيز درصد نظم انتشار ، تعداد صفحات و ضريب كيفي مشخص مي كند.
    بر اساس سه شاخصي كه در اين گزارش آمده است درصد نظم انتشار روزنامه ابتكار جنوب با كمترين سهم از آگهي هاي دولتي73 درصد ، افكار مردم 47 درصد ،اميد مردم43 درصد و عصر انتظار كه بيشترين سهم آگهي هاي استان را به خود اختصاص داده تنها 23 درصد بوده است.
    ضريب كيفي اين روزنامه ها نيز به ترتيب ابتكار جنوب 39،افكار مردم 37، عصر انتظار31 و اميد مردم نيز 25 است.
    سابقه نشان مي دهد همواره دولتها براي اينكه روزنامه ها دستاوردهاي انها را با رغبت بيشتري منتشر كنند و بتوانند در مواقع لزوم اخبار رسانه هاي منتقد و مخالف را كمرنگ كنند از رسانه هاي نزديك به خود حمايت بيشتري داشته اند .
    اما اگر از اين زاويه به موضوع نگاه كنيم از 4 روزنامه فعال اين استان كمترين ميزان آگهي و كمك به روزنامه ابتكار جنوب به عنوان تنها روزنامه حامي و همسو با دولت تدبير و اميد تعلق گرفته است.
    اينكه متولي امور روزنامه ها در اين استان رغبت بيشتري براي كمك به روزنامه هاي غيرهمسو و در واقع مخالف دولت نشان داده است از سويي به رسميت شناختن مخالف و رعايت حقوق شهروندي تعبير مي شود.
    از سويي هم بسياري از روزنامه نگاران و فعالان رسانه اي استان را به حيرت انداخته است كه چه شده دولت در اين استان كوچك تنها روزنامه حامي خود را وامي گذارد و به روزنامه هايي كه افزون بر 70درصد مطالب توليدي آنها در مخالفت با مشي و برنامه هاي اعلام شده دولت است كمك بيشتري مي كند.
    شايد سخن همكار روزنامه نگار كه كهگيلويه و بويراحمد را استان بايد ها و نبايدها معرفي مي كرد در اين موضوع سنخيت پيدا كند.
    بايد از اين جهت كه متولي امور رسانه ها معمولا بايد روزنامه هاي داراي مخاطب بيشتر و محتواي غني تر را بيشتر از روزنامه هايي كه مخاطب كمتر و محتواي به مراتب پايين تري دارند ،حمايت كند.
    نبايد از اين سو كه متولي حرمت امامزاده نگه نمي دارد و به روزنامه هاي كه بيشتر بر طبل مخالفت با برنامه هاي دولت مي كوبند كمك مي كند و روزنامه هاي حامي دولت با سيلي صورت خود را سرخ مي كنند.
    در مجموع مي توان گفت كه در ركود روزنامه ها عوامل بسياري دخيل است.
    مديريت برخي از اين عوامل از جمله رشد فضاي مجازي و سلطه اين فضا بر جامعه، كيفيت محتواي خود روزنامه ها و عوامل ملي از عهده يك فرد و دستگاه خارج است.
    اما برخي از عوامل مانند نحوه توزيع آگهي هاي دولتي كه شاخص هاي آن نيز مشخص شده مي تواند گام مهمي در كمك به بازگشت روزنامه ها به ويژه در استاني مثل كهگيلويه و بويراحمد كه منابع مالي براي كمك به ادامه حيات روزنامه ها وجود ندارد به روي دكه ها باشد.
    ضمن آنكه وظيفه ذاتي اداره كل ارشاد استانها اجراي قوانين و سياست هايي است كه خود اين وزارتخانه براي كمك به بقاي روزنامه ها وضع كرده است.
    معاون مطبوعاتي مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي كهگيلويه و بويراحمد به ايرنا گفت كه آماري كه در پايگاه اطلاع رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره ميزان كمك هاي دولتي به روزنامه هاي اين استان از طريق چاپ آگهي هاي دولتي منتشر شده ،صحت ندارد.
    رضا خردمند اظهار داشت: آمار واقعي در اختيار وي است اما حراست اداره كل استان براي انتشار آن بايد مجوز صادر كند .
    وي تاكيد كرد كه توزيع آگهي هاي دولتي بين روزنامه هاي استان بصورت نوبتي صورت مي گيرد و در اين زمينه هيچ نگاه منطقه اي يا سياسي تاثيرگذار نبوده است.
    1662
     

View: 18 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.irna.ir/fa/News/83058843

 

 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله انسان، محيط زيست و ارتقاء سلامت
متن مطالب شماره 3 (پياپي 12)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است