|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

انتخابات، موضوع اول مطبوعات افغانستانmagiran.com: انتخابات، موضوع اول مطبوعات افغانستان
 
 

 ايرنا 30/7/97

انتخابات، موضوع اول مطبوعات افغانستان

كابل - ايرنا - سرخط و محتواي اغلب روزنامه هاي روز دوشنبه افغانستان بعد از دو روز تعطيلي به خاطر برگزاري انتخابات مجلس نمايندگان متمركز بر همين رخداد مهم سياسي سال جاري اين كشور بود و«وجد بابت شركت گسترده مردم» و «انتقاد از نارسايي كميسيون انتخابات» چكيده مطالب نشر يافته است.
    به گزارش ايرنا ؛ روزنامه «افغانستان ما» در شماره امروز مشاركت چهار ميليوني مردم را در انتخابات برجسته كرد و در مطالبي جداگانه با عناوين «پيام هاي مشاركت مردم درانتخابات» ،«مردم سنگ ‌تمام گذاشتند» ،« مشاركت سياسي با توجه به فاكتور سرمايه اجتماعي
    انتخابات» و « گامي بسوي فرداي روشن» همه صفحات را به اين رخداد مهم اختصاص داد.
    در سرمقاله اين روزنامه آمده است : « شهروندان افغانستان با حضور پرشور و گسترده شان در انتخابات پارلماني ثابت ساختند كه حاضرند براي نهادينه شدن آرزوهاي تاريخي شان مثل هميشه فداكار و راست قامت بمانند.»
    اين مطلب افزوده است كه استقبال بي نظير مردم به رغم احتمال تهديدات از جانب مخالفان افغانستان، بيانگر اين است كه اين مردم را ديگر نمي توان به راحتي تسليم خواسته هاي غير دموكراتيك ساخت.
    در انتها مي خوانيم كه حضور گسترده مردم هم در فرآيند رأي دهي و هم در هماهنگي و همكاري با كارمندان انتخاباتي و نيروهاي امنيتي كشور ستودني است و رشد و نهادينه شدن ارزش ها و روش هاي دموكراتيك را در افغانستان نويد مي دهد و به راستي كه مردم افغانستان هميشه نقش خود را به خوبي ايفا كرده اند و تا آن جا كه مربوط به مسئوليت جمعي آنان در پروسه انتخابات بود، خوب درخشيدند. اما اين كه پس از سپري شدن اين آزمون ملي، اين وظيفه و تكليف كميسيون شكايات انتخاباتي افغانستان است كه از آراي مردم به خوبي نظارت و صيانت كند و به صورت كاملا عادلانه و شفاف به شكايت ها رسيدگي به موقع نمايد.
    روزنامه « 8 صبح » هم مطالبي را با عنوان «رضايت نسبي راي‌ دهند‌گان از كار كميسيون انتخابات» ؛ « ناامني و مشكلات تكنيكي انتخابات را در غرب كشور با چالش روبه ‌رو ساخت» ، « نهادهاي ناظر كميسيون مستقل انتخابات را به سوء مديريت متهم كردند» و «تغيير معيارهاي مشروعيت» نشر داده است.
    اين روزنامه در سرمقاله امروز خود زير عنوان « مردم به ارزش‌هاي جمهوري باور دارند» نوشت : ديروز هم مثل روز شنبه مردم افغانستان از انتخابات پارلماني استقبال كردند.
    رأي‌ دهند‌گاني كه به دليل ضعف مديريت كميسيون مستقل انتخابات روز شنبه نتوانسته بودند، ‌رأي‎‌ بدهند، ديروز رأي دادند. صف‌هاي طولاني رأي‌گيري حتي در روز دوم برگزاري انتخابات نشان مي‌دهد كه مردم افغانستان اگر فرصت داشته باشند، در انتخابات‌ها شركت مي‌كنند.
    در ادامه آورده است: مردم افغانستان با حضور گسترده در پاي صندوق‌هاي رأي ثابت كردند كه خودشان را مالك قدرت سياسي و صلاحيت قانون‌گذاري مي‌دانند و اين صلاحيت و مالكيت را از طريق انتخابات به نمايند‌گاني كه خود برمي‌گزينند، مي‌سپارند.
    8 صبح در سرمقاله خود افزوده است : بازنده ‌ي سياسي انتخابات پارلماني افغانستان طالبان بودند و حضور گسترده مردم افغانستان در پاي صندوق‌هاي رأي بيانگر آن است كه نظام اجتماعي مطلوب طالبان و افكار سياسي آنان ديگر در افغانستان جا ندارد.
    و ادامه داده كه مشروعيت سياسي در افغانستان امروز از انتخابات مي‌آيد. البته مشروعيت سياسي در اين ديار معيارهاي ديگري هم دارد‌، اما انتخابات اخير پارلماني نشان داد كه انتخابات هم معيار مهمي است و بدون مشروعيت انتخاباتي هيچ گروهي نمي‌تواند ادعاي حضور سياسي در افغانستان امروزي كند.
    اين سرمقاله با اين پارگراف تمام مي شود كه مديران ارشد كميسيون انتخابات نتوانستند انتظارهاي حداقلي را برآورده كنند. حال بر كميسيون شكايات انتخاباتي است كه ضعف‌ها را جبران كند. اين كميسيون بايد به صورت حرفه‌اي و دقيق به شكايات رأي‌دهند‌گان، ‌نامزدان، تشكل‌ها، ناظران و مشاهدان ترتيب اثر بدهد تا عدالت انتخاباتي برقرار شود. كميسيون شكايات انتخاباتي در اين مرحله، وظيفه‌ دشواري به دوش دارد و بايد با دقت تمام تصميم بگيرد.
    روزنامه «ماندگار» از ديگر روزنامه هاي پر تيراژ افغانستان است و امروز سرخط « انتخابات دو روزه ي مجلس نمايند‌گان پايان يافت » را برگزيده است .
    عنوان سرمقاله را « انتخابات بازهم افتضاح» انتخاب كرده و در اين مطالب آورده است : مواردي كه در مورد برگزاري انتخابات گمان برده مي شد، در دو روز انتخابات انجام شد و كميسيون انتخابات شايد از روي عمد و شايد هم به دليل كم تجربگي مسوولان و بي برنامگي هاي متداوم نتوانست شفافيت و عدالت را در انتخابات عملي سازد.
    در ادامه مي خوانيم : حالا پس از برگزاري چنين انتخاباتي چه بايد گفت؟ آيا نتايج آن مورد حمايت مردم و نامزدان شكست خورده واقع خواهد شد يا اين كه برعكس، نتايج زمينه ساز بحران تازه انتخاباتي مي شود؟ اين پرسش نگران كننده وقتي پاسخ مي يابد كه موضع كميسيون و نوع بررسي و اعلام نتايج مشخص شود .اگر كميسيو ن هاي انتخابات و شكايات بتوانند آراي سره را از ناسره تا حدود معقولي جدا كنند، شايد نتايج انتخابات در ميان اما و اگرهاي فراوان از سوي مردم و نامزدان شكست خورده از سرناچاري مورد تاييد قرار گيرد.
    در مطالب ديگري در اين روزنامه با عنوان « راي به پايان نا اميدي » نوشته شده است : انتخابات مجلس نمايند‌گان افغانستان پس از سه‌ سال و شش ماه تأخير بامداد 28 مهر با مراجعه مردم به بيش از پنج ‌هزار و 100 مركز راي‌ دهي در 32 استان به استثناي غزني و قندهار برگزار شد و اين روند به نسبت مشكلات «فني» و «امنيتي» در برخي از مراكز در دور دوم هم ادامه يافت.
    در بخش ديگر همين مطلب آمده است: انتخابات هاي افغانستان هيچ گاه پايان خوشي براي مردم نداشته و باعث شده كه همواره از ميزان پايين اعتماد مردم به اين روند صحبت شود. انتخابات اخير رياست جمهوري و ناكارآمدي مسوولان حكومت وحدت ملي برآمده از آن ذهن را به سمت ميزان بالاي نارضايتي مردم از انتخابات مي كشاند و نگراني هاي زيادي از حضور كمرنگ آنان مطرح مي شد. انتخابات مجلس نمايند گان پر از انتقادها و ادعاهاي تقلب و سوء مديريتي كميسيون انتخابات و حكومت كه باعث تمديد يك روزه رأي دهي و ثبت هزاران شكايت شد و گذشته از مشكلات موجود در اين روند اما موانع سد راه مردم براي اشتراك در اين پروسه نشد و شهرونداني كه ثبت نام كرده بودند و صادقانه مي خواستند نمايند گان خود را انتخاب كنند، با شور و اشتياق فراواني پاي صندوق هاي رأي رفتند.
    اين روزنامه نيز مطالب امروزش همگي بر انتخابات و اخبار آن تمركز داشت و خبرهايي با سرخط « كميته مصونيت خبرنگاران : گزارش‌دهي رسانه‌ها از انتخابات بي‌ نظير بود» ، « چهار ناظر انتخاباتي در بلخ كشته شد» و « قدرداني يوناما از مردم و كميسيون انتخابات» را نشر داده است.
    روزنامه « آرمان ملي » هم با انتشار مطالبي با عناوين « انتخابات با اراده كامل مردم و نارسايي‌هاي كميسيون برگزار شد» و « سه ميليون نفر در روز اول انتخابات مجلس راي دادند» تلاش كرده است امروز ضمن تقدير از مردم براي حضور شجاعانه پاي صندوق هاي راي با اشاره به كاستي ها و نارسايي هاي برآمده از سوء مديريت مسئولان برگزاري انتخابات ؛ به ضرورت كسب تجربه براي جلوگيري از تكرار پرداخته باشد.
    ديگر نشريه اي كه امروز انتخابات محور مطالبش بود ، روزنامه پشتون زبان «مسير» بود كه سرخط « انتخابات مجلس با وجود كاستي ها با استقبال گرم مردم مواجه شد» را در نيم صفحه اول خود زده بود.
    «كميسيون رسيدگي به شكايت هاي انتخاباتي : پنج هزار شكايت ثبت شده است» ؛ « رئيس كميسيون انتخابات: برخي از زورمندان در روند انتخابات دخالت كرده اند» و « اشتراك گسترده مردم در انتخابات سازمان ملل را خرسند كرده است» از ديگر اخبار مرتبط با انتخابات شنبه و يكشنبه افغانستان بود.
    بعد از سقوط حكومت طالبان در سال 1380خورشيدي و با سه سال تاخير از مهلت قانوني آخرين دوره مجلس ؛ طي روزهاي شنبه و يكشنبه 28 و 29 مهر ماه جاري انتخابات سومين دوره مجلس نمايندگان افغانستان در 32 استان از مجموع 34 استان افغانستان اين كشور برگزار شد.
    واجدين شرايط راي دادن در افغانستان كه آمار كلي آنها نامشخص است و تنها از روي افرادي كه براي راي دادن قبل از برگزاري انتخابات ثبت نام كرده اند شناخته مي شوند ؛ در اين دوره از ميان بيش از دو هزار و 500 نامزد قرار است 250 نماينده را راهي مجلس كنند.
    بنا به گزارش كميسيون مستقل انتخابات افغانستان حدود هشت ميليون و 800 هزار واجد شرايط براي مشاركت در انتخابات ثبت نام كرده اند كه تا ظهر روز دوم انتخابات حدود چهار ميليون تن از اين افراد آراي خود را به صندوق هاي راي انداختند.
    آساق*1104**1663**
     

View: 99 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.irna.ir/fa/News/83074900

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه رستنيها
متن مطالب شماره 2 (پياپي 56)، سال 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است