|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

فايننشال تايمز:بيم واميدهاي آزادي مطبوعات پس از مرگ خاشقچيmagiran.com: فايننشال تايمز:بيم واميدهاي آزادي مطبوعات پس از مرگ خاشقچي
 
 

 ايرنا 6/8/97

فايننشال تايمز:بيم واميدهاي آزادي مطبوعات پس از مرگ خاشقچي

تهران - ايرنا - فايننشال تايمز در گزارشي نوشت: مرگ خاشقچي زنگ هاي خطر را براي حفظ آزادي مطبوعات در جهان عرب و منطقه به صدا درآورد و آيا اين حادثه؛ فضاي اختناق حاكم بر جهان عرب را تاريك تر مي كند يا آن را اصلاح خواهد كرد.
    اين روزنامه انگليسي مي نويسد:
    قتل 'جمال خاشقچي' روزنامه نگار منتقد سعودي، زنگ هاي خطر را براي تمام منتقدان و مخالفان سياسي حكومت هاي عرب چه آنها كه در خارج از مرزهاي جهان عرب بسر مي برند و چه مخالفاني كه درون اين حكومت هاي استبدادي خودكامه زندگي مي كنند، به صدا در آورده است.
    مرگ خاشقچي، در نگاه بسياري از فعالان سياسي و سياستمداران اپوزيسيون جهان عرب ثابت كرد كه سياست خفقان و سركوب به مانند گذشته، دستوركار همه حاكمان منطقه است. در جهان عرب همه حكام سخت مراقب هستند مبادا انقلاب هاي عربي موسوم به 'بهار عربي' سال 2011 ميلادي تكرار شود. اين توفان در سال 2011 بر پهنه وسيعي از جهان عرب وزيدن گرفت و اميدبخش پيدايش 'دمكراسي' در جهان عرب شد، اما سير تحولات منطقه اين اميد را به ياس بدل كرد.
    حكومت هاي عربستان، امارات، بحرين و مصر كه هفت سال پيش پايه هاي حكومتشان لرزيد، براي 'حفظ وضع موجود' و 'محكم كردن پايه هاي حاكميت'، با جديتي بس قوي تر همان راه استبداد و خفقان را مي پيمايند.
    در مصر و بحرين، هزاران تن از مخالفان سياسي بازداشت شدند و محبوس، مطبوعات بشدت زير تيغ سانسور رفتند. به هر مخالفي برچسب 'برانداز' زده شد كه سنگين ترين هزينه ها را براي مخالفت كردن با حاكميت به دنبال دارد.
    در عربستان و امارات، هر شهروندي كه خواستار تغيير وضع موجود است و آن را به چالش مي كشد، بازداشت مي شود و زنداني.
    اصل آزادي مطبوعات هم كه در يك چنين حكومت هايي مطلقا محلي از اعراب ندارد. در رژيم هاي استبدادي خودكامه؛ نوشتن هرگونه مطلبي عليه حاكميت، جرم محسوب مي شود و مجازات زندان دارد.
    و اما شبكه هاي اجتماعي؛ اين شبكه ها نقش بسزايي در آگاهي بخشي به جوامع دارند، به وسژه در رژيم هاي سركوبگر. اين رسانه ها، علاوه براين، نقشي تاثيرگذار در برپايي اعتراضات جمعي در جوامع بسته و استبداد زده دارند. كل حكومت هاي منطقه با تصويب قوانيني فضاي سايبري را بشدت كنترل مي كنند.
    'خالد البلشي' سردبير يكي از صدها وب سايتي كه قاهره آن را بسته است مي گويد:'قتل خاشقچي حادثه اي است وحشتناك، چون به ما گوشزد مي كند كه رژيم هاي سركوبگر چقدر براي ستم و سركوب دستانشان باز است. ما تا قبل از اين فكر مي كرديم كه اينگونه رژيم ها اينقدرها هم دستشان براي جنايت باز نيست؛ اما ماجراي خاشقچي ذهن ما را نسبت به خطرناك بودن اوضاع باز كرد'.
    البلشي در ادامه اشاره مي كند كه اغلب رسانه هاي مصر در ارتباط با ماجراي خاشقچي؛ محتاطانه برخورد كردند. اين رسانه ها در وهله نخست سكوت كردند و بعد هم به جاي آنكه از قرباني دفاع كنند از تمام متهمان اين جنايت دفاع كردند.
    متحدان پادشاهي عربستان در منطقه خليج فارس به علاوه اردن كه همگي وابسته به كمك هاي مادي سعودي اند، با برملا شدن ماجراي خاشقچي بلافاصله به تحسين و تمجيد از حكام سعودي پرداختند و از اينكه دولت هاي سعودي و تركيه به طور مشترك در اين پرونده تحقيق مي كنند دفاع كردند و آن را نشانه شفاف سازي دانسته اند.
    اما غرب در مقابل اين جنايت سعودي ها سكوت نكرد و به ويژه به اين تعلل پادشاهي در اعتراف به كشته شدن خاشقچي و ارائه اطلاعات نادرست در مورد آن اعتراض كرد. ترامپ اين رويه سعودي ها را 'بدترين لاپوشاني كه تا به حال انجام شده' خواند.
    اما برخي فعالان غربي معتقدند كه، اين بي توجهي ترامپ به معضل شوم عدم رعايت حقوق بشر در خاورميانه بود كه دست رهبران حكومت هاي مطلقه خودكامه را باز گذاشت تا با فراغت بال مخالفانشان را قلع و قمع كنند.
    'سايد الوداعي' مخالف بحريني و مدير گروه وكلا در 'موسسه حقوق و دمكراسي بحرين' در لندن در اين باره توضيح مي دهد: 'سرمنشاء تمام اين سركوب هايي كه در كل كشورهاي منطقه اتفاق مي افتد دو چيز است. نخست، ترامپ. رييس جمهوري آمريكا هيچ علاقه اي به پيگيري موضوع حقوق بشر در خاورميانه ندارد. دوم: برگزيت. انگليس در آستانه خروج از اتحاديه اروپاست و بر همين اساس امكان عقد قراردادهاي جديد تجاري در حوزه اين اتحاديه را ندارد. به همين دليل لندن چشم اميد به كشورهاي حاشيه خليج دوخته است و مشتاق است كه مناسبات با اين كشورها را محكم تر از قبل كند'.
    'الوداعي' در بهار عربي بحرين در سال 2011 كه به شدت سركوب شد؛ دستگير شد و شش ماه در زندان بود تا اينكه در سال 2012 كشور را ترك كرد. اين مخالف سياسي بحرين مي گويد كه مسئولان حكومت؛ افراد خانواده او را هم اذيت و آزار كردند و حتي عده اي از آنها را دستگير كردند و به زندان افكندند.
    الوداعي درباره ماجراي خاشقچي مي گويد: غرب خوب مي داند كه 'محمد بن سلمان' وليعهد عربستان يك حاكم ظالم و سركوبگر است و او بوده كه دستور قتل خاشقچي را صادر كرده است. اما با اين وجود؛ غرب فريب دستوركار اصلاحات بن سلمان را خورده است و او را يك حاكم اصلاح طلب مي شناسد.
    وي ادامه مي دهد:'غرب در مورد بن سلمان مي گويد كه او رهبري است كه به زنان اجازه رانندگي داده است. اما غرب در واقع دارد از اين حاكم چهره اي كه دلپسند خودش است را به تصوير مي كشد'.
    از ديگر سو، پادشاهي بحرين يك حكومت وابسته به عربستان سعودي است.
    اين حكومت سالهاست كه متهم به نقض حقوق بشر است. متهم به حاشيه راندن شيعيان و ستم به آنها است. اين سركوب بعد از خيزش سال 2011 بدتر هم شد. حدود 3 هزار زنداني سياسي و عقيدتي در زندان هاي بحرين در حبس هستند. صدها مخالف از كشور گريخته اند و حق شهروندي از ايشان سلب شده است.
    با همه اين تفاسير؛ بحرين همچنان يك متحد مهم غرب و خانه ناوگان پنجم نيروي دريايي آمريكا است. امسال هم انگليس يك پايگاه دريايي در اين جزيره داير كرد.
    كشور امارات عربي متحده، قطب تجارت و گردشگري در حاشيه خليج فارس است.
    اين كشور هم در سال 2011 شاهد اعتراضات مردمي بود و از آن هنگام به اين سو به درخواست فعالان سياسي كه خواستار اصلاحات دمكراتيك در كشور بودند؛ يك فضاي بسيار محدودي براي گفتمان سياسي در كشور ايجاد شد. اما حاكميت، همين فضاي بسيار كوچك را هم بست.
    همه اسلامگراها و فعالان حقوق بشر به زندان افتادند. قوانين بسيار سخت گيرانه اي به عنوان 'جرائم سايبري' تصويب شد تا همه منتقدان حكومت به جرم كيفري 'جنايت' تحت پيگرد قضايي قرار بگيرند.
    'احمد منصور' فعال حقوق بشر؛ اوائل امسال به جرم نوشتن مطلب عليه حاكمان كشور در شبكه هاي اجتماعي و به اتهام 'بدنام كردن كشور' به 10 سال زندان محكوم شد.
    'متيو هجز' دانشجوي مقطع دكترا در انگليس، اوائل ماه جاري به جرم جاسوسي براي دولت انگليس كه متحد نزديك امارات است، به دست محاكمه سپرده شد. او بيش از پنج ماه در حبس انفرادي بود.
    'عبدالفتاح السيسي' در سال 2012 يعني هنگامي كه وزير دفاع بود؛ با يك كودتا حكومت اسلامگراي منتخب 'محمد مرسي' را ساقط كرد و خودش در مسند قدرت نشست. از آن هنگام به اين سو، حكومت مصر يك سياست سركوب گسترده را پيشه خود ساخته است و همه منتقدان حاكميت، اعم از سكولارها و اسلامگراها را قلع و قمع مي كند. هزاران تن از رهبران و اعضاء گروه 'اخوان المسلمين' زنداني شده اند. تمام منتقدان سكولار رژيم هم اعم از وبلاگ نويسان و فعالان سياسي به اتهام 'انتشار اخبار كذب و همسويي با اهداف سازمان هاي تروريستي' به پشت ميله هاي زندان افكنده مي شوند.
    مصر از پشتيباني قوي عربستان و امارات برخوردار است.
    با همه اين استبداد كه در جهان عرب و اصولا در كل منطقه حاكم است؛ هنوز هم هستند كساني كه نسبت به بهبود اوضاع خوش بين هستند و معتقدند كه مرگ خاشقچي مي تواند راهگشاي پيشرفت در شرايط باشد.
    'سعد الفقيه' مخالف سعودي كه از سال 1994 ساكن لندن است مي گويد:'بحران خاشقچي اين اخطار را مي دهد كه منتقدان حكومت ها در سراسر جهان؛ مراقب باشند هيچ كجاي جهان از گزند ظلم و بيداد حاكمان جور در امان نيستند'.
    او در عين حال مي افزايد: البته، شايد اين ماجرا منتهي به تغيير رفتار رياض شود.
    فقيه اضافه مي كند:'اين ماجرا امكان دارد در را به روي تغييراتي مهم در كشور باز كند. يا مخالفان به كشور بازگردند و يا حكومت اجازه بدهد، يك حاشيه امن نسبتا بزرگ براي اپوزيسيون ايجاد شود'.
    اروپام**1591**2040
     

View: 79 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.irna.ir/fa/News/83081579

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه قرآني كوثر
متن مطالب شماره 63، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است