|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

بورقاني روزنامه نگاري سياستمدار و با اخلاقmagiran.com: بورقاني روزنامه نگاري سياستمدار و با اخلاق
 
 

 ايرنا 14/11/97

بورقاني روزنامه نگاري سياستمدار و با اخلاق

تهران- ايرنا- نيمه نخست بهمن ماه يادآور درگذشت روزنامه‌نگاري سياست‌مدار و با اخلاق است كه در برهه اي حساس از تاريخ انقلاب در ايرنا به مسووليت آگاهي بخشي خود جامه عمل پوشاند و با صداقت به انعكاس حقيقت در نوشته هاي خود پرداخت تا بدين گونه راوي رويدادها و مطالبه گري جامعه باشد.
    به گزارش گروه اطلاع رساني ايرنا، احمد بورقاني فراهاني در دي 1338 خورشيدي در تهران ديده به جهان گشود، وي در دوران ابتدايي و راهنمايي به مطالعه كتاب‌هاي داستاني از جمله آثار محمدعلي جمالزاده مي‌پرداخت و در مراسم مذهبي محلي حضور داشت. وي دوران دبيرستان را در رشته رياضي‌فيزيك (جامع) در دبيرستان ابراهيم صهبا آغاز كرد و بخشي از دوره تحصيل او با سال‌هاي 1356 و 1357 خورشيدي و اوج گرفتن انقلاب همراه شد. بورقاني در فعاليت‌هاي انقلابي نيز مشاركت مي كرد و پس از پيروزي انقلاب، مسووليت انتشار نشريه‌ دانش‌آموزي حقيقت را برعهده گرفت.
    او با شركت در نخستين كنكور پس از انقلاب در رشته جغرافيا در دانشگاه فردوسي مشهد پذيرفته شد اما پس از يك سال تحصيل، دانشگاه‌ها به‌دليل انقلاب فرهنگي تعطيل شدند و اين تعطيلي بورقاني را راهي تهران كرد. پس از بازگشت بورقاني به تهران، او از سوي دوستان دعوت به همكاري با كمال خرازي در خبرگزاري جمهوري اسلامي فعلي و خبرگزاري پارس آن زمان شد.
    پس از گذراندن دوره‌هاي آموزشي مختلف و كسب تجربه در حوزه‌هاي خبري سياسي، زمينه پيشرفت بورقاني در خبرگزاري جمهوري اسلامي فراهم و سرانجام در سال 1363 خورشيدي به سمت سردبير ارشد خبرگزاري جمهوري اسلامي منصوب شد و اين حق را داشت كه بر تمامي گروه‌هاي خبري و تحريريه خبرگزاري نظارت و مديريت كند و چندي بعد نيز سكان مديريت اخبار خبرگزاري را برعهده گرفت.
    همزمان با بازگشايي دانشگاه‌ها بعد ازانقلاب فرهنگي او به دانشگاه بازگشت و در سال 1365 خورشيدي از دانشگاه شهيد بهشتي فارغ‌التحصيل و به سمت سخنگوي ستاد تبليغات جنگ منصوب شد و مسووليت اطلاع رساني اخبار جنگ را برعهده گرفت. به منظور انجام كارهاي ستاد تبليغات جنگ، براي مدتي فعاليت در خبرگزاري جمهوري اسلامي را رها كرد و پس از پايان جنگ و اتمام ماموريتش به خبرگزاري بازگشت.
    او پس از بازگشت به خبرگزاري ايرنا به عنوان مشاور مديرعامل انتخاب و سپس مسووليت تأسيس دفتر خبرگزاري جمهوري اسلامي در سازمان ملل متحد در نيويورك به او واگذار شد.
    بورقاني همزمان با استعفاي سيد محمد خاتمي از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به ايران بازگشت و علاوه بر نگاشتن مقاله و مطلب در مطبوعات كشور به كار ويراستاري كتاب مشغول و راهبري يك موسسه فرهنگي را نيز عهده دار شد و سايتي به زبان انگليسي به نام نت ايران بر روي اينترنت راه اندازي كرد، تارنمايي كه بعدها به علت مشكلات مالي تعطيل شد.
    سيدمحمد خاتمي در سال 1375 خورشيدي تصميم گرفت نامزد رياست جمهوري شود بورقاني نيز به ستاد انتخاباتي او پيوست و سرانجام پس از آنكه عطاالله مهاجراني رياست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را برعهده گرفت، بورقاني معاونت مطبوعاتي اين وزارتخانه را عهده دار شد. يك سال و نيم بعد از حضور او در معاونت مطبوعاتي يعني در بهمن 1377 از سمت خود استعفا كرد، مشاور وزير كشور شد.
    بورقاني در سال 1379 خورشيدي توانست با رأي مردم تهران، نماينده ششمين دوره مجلس شوراي اسلامي شود. پس از اتمام دوره نمايندگي او به وزارت كشور رفت و پس از آن تا شروع به كار دوره نهم رياست جمهوري، عهده دار سمت مشاور رييس كتابخانه ملي بود.
    عضويت در شوراي عالي خبرگزاري جمهوري و عضويت در شوراي نظارت بر صدا و سيماي جمهوري اسلامي نيز از جمله فعاليت‌هايي هستند كه بورقاني در پرونده كاري خود به جاي گذاشته است. احمد بورقاني سرانجام در 13 بهمن 1386 خورشيدي بر اثر سكته قلبي در تهران درگذشت. مطبوعات خبر درگذشت او را در صفحه نخست خود و با عكس‌هاي بزرگي پوشش دادند.
    محمدعلي ابطحي در يادداشتي درباره مرحوم بورقاني نوشته است: «ديشب بي هوا يك اس ام اس آمد كه احمد بورقاني درگذشت. پشت فرمان بودم. دخترم فريده هم كنارم بود. چنان با صداي بلندي اِ گفتم كه دخترم از جا كنده شد. مگر مي شود احمد به همين راحتي بميرد؟! اين هفته ها به خاطر انتخابات و جوشي كه براي وضع فعلي مي زد، زياد با هم، هم جلسه بوديم. قلم بسيار رواني داشت و هوش فوق العاده اي؛ اما اينها را خيلي ها دارند. دل و روح زلالي داشت كه آن را كمتر كسي دارد.
    احمد بورقاني را از سال هايي كه در ستاد تبليغات جنگ كار مي كرد و خبر مي نوشت و بعد كه به خبرگزاري جمهوري اسلامي رفت، مي شناختمش. بعدها كه كمال خرازي به نيويورك رفته بود، احمد نماينده خبرگزاري در آنجا شد. در اين فاصله كمتر با او ارتباط داشتم. وقتي بعد از دوم خرداد آقاي مهاجراني وزير ارشاد شد، معاونت مطبوعاتي كه مهم­ترين جاي سياسي آن وزارت خانه بود كانديداهاي فراواني داشت. مهاجراني احمد را انتخاب كرد. همه هم ساكت شدند و هم راضي.»
    مراسم بزرگداشت احمد بورقاني در انجمن صنفي روزنامه‌نگاران استان تهران همزمان با يازدهمين سالروز درگذشت وي در 13 بهمن 1397 با حضور روزنامه‌نگاران و اهالي فرهنگ برگزار شد.
    پژوهشگر گروه اطلاع رساني ايرنا همزمان با سالروز درگذشت احمد بورقاني با «مسعود نوري» معاون خبراسبق خبرگزاري جمهوري اسلامي و همكار احمد بورقاني به گفت وگو پرداخت.
    
    
    ** احمد بورقاني و درك دقيق نسبت به كار رسانه
    احمد بورقاني دانش آموخته رشته مرتبط با روزنامه نگاري و علوم ارتباطات نبود، همچنين شغل پيشين او نيز ارتباطي با كار خبري نداشت اما به واقع ايشان يكي از بهترين افرادي به شمار مي رفت كه با تسلط بر كار رسانه، درك دقيق و بسيار درستي نسبت به آن داشت. كار رسانه اي در ايرنا با رسانه‌هاي ديگر متفاوت است و او مي‌دانست كه در ايرنا به عنوان رسانه اي مربوط به حكومت مي بايست چه رفتار و مسووليتي داشته باشد و به اين موضوع توجه داشت تا شيوه اي در پيش گيرد تا در ايرنا كه رسانه اي كاملا دولتي است از مردم جدا نباشد و هم بتواند به عنوان رسانه اي حكومتي، رسالت خود را به خوبي ايفا كند.
    
    
     ** احمد بورقاني و اعتقاد به فضاي باز رسانه‌اي
    بورقاني يكي از دقيق ترين افرادي بود كه در اين حوزه توانست كار رسانه اي ايرنا را خوب پيش ببرد و همچنين به غير از ايرنا در حوزه‌ معاونت مطبوعاتي ارشاد هم كه حضور داشت باز هم از همين تبحر و تخصصي كه داشت به نحو احسن بهره برد و آن ايده اي را كه درباره رسانه در ايران داشت به خوبي در آنجا دنبال كرد. او معتقد به فضاي باز رسانه‌اي بود نه از نوع فضاي باز رسانه‌اي كه در غرب مورد نظر است بلكه در چارچوب جمهوري اسلامي، اين فضا را تعريف و دنبال مي‌كرد و هر موفقيتي كه در ايرنا و معاونت مطبوعاتي ارشاد داشت، برخاسته از اين فكر و ايده بود.
    
    
     ** ويژگي هاي فردي و شخصيتي ممتاز بورقاني
    احمد بورقاني در كنار كار رسانه اي حرفه اي كه در ايرنا انجام مي داد به خصوص در زماني كه ما با ايشان همكار بوديم، ويژگي هاي فردي و شخصيتي ممتازي را نيز داشت كه بسيار اثرگذار بود. در كار رسانه اي در خيلي از مواقع برخي از مسوولان امكان دارد، صحبت هايي را به خبرنگاران منتسب و سخنان ناصوابي را در ارتباط با آنها مطرح ‌كنند و بسياري از مديران رسانه براي اينكه امتيازي از دست ندهند، جانب مدير و مقام را مي گيرند اما بورقاني با مسووليت خبري كه ايرنا داشت به طور جدي پشت خبرنگاران و دبيران حوزه خبر مي ايستاد و بارها در ارتباط با خود من پيش آمد كه ايشان به طور جد در موضوع هاي مختلف از من حمايت كرد و هرگز پشت همكاران خود را در زمان بغرنج و حساس خالي نمي كرد. او يك انسان رسانه‌اي و مردي بامرام بود.
    
    
     ** احمد بورقاني؛ معلم اخلاق
    بخش ديگر وجه شخصيتي احمد بورقاني، بحث اخلاقي وي در ميان همكاران بود، شايد برخي گمان كنند كه چون بورقاني از ميان ما رفته است اين بحث ها مطرح مي شود اما اگر وي هم اكنون در قيد حيات نيز بود من اين صحبت را در ارتباط با ايشان مي كردم كه ايشان در واقع يك معلم اخلاق بود و خيلي از مواقع به طور مستقيم و غيرمستقيم توصيه هايي اخلاقي را به همكاران خود، حتي در بخش هاي ديگر مي كرد و تلاش داشت تا آنها را تربيت كند تا بدين ترتيب خصلت هاي پسنديده اخلاقي را در آنها نهادينه سازد.
    در سال‌هاي نخست انقلاب كه افراطي‌گري و تندروي در ميان بسياري از افراد رايج بود و به خصوص در ايرنا كه نسل پيش از انقلاب حذف يا به لحاظ سني كنار گذاشته شده بودند و يك نسل جوان تندرو كه نگاهي آرماني به قضايا داشتند در حوزه‌هاي مختلف خبر كار مي‌كردند، احمد بورقاني با وجود آن كه خود در آن سال ها جوان بود اما سعي مي كرد تا مولفه هاي اخلاقي را در ميان اين طيف تقويت كند و مانع برخي از تندروي ها شود.
    بورقاني توصيه هاي اخلاقي خود را به صورت برادرانه و در نهايت تواضع و فروتني مطرح مي كرد. اين نوع رفتار اخلاقي در سال‌هاي طولاني كه من با ايشان كار مي‌كردم، شاهد آن بودم كه آقاي بورقاني چهره اي به شدت اخلاقي به شمار مي رفت.
    
    
     ** احمد بورقاني با نگاهي برنامه اي و هدفمند
    نگاه برنامه اي نسبت به بحث خبر از ديگر شاخصه هاي وي به شمار مي رفت بود و او دركي درست از اين موضوع داشت و معتقد بود كه خبر كار روزمره اي نيست و نيازمند نگاه برنامه‌اي است و به واسطه تجربه هايي كه در حوزه داخل و خارج داشت، كار رسانه‌اي و مطبوعاتي را در كشور به شكل برنامه ريزي شده و هدفمند دنبال مي كرد.
    
    پژوهشم**2059**9131
     

View: 110 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.irna.ir/fa/News/83195264


مطالب مرتبط را در پرونده (هاي) زير مطالعه نماييد:

اهالی مطبوعات 

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات سياسي بين المللي
متن مطالب شماره 37، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است