|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

مخاطبان را بايد به سواد رسانه‌ايِ پرسش‌گر مجهز كنيم magiran.com: مخاطبان را بايد به سواد رسانه‌ايِ پرسش‌گر مجهز كنيم
 
 

 دفتر مطالعات و برنامه ريزي رسانه ها 2/7/93
در نشست تخصصي ضرورت‌هاي آموزش سواد رسانه‌اي در ايران عنوان شد
مخاطبان را بايد به سواد رسانه‌ايِ پرسش‌گر مجهز كنيم

دكتر طاهر روشندل استاد مديريت رسانه دانشگاه تهران گفت: سواد رسانه‌اي به معناي تفكر انتقادي در مواجهه با رسانه‌هاست به ويژه كه همه افراد جامعه به يك اندازه از آن برخوردار نيستند.
    به گزارش روابط عمومي دفتر مطالعات و برنامه‌ريزي رسانه‌ها وي با اشاره به اين مطلب افزود: سواد رسانه‌اي به بيان ساده به معناي برخورد هدفمند با رسانه‌ها، خوانش سطور نانوشته در رسانه‌هاي چاپي و مكتوب، ديدن سكانس‌هاي پخش نشده در رسانه هاي ديداري و نيز شنيدن صداهاي پخش نشده در رسانه‌هاي شنيداري بازخواني مي‌شود.
    روشندل تاكيد كرد: اين مفهوم از 3 لايه تشكيل شده است: لايه نخست؛ آموزش رسانه‌اي است و براي اين كه افراد جامعه را به اين نوع از سواد تجهيز كنيم بايد آن‌ها را نسبت به رژيم رسانه‌اي كشور حساس نماييم. وي گفت: همانند رژيم‌هاي تغذيه‌اي فردي، با توجه به اين كه امروزه زندگي رسانه‌اي شده است پرسش اصلي اين است كه تا چه ميزان از رسانه‌ها استفاده كنيم؟ از چه رسانه‌هايي استفاده كنيم؟ در چه زماني بهره ببريم؟ بنا بر عقيده صاحب نظران لايه نخست با توجه به معيار هزينه – فايده درباره رسانه ها اين است كه فرد در برابر ميزان زمان و انرژي مصرفي از رسانه‌ها چه دريافتي دارد؟ اين بخش مديريت رژيم رسانه‌اي قلمداد مي‌شود.
    روشندل اظهار داشت: لايه دوم مبحث تفكر انتقادي و روحيه پرسش‌گري در مواجهه با متون و محتواهاي رسانه‌اي و منفعل نبودن مخاطب در برابر محتواهاي رسانه‌اي است به طوري كه در برخورد با رسانه‌ها بايد روحيه كنكاش و پرسش‌داشت تا بتوان معناي نهفته را كشف و درك كرد.
    لايه عميق‌تر سوم- كه تعدا اندكي از افراد جامعه به آن مي‌رسند- انديشه كردن به منشا و توليدكنندگان پيام‌هاست. اين كه چه گروه‌ها و افرادي به رسانه‌ها خط دهي مي‌كنند؟ اين كه تا چه حد رسانه‌ها به توليد هژموني فرهنگي، خلق شعور عامه و خلع سلاح گفتمان‌هاي رقيب ياري مي‌رسانند و نيز تشخيص اين كه هدف بانيان كانال تلويزيوني داراي ايدئولوژي حرفه‌اي براي مخطبان چيست؟ براي نمونه چنين مواردي پخش انيميشن هاي دهه 60 است كه اغلب شخصيت‌ها در جستجوي مادر بودند و به طوري كه بعدها مشخص شد اين دسته از انيميشن‌ها به سفارش اژانس يهود و با هدف القا به يهوديان درباره سرزمين مادري وعده داده شده توليد مي‌شده‌اند.
    روشندل استاد مديريت رسانه دانشگاه تهران افزود: چند مفروضه نيز در مواجهه با محتواهاي رسانه اي پذيرفته شده‌اند: نخست اين كه رسانه‌ها ساختگي و مجازي هستند. به عبارت ديگر درك ميان واقعيت و مجاز در رسانه‌ها دشوار است. دوم اين كه رسانه‌ها واقعيت‌ها را بازسازي، بازنمايي و بازتوليد مي‌كنند و واسطه‌اي براي درك عالم واقعيت از سوي مخاطبان هستند. سوم؛ محصولات رسانه‌اي اهداف تجاري دارند. مخاطب را جذب مي‌كنند تا به آگهي دهندگان بفروشند.چهارم اين كه بار سياسي و اجتماعي دارند. پنجم، بار ايدئولوژيكي و ارزشي دارند. ششم اين كه مخاطبان مفهوم خود را از رسانه‌ها مي‌گيرند.
    وي درباره ضرورت‌هاي آموزش سواد رسانه‌اي اشاره كرد: توجه به تاريخچه اين مبحث، آموزش سواد رسانه‌اي را ضروري نشان مي‌دهد. مارشال مك‌لوهان در كتاب "درك رسانه‌ها: گسترش ابعاد وجودي انسان 1965" مي‌گويد: زماني كه دهكده جهاني تحقق پيدا كند انسان‌ها نيازمند سواد جديدي خواهند بود كه سواد رسانه‌اي است". دهكده جهاني و جهاني شدن سال‌هاست كه محقق شده و لازمه زيست در چنين جهاني كه به لحاظ بعد ارتباطاتي در سايه فناوري‌هاي نوين به دهكده تعبير شده است، تجهيز به سواد رسانه‌اي است. ضرورت دوم از زندگي رسانه‌اي افراد نشات مي‌گيرد. افراد جامعه تقريبا تمامي اطلاعات مورد نياز خود را از طريق رسانه‌ها دريافت مي‌كنند مگر آن‌هايي كه مستقيم به دست مي‌آيند و از آن جا كه اطلاعات از كانال رسانه‌ها مي‌آيند اگر سواد رسانه‌اي نباشد ممكن است باعث نابودي فرد مخاطب شود. ضرورت سوم اين كه باعث مي‌شود سطح شعور، آگاهي و فرهيختگي جامعه بالا رود و در نتيجه دمكراسي و ساختارهاي دمكراتيك در جامعه تقويت شوند. ضرورت چهارم لذت بخش شدن استفاده از رسانه‌ها براي مخاطبان آن‌هاست. به عبارت ديگر وقتي مهارت سواد رسانه‌اي در افراد تقويت شود در حقيقت هنگام مواجهه با رسانه نه تنها منفعل نخواهند بود بلكه فعال و مشاركت‌جو خواهند شد. پنجم اين كه سواد رسانه‌اي مخاطبان را در برابر آثار و پيامدهاي مخرب رسانه‌ها واكسينه خواهد كرد، به ويژه كودكان و نوجوانان را. چرا كه در كودكان و نوجوانان در گزينش نوع محتواها براي استفاده توانا نيستند و انتخاب ندارند. و نكته آخر اين كه رسانه‌ها ترويج دهنده سبك زندگي هستند و به خلق مدل‌هاي ارزشي، رفتاري و نگرشي مي‌پردازند. براي نمونه برنامه "بفرماييد شام" در صدد تغيير سبك زندگي است و در صورت موفقيت براي اين تغيير در مرحله بعد خواهد توانست بسياري فرهنگ‌ها و ارزش‌هاي ديگر را ترويج دهد و به همين ترتيب اهداف افتصادي و سياسي و ... را نيز به سادگي ممكن خواهند ساخت.
     

View: 401 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.rasaneh.org/NSite/FullStory/News/?Id=3610همچنين بخوانيد:
استاد علوم ارتباطات و روزنامه نگاري: سواد رسانه اي مصونيت و حمايت ايجاد نمي كند
در نشستي با حضور نمك‌ دوست و شكرخواه مطرح شد: تاكيد بر اسطوره‌ زدايي و غول‌ كشي از تعريف سواد رسانه‌ اي
كارگاه «آشنايي با مباني سواد رسانه‌ اي» برگزار مي‌ شود
«سواد رسانه ‌اي» و غفلت ‌هاي ما
آنچه در نشست تجربه ‌نگاري همايش ملي سواد رسانه ‌اي گذشت
ميزان سواد رسانه اي فرد برابر است با توان تحليل مسائل جامعه
تحليلي بر نسبت استفاده و اعتماد مردم به ابزارهاي ارتباطي نوين/ ايران بر كدام پله از سواد رسانه اي قرار دارد
خسروانيان خبر داد؛ ايجاد رسانه‌هاي مجازي براي آموزش مهارت‌ هاي سواد رسانه‌ اي به مردم
برگزاري دوره ‌هاي تخصصي «مدرسه رسانه»
ابراهيم آبادي: همايش سواد رسانه ‌اي نبايد رنگ و لعاب دولتي بگيرد
استاد علوم ارتباطات: نگاه صرفا درآمد زايي به رسانه، آسيب جدي به سواد رسانه اي است
تصويب محور هاي اصلي همايش سواد رسانه ‌اي و مسئوليت اجتماعي
سواد رسانه‌ اي را توسعه ندهيم، بحران كشور را فرا مي ‌گيرد
در نشست تخصصي سواد رسانه ‌اي عنوان شد؛ جاي خالي سواد رسانه‌ اي در دانشگاه ‌ها
نخستين جلد از كتب سواد رسانه اي به بازار نشر آمد
سواد رسانه اي، لازمه زندگي در دنياي مدرن/ نقش رسانه هاي علمي در ارتقاي آگاهي جامعه
شهروندِ آگاه، پيام رسانه‌اي هوشمندانه ‌تري توليد مي‌كند؛ در نشست تخصصي «سواد رسانه‌ اي و روزنامه‌ نگاري شهروندي» مطرح شد
سواد آموزي در دنياي ديجيتال
مديركل دفتر مطالعات رسانه هاي وزارت ارشاد:توليد محتواي فاخر در رسانه ها با ارتقاء سواد رسانه اي امكان پذير است
كارشناس امور رسانه ‌اي در گفت‌ و گو با فارس مطرح كرد: تأثير افزايش سواد رسانه‌اي در كاهش آفت ‌هاي فضاي رسانه‌ اي كشور
رشد دانش همگام با توسعه خرد و حكمت جامعه نيست : محكي در نشست تخصصي ضرورت‌هاي آموزش سواد رسانه‌اي در ايران
سواد رسانه‌اي، دانش تنظيم‌كننده رابطه مخاطب و رسانه است : پژوهش‌گر پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي
بيش از 130 مقاله به اولين كنفرانس بين‌المللي سواد رسانه‌اي رسيد
سواد رسانه‌اي در بسياري از حوزه‌هاي تصميم‌گيري مغفول مانده است : مدير كل دفتر مطالعات و برنامه ريزي رسانه‌ها در نشست تخصصي سواد رسانه‌اي
موانع توسعه سواد رسانه‌اي: گفت‌وگو با دكتر هادي خانيكي
بررسي لزوم افزايش سواد رسانه‌‌اي
اهميت سواد رسانه‌اي و پرسش‌هاي كليدي

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه وب
متن مطالب شماره 199، ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است