|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

سواد رسانه‌اي، دانش تنظيم‌كننده رابطه مخاطب و رسانه است magiran.com: سواد رسانه‌اي، دانش تنظيم‌كننده رابطه مخاطب و رسانه است
 
 

 دفتر مطالعات و برنامه ريزي رسانه ها 8/7/93
پژوهش‌گر پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي
سواد رسانه‌اي، دانش تنظيم‌كننده رابطه مخاطب و رسانه است

خانم دكتر نصيري پژوهش‌گر مركز مطالعات اجتماعي گفت: سواد رسانه‌اي به عنوان رونمايي از لايه‌هاي زيرين پيام به معناي اين است كه فرد از متن به فرا متن حركت كند. در واقع نوعي واكنش است كه مخاطب همراه با تشخيص نسبت به پيام‌هاي رسانه‌اي دارد يا همراه با نوعي مديريت ارتباطات و اطلاعاتي است كه دريافت مي‌كند و به عبارت ديگر، سواد رسانه‌اي دانش تنظيم‌كننده رابطه مخاطب و رسانه است.
    به گزارش روابط عمومي دفتر مطالعات و برنامه‌ريزي رسانه‌ها وي افزود: 3 مورد درباره آسيب‌شناسي سواد رسانه‌اي در ايران مطرح است؛ مخاطب، محتوا و سياست‌گزاري. مخاطبِ سواد رسانه‌اي، اقشار مختلف جامعه از كودكان تا كهن‌سالان مي‌توانند باشند. اما نكته اين كه، مخاطب كودكان و نوجوانان به دليل اين كه بي‌دفاع‌ترين مخاطب پيام‌هاي رسانه‌اي هستند و مي‌تواند آثار مخربي بر آنان داشته باشد، ضرورت آموزش آن‌ها بيش‌تر است.
    نصيري تاكيد كرد: رسانه‌ها و پيام‌هاي آن‌ها امروزه مرز بين دوران كودكي و بزرگ‌سالي را از بين برده‌اند و به گفته روان‌شناسان كودكان دچار پيري زودرس شده‌اند، زود از دوران كودكي‌ وارد دنياي بزرگ‌سالي مي‌شوند. متأسفانه كاركرد تلويزيون در خانواده براي آرام كردن فرزندان است. پيام‌هاي رسانه‌ايِ ارائه شده در تلويزيون و ديگر رسانه‌ها، ساخته و پرداخته مي‌شود. براي نمونه كودكي كه در برنامه‌هاي تلويزيوني و سريال‌ها روابط پدر و مادر را صميمانه و نزديك مي‌بيند در واقعيت با پدري و مادري روبروست كه چند شغلي است و فرصت ارتباط صميمانه كمتري با همسر خود دارد.اين شكل از روابط باعث مي‌شوند يك رشته رفتارهاي محقق نشده و دل‌خوري‌ها در كودكان و نوجوانان به وجود آيد. بنا بر اين به نظر مي‌رسد هر نوع آموزش بايد از مقاطع و سال هاي پايين تحصيلي و سني بايد ريشه‌اي و پايه‌اي انجام شود. در كنار كودكان و نوجوانان 2 گروه اصلي وجود دارند: آموزگاران و والدين. آموزگاران يا والدين به موازات آموزش‌ بايد بتوانند تحت آموزش‌هاي ضمن خدمت قرار گيرند. زيرا گفت‌گوي دانش‌آموز با والدين بي‌اطلاع در خانه موجب يك شكاف بزرگ بين آموزش‌هاي مدرسه و آموزش‌هاي خانواده مي‌شود.
    دكتر نصيري اظهار داشت: لازم است نخست آموزش از مقاطع پايين تحصيلي انجام گيرد. دوم، اهميت محتوا است. با وجود چاپ كتاب‌ها، پايان نامه‌ها و مقاله‌هاي بسيــار - اگرچه توانسته كمبود ادبيات سواد رسانه‌اي را به‌خوبي پوشش دهد- اما مشكل بزرگ محتواها، مطابقت نداشتن اين محتواها با فرهنگ ايراني است. مصداق‌ها بومي نشده و آموزگاران نمي‌توانند از داده‌ها و اطلاعات آن‌ها براي آموزش سواد رسانه‌اي دانش‌آموزان استفاده كنند. بنا بر اين در سطح سوم ضروري است براي سياست‌گزاري در حوزه توليد محتوا به سمت كارِ گروهي رفت.
    وي افزود: سواد خبري، تبليغاتي، فرهنگي، اقتصادي، هنري و بصري و ... انواع متفاوت سواد رسانه‌اي هستند كه لازم است در كنار متخصصان ارتباطات، جامعه‌شناسان، روان‌شناسان، حتي فلاسفه، كارشناسان كامپيوتر، اهالي هنر و سينما بايد همگام با محتواي چاپي در سواد رسانه‌اي هم آموزش‌هاي رسانه‌اي شكل گيرند. متأسفانه بسته آموزشي عملياتي و كاربردي براي آموزش سواد رسانه اي وجود ندارد و چون روح حاكم بر سواد رسانه‌اي تفكر انتقادي است ضرورت دارد در راه آموزش‌ها در اولويت قرار گيرد. حلقه مفقوده در آموزش سواد رسانه‌اي اين است كه تفكر انتقادي ارائه شود و آموزگاران را كمك خواهد با تشكيل گروه هاي پژوهشي با استفاده از داده‌هاي و ابزارهاي آموزشي رسانه‌اي تحليل‌هاي مناسب‌تري ارائه دهند. براي آموزش ابزارها و معيارهاي استاندارد در راه يكسا‌ن‌سازي نياز است. به علاوه با استفاده از تجربه ديگر كشورهاي پيشگام براي اشتراك‌گزاري توليدات و تجربيات اساتيد دانشگاه‌ها، آموزگاران، فعالان حوزه صنايع رسانه‌اي و سازمان هاي مردم نهاد در كشورهايي مانند كانادا مي توان به موفقيت بيشتر سياست‌گزاري در توسعه آموزش سواد رسانه‌اي اميدوار شد.
     

View: 354 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.rasaneh.org/NSite/FullStory/News/?Id=3646همچنين بخوانيد:
استاد علوم ارتباطات و روزنامه نگاري: سواد رسانه اي مصونيت و حمايت ايجاد نمي كند
در نشستي با حضور نمك‌ دوست و شكرخواه مطرح شد: تاكيد بر اسطوره‌ زدايي و غول‌ كشي از تعريف سواد رسانه‌ اي
كارگاه «آشنايي با مباني سواد رسانه‌ اي» برگزار مي‌ شود
«سواد رسانه ‌اي» و غفلت ‌هاي ما
آنچه در نشست تجربه ‌نگاري همايش ملي سواد رسانه ‌اي گذشت
ميزان سواد رسانه اي فرد برابر است با توان تحليل مسائل جامعه
تحليلي بر نسبت استفاده و اعتماد مردم به ابزارهاي ارتباطي نوين/ ايران بر كدام پله از سواد رسانه اي قرار دارد
خسروانيان خبر داد؛ ايجاد رسانه‌هاي مجازي براي آموزش مهارت‌ هاي سواد رسانه‌ اي به مردم
برگزاري دوره ‌هاي تخصصي «مدرسه رسانه»
ابراهيم آبادي: همايش سواد رسانه ‌اي نبايد رنگ و لعاب دولتي بگيرد
استاد علوم ارتباطات: نگاه صرفا درآمد زايي به رسانه، آسيب جدي به سواد رسانه اي است
تصويب محور هاي اصلي همايش سواد رسانه ‌اي و مسئوليت اجتماعي
سواد رسانه‌ اي را توسعه ندهيم، بحران كشور را فرا مي ‌گيرد
در نشست تخصصي سواد رسانه ‌اي عنوان شد؛ جاي خالي سواد رسانه‌ اي در دانشگاه ‌ها
نخستين جلد از كتب سواد رسانه اي به بازار نشر آمد
سواد رسانه اي، لازمه زندگي در دنياي مدرن/ نقش رسانه هاي علمي در ارتقاي آگاهي جامعه
شهروندِ آگاه، پيام رسانه‌اي هوشمندانه ‌تري توليد مي‌كند؛ در نشست تخصصي «سواد رسانه‌ اي و روزنامه‌ نگاري شهروندي» مطرح شد
سواد آموزي در دنياي ديجيتال
مديركل دفتر مطالعات رسانه هاي وزارت ارشاد:توليد محتواي فاخر در رسانه ها با ارتقاء سواد رسانه اي امكان پذير است
كارشناس امور رسانه ‌اي در گفت‌ و گو با فارس مطرح كرد: تأثير افزايش سواد رسانه‌اي در كاهش آفت ‌هاي فضاي رسانه‌ اي كشور
رشد دانش همگام با توسعه خرد و حكمت جامعه نيست : محكي در نشست تخصصي ضرورت‌هاي آموزش سواد رسانه‌اي در ايران
بيش از 130 مقاله به اولين كنفرانس بين‌المللي سواد رسانه‌اي رسيد
سواد رسانه‌اي در بسياري از حوزه‌هاي تصميم‌گيري مغفول مانده است : مدير كل دفتر مطالعات و برنامه ريزي رسانه‌ها در نشست تخصصي سواد رسانه‌اي
مخاطبان را بايد به سواد رسانه‌ايِ پرسش‌گر مجهز كنيم : در نشست تخصصي ضرورت‌هاي آموزش سواد رسانه‌اي در ايران عنوان شد
موانع توسعه سواد رسانه‌اي: گفت‌وگو با دكتر هادي خانيكي
بررسي لزوم افزايش سواد رسانه‌‌اي
اهميت سواد رسانه‌اي و پرسش‌هاي كليدي

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه نصوص معاصره
متن مطالب شماره 48، 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است