|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

شبكه هاي اجتماعي و مطبوعات؛ تضاد يا تعامل؟magiran.com: شبكه هاي اجتماعي و مطبوعات؛ تضاد يا تعامل؟
 
 

 ايرنا 28/8/93

شبكه هاي اجتماعي و مطبوعات؛ تضاد يا تعامل؟


    آيا شبكه هاي اجتماعي رقيب مطبوعات و خبرگزاري ها شده اند؟ آيا ورود شهروندان به عرصه انتشار خبر، به اعتبار حرفه يي خبرنويسي آسيب مي زند؟ به طور كلي عرصه اطلاع رساني پس از فراگيري شبكه هاي اجتماعي شاهد چه تحولاتي بوده و چه چشم اندازي پيش روي آن قرار دارد؟
    
    شبكه هاي اجتماعي به يكي از عرصه هاي مهم در ارتباطات اجتماعي در جامعه قرن بيست و يكمي امروز تبديل شده اند. گرچه در كشورمان بسياري از جوانان و كاربران شبكه هاي اجتماعي تنها به جنبه هاي سرگرمي و دوست يابي يا گفت وگو متوسل شده اند اما اين شبكه ها داراي مزاياي بسياري در حيطه هاي مختلف اجتماعي، اقتصادي و حتي سياسي هستند كه بهره گيري از اين ظرفيت ها مي تواند به نحو چشمگيري باعث ارتقاي زمينه ي استفاده از آن ها شود.
    
    با صنعت چاپ، بشر از دوران شفاهي به نوعي گذر كرد و نوشتار معنايي گسترده يافت؛ به گونه يي كه اين نقطه ي عطف آغازگر گذر از دوران پيشامدرن به دوران مدرن شد. در عصر حاضر با برداشته شدن فاصله ها و گسترش ارتباطات، رسانه هاي كاغذي تبديل به رسانه هاي ديجيتال و الكترونيكي شده اند.
    
    در سير تاريخي در دوراني، عناويني همچون «شهروند» (citizen) در جوامع بشري به كار مي رفت تا اينكه در دوران كنوني عنوان «شبكه وند» (netizen) هرچند بصورت استعاري و نمادين بكار مي رود. در عصر نوين ارتباطات اجتماعي هر شهروند مي تواند به عنوان خبرنگار مسووليت اطلاع رساني به جامعه را در خارج از چارچوب هاي سنتي پيشين بر عهده گيرد. از آنجا كه هدف تنها ارسال پيام يا مخابره يك رويداد و تحليل است از نظر شكلي نيز چندان معيار دقيقي براي طراحي و تنظيم نياز ندارد و اين اصل و ماهيت خبر است كه داراي اهميت است.
    
    به طور كلي شبكه هاي اجتماعي (social network) مانند فيس بوك، توييتر، يوتيوب و گوگل پلاس و… داراي شاخصه هايي هستند كه آن ها را از رسانه هاي جمعي و حتي رسانه هاي اجتماعي متمايز مي كند اما همين شبكه ها مي توانند ياوري نوين براي اطلاع رساني باشند.
    
    شبكه هاي اجتماعي داراي برخي ويژگي هاي حايز اهميت هستند كه مي توانند در عرصه ي رسانه يي نيز مورد توجه قرار گيرند. ويژگي هايي همچون كم هزينه تر بودن توليد محتوا در آن ها، داشتن سبك ارتباطي متمايز ، ايجاد شرايط براي گفت وگوهاي دو نفره و بدون واسطه، ايجاد توليد محتوا توسط كاربر، حس مالكيت محتوا و تعامل رو در رو، چند رسانه يي بودن به اين معنا كه مي توانند همزمان داراي متن، صوت، تصوير باشند و در نهايت پاسخ لحظه يي و آني و قابليت ويرايش در آن از نقاط برجسته ي اين شبكه ها است.
    
    به نظر برخي كارشناسان و فعالان رسانه يي، اكنون شبكه هاي اجتماعي تقريبا به اندازه خبرگزاري هاي بزرگ منشا اثر شده اند و حتي در برخي مواقع بيشتر از آن ها نفوذ دارند. به عنوان نمونه برخي آمارها نشان مي دهند كه در آمريكا يا كشورهاي اروپايي گاهي اوقات يك مدير يا مسوول دولتي و غير دولتي يك خبر را از طريق فيسبوك يا پلاس و ديگر صفحه هاي شخصي خود در شبكه هاي اجتماعي، بسيار زودتر از رسانه هاي رسمي منتشر مي كند.
    
    در كشور ما نيز در برخي موارد شاهد هستيم كه اخباري خاص با سرعتي فراتر از شكل رسمي ارسال پيام، قبل از اينكه در رسانه هاي رسمي و خبرگزاري ها ديده شود به وسيله يك مسوول رسانه يي و حتي يك شهروند-خبرنگار در شبكه هاي اجتماعي همچون پلاس يا فيسبوك و ... قرار مي گيرند.
    
    برخي اما معتقدند از آنجا كه بسياري از كاربران در شبكه هاي اجتماعي با اصول خبرنويسي و روايت حرفه يي از رويدادها آشنا نيستند، اين عرصه نمي تواند فضاي مناسبي براي دريافت اطلاعات دقيق و صحيح باشد.
    
    
    
    *** شبكه هاي اجتماعي ابزار تعامل دو طرفه در عرصه اطلاع رساني
    
    «اميرعلي اميري» صاحب امتياز تارنماي خبري-تحليلي «تابناك» در مورد تاثير شبكه هاي اجتماعي بر فعاليت اطلاع رساني گفت: شبكه هاي اجتماعي اكنون براي خود جايگاه رسانه يي را در عرصه اطلاع رساني پيدا كرده اند و به نظر مي رسد نسل جديدي از رسانه در اطلاع رساني تلقي مي شوند. اكنون ما در حال گذار از مرحله يا فاز نوشتاري هستيم و رسانه هاي نوشتاري به سمت نسل هاي جديد اطلاع رساني در فضاي ديجيتال و فضاي مجازي و اينترنتي در حركت هستند. به نظر مي رسد كه با شبكه هاي اجتماعي به دليل تعامل دو طرفه يي كه دارند نسل جديدي از رسانه و ارتباطات به ميدان اطلاع رساني آمده است. به طور طبيعي اين شبكه ها جاي خود را باز كرده اند و در آينده فضاي عمل آن ها بيشتر نيز مي شود.
    
    وي در مورد تاثير اين شبكه ها بر فعاليت سنتي اطلاع رساني نيز ابراز داشت: همانطور كه رسانه هاي مجازي افكار عمومي را بي نياز از رسانه هاي نوشتاري نكردند شبكه هاي اجتماعي نيز افكار عمومي را از فضاي مجازي و رسانه هاي سنتي و نوشتاري بي نياز نكرده اند. كماكان روزنامه ها در سراسر دنيا در بحث رسانه و اطلاع رساني جايگاه خود را دارند؛ فضاي مجازي و شبكه هاي اجتماعي در كنار آن فعاليت مي كنند و بخشي از فضاي اطلاع رساني افكار عمومي را به خود اختصاص داده اند.
    
    مدير تابناك در مورد تاثير مثبت و منفي شبكه هاي اجتماعي بر مطبوعات نيز گفت: افكار عمومي و انسان ها ميزان مشخصي از زمان را براي پرداختن به رسانه اختصاص مي دهند؛ خود به خود وقتي اين زمان به شبكه هاي اجتماعي اختصاص پيدا مي كند از زمان پرداختن به مطبوعات، شبكه هاي مجازي و رسانه هاي ديگر كم مي كند. بيشتر بودن جاذبه باعث اختصاص زمان بيشتر به يك رسانه مي شود و به همين علت است كه از ميزان زماني كه مردم به رسانه هاي نسل هاي گذشته اختصاص مي دادند كم شده است و زمان بيشتري به عرصه هاي نوين ارتباطات و اطلاع رساني اختصاص مي يابد. مساله مانند اين است فردي كه در گذشته به راديو گوش مي داد با آمدن تلويزيون توجه وي به راديو كمتر شده است و زمان بيشتري به تلويزيون اختصاص مي دهد.
    
    اميري در مورد اينكه چه ويژگي مهمي شبكه هاي اجتماعي را متمايز از ديگر رسانه ها مي كند نيز گفت: به نظر مي رسد شبكه هاي اجتماعي ويژگي هاي خاص خود را دارند و صد در صد جايگزين رسانه هاي يك طرفه مي شوند زيرا رسانه هاي نوشتاري و مجازي به طور عمده رسانه هايي هستند كه به صورت يك طرفه با مخاطب ارتباط برقرار مي كنند ولي شبكه هاي اجتماعي رسانه هاي دو طرفه يي هستند كه تعامل بيشتري را در حيطه ي اجتماعي با مردم برقرار مي سازند. شبكه هاي اجتماعي آسيب هاي زيادي را به تعامل رو در رو (face to face) مردم هم وارد مي كنند. مردم به جاي اينكه با هم رودررو ملاقات كنند بيشتر در وايبر و فيسبوك و ديگر رسانه ها با هم ارتباط برقرار مي كنند. شبكه هاي اجتماعي به رقيبي مهم براي ملاقات هاي چهره به چهره تبديل شده اند.
    
    
    
    *** شبكه هاي اجتماعي مي توانند به كمك رسانه هاي سنتي بيايند
    
    «محمد رضا رضواني» مدير روابط عمومي روزنامه ي «جوان» نيز در مورد نقش شبكه هاي اجتماعي در فعاليت هاي رسانه يي گفت: احساس مي كنم كه گسترش شبكه هاي اجتماعي به گونه يي است كه نمي توان از راه هاي تدافعي براي مقابله با آن استفاده كرد. ما به عنوان اعضاي رسانه و بسياري از فعالان رسانه يي همفكر، از اين فرصت استفاده مي كنيم و تا جايي كه ممكن است از شبكه هاي اجتماعي در راستاي ترويج افكار خود كمك مي گيريم اما معتقدم به طور حتم بايد راهبرد و روش جامعي براي حضور در اين شبكه ها وجود داشته باشد.
    
    وي با تاكيد بر اين موضوع كه بايد برنامه ريزي شده وارد عرصه ي مديريت فعاليت در عرصه هاي مجازي و به ويژه شبكه هاي اجتماعي شد، گفت: هر چه قدر حضور رسانه يي ها در اين فضا بيشتر باشد، آن ها مي توانند به اعتبار آن اضافه كنند، روشنگري و خط دهي مناسبي داشته باشند و از بروز شايعات جلوگيري كنند. در مجموع احساس مي شود فضا به گونه يي است كه نبايد ميدان را خالي كرد بلكه بايد اين شرايط را به فرصت تبديل كنيم.
    
    رضواني در مورد تاثير شبكه هاي اجتماعي بر فعاليت رسانه يي سنتي نيز افزود: شبكه هاي اجتماعي فعاليت رسانه هاي سنتي و مطبوعات را تضعيف نكرده است. رسانه هاي سنتي همچنان رسانه هاي معتبري هستند زيرا از گذشته داراي اعتبار بيشتري نسبت به ديگر رسانه ها بوده اند و از اين نظر از شبكه هاي اجتماعي متمايز هستند.
    
    مدير روابط عمومي روزنامه ي جوان با تاكيد بر اين نكته كه اين شبكه ها نمي توانند رسانه هاي سنتي را خيلي تحت تاثير قرار دهند، افزود: با اين حال معتقدم فضاي مجازي ميزان رجوع به مطبوعات و رسانه هاي سنتي را تاحدودي پايين آورده است به همين دليل بايد تدابيري انديشيده شود تا با خلاقيت بيشتر و برنامه ريزي بهتر مردم را ترغيب كنيم كه به اين فضا رو بياورند.
    
    وي در مورد اينكه شبكه هاي اجتماعي چه كمكي را مي توانند براي بهبود فعاليت رسانه هاي سنتي انجام دهند نيز گفت: شبكه هاي اجتماعي در زمينه ي سرعت و تبادل تحليل و اخبار به ما كمك مي كنند. ما اكنون مي توانيم با تفكرات مختلف راحت تر ارتباط برقرار كنيم اما در گذشته به دست آوردن نظرات افراد، جامعه و مسوولان از طريق تلفن يا مراجعه ي حضوري خيلي مشكل بود. شبكه هاي اجتماعي سرعت كار را بسيار بالا برده اند؛ با استفاده از اين شبكه ها اصحاب رسانه، تحليل ها و اطلاعات بيشتري را به دست مي آورند و مي توانند آن ها را براي بالا بردن سطح كار خودشان مورد استفاده قرار دهند.
     

View: 1710 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.irna.ir/fa/News/81392210/

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رفاه اجتماعي
متن مطالب شماره 67، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است