|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

نسبت حضور مردان به زنان در نشريات چقدر است؟/ نگاهي آماري به مطبوعات مطرح جهانيmagiran.com: نسبت حضور مردان به زنان در نشريات چقدر است؟/ نگاهي آماري به مطبوعات مطرح جهاني
 
 

 شفقنا رسانه 22/1/94

نسبت حضور مردان به زنان در نشريات چقدر است؟/ نگاهي آماري به مطبوعات مطرح جهاني


    با وجود حضور پررنگ زنان نويسنده در ميان نويسندگان آثار پرفروش، اين گروه حضور كم‌رنگ‌تري نسبت به مردان در نشريات دارند.
    
    به گزارش خبر آنلاين، مجله‌هاي ادبي لازم است تا كتاب‌شان درباره تعصب جنسيتي را براي هميشه ببندند. يك تحقيق جديد نشان مي‌دهد كه نشريات برجسته ادبي در اولويت قايل شدن براي منتقدان و نويسندگان مرد مقصر هستند و كمتر از يك چهارم مطالبشان را به نويسندگان زن اختصاص مي‌دهند. راديكا سنگاني توضيح مي‌دهد كه چرا چنين امري در قفسه‌هاي كتابخانه‌هايمان مشاهده نمي‌شود.
    
    بيشترين مطالبي كه اخيرا درباره كتاب نوشته شده به اين كتاب‌ها مربوط است: «سهره» نوشته دونا تارت، «مينياتوريست» نوشته جسي برتون، «تالار گرگ» نوشته هيلاري مانتل و «مهمان‌هاي محاسبه شده» سارا واترز. همه اين كتاب‌ها در فهرست‌هاي پرفروش‌ها جاي داشته‌اند و جوايز متعددي برده‌اند و نشان داده‌اند كه نويسندگانشان چقدر بااستعداد و توانمند بوده‌اند.
    
    در عين حال همه اين كتاب‌ها توسط نويسندگان زن نوشته شده‌اند؛ درست همانطور كه حدود 50 درصد از پرفروش‌هاي داستاني سال 2014 بريتانيا نيز نويسندگانشان زن بودند. در فهرست آمازون، 26 درصد از 50 نويسنده برجسته زن هستند و پرفروش‌ترين نويسنده بريتانيا از سال 2001 تاكنون كسي جز خالق «هري پاتر» يعني جي‌كي رولينگ نبوده است.
    
    با نگاهي به آمار و ارقام، مي‌توانيد فكر كنيد كه ما به توازني جنسيتي در اين حوزه دست يافته‌ايم و در ادبيات- حوزه‌اي كه جنسيت هيچ ربطي به استعداد ندارد- مردان و زنان هر دو مي‌توانند درخشش خود را داشته باشند و هر دو مي‌توانند مخاطبان و نظرشان را جلب كنند و مي‌توانند از سهم مساوي در دريافت جوايز ادبي داشته باشند؛ اما شما اشتباه مي‌كنيد.
    
    با وجود اين كه فهرست پرفروش‌هاي اخير نشان مي‌دهد زنان از همان اقبال نويسندگان مرد برخوردار هستند، نقدها چيز ديگري مي‌گويند.
    
    در واقع، قضاوتي صرفا بر مبناي عمل مجله‌هاي تاثيرگذار بريتانيا و آمريكا، مي تواند شما را مجاب كند كه بيشتر نويسندگان قابل توجه مرد هستند. «ويدا» يك سازمان آمريكايي حمايت از زنان در ادبيات، با تحليل 15 نشريه برجسته ادبي شامل نقد كتاب لندن، ضميمه‌هاي ادبي تايمز، گرانتا و نيويوركر به نتايج ديگري دست يافته است: اين كه مردان به طرز معناداري بيشتر از زنان در صفحات اين مجلات جاي دارند و هم در زمينه معرفي آثار نويسندگان مرد و هم نقدهاي ارايه شده، بيشتر از زنان در اين صفحات جاي گرفته‌اند و در اين ميان بدترين مجرمان، بريتانيايي هستند.
    
    «لاندن ريويو آف بوكز» 527 نويسنده و منتقد مرد را در مقايسه با 151 زن در سال پيش مطرح كرده است كه به معني 22 درصد است و تنها 58 كتاب كه توسط نويسندگان زن نوشته شده‌اند در مقايسه با 192 كتاب خلق شده توسط نويسندگان مرد، نقد و بررسي شده‌اند.
    
    ضميمه ادبي تايمز، وضعيت بهتري دارد و با 869 نويسنده زن در برابر 2200 مرد- به معني 28 درصد- ظاهر شده است، هر چند تنها يك چهارم كتاب‌هاي معرفي شده متعلق به نويسندگان زن بوده‌اند.
    
    در آمريكا هم اوضاع خيلي فرق نمي‌كند. از ميان 919 نويسنده و منتقد نقد كتاب نيويوركر، تنها 26 درصد زن بوده‌اند. در نيويوك تايمز وضع نقد كتاب كمي بهتر بوده و 47 درصد مشاركت كنندگان در اين زمينه را زنان تشكيل داده‌اند.
    
    اين ارقام ثابت مي‌كند كه هنوز يك تعصب جنسيتي جدي نسبت به ادبيات وجود دارد، در حالي كه دليلي براي چنين تعصبي وجود ندارد.
    
    با نگاهي به گذشته و اين كه بيشتر مجله‌ها در اواخر قرن نوزدهم و اوايل قرن بيستم تاسيس شدند، بايد گفت بيشتر نويسندگان و منتقدان در آن دوره مردان بودند. در واقع سردبيران تنها جامعه كوچكي را پيش روي داشتند و صفحاتشان در اختيار مردان بود. اما امروز، چنان كه فهرست كتاب‌هاي پرفروش نشان مي‌دهد، شمار زيادي از نويسندگان و منتقدان زن وجود دارند و اگر اين زنان نمي‌آيند كه به در آنها بكوبند، وظيفه مجلات است تا از آنها دعوت كنند.
    
    «خانه كوچك» مجله ادبي از اورگان، تنها نشريه‌اي در اين تحليل بود كه تعداد زنان نقدنويس در آن بيشتر از مردان بودند و سردبير آن راب اسپيلمن اين امر را نشانه به رسميت شناخته شدن تساوي جنسيتي خوانده است. او پيش از اين به گاردين گفته بود مردان بيشتري به نسبت زنان كارهايشان را براي اين مجله ارسال مي‌كردند. بنابراين او از درخواست كردن از مردان دست كشيد و تلاشش را براي زنان دو برابر كرد.
    
    اين نشان دهنده اين است كه سردبيران بايد شروع به ارايه جهان واقعي كنند. صفحات آنها در حال‌حاضر ارايه دهنده ديدگاهي نامتوازن بر جنسيت در ادبيات است و آنها از ديدن واقعيت خودداري مي‌ورزند. در حالي كه زنان در فهرست پرفروش‌ها جايگاهي مهم دارند و دو سوم همه كتاب‌هايي كه در بريتانيا به فروش مي‌رسد توسط زنان خريداري مي‌شود.
    
    به عنوان يك نويسنده جوان، اين فوق‌العاده دلسردكننده است كه ببينيم اين مجلات هنوز هم دست به تعصب نژادي مي‌زنند. از همه اين رفتارها مي‌توان به نظريه ديگري رسيد كه مي‌گويد نوشته‌هاي زنان مردم پسندانه‌تر است، در حالي كه نوشته‌هاي مردان به مسايل ادبي جدي گرايش بيشتر دارد و در نهايت اين كه نوشته‌هاي زنان از ارزش كمتري نسبت به مردان برخوردارند.
    
    ما مي‌دانيم كه اين درست نيست- به ويژه سردبيران اين را مي‌دانند. پيتر استورد سردبير ضميمه ادبي تايمز، پروفسور مري برد را يك نويسنده برجسته در نشريات خوانده و ويرجينيا وولف را يك نويسنده بنيانگذار و گفته است ما همه چيزمان را مديون او هستيم. اكنون زمان آن رسيده تا نقدهاي ادبي برگ جديدي را ورق بزنند و صفحات‌شان را با نويسندگان زن مردم پسندتر كنند؛ همانطور كه خوانندگان در تعيين فهرست كتاب‌هاي پرفروش اين كار را انجام داده‌اند.
    
     

View: 2813 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://media.shafaqna.com/other-services/other-news/item

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات اقتصادي كاربردي ايران
متن مطالب شماره 25، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است