|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

عملكرد سالانه آزادي بيان و مطبوعات ايران در سال ۱۳۹۴magiran.com: عملكرد سالانه آزادي بيان و مطبوعات ايران در سال ۱۳۹۴
 
 

 ايسنا 28/2/95

عملكرد سالانه آزادي بيان و مطبوعات ايران در سال ۱۳۹۴

انجمن دفاع از آزادي مطبوعات، در گزارشي عملكرد سالانه آزادي بيان و مطبوعات ايران در سال ۱۳۹۴ را ارائه كرده است.
    به گزارش ايسنا، در متن ارسالي توسط اين انجمن آمده است:
    «انجمن دفاع از آزادي مطبوعات در راستاي وظيفه ذاتي خود عليرغم فراز و نشيب‌هاي سپري شده، همواره در ايفاي رسالت خويش استوار و ماندگار انجام وظيفه كرده است. توسعه، تعميق و تثبيت آزادي بيان و مطبوعات از مهمترين وظايف اين انجمن است.
    انجمن در سال اخير با نشست‌هاي منظم و مستمر هفتگي و ماهانه بنا به شرايط كشور مواضع لازم را اتخاذ كرده است.
    انجمن دفاع از آزادي مطبوعات ضمن اظهار خوشنودي از آزادي تعدادي از زندانيان عضو اين انجمن اميدوار است كه موجبات آزادي ديگر زندانيان عضو و رسانه نگاران فراهم شود. ان‌شاءالله
    گزارش سالانه انجمن با تاكيد بر اصول حقوق بنيادين بشري پذيرفته شده در قانون اساسي و قوانين موضوعه در حوزه هاي مرتبط با انتشار آزادانه مطبوعات و رسانه ها، حق دسترسي آزاد به اطلاعات و حق دادرسي عادلانه و منصفانه نسبت به رسانه ها و رسانه نگاران در سال ۱۳۹۴ در پيوند با قواي سه گانه و نهادهاي مرتبط به شرح ذيل اعلام مي‌شود:
    
    ۱- حق انتشار آزادانه مطبوعات و رسانه ها
    انجمن دفاع از آزادي مطبوعات همچون ساير نهادهاي بين المللي و اسناد حقوق بشري معتقد است اصل بر انتشار مبتني بر نظام اعلام نامه و حذف اخذ مجوز است و استثناي اخذ مجوز فقط براي رسانه هاي تصويري در برخي كشورها اعمال مي‌شود. لذا انتظار دارد با اصلاح روند موجود قانونگذار محترم زمينه توسعه فرهنگ عمومي را به نحو مطلوب و شايسته جمهوري اسلامي فراهم آورد.
    عليهذا براساس اخبار موجود از تعداد كل مجوزهاي نشريات و رسانه صادر شده ۱۱۲۴۷ عنوان از ابتدا تاكنون تعداد ۴۲۵۱ عنوان مجوز در سال ۱۳۹۴ صادر شده است.
    
    ۲- حق دسترسي آزاد به اطلاعات و گردش آزاد اطلاعات
    اين حق نيز در مواردي نقض و يا تحديد شده است. از آنجا كه حوزه رسانه فراتر از مفهوم مكتوب است و شامل رسانه‌هاي فضاي مجازي و الكترونيكي است، رسانه نگاران در اين حوزه نيز با مشكلاتي مواجه بوده اند.
    دولت محترم با ابلاغ ضوابط اجرايي قانون دسترسي آزاد به اطلاعات مصوب مجمع تشخيص مصلحت نظام گامي موثر در جهت شفاف‌سازي، پاسخگويي، حق ارتباط و حكمراني صالح برداشته است. انتظار مي‌رود با توجيه سازمان‌ها و نهادهاي ذيربط و ذيصلاح در پرتو اين قانون به الزامات آن وفادار و موجبات توسعه گردش اطلاعات را فراهم آورد.
    تلاش دولت براي ساماندهي و قاعده سازي نحوه فيلترينگ شبكه‌هاي اجتماعي و جلوگيري از اقدامات يك جانبه و حفظ وضع موجود گامي موثر و شايسته احترام است. انتظار دارد دولت با هماهنگي قوه قضاييه و كميته تعيين مصاديق مجرمانه در فضاي مجازي به شفاف سازي قواعد حاكم بر فيلترينگ اقدام مناسب به عمل آورد.
    عليهذا بر اساس اخبار واصله تعداد ۲۷ وبگاه، صفحه، سايت فيلتر يا توقيف شده است. تعداد ۳۷ نفر از رسانه‌نگاران فضاي مجازي احضار شده اند. تعداد چهار سايت خبري توقيف شده‌اند.
    
    ۳- حق دادرسي عادلانه و منصفانه
    حق دادرسي منصفانه از حقوق بنيادين انساني به شمار مي‌آيد كه فارغ از جغرافيا، نژاد، مذهب، قوم و انگيزه‌هاي سياسي رعايت آن امري الزامي و مقدمه لازم احكام محاكم صالح قضايي بشمار مي رود. انتظار دارد براساس تبصره ماده ۴۸ قانون آيين دادرسي كيفري حق دسترسي به وكيل در مرحله تحقيقات مقدماتي براي متهمين فراهم گردد.
    بنا به برخي گزارش‌ها تعداد ۱۵ نفر احضار - توقيف و بازداشت شده‌اند. تعداد ۱۵ نفر به حبس محكوم و در حال سپري كردن ايام حبس هستند. تعداد ۹ نفر پس از طي دوران محكوميت خود آزاد شده اند. تعداد ۲۴ نفر در ارتباط با رسانه هاي مجازي احضار شده اند كه منجر به بازداشت نشده است.
    لازم به ذكر است كه همچنان تعدادي از پرونده‌هاي مطبوعاتي از سال‌هاي گذشته در فرايند رسيدگي قرار دارند و هنوز براي آنها تعيين تكليف نشده است.
    انجمن دفاع از آزادي مطبوعات به منظور بهبود فضاي رسانه‌اي و گردش آزاد اطلاعات با احترام به تمامي نهادهاي قانوني پيشنهاد توصيه هاي ذيل را به مراجع ذيربط اعلام مي دارد.
    انجمن با اعتقاد به اينكه آزادي بيان و مطبوعات بنيادي‌ترين حق بشري است كه ديگر حق‌هاي بشر در پرتو آن معنا و مفهوم يافته و در سپهر جهاني قابليت اجرا و تضمين و احترام دارد، انتظار دارد اقدامات سازنده نظام جمهوري اسلامي در زمينه هاي ذيل محقق گردد.
    1- اصلاح قانون جامع رسانه هاي همگاني كشور با توجه به نقش و جايگاه ويژه رسانه در عصر كنوني
    ۲- تغيير رويكرد جرم انگاري امنيتي و تبيين فرايند غيرجزايي سازي جرايم رسانه‌اي و مطبوعاتي
    ۳- تفكيك جرايم از تخلفات مدني و شبه جرم و تخلف اداري رسانه ها و مطبوعات
    ۴- تاكيد و توسعه مسئوليت مدني و جبران خسارت تنبيهي و جايگزيني با مجازاتهاي زندان و شلاق و...
    ۵- دادرسي منصفانه و عادلانه با تاكيد بر اجراي قانون خاص مطبوعات و رسانه ها براي رسانه نگاران
    ۶- ايجاد شوراي حل اختلاف ويژه رسانه ها و مطبوعات با حضور متخصصان حقوق ارتباطات
    7- حذف لغو امتياز و تصريح توقيف رسانه فقط در شرايط خاص، محدود،موقت و معين مبتني بر راي دادگاه صالح مطبوعاتي با تضمينات اصل ۱۶۸ قانون اساسي
    انجمن دفاع از آزادي مطبوعات ضمن استقبال از اقدامات دولت محترم به ويژه شفاف سازي، هنجارمندي و روش مندي در حمايت از مطبوعات و رسانه‌نگاران انتظار دارد گفتگوي سازنده با مراجع قضايي در جهت تفاهم و توافق هر چه بيشتر موجب اطمينان خاطر و امنيت شغلي حرفه اي گردد.
    در پايان انجمن از همكاران رسانه نگار در رسانه ها و مطبوعات انتظار دارد با رعايت قانون و حفظ فرهنگ عمومي و احترام به همه آرا و انديشه ها و نهادهاي قانوني با حفظ حرمت قلم و متانت كلام به نقد و انتقاد عالمانه و ارائه راه حل در جهت انجام وظايف و رسالت حرفه اي بكوشند.
    انجمن دفاع از آزادي مطبوعات
    ارديبهشت ماه 1395»
     

View: 143 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.isna.ir/fa/news/95022818034همچنين بخوانيد:
مدير دفتر روزنامه الحيات عربي در گفت ‌و گو با ايسنا: مطبوعات كشور هاي عربي آزادي بيان ندارند

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله حقوقي دادگستري
متن مطالب شماره 100، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است