|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

وقتي وقت نداريم، چطور سريع ‌تر بنويسم؟magiran.com: وقتي وقت نداريم، چطور سريع ‌تر بنويسم؟
 
 
طاهره رحيمي
 مدرسه همشهري 9/3/95

وقتي وقت نداريم، چطور سريع ‌تر بنويسم؟

توصيه‌ها براي استفاده بهتر از زمان، وقت نوشتن گزارش.
    لنارت روث
    
    اگر براي شما هم پيش آمده كه به مانيتور خيره بمانيد و درحالي كه لحظات به‌سرعت مي‌گذرند، نتوانيد كلمه‌اي بنويسيد، اين توصيه‌ها را به‌خاطر بسپاريد؛ توصيه‌هايي از «استيو مسترز»، مدير بخش خدمات در «ورتيكال ليپ»، يك موسسه بازاريابي محتوا در بريتانيا. او هفت توصيه براي نويسندگان و روزنامه‌نگاران دارد كه به آنها كمك مي‌كند وقت نوشتن بهتر از وقت‌شان استفاده كنند. توصيه‌هايي درباره مراحل مختلف كار نوشتن از جمع‌آوري اطلاعات گرفته تا انتخاب يك تيتر خوب:
    زمان بزرگ‌ترين دشمن شماست، مخصوصا وقتي پاي بازاريابي محتوا در بين باشد
    شما مي‌تواند پشت ميزتان بنشينيد و در عرض 15 دقيقه، ايده‌هاي نابي براي گزارش يا تصوير اينفوگرافي‌تان پيدا كنيد، اما وقتي زمان آن برسد كه بخش‌هاي مورد نياز براي حلق آن گزارش را كنار هم بگذاريد، كار مشكل مي‌‌شود. معمولا اين ايده‌هاي ناب و جذاب، در فهرست كارهاي نكرده شما مي‌ماند و خاك مي‌‌خورد. احتمالا فقط وقتي مي‌توانيد آنها را به سرعت به مرحله عمل دربياوريد كه ذهن‌تان را از قبل براي انجام سريع اين كار آماده كرده باشيد.
    اينها توصيه‌هاي من براي توليد محتوا در كمترين زمان ممكن است. اين موارد قطعا كيفيت كار شما را تضمين نمي‌كند، بنابراين شما بايد زماني را براي ويرايش و افزايش كيفيت كارتان اختصاص دهيد. با عمل به اين توصيه‌ها، ركوردي نخواهيد شكست، اما آنچه اين نوشتار دنبال مي‌كند اين است كه به‌شما براي استفاده از بهينه از زمان‌تان كمك كند. بعضي مطالب را مي‌توان در عرض 20 دقيقه نوشت و براي نوشتن طرح اوليه و انتشار بعضي ديگر بايد چند ساعت وقت گذاشت:
    
    1. تصميم بگيريد كه براي چه كساني و چرا مي‌نويسيد
    آيا مطلبي كه مي‌خواهيد بنويسيد، يك اظهارنظر و يادداشت مطبوعاتي است يا نقد يك اثر يا يك اجراي هنري؟ آيا مي‌‌خواهيد با اين نوشته توصيه‌هاي كارآمد به‌خواننده‌تان ارائه دهيد يا فهرستي از دستورالعمل‌ها را براي انجام دقيق يك كار مي‌خواهيد فراهم كنيد؟ مهم‌ترين نكته آن است كه بدانيد براي چه كسي مي‌نويسيد و چرا مي‌خواهيد اين مطلب را بنويسيد. وقتي چيزي در ذهن‌تان نداريد، به افكارتان سامان دهيد و بعد ايده را روي كاغذ بياوريد.
    اينكه مي‌خواهيد محتواي شما چه شكلي داشته باشد هم مهم است. آيا مطلب‌تان قرار است به اجزاي مختلفي تقسيم شود؟ چه اطلاعات را مثل لينك، اسكرين‌شات يا عكس را مي‌خواهيد از منابع ديگر به مطلب‌تان بچسبانيد؟
    
    2. اطلاعات و داده‌هاي‌تان را جمع آوري كنيد
     پيش ازآنكه بفهميد بيش از حد نوشته‌ايد، يك جستجوي سريع براي پيدا كردن اطلاعات و همين‌طور مطالبي كه قبلا درباره آن موضوع منتشر شده، انجام دهيد. شايد دل‌تان‌ بخواهد، نقل‌قولي از يك شخصيت معروف، آمار و ارقام درباره موضوع، لينك به وبسايت‌هاي يا اطلاعاتي درباره قيمت يا نام محصولي خاص پيدا كنيد. من يك روش در اين زمينه دارم. مثلا وقتي مي‌خواهم اطلاعاتي از چند سايت بگيرم، ترجيح مي‌دهم همان‌طور كه مي‌نويسم آنها را در تب‌هاي tab جداگانه‌اي بازكنم. به‌اين ترتيب مي‌توانم راحت‌تر از آن سايت‌ها به مطلب خودم لينك بدهم. خوانندگان هم مي‌توانند با كليك روي آن مطالب، منابع ديگر را هم ببينيد.
    
    3.اول تيتر بزنيد
     تيتر براي مطلب حياتي است. تيتر لحن مطلب را مشخص مي‌كند و علاوه براين، امكان ديده شدن مطلب شما را در اينترنت بالا برده و موفقيت شما را در ميان رسانه‌هاي اجتماعي تاحدودي تضمين مي‌كند. نگران نباشد، پس از پايان كار مي‌توانيد تيتر بهتري انتخاب كنيد. تيتر مطلب‌ نبايد زيادي شاعرانه يا خنثي باشد؛ چون دراين صورت، وقتي در ميان انبوهي از جستجوهاي اينترنتي يا لينك رسانه‌هاي اجتماعي بالا مي‌آيد، ممكن است بي‌معنا بنظر برسد. بيشتر به تيترهايي فكر كنيد كه درحد ممكن كوتاه باشد و با كوتاه‌ترين كلمات محتواي مطلب شما را توضيح دهد.
    
    4. ليد مطلب را جدي بگيريد
    چند پاراگراف اول گزارش يا مقاله‌تان، لحن آن را مشخص مي‌كند. ليد در عين‌حال باعث مي‌شود كه خوانندگان شروع به خواندن آن مطلب كنند و اگر خواستند آن را ادامه دهند. درواقع تيتري كه شما قبلا زده‌ايد، توجه‌شان را جلب مي‌كند و حالا با ليدتان، آنها را به ادامه خواندن مطلب وامي‌داريد. مثلا مي‌توانيد ليد را با يك قصه كوتاه جذاب يا هيجان‌انگيز شروع كنيد يا خيلي سرراست همان اول به خواننده بگوييد كه او با خواندن اين مطلب چه چيزي گيرش مي‌آيد.
    هرطور كه خواستيد ليدتان را بنويسيد، فقط هرچيزي را كه در مدرسه درباره نوشتن انشاء يادگرفته‌ايد، دور بريزيد. انشاءها يا نوشته‌هاي تحقيقاتي مدرسه، متن‌هاي كسل‌كننده‌اي هستند. نبايد مثل آن نوشته‌ها مثلا شروع مطلب‌تان درباره اين باشد كه چرا درباره اين موضوع مي‌خواهيد بنويسيد يا اطلاعات‌تان را چطور جمع‌آوري كرده‌ايد يا اينكه اصلا شما چه‌كسي هستيد. كافي است بدون اين حاشيه‌ها به‌دل ماجرا بزنيد.
    
    5. پايان‌بندي را در آخرسر ننويسيد
     اگر هنوز در ميانه نوشتن مطلب هستيد و فكر مي‌كنيد كه ممكن است به حاشيه برويد و تمركزتان را روي موضوع اصلي از دست بدهيد، به انتهاي مطلب بپريد و پايان‌بندي گزارش‌ را بنويسيد. اين كار مي‌تواند استدلال‌هايي را كه در اول مطلب‌تان مطرح كرديد، تقويت و تاييد كند. نوشتن پايان‌بندي قبل از رسيدن به انتهاي مقاله يا گزارش، راه خوبي است براي آنكه پراكنده‌گويي‌ها در متن‌تان كنترل شود و مطمئن شويد كه متن‌تان شسته‌رفته است و اينكه مطلب‌تان ناتمام يا نوشته‌اي با پايان باز نيست. در پايان‌بندي مي‌توانيد قهرستي از توصيه‌هاي مرتبط براي خوانندگان داشته باشيد يا كل مطلب را در چند بند خلاصه كنيد.
    
    6. خودتان ويرايش كنيد
    قبل از آنكه مطلب را به دبير يا ويراستار تحويل دهيد يا در اينترنت منتشر كنيد، حتما خودتان يك بار آن را براي اشباهات تايپي، مشكلات شكلي، لينك‌ها يا عكس‌هاي خراب چك كنيد. بعد يك بار دوباره آن را بخوانيد. مطمئن شويد تمام نكاتي كه مطرح كرده‌ايد واضح هستند. حتي اگر فكر مي‌كنيد، مطلب‌تان كمي يكدست و خسته‌كننده شده، عكس‌هاي مرتبط يا لينك بيشتري بگذاريد.
    
    7. از تبليغ‌كردن نترسيد
    وقتي مطلب‌تان منتشر شد، آن را تبليغ كنيد؛ در صفحات اجتماعي خودتان آن را منتشر كنيد يا آن را براي ديگران ايميل كنيد. مي‌توانيد عكس مطلب را در سايت‌هايي مثل «پين‌ترست» يا «اينستاگرام» بگذاريد و مطمئن شويد كه سايت گوگل مي‌تواند آن را به‌سرعت در ميان نمايه‌هاي خود قرار دهد. اين مورد آخر كار سختي نيست؛ هرزمان كه بخواهيد مي‌توانيد مطلب‌تان را با كمك برنامه Google Search Console به گوگل اضافه كنيد.
    زمان يا اگر دقيق‌تر بگويم، كمبود زمان بزرگ‌ترين دشمن بسياري از افراد است. مشكلي كه بيشتر افراد دارند اين است كه توليد محتوا كاري زمان‌بر است و به‌همين‌دليل هم اين كار، معمولا در فهرست كارهايي كه بايد انجام شود باقي مي‌ماند و در بسياري مواقع اصلا به‌دنياي منتشرشده‌ها قدم نمي‌گذارد. شما با بالابردن سرعت‌تان در نوشتن، اين مشكل را مي‌توانيد به‌همين‌سادگي حل كنيد. مشكل همان‌طور كه اشاره‌شدن، باقي ماندن ايده‌ها در ذهن‌تان يا روي يك تكه كاغذ است:
    طرح اوليه‌تان را روي كاغذ بياوريد يا تايپش كنيد. يك تتير تند و تيز بزنيد و از همان ابتدا زوايه گزارش‌‌تان را مشخص كنيد. چه مجموع نكاتي را مي‌خواهيد در مقاله يا گزارش‌تان بياوريد. مثلا اگر قرار است كه مطلب‌تان يك مطلب اصلي داشته باشد، قطعا نوشتن آن زمان كمتري خواهد برد.
    يك جستجوي سريع انجام دهيد. عنوان مورد تحقيق‌تان را در اينترنت جستجو كنيد تا ببينيد ديگران درباره آن مطلب چه چيزهايي نوشته‌اند. بعضي از آنها ممكن است توصيه‌هاي خوبي داشته باشند كه به كار شما هم بيايد. مي‌توانيد در مطلب‌تان به آنها هم لينك بدهيد و هم زمان با انتشار مطلب‌تان در رسانه‌هاي اجتماعي، نام نويسندگان آن مطالب را هم ذكر كنيد.
    آن بخش‌هايي را كه مي‌خواهيد از ديگر مطالب در نوشته‌تان ارجاع دهيد يا نقل كنيد، در يك صفحه ديگر كپي كنيد و لينك آنها را در همان صفحه يا در بوك‌مارك كامپيوترتان ذخيره كنيد.
    وقت يادداشت كردن ايده اول‌تان، ليد مطلب يا درحدممكن پايان‌بندي مطلب را هم بنويسيد. به اين ترتيب مي‌توانيد مطمئن شويد كه يك ليد شفاف داريد و البته مطلبي كه به‌خاطر وجود ابتدا و انتها منظم است.
    همه نظراتي را كه جمع‌آوري كرده‌ايد به زبان خودتان بنويسيد. اين مطالب مي‌تواند شامل لينك‌هايي غير از سايت‌هاي معمولي‌ و در جاهايي مثل مكان‌هاي متني مرتبط باشد. موتورهاي جستجو دوست دارند كه شما به منابع مفيد متنوعي لينك ‌بدهيد.
    حالا وارد كار شويد و چند ميان‌تيتر براي تفكيك مطالب انتخاب كنيد و مطمئن باشيد عكس مناسب براي هربخش داريد.
    دوباره به تيترهايي كه زده‌ايد فكر كنيد. تيتر بايد در جايي مثل توييتر به چشم بيايد. به‌اين فكر كنيد كه آيا از آن نوع تيترهايي است كه مردم آن را به اشتراك مي‌گذارند. آيا زباني دارد كه احساس برانگيز باشد؟ آيا هنوز به مقاله مرتبط است؟ اگر اين‌طور نيست، تيتر را عوض كنيد.
     

View: 1375 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.hamshahritraining.ir/news-3874.aspx

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات منطقه اي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 64)، بهار 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است