|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

تعطيلي يك روزنامه به نشانه اعتراضmagiran.com: تعطيلي يك روزنامه به نشانه اعتراض
 
 

 ايسنا 28/4/95

تعطيلي يك روزنامه به نشانه اعتراض

سردبير روزنامه اتفاقيه خراسان شمالي گفت: به‌علت توزيع ناعادلانه آگهي در خراسان شمالي، مطبوعات با مشكل مالي دست و پنجه نرم مي‌كنند.
    جواد آگاهي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، منطقه خراسان‌شمالي گفت: اين نشريه، به‌ عنوان نخستين روزنامه بومي بخش خصوصي در خراسان‌ شمالي به علت عدم رضايت از نحوه توزيع ناعادلانه آگهي، چاپ خود را متوقف كرده است.
    وي با بيان اينكه 1413 نسخه از اين روزنامه به‌ صورت منظم و مستمر چاپ و منتشر شده است، اظهار كرد: روزنامه اتفاقيه خراسان‌شمالي تنها روزنامه خصوصي اين استان پس از شش سال انتشار، صبح ديروز انتشار خود را متوقف كرد.
    وي ادامه داد: اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان شمالي مسئول توزيع آگهي ميان رسانه‌هاي مكتوب استان است اما نحوه توزيع آگهي، موجب شده است كه مطبوعات با مشكلات مالي دست و پنجه نرم كنند.
    آگاهي حيات و ادامه كار هر روزنامه را تبليغات و چاپ آگهي، عنوان كرد و ادامه داد: يك روزنامه فقط درآمد خود را از طريق جذب آگهي به دست مي‌آورد و در اين راستا تبليغات و آگهي هاي دولتي، در استان‌هاي محرومي مانند خراسان شمالي نقشي تعيين‌كننده در بقاي روزنامه‌ها، ايفا مي‌كنند.
    سردبير روزنامه اتفاقيه تصريح كرد: پيش‌ از اين، هفته‌نامه نسيم نخستين نشريه خراسان‌شمالي نيز به علت مشكلات متعدد انتشار را متوقف كرده ‌و اكنون از آخرين انتشار اين هفته‌نامه شش ماه مي‌گذرد.
    آگاهي اضافه كرد: برخي از نشريات و هفته‌نامه‌هاي اين استان همچون، ارمغان، اترك و ... نيز تاكنون نتوانسته‌اند انتشار منظمي داشته باشند.
    وي با بيان اينكه اين روزنامه به عنوان بخش خصوصي، تعداد 36 نفر بيمه‌شده دارد، گفت: تعطيل شدن روزنامه، به معناي بيكار شدن اين افراد است.
    وي با اشاره به تلاش‌هاي شبانه‌روزي اين روزنامه محلي اضافه كرد: روزنامه اتفاقيه خراسان شمالي با بضاعت مالي، تاكنون بسياري از حقايق و دردهاي جامعه را منعكس كرده است و رسانه اي محبوب و پرطرفدار در ميان مردم استان است.
    آگاهي با گلايه از عملكرد اداره كل فرهنگ و ارشاد از نحوه توزيع آگهي ها، خاطرنشان كرد: تا زماني كه اين وضعيت تعيين تكليف نشود، اتفاقيه چاپ نمي‌شود.
    
    انتقاد از تعطيلي روزنامه اتفاقيه به نشانه اعتراض
    اما در پي به‌ عنوان متوقف شدن چاپ نخستين روزنامه بومي بخش خصوصي در خراسان‌ شمالي به علت عدم رضايت از نحوه توزيع ناعادلانه آگهي، مدير كل فرهنگ و ارشاد خراسان شمالي گفت: تعطيل كردن يك نشريه به نشانه اعتراض، از اخلاق حرفه‌اي رسانه به دور است.
    
    او گفت: بيشترين حمايت‌ها در ميان نشريات، از روزنامه اتفاقيه بوده است.مديركل فرهنگ و ارشاد خراسان شمالي با انتقاد از تعطيل كردن روزنامه اتفاقيه و جلوگيري از چاپ آن، اظهار كرد: تعطيل كردن اين روزنامه به نشانه اعتراض از اخلاق حرفه‌اي رسانه به‌دور است.
    حسين ثابت‌قدم وحيد در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا اظهار كرد: به نسبت شاخص‌ها و رتبه‌بندي رسانه‌ها، تاكنون بيشترين حمايت از روزنامه اتفاقيه صورت گرفته و از ابتداي سال تاكنون 123 آگهي دولتي با مبلغ 751 ميليون و 629 هزار و 986 ريال به اين نشريه تعلق گرفته است.
    وي ادامه داد: از ابتداي سال 92 تاكنون به اين روزنامه، يك ميليارد و 399 ميليون و 893 هزار ريال يارانه تعلق گرفته و در همين مدت، اين اداره كل 438 ميليون و 430 هزار ريال از روزنامه اتفاقيه حمايت مالي كرده است.
    وي با تاكيد بر اينكه هيچ شخص و نهادي نمي‌‎تواند اداره كل فرهنگ و ارشاد خراسان شمالي را وادار به عمل غيرقانوني كند، تصريح كرد: تا مادامي‌ كه ضوابط جاري است طبق آن عمل مي‌شود و نسبت‌هاي ناروا به اين نهاد دولتي يا از روي جهل است و بر اساس هر هدفي كه منجر به تضعيف خدمات اداره كل باشد، پسنديده نيست.
     مديركل فرهنگ و ارشاد خراسان‌شمالي با تاكيد بر اينكه هميشه آماده و پذيراي انتقاد منصفانه هستيم، گفت: بايد فرهنگي تعريف شود كه خود را ملزم به اجراي قانون بدانيم و تمام رسانه‌هاي استان بدانند وقتي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي مجري قانون در اين زمينه است، خود بي‌قانوني نمي‌كند.
    ثابت قدم وحيد اظهار كرد: تعطيل كردن يك روزنامه به نشانه اعتراض و بعد از آن اتهام وارد كردن به يك دستگاه دولتي دور از اخلاق حرفه‌اي است و مجاري قانون و شوراي رسانه كه با حضور اصحاب رسانه و مطبوعات تشكيل مي‌شود به منظور رسيدگي به مشكلات تشكيل شده است.
    وي تشويق دستگاه‌هاي اجرايي جهت سپردن آگهي‌هاي خود به روزنامه اتفاقيه، اشتراك اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي و اولويت اقتصاد رسانه‌هاي استان در جلسات شوراي رسانه را بخشي از اقدامات ذكر شده در زمينه حمايت از روزنامه اتفاقيه عنوان كرد.
    وي ادامه داد: بسياري از مسائل مربوطه به رسانه‌ها و مطبوعات استان، در شوراي رسانه مطرح شده است كه موضوع واگذاري آگهي‌هاي دولتي به نشريات نمونه‌اي از آن‌ها بوده كه با جديت از سوي اداره كل پيگيري شده است.
    اين مسئول با اشاره به اينكه آگهي‌هاي عمومي به نسبت 70 درصد استاني و 30 درصد ملي در ميان رسانه‌هاي استاني توزيع مي‌شود، گفت: براي حيات و بقاي روزنامه‌ها و نشريات، آگهي‌ها به ميزان لازم توزيع شده است اما نبايد اساس ايجاد يك رسانه و بقا و حيات آن مبتني بر آگهي باشد.
    ثابت قدم ادامه داد: محتواي نشريات بايد جذاب و مردم‌پسند باشد تا استقبال گسترده باشد.
    وي با بيان اينكه خراسان‌شمالي از نظر اقتصادي استاني ضعيف است و همين موضوع رسانه‌ها را نيز تحت تاثير قرار داده است، اضافه كرد: شوراي رسانه‌ها به‌همين منظور تشكيل شده تا با اهتمام ويژه مشكلات را پيگيري كرده و مصوبات و تصميم گيري‌ها را به ساير دستگاه‌ها انعكاس دهد.
    وي با تاكيد بر اينكه در همين جلسات، دستگاه‌هاي اجرايي متخلف در زمينه توزيع آگهي كه بايد مهر نيم الف را از ارشاد مي‌گرفتند، اما تخلف كرده‌اند بازخواست مي‌شوند، تصريح كرد : استانداري مسئوليت پيگيري اين مسئله را بر عهده دارد تا دستگاه‌هاي متخلف پاسخگو باشند.
    ثابت قدم گفت: اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي طبق ضوابط قانوني تصميم‌گيري مي‌كند و تاكنون به نشرياتي كه مقرر شده بود هشت صفحه چاپ داشته باشند اما تعداد صفحاتشان كمتر بوده و يا به نشريات با تيتراژ زير 100 نسخه، آگهي نداده است.
    مديركل فرهنگ و ارشاد خراسان‌شمالي با تاكيد بر حمايت اين نهاد از رسانه‌ها، پرداخت يارانه، پيگيري اقتصاد رسانه‌ها، برگزاري جشنواره مطبوعات، آموزش خبرنگاران، نكوداشت روز خبرنگار، پيگيري واگذاري دفاتر مطبوعات، پيگيري واگذاري زمين از طريق اداره كل راه و شهرسازي و غيره را از اقدامات اداره كل فرهنگ و ارشاد در زمينه كمك به رسانه‌هاي استان عنوان كرد.
    ثابت قدم با اظهار رضايت از فعاليت خانه مطبوعات، اظهار كرد: مطبوعات و نشريات در خراسان شمالي با وجود مشكلات اقتصادي در تمام مناسبت‌ها به بهترين نحو ممكن و بدون حاشيه مراسمات ملي، مذهبي و سياسي را پوشش داده‌اند و با اتحاد در مقايسه با ساير استان‌ها، با كمترين تخلفات جزو برترين‌هاي كشور هستند.
    وي خاطرنشان كرد: يكي از اهداف و برنامه‌هاي شوراي رسانه، آموزش به مديران دستگاه‌هاي اجرايي است تا آگاه شوند كه رسانه جهت پوشش جلسات آن‌ها تشكيل نشده و همچنين رسانه به منزله تبديل شدن به بولتن خبري يك ارگان دولتي، نيست تا از انتفاع خارج شود.
    وي با تاكيد بر اينكه يك رسانه و نشريه خوب علاوه بر دغدغه‌هاي مالي، بايد به‌فكر انتظارات مردم و مشكلات جامعه باشد، اظهار كرد: مردم اين استان انتظار دارند كه رسانه‌ها چشم بيناي ملت و گوش شنواي مردم باشند.
    مدير كل فرهنگ و ارشاد خراسان شمالي رسانه‌ها را عامل تعالي استان در همه زمينه‌ها به‌ويژه بخش فرهنگ عنوان كرد و گفت: تنوير افكار عمومي، تعميق باورها و پيوند دولت و نظام با مردم به كمك رسانه‌ها ميسر مي‌شوند.
    ثابت قدم تاكيد كرد: اين اداره كل در هيچ زمان ميان رسانه‌ها تبعيض قائل نشده و بر اساس قانون عمل كرده است و هر شخصي هر آنچه در فضاي مجازي و رسانه‌ها مطرح كرده است بايد مسئول گفتار خود باشد.
    وي يادآور شد: تهمت و افطرا به يك دستگاه دولتي، قانوني و رسمي كه فقط به وظايف خود در حدود قانون عمل مي‌كند معنا و مفهوم اخلاقي ندارد و گوياي دنبال كردن اهدافي است كه زحمات همكاران اداره كل فرهنگ و ارشاد خراسان‌شمالي را زير سوال برده است.
    ثابت قدم درباره حل مشكل روزنامه اتفاقيه اظهار كرد: بعدازظهر امروز جلسه‌اي با حضور اعضاي شوراي شهر، مسئولان قوه قضائيه، مسئولان استانداري، خبرگزاري ايرنا و مسئولان مرتبط برگزار مي‌شود تا مشكلات مطرح شده بررسي شود.
    به گزارش ايسنا، روز گذشته روزنامه اتفاقيه خراسان شمالي در اعتراض به آنچه كه توزيع ناعادلانه آگهي‌ها بين نشريات اعلام شد، چاپ خود را متوقف كرد.
     

View: 87 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.isna.ir/news/95040116608همچنين بخوانيد:
تعطيلي تهديدي جدي براي روزنامه هاي لبناني، راه حل چيست؟
روزنامه السفير لبنان بعد از ۴۲ سال تعطيل شد
تعطيلي چند روزه روزنامه ‌ها و اظهارات چند مدير مسئول

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله التيام
متن مطالب شماره 1 (پياپي 401)، بهار و تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است