|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

نامه سرگشاده مديران سايت هاي خبري به هيأت نظارت بر مطبوعات: توقيف رسانه ها از بين بردن سرمايه اجتماعي استmagiran.com: نامه سرگشاده مديران سايت هاي خبري به هيأت نظارت بر مطبوعات: توقيف رسانه ها از بين بردن سرمايه اجتماعي است
 
 

 عصرايران 2/5/95

نامه سرگشاده مديران سايت هاي خبري به هيأت نظارت بر مطبوعات: توقيف رسانه ها از بين بردن سرمايه اجتماعي است

چگونه است كه در صورت بروز خطا در صدا و سيما، فقط با برنامه ساز برخورد مي كنند و كل صدا و سيما را توقيف نمي كنند ولي در سايت خبري يا روزنامه، به دليل يك مطلب، كل رسانه را منهدم مي كنند؟!
    در پي توقيف سايت جهان نيوز توسط هيأت نظارت بر مطبوعات و استمرار اين توقيف، مديران جمعي از سايت هاي خبري با گرايش هاي مختلف سياسي، با نگارش نامه اي خظاب به اعضاي اين هيأت، متذكر شدند كه توقف فعاليت رسانه ها اقدامي خلاف آزادي هاي مصرح در قانون اساسي جمهوري اسلامي است.
     در بخشي از اين نامه آمده است: "چگونه است كه اگر مثلا يك كارخانه خودروسازي، خطايي در توليد هزاران محصولش داشت، حداكثر كاري كه مي كنند، الزام به فراخوان و اصلاح و جريمه نقدي است و كل كارخانه را تعطيل نمي كنند يا اگر در بانكي جرم اختلاس روي دهد، فقط با مختلس برخورد مي كنند و بانك را تعطيل نمي كنند، يا در صورت بروز خطا در صدا و سيما، فقط با برنامه ساز مربوطه برخورد مي كنند و كل صدا و سيما را توقيف نمي كنند ولي وقتي نوبت به يك سايت خبري يا روزنامه مي رسد، به دليل يك مطلب از جمع صدها هزار مطلبي كه تا كنون منتشر كرده، كل رسانه را منهدم مي كنند؟!
    اين كجاي عدالت، انصاف و تدبير است؟ و اين درد را به كه بايد گفت؟"
    
    متن نامه به شرح زير است:
    بسم الله الرحمن الرحيم
    اعضاي محترم هيات نظارت بر مطبوعات
    سلام عليكم
    
    نيك مي دانيد كه گسترش آزادي هاي اجتماعي و سياسي و مشخصا "آزادي بيان"، از اهداف اصلي انقلاب اسلامي ايران بوده است ولي همان طور كه براي تحقق ساير اهداف انقلاب مردم ايران، راهي طولاني در پيش است، اهداف "آزادي محور" انقلاب اسلامي نيز، هنوز به طور كامل و آنطور كه در شأن نظام جمهوري اسلامي و مردم بزرگ ايران است، محقق نشده است.
    در تحليل اين موضوع، يك نكته را نبايد مغفول گذاشت؛ اگر نيل به ساير اهداف نظام و انقلاب با كارشكني هاي دشمنان خارجي مواجه است، اما رسيدن به آزادي هاي مصرح در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، موانع خارجي خاصي ندارد بلكه بسياري از مشكلات اين عرصه، از برخي تفسيرهاي نادرست و نگرش هاي تحديدي دوستان داخلي نشأت مي گيرد كه اي بسا با حسن نيت هم همراه باشد ولي در نهايت، در اجراي قانون اساسي ايجاد اصطكاك مي كند.
    يكي از اين عرصه ها كه متأسفانه همواره شاهد چالش هاي درون زاست، حوزه رسانه هاي جمعي است كه هر از گاهي شاهد توقيف يك رسانه در كشور هستيم.
    اين براي نظام جمهوري اسلامي، آن هم در شرايطي كه چشمان دنيا، خاصه بدخواهان بهانه جو به ايران است، برازنده نيست كه مدام از اين كشور كه داعيه دار مردمسالاري ديني است، خبر توقيف رسانه ها به جهان مخابره شود.
    رسانه ها و فعالان رسانه اي نيز همانند همه اشخاص حقوقي و حقيقي ديگر مرتكب اشتباه مي شوند، اين خطاها به ويژه در رسانه هاي آنلاين كه طبيعت شان تصميم گيري در ثانيه هاست، مي تواند بيشتر هم باشد؛ اين البته منحصر به ايران نيست و امري جهانشمول است.
    ما، هر چند مسوولان نظارتي در قواي مختلف را به تأمل در اين ويژگي رسانه اي دعوت مي كنيم اما بر آن نيستيم كه رسانه ها را مبري از مسؤوليت بدانيم. تمام سخن ما اين است كه در صورت بروز خطايي در يك رسانه، نبايد كل آن رسانه را تعطيل و ده ها خانواده را از امرار معاش محروم كرد و به دشمنان نظام بهانه اي جديد براي سمپاشي عليه نظام داد.
    چگونه است كه اگر مثلا يك كارخانه خودروسازي، خطايي در توليد هزاران محصولش داشت، حداكثر كاري كه مي كنند، الزام به فراخوان و اصلاح و جريمه نقدي است و كل كارخانه را تعطيل نمي كنند يا اگر در بانكي جرم اختلاس روي دهد، فقط با مختلس برخورد مي كنند و بانك را تعطيل نمي كنند، يا در صورت بروز خطا در صدا و سيما، فقط با برنامه ساز برخورد مي كنند و كل صدا و سيما را توقيف نمي كنند ولي وقتي نوبت به يك سايت خبري يا روزنامه مي رسد، به دليل يك مطلب از جمع صدها هزار مطلبي كه تا كنون منتشر كرده، كل رسانه را منهدم مي كنند؟!
    اين كجاي عدالت، انصاف و تدبير است؟ و اين درد را به كه بايد گفت؟!
    چندي پيش سايت جهان نيوز بدون تذكر قبلي تعطيل شد. اين كه دقيقا انتشار كدام مطلب در جهان نيوز خلاف قانون بوده، امري است خارج از موضوع اين نوشتار؛ آنچه مورد تاكيد است اين كه حتي در صورت مجرمانه بودن انتشار يك مطلب، بايد مدير مسؤول در دادگاه علني مطبوعات و با حضور هيات منصفه، محاكمه شود نه اين كه رسانه به كلي متوقف و از صحنه روزگار محو شود.
    بدانيم كه هر رسانه شناسنامه داري، بخشي از سرمايه اجتماعي و ملي است كه بايد بماند و اگر خطايي انجام داد آن را اصلاح كند؛ توقيف رسانه ها، معنايي جز از بين بردن اين سرمايه ها كه هر كدام در بزنگاهي و در عرصه اي مي توانند به كار كشور و نظام و مردم بيايند ندارد؛ آن هم در فضايي كه گسترش بي سابقه شبكه هاي اجتماعي ايجاد كرده است.
     لذا از آن هيات محترم دعوت مي شود با بازشناسي فضاي جديد ارتباطات جمعي، عملكرد خود را بروز كنند تا كارآمدتر از قبل ادامه فعاليت دهند. همچنين بازگشايي سايت جهان نيوز و رسيدگي عادلانه به پرونده آن با بهره مندي از حق دفاع و هيأت منصفه مورد درخواست جدي مديران رسانه هاي امضا كننده است كه در مجموع ميليون ها مخاطب دارند.
    توفيقات الهي فرد فرد اعضاي محترم هيات نظارت بر مطبوعات را آرزومنديم.
    
    سايت هاي امضا كننده:
    عصر ايران - تابناك - فرارو - انتخاب - عصر خبر - رجانيوز - اعتدال - فردانيوز - الف - جمهوريت - صراط نيوز - معماري نيوز - راه دانا - شمانيوز - اقتصاد آنلاين - اقتصاد ايران آنلاين - تيك - بورس 24 - صبح تهران - صبا ايران - اطلس خبر - پارسينه - پايش آنلاين
    
     

View: 144 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.asriran.com/fa/news/481582/همچنين بخوانيد:
در سال 2016 رخ داد؛ توقيف ۱۶ميليون نشريه و ۱۴هزار وبسايت در چين
روزنامه لبناني السفير در آستانه تعطيلي، مجازات و يا بحران مالي؟
بهار به جمع روزنامه‌ ها بازگشت
بايد و نبايدهاي نظام جامع رسانه‌؛حضرتي: "توقيف" از قاموس روزنامه حذف شود
رسانه‌ هايي كه محكوم به نابودي مي‌ شوند
خداحافظ «سلام» ١٨ سال از توقيف روزنامه سلام گذشت
نامه حضرتي به جنتي در انتقاد به تعطيلي"قانون" و "جهان‌ نيوز"
نوش ‌آبادي: وزارت ارشاد در توقيف روزنامه قانون هيچ نقشي نداشته است
قانون توقيف شد
يك رسانه برخط توقيف شد
هفته نامه 9 دي توقيف شد/تذكر به سه نشريه
معاون مطبوعاتي در گفت ‌و گو با ايسنا عنوان كرد: توقيف؛ آخرين ابزار برخورد با مطبوعات

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بيماريهاي گوارشي و كبدي از بالين تا آزمايشگاه
متن مطالب شماره 2 (پياپي 1102)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است