|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

تحليلي بر نسبت استفاده و اعتماد مردم به ابزارهاي ارتباطي نوين/ ايران بر كدام پله از سواد رسانه اي قرار داردmagiran.com: تحليلي بر نسبت استفاده و اعتماد مردم به ابزارهاي ارتباطي نوين/ ايران بر كدام پله از سواد رسانه اي قرار دارد
 
 

 ايرنا 15/6/95

تحليلي بر نسبت استفاده و اعتماد مردم به ابزارهاي ارتباطي نوين/ ايران بر كدام پله از سواد رسانه اي قرار دارد

در دنياي كنوني سواد رسانه اي از ملزومات هر شغلي محسوب مي شود اين سواد در همه جاي زندگي به كار مي آيد و استفاده از آن به اعتلاي علمي، سياسي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي جامعه آن هم به شكل پايه ايي كمك مي كند حال مي خواهيم بدانيم جامعه ايران برچه پله و سطحي از سواد رسانه اي قرار دارد.
    تا چند سال پيش سواد به معناي توان خواندن و نوشتن بود كمي بعدتر اگر فرد مدرك تحصيلي مثلا ديپلم داشت با سواد خوانده مي شد و شايد تا همين چند سال اخير ليسانس همان مضمون تحصيلات عاليه را نشان مي داد اما اكنون و در تمام جوامع سواد فراتر از توان خواندن و نوشتن و يا مدرك فارغ التحصيلي از يك مقطع معين تحصيلي است امروزه سطح سواد با سواد رسانه اي سنجيده مي شود.
    راز بقاي هر جامعه اي و بالاتر از آن راز بقاي هر تمدني به سطح سواد و ميزان سرمايه موجود و رشد فرهنگ مرتبط است مشروط بر اينكه اين سه رابطه مستقيم داشته باشند.
    بدون داشتن سواد كه ابزار كسب علم است نمي توان جامعه اي را اداره كرد در تاريخ ايران سند مشخصه اين ادعا حكومت مغول بر ايران است آثار تخريب و تصرف مغولان هنوز در كشور ما باقي است اما هيچ اثر شايسته اي كه منحصرا ساخت خود آنها باشد در ايران باقي نيست چون فرهنگ رشد نيافته اي داشتند به زبان ساده تر مغول ها سواد نداشتند كه بتوانند فرهنگ خلق كنند بنابر اين در فرهنگ قوم مغلوب هضم شدند.
    جامعه اي كه سواد نداشته باشد نمي تواند علم بيافريند و به دنبال آن قدرت توليد فن آوري ندارد بدون علم و فن آوري نيز نمي توان تجمع سرمايه كه خود موجب رشد علم و فن آوري است ايجاد كرد.قطعا هيچ فرهنگي نمي تواند بدون علم و سرمايه توسعه پيدا كند و خيلي زود محكوم به مرگ يا هضم در فرهنگ هاي همجوار مي شود.
    اگر با اين محك در حال سنجش باشيم مي خواهيم ببينيم جامعه ايران امروز در چه
    سطحي از سواد رسانه اي قرار دارد و براي يافتن پاسخ به مصاحبه با چند كارشناس علوم ارتباطات، مدير رسانه، دست اندر كار آموزش و پرورش و قانونگذار پرداختيم.
    **تهمورث شيري استاد دانشگاه آزاد اسلامي دكترا در ارتباطات اجتماعي
    سوال: سواد رسانه اي چيست؟
    جواب: سواد رسانه اي به خاطر پيدايش ابزار نوين ارتباطي مطرح شد كه اين ابزارها ابتدا به صورت تخصصي استفاده مي شدند بعد ها به شكل عمومي نمود يافتند و وارد حوزه مردم شده و عموم ، استفاده از اين ابزار را ياد گرفتند. اين ابزارها و فرايندي كه در پي داشت،مانند انقلاب فرهنگي روي تفكر و روابط اجتماعي افراد تاثير گذاشت و به جايي رسيد كه در جامعه مردم مي گويند سواد فرد بايد رفع حداقل نيازها با كاربرد ابزارهاي نوين را در بر بگيرد.
    
    سوال: بنابر اين تعريف آيا ضرورت داشتن سواد رسانه اي اجبار زندگي ما شده است؟
    جواب: به نظرم ضرورت هاي سواد رسانه اي از جنبه هاي مختلف قابل بحث است چون مي توانيم معايب و مزاياي آن را مطرح كنيم . اين وسايل ارتباطي هر چه كه باشد و در كشور ما و يا سطح جهان باشد ، ضرورت دارد بيش از گذشته با آنها آشنا شده و نحوه استفاده از آنها را بلد باشيم و كاركردهايشان را بدانيم. اين دقيقا مثل كودكي ما مي ماند كودك كم كم مراحل اجتماعي شدن را از كودكي در خانواده و بعد جامعه دوستان و مدرسه و دانشگاه مي آموزد و تا آخر عمر همراه اوست و با آن مي ميرد.
    اين مفهوم اجتماعي شدن پله پله است در تمام اين پله ها و قدم ها نقش وسايل نوين ارتباطي پر رنگ تر از گذشته مي شود بنابراين بهره مندي از سواد رسانه اي در حد حداقلي اش الزام آور مي شود .
    يك مثال مي زنم اگر شما الان بخواهيد فرزندتان را در يك مدرسه ثبت نام كنيد بايد وارد سايت يا پايگاه اينترنتي بشويد پس بايد از حداقلي از سواد رسانه اي كه شامل اپراتوري ساده كامپيوتر و كارايي هاي آن مي شود برخوردار باشيد نه تنها در اين كار بلكه در كليه مقاطع كاري و آموزش بايد از اين سواد برخوردار باشيد كه كم كم مبنايش تغيير مي كند و به سواد رسانه اي مي رسد.
    البته اين وسايل نوين هم داراي اشكالاتي هستند كه از نحوه تعامل افراد جامعه با اين وسايل انتزاع مي شود.
    به نظر مي رسد سواد رسانه اي يا Media Literacy آموزش مهارت هاي لازم براي برقراري ارتباطي متفكرانه و آگاهانه با رسانه ها و در عين حال به وجود آوردن نگاهي دقيق، نقد و تحليلي به پيام هاي رسانه اي مكتوب و شفاهي باشد.
    به تعبير ديگر مي توانم اينگونه سواد رسانه اي را تعريف كنم كه وقتي سواد رسانه اي جا گذاري شود مي توان طبق آن اهم را از في الاهم و يا درست را از نادرست تشخيص داد و مراقب بود كه چه چيزهايي را بايد استفاده كرد و چه چيزي را منع كرد يا اينكه ميزان مصرف هر چيزي بر چه مبنايي بايد استوار باشد. سواد رسانه اي مي تواند به مخاطبان رسانه ها بياموزد كه از حالت انفعالي و مصرفي خارج شده و به معادله متقابل و فعالانه اي وارد شوند كه در نهايت به نفع خود آنان باشد.
    
    سوال: با توليد فناوري هاي نوين ارتباط، اشاعه فرهنگ مطرح مي شود، ميزان اثرگذاري منفي اين اشاعه فرهنگي به چه عواملي بستگي دارد و اوضاع را در جامعه خودمان چگونه ارزيابي مي كنيد؟
    جواب: با توليد و مطرح شدن بحث فناوري هاي نوين ارتباطي، بحث اشاعه فرهنگي معنا پيدا مي كند، وقتي يك فناوري ارتباطي جديد رايگان و سهل الوصول باشد بطور طبيعي امكان دانلود متن، عكس، فيلم و صدا را ميسر مي كند، بنابراين اين ويژگي سبب شده فناوري هاي نوين با اقبال عمومي روبرو شوند.
    همچنين ميزان شيوع فناوري هاي نوين ارتباطي، جايگاه و نحوه استفاده از آنها در جوامع مختلف متفاوت است، بطوريكه كشورهاي توليد كننده آن كمتر آسيب مي بينند و متاسفانه زمينه هاي فرهنگي برخي مسايل و يا استفاده از برخي وسايل ارتباطي در جامعه ايران وجود ندارد چون از كودكي و يا دوره مدرسه در مورد اين وسايل و نحوه استفاده از آنها گفتمان و آموزشي صورت نپذيرفته است همين كمبود آموزش عامل بسياري از مشكلات در اين حوزه مي شود.
    اثرگذاري وسايل نوين ارتباطي، وابسته به تعريف و كاربرديست كه از آنها به عمل مي آوريم البته وسايل ارتباط جمعي، فارغ از كاركردهاي منفي، وجه مثبتي را نيز با خود دارند و بهرمندي هوشمندانه و ضابطه مند از آنها، فوايد فراواني را نصيب جامعه و افراد مي كند.
    جامعه ما در حال گذار است و مولفه هايي مثل فرهنگ و اقتصاد و خيلي چيزهاي ديگر معمولاً شرايط باثباتي ندارند و مدام در حال تغييرند. وقتي تاريخ چند دهه اخير ايران را مطالعه كنيد ميبينيد با تغيير مديريت ها سليقه هاي جديدي اعمال ميشود و از نظر حوزه فرهنگي كه بحث اصلي ما هم هست شرايط با ثباتي نداريم و تاكنون نتوانسته ايم تعريف درستي از الگوهاي فرهنگي در جامعه خود داشته باشيم و نتوانسته ايم درباره آداب و رسوممان صحبت كنيم و از همه مهمتر اينكه نتوانسته ايم فاصله بين فرهنگ رسمي و غير رسمي را به حداقل ممكن برسانيم.
    منظور از فرهنگ رسمي فرهنگي است كه از طريق راديو و تلويزيون و وسايل ارتباط جمعي توليد و تبليغ و ترويج ميشود و منظور از فرهنگ غير رسمي، آن روابط فرهنگي- اجتماعي و آداب و رسومي است كه دور از چشم حكومت ها در بين مردم وجود دارد. زمانيكه فاصله بين فرهنگ رسمي و غير رسمي زياد شود مردم به خودسانسوري روي مي آورند و اينكه عقايدشان را همه جا مطرح نكنند. اينها باعث ميشود افراد هميشه نگاه محتاطانه نسبت به پيرامونشان داشته باشند. در اين شرايط شادماني حالت سلبي پيدا ميكند ، مردم بيشتر در ارتباط با وقايع پيش بيني نشده شاد ميشوند. اتفاقي در جامعه ميافتد و مردم در شبكه هاي اجتماعي درمورد آن طنز مي سازند و شادماني لحظه اي ايجاد مي كنند.
    
    سوال: پس سواد رسانه اي يك الزام براي زندگي امروز است؟
    جواب: محصول سواد رسانه اي يك شرط لازم است كه از آن طريق افراد بتوانند با ديگران ارتباط برقرار كنند وقتي اين را بپذيريم كه سواد رسانه اي الزامي است معايب و مزايايش را هم مي فهميم .در گام اول اين ارتباط ،معايب مشخص مي شود كه اولين آن فردگرايي است البته فرد گرايي در كشور ما به يك شكلي است و در كشورهاي ديگر به گونه اي ديگر. در كشور ما بعد منفي اين فردگرايي منتج از سواد و ابزار رسانه اي به شكل منزوي شدن افراد است بعد ديگر آن دراين مقطع، خيال پردازي افراد است.
    متاسفانه صرفه نظر از آسيب هايي كه به افراد مي زند و روي ديگران تاثير مي گذارد نوآوري را هم در كار كم مي كند در حال حاضر خيلي از افراد وارد فضاي مجازي مي شوند و اخبار را هم دريافت مي كنند اما مي دانيم كه خيلي از اين اخبار يا شايعه است و يا منبع ندارد اين وظيفه افراد است كه با سوادي كه دارند بتوانند درست را از نادرست تشخيص دهند خيلي وقت ها هم آسيب هايي كه اين ابزار مي زنند قابل جبران نيست چون راه استفاده اش را افراد نمي دانند اما ابزار رسانه اي نوين جداي از معايب، مزايايي مانند اطلاع رساني سريع و بدون فيلتر دارند كه مناسب هستند اما تنها سواد رسانه اي در اين بخش به كار مي آيد .
    
    سوال: استاندارد سواد رسانه اي چيست؟ آيا استاندارد سواد رسانه اي در كشور ما وجود دارد؟
    جواب: مي توان گفت در كشور ما سواد رسانه اي موضوع مطرح و مهمي محسوب نمي شود. در گام اول براي توجه به اين مهم، مدارس به عنوان ابتدايي ترين بخش مي توانند سواد رسانه اي را به شكل پايه اي لحاظ كنند. در كشورهاي ديگر استفاده از اين وسايل را از كودكي به كودكان مي آموزند بنابراين در مراحل بعد افراد با شوك اخبار مواجه نمي شوند كه به چه شكلي با يك خبر برخورد كنند اما در كشور ما مسئولان مدرسه و حتي اوليا با استفاده از اين وسايل هم مخالف اند چه برسد به اينكه كار آموزشي در اين رابطه انجام دهند و نتيجه اين مي شود كه در استفاده از اين وسايل دچار مشكلات عديده مي شويم .
    اين را هم بايد متذكر شوم كه پذيرش و يا عدم پذيرش اين وسايل هيچگاه در اختيار ما نبوده و نيست و مردم به گونه اي مجبورند از اين وسايل را استفاده كنند . اما مهم شيوه استفاده از اين فضاي مجازي در كشور ما و تفاوتش با كشور هاي ديگر است.
    تفاوت ما با كشورهاي توسعه يافته اين است كه در كشور ما آموزش سواد رسانه اي سلبي است تا ايجابي . سلبي يعني اينكه در مدارس ما به كودكان آموزش داده نمي شود كه چگونه از فضاهاي آموزشي استفاده كنند و چه كنند كه اختلاف سليقه ها برطرف شود. ما هميشه عقب هستيم و با تحولي كه در ابزارهاي ارتباطي وجود دارد و ايجاد مي شود خودمان را به روز نكرده ايم و موضع گيري ما در مورد مردم كه با اين رسانه ها و ابزار وقتي مواجه مي شوند چگونه برخورد كنند نيز متفاوت است و اختلاف نظر وجود دارد چون متولي مشخصي نداريم.
    اما در كشورهاي ديگر كودك از كودكي راه استفاده از اين فضا و حتي سواد رسانه اي را مي آموزد.
    يكي از مسايلي كه كشور ما بايد به آن بپردازد اين است كه متوليان فرهنگي آماده و به روز باشند تا بتوانند در سالها ي بعد كه تكنولو ژي به روز مي شود خيلي از مسايل را پيش بيني كنند و به نظرم متوليان فرهنگي ما به روز نيستند و اين ضعف فرهنگي جامعه ماست.
    بنابراين ما بايد از خودمان شروع كنيم كه مي خواهيم با دنيا تعامل داشته باشيم يا نه ؟
    كشورهاي ديگر سواد رسانه اي شان تعريف دارد خيلي از دست اندركاران در بخش رسانه پيش بيني مي كنند كه تا 10 سال آينده چه اتفاقي براي اين وسايل ارتباطي مي افتد درباره آن فكر مي كنند و از وسايلي كه ممكن است در آينده ساخته شوند نيز آگاهي پيدا كنند . مي بينيم كه دنيا در حال كوچكتر شدن است پس ما هم بايد ياد بگيريم كه خيلي از مسايل كوچك و حاشيه را در اين دهكده جهاني يا حذف يا مديريت كنيم و براي آن برنامه ريزي داشته باشيم تا به توسعه دست يابيم.
    متاسفانه سواد رسانه اي در كشور ما در حد استاندارد نيست چون عاريتي است و متولي ندارد و موضعگيري درستي هم در قبالش نداشتيم شكل نگرفتن سواد رسانه اي به خاطر نداشتن مبناي درست است.
    
    **حال كسي كه دستي در اجرا در امور رسانه دارد به همين دسته سوال ها جواب مي دهد. محمد رضا محمديوسفي مدير مسئول هفته نامه هاي جمهور و پارسيان و رييس هيات مديره انجمن مديران رسانه و عضو هيات مديره و خزانه دار انجمن صنفي نشريات كشاورزي و صنايع غذايي و بازرس انجمن مديران نشريات كشور در اين باره به خبرنگار گروه فرهنگي مي گويد:
    سوال: سواد رسانه اي چيست؟
    جواب: واژه سواد رسانه برمي گردد به اينكه چه چيزي را رسانه بدانيم به نظرمن هر منبع اطلاعاتي كه دانش و اطلاعاتي را به افراد منتقل كند رسانه است اين وسايل مي تواند كتاب ، پوستر ، نقاشي و يا حتي استادي كه در يك كلاس تدريس مي كند باشد سواد رسانه اي سوادي است كه مخاطب به مدد آن مي آموزد كه در شرايط انبوه شدن پيام ،چگونه پيام هاي مورد نياز را جستجو كند و اهداف پيام را تشخيص دهد.سواد رسانه اي مي تواند در تفكر انتقادي تاكيد داشته باشد.
    سال ها قبل ما تنها راديو و تلويزيون را رسانه مي دانستيم اما امكانات زياد شده و حتي از هر محل و مكاني مي توان اخبار و اطلاعات را سريع به دست آورد اين اخبار مي تواند از فضاهاي مجازي باشد.
    اما نكته اين است كه اين فضاهابراي رسانه هاي ديگر بيشتر اوقات مكمل هستند نه تهديد ؛ البته قبول دارم كه باب شايعه هم زياد است و اين آگاهي مخاطبان است كه بتوانند روزنامه و يا رسانه مورد اعتمادشان را بيابند و اين تا حدودي به سواد رسانه اي افراد بستگي دارد اما باز هم استفاده از فضاي مجازي بار مثبت دارد تا منفي .
    سواد رسانه اي در كشور ما از روز اول وجود داشت اما ناشناخته بود چراكه اول هويدا نشده بود البته مطبوعات كشور ما هر چه پيشتر مي رود تخصصي تر مي شود . پيدايش سواد رسانه اي، به سال 1965 باز مي گردد آن زمان مارشال مك لوهان اولين بار در كتاب خود تحت عنوان 'درك رسانه: گسترش ابعاد وجودي انسان'، اين واژه را بكار برد و تاكيد كرد كه زماني كه دهكدۀ جهاني تحقيق يابد، نياز انسان ها به سواد جديدي بنام سواد رسانه اي بيشتر مي شود .'
    
    _ سوال: استاندارد سواد رسانه اي چيست؟ آيا استاندارد سواد رسانه اي در كشور ما وجود دارد؟
    _ جواب: در جامعه ما بسياري از افراد براي اينكه بگويند سواد دارند درس مي خوانند و يا اگر بخواهند در محيطي به نام رسانه كاركنند ادامه تحصيل مي دهند اما بسياري از اين افراد توانايي كار كردن در اين عرصه را ندارند چون استعدادش را ندارند خيلي ها هم با اتكا به پول ابزار اطلاع رساني را در دست گرفتند و آنرا مايملك خود مي پندارند اينجا انتقاد من به شهر داري و ارگان هاي دولتي است كه وارد صنف روزنامه نگاري مي شوند و آنرا از حالت حرفه اي در مي آورند و آنچنان كه به مذاقشان خوش آيد ترسيم مي كنند.
    متاسفانه در بيشتر اوقات يك رسانه يا روزنامه در دست اهرم هاي دولتي و وابسته به دولت قرار مي گيرد كه اين زيانبارترين بخش دنياي خبري است چون روزنامه زير لواي آن ارگان يا شخص ذي نفوذ قرار مي گيرد و اخبار هم كه مي دانيد در اين روزنامه ها بيشتر فرمايشي است تا درست .
    
    _سوال: اثرگذاري نامطلوب و منفي رسانه اي و نسبت آن با سواد رسانه اي در جامعه ما چگونه است؟
    _ جواب: مشكل ديگر هم متاسفانه شايعه و اخبار ناصحيح از طريق فضاي مجازي است كه برخي از مردم به اين شايعات گوش مي كنند و به آن استناد مي كنند و اين دليلش اين است كه فضاي مطبوعات درست نيست و مردم به دلايل عديده به رسانه ها اطمينان ندارند.اينجا وظيفه رسانه هاست تا درستي و نادرستي شايعات را براي مردم با اطلاع رساني روشن كنند.
    در جامعه كنوني ما بسياري از مردم حتي از رسانه ها فرار مي كنند و براي اينكه از اخبار مطلع شوند به سايت هاي خبري پناه مي برند چرا كه نشريه زياد است و تكراري و نوآوري هم در اكثر نشريات كمتر ديده مي شود .
    افرادي كه توانمند هستند در اين فضا آسيب مي بينيد يا حذف مي شوند يادم مي آيد سال ها قبل اتكاي خيلي از نشريات به فروش تك نسخه اي بود و بعد آگهي روزنامه هم بسيار فعال بود اما الان روزنامه ها نه فروش تك نسخه اي دارند و نه زياد اگهي دريافت مي كنند اين مي شود كه برخي از مديران مسئول از چرخه خبر خارج و ناچار به واگذاري رسانه خود مي شوند و فضا از اعتبار و كيفيت خارج مي شود.
    مطبوعات و رسانه ها الان در جايگاه مطلوبتري قرار گرفته و به سمت تخصصي شدن پيش مي رود و سواد رسانه اي نيز به مراتب بيشتر شده اما كافي نيست و متاسفانه مي بينيم كه ماندگاري افرادي در رسانه و مطبوعات نيزكمرنگ شده است به نظرم اگر شرط معدل و يا شرايطي را فراهم كنند كه هر دانشجوي ارتباطات در زمان تحصيل ملزم به كار آموزي در مطبوعات باشد تاثير مثبت آن در بخش رسانه بيشتر خواهد بود چون در حين تحصيل خبرنگاري را مي آموزد.
    نقش رسانه در حوزه مدارس و ارگانهايي مانند وزارت ارشاد و صدا و سيما مي تواند پر رنگ تر شود چراكه در اين بخشها مي توان توانمندي افراد را هم سنجيد هم بالا برد به نظرم راهكارش كارگروهي است كه با اصناف مطبوعات شكل بگيرد و برنامه ريزي شود. بالا رفتن آگاهي مخاطبان و رسانه ها ، سواد رسانه اي را نشان مي دهد .
    
    _ سوال: كاربران و رسانه ها تاثير متقابلي بر هم در سواد رسانه اي دارند؟
    _ جواب: سال ها قبل روزنامه هاي زرد وجود داشت كه الان وجود دارند ولي كمي تخصصي شده اند چون نياز مخاطبان خود را شناخته اند و بازخورد كارشان را ديده اند . هر چقدر مطالب رسانه ها پر بار تر و غني تر شود مخاطبان هم آگاه تر شده در نتيجه سواد رسانه اي در كشور رونق بيشتري مي يابد حتي سواد رسانه اي مي تواند ما را از روزمره گي برهاند و در حوزه هاي فرهنگ و اقتصاد مقاومتي غني كند. سواد رسانه اي منبعي از نو آوري در خيلي از زمينه ها است.
    
    _ سوال: چگونه مي توان پايايي و تمركز سواد رسانه اي ايجاد كرد؟
    _ سواد رسانه اي زماني پايا تر و متمركز تر مي شود كه به اهالي روزنامه نگار چه از لحاظ مالي و چه امنيت شغلي كمك شود اگر خبر نگاري اين دو شرط را نداشته باشد از كيفيت مطالب و نوآوري كم مي شود و آفت به جان رسانه مي افتد.
    به نظرم حمايت نهادهاي آموزشي از طريق گنجاندن مفاهيم سواد رسانه اي در كتب درسي دانش آموزان، و دروس دانشكده هاي ارتباطات مي تواند مفيد باشد و خود رسانه ها هم با توجه به جغرافياي مخاطبان خود، مي توانند مفاهيم مرتبط با سواد رسانه اي را منعكس كنند.
    
    **از چشم انداز يك مدير در رسانه صدا و سيما به مبحث سواد رسانه اي مي پردازيم به اين دليل كه از نظر بزرگان ارتباطات، تلويزيون رسانه اي بسيار فراگير اما كم عمق است تلويزيون رسانه اي است كه در سود و زيان آن و اثرگذاري مثبت و منفي آن در تمام جوامع بسيار بحث شده و متفكران علوم ارتباطات درباره آن بسيار نظر داده اند.
    جعفر عبدالملكي رئيس مركز پژوهش و سنجش افكار صدا و سيما.
    
    _سوال: سطح سواد رسانه اي را ارزيابي كنيد.
    _ جواب: سطح سواد رسانه اي به معني داشتن ارتباط موثر با رسانه ها است. سواد و آرايش رسانه اي در كشور بايد جدي گرفته شود و در رسانه ملي با يك آرايش درست و جامع به اين موضوع بپردازد و به نيازهاي مردم پاسخ دهد.
    ما بايد به سمت همگرايي رسانه اي حركت كنيم تا چند وقت پيش مردم از رسانه اي مانند ماهواره زياد استفاده مي كردند اما كم كم به خاطر اينكه با خيلي از اعتقادات و ارزش هاي جامعه تفاوت داشت استفاده از آن كمتر شد البته اين كم شدن توجه از سوي مردم به استفاده از ماهواره چيزي به سبد مصرفي شبكه هاي داخلي اضافه نكرد و باعث شد افراد بسياري از هر قشر و سن به سمت شبكه هاي اجتماعي روي آورند كه باز هم به نظرم اين شبكه هاي اجتماعي وجه جديدي از شبكه هايي است كه مي تواند هم براي ما تهديد باشد و هم مثبت، زماني مي تواند مثبت باشد كه ما با رويكرد همگرايي و بهره گيري از اين شبكه ها بتوانيم به تعميق پيام هاي شبكه هاي خودمان كمك كنيم.
    به نظر مي رسد افزايش و تعميق سواد رسانه اي بخش مهمي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد و سواد رسانه اي هم در حوزه خرد و هم كلان حتي در سياستگذاران نيز بايد مورد توجه قرار گيرد، يعني فردي كه در مقام سياستگذاري و نهايتاً در مقام برنامه سازي است، شناخت درستي از محيطش و ذهن و حوزه شناختي مخاطبش داشته باشد و بتواند اين نيازها را به موقع و به درستي پاسخ دهد.
    سواد رسانه اي در بخش هنري و فرهنگ هم به كار مي آيد چرا كه مسئوليت اين بخش به عنوان متولي آثار فرهنگي مي تواند به مراتب بيشتر و تاثير گذار تر باشد.
    
    ** محمود عباسي معاون پرورشي و فرهنگي اداره كل آموزش و پرورش استان زنجان به عنوان يك مدير دست اندر كار كه در مدارس يعني ابتدايي ترين و بنيادي ترين موقعيت آموزش سواد رسانه اي فعاليت دارد.
    _ سوال: اولا امكان و دوما اراده اي بر آموزش سواد رسانه اي در مدارس وجود دارد؟
    _ جواب: گذاردن 2 واحد درسي تفكر سواد رسانه اي براي دانش آموزان پايه دهم در سال تحصيلي برنامه ريزي شده است.
    ارتقاي سطح سواد رسانه اي باعث مي شود كه دانش آموزان و والدين كاربرد استفاده از فضاهاي مجازي را تشخيص دهند و بتوانند فعاليت هاي خود را بر اساس برنامه ريزي صحيح و بدون داشتن آثار مخرب دنبال كنند.
    
    **سعيد مدرسي يك مدرس سواد رسانه اي است كه طبيعتا بر آموزش كاربري رسانه ها تاكيد دارد.
    _سوال: تخصص در حوزه سواد رسانه اي چه معنايي چه سطحي و چه سودي دارد؟
    _ جواب: وقتي ما در فضاي رسانه اي قرار مي گيريم به يك مهارتي نياز پيدا مي كنيم كه اسم آن را سواد رسانه اي مي گذاريم. دليل اينكه ما پي به سواد رسانه اي برديم و در اين روزگار اهميت بيشتري يافته شكل گيري دهكده جهاني است.
    كسي كه فارغ التحصيل حوزه سواد رسانه اي مي شود بايد چند مهارت را كسب كند اول اينكه از هر ابزار رسانه اي به چه مقدار استفاده كند و در وهله بعدي فرد بتواند يك پيام رسانه اي فاخر را توليد كند.
    يكي از كارهايي كه بايد در عرصه فرهنگي انجام شود اين است كه زبان تخصصي سواد رسانه اي به گفت و گوي عمومي مردم تبديل شود. كشورهاي پيشرفته به سمت افزايش سواد رسانه اي در حركت و در اين زمينه از ما جلو هستند. سواد رسانه اي در بدنه نخبگان آن ها به يك مطالبه عمومي و گفت و گوي جدي تبديل شده است در حاليكه در كشور ما مديران فرهنگي هنوز خيلي توجيه نيستند كه سواد رسانه اي بنيان يك جامعه را تشكيل مي دهد.
    
    ** جبار كوچكي نژاد نماينده مردم رشت و نايب رييس دوم كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي، عضوي از قوه قانونگذار است.
    _سوال: اهميت تدوين و قانونمند كردن سواد رسانه اي را احساس كرده ايد؟
    _ جواب: وقتي بحث رسانه هاي كشور مي شود شامل تمام مجموعه هاي اطلاع رساني و خبر و تحليل است كه به مردم خوراك فكري مي دهند خوشبختانه فضاي مثبتي بين مردم و مسئولين است و خيلي از گره هايي كه در بين مردم وجود داشته با يك خبر و يا تحليل حل شده است و براي رفع بسياري از نگراني هايي كه مردم داشتند يا دارند توسط رسانه ها به خوبي مساعدت كرده اند يك نمونه از اين نگراني ها و مشكلات بحث فيش هاي حقوقي بود كه رسانه ها خوب اطلاع رساني كرده و مسئولان را وادار به ورود پيگيري كردند.
    مردم متوجه شده اند كه رسانه ها كمك مردم هستند و مسئولان هم هماهنگ با مردم و با دستگاه هاي ديگر هستند. بجز آن عده از مسولاني كه خطاكارند و نمي خواهند مطلبي درباره آنها منتشر شود .
    در كشور ما رسانه هايي هم هستند كه برخي مسايل را غير واقعي جلوه مي دهند كه البته كم هستند به نظرم در جامعه كنوني ما رسانه ها حضور پررنگ و اثر گذار دارند .
    
    _ سوال: محصول سواد رسانه اي در كشور چگونه است ؟
    _ جواب: به نظرم اينكه چه عاملي باعث شده كه بسياري از رسانه ها از كيفيت خوبي برخوردار باشند يكي توانايي رسانه هاست و دوم سطح علمي خبرنگاران است كه بسياري از اين خبرنگاران در سطح علمي خوبي قرار دارند و خيلي ها حرفه اي عمل مي كنند و در اين بين آن چه كه نگران كننده است اين است كه خبرنگاران در جايگاه رسانه اي نتوانند به رشد مطلوب دست يابند كه دليل آن نيز نداشتن امنيت مالي وشغلي خبرنگاران است. اگر در رسانه امنيت نباشد نوآوري و كيفيت به حد پاييني مي رسد .در اين يخش وزارت ارشاد مي تواند با ارايه لايحه اي شرايط و وضعيت خبرنگاران را در مجلس مطرح كند و نماينگاه مجلس درباره آن طرح دهند.
    وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و آموزش و پرورش از بانيان سواد رسانه اي در كشور هستند. وزارت ارشاد بايستي در حوزه كاري اش از روش هاي آموزشي لازم در حوزه رسانه استفاده كند و سواد رسانه اي اصحاب رسانه را به تعادل و استاندارد نزديكتر كند اينكه ما در چه وضعي از سواد رسانه اي در سطح بين الملل هستيم تاكنون وزارت ارشاد چيزي را عنوان نكرده و يا نگفته كه رسانه هاي ما نسبت به رسانه هاي همسايه و يا اروپايي و ديگر كشورها چه تفاوتي دارد و آيا استاندارد دارد يا خير .
    از آن جايي كه بدون سواد رسانه اي، نمي توان گزينش هاي صحيح از پيام هاي رسانه اي داشت؛ به گمان من نهادهاي آموزشي، مدني و رسانه اي در ايران بايد به اين امر كمك كنند.
    نهادهاي آموزشي مثل مدارس، دانشكده ها، دانشگاه ها و آموزشگاه هاي مختلف مي توانند مفهوم سواد رسانه اي را در كتب درسي ارائه كنند، نهادهاي مدني و صنفي مي توانند اعضاي خود را تحت آموزش مستمر در زمينه سواد رسانه اي قرار دهند.
    در نهايت سواد رسانه اي در تمام عرصه ها اعم از آموزشي؛ فرهنگي و اجتماعي به تمام افراد مي تواند بگويد كه چه مقدار از وقتتان را در رسانه ها ؛ استفاده از كامپيوتر ؛ سايت هاي مجازي ويا در چت روم ها بگذرايد و در مقابل زمان و هزينه اي كه صرف مي كنيد چه منافعي به دست مي آوريد؛اين مفهوم سواد رسانه اي است.
     

View: 628 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.irna.ir/fa/News/82218511/همچنين بخوانيد:
استاد علوم ارتباطات و روزنامه نگاري: سواد رسانه اي مصونيت و حمايت ايجاد نمي كند
در نشستي با حضور نمك‌ دوست و شكرخواه مطرح شد: تاكيد بر اسطوره‌ زدايي و غول‌ كشي از تعريف سواد رسانه‌ اي
كارگاه «آشنايي با مباني سواد رسانه‌ اي» برگزار مي‌ شود
«سواد رسانه ‌اي» و غفلت ‌هاي ما
آنچه در نشست تجربه ‌نگاري همايش ملي سواد رسانه ‌اي گذشت
ميزان سواد رسانه اي فرد برابر است با توان تحليل مسائل جامعه
خسروانيان خبر داد؛ ايجاد رسانه‌هاي مجازي براي آموزش مهارت‌ هاي سواد رسانه‌ اي به مردم
برگزاري دوره ‌هاي تخصصي «مدرسه رسانه»
ابراهيم آبادي: همايش سواد رسانه ‌اي نبايد رنگ و لعاب دولتي بگيرد
استاد علوم ارتباطات: نگاه صرفا درآمد زايي به رسانه، آسيب جدي به سواد رسانه اي است
تصويب محور هاي اصلي همايش سواد رسانه ‌اي و مسئوليت اجتماعي
سواد رسانه‌ اي را توسعه ندهيم، بحران كشور را فرا مي ‌گيرد
در نشست تخصصي سواد رسانه ‌اي عنوان شد؛ جاي خالي سواد رسانه‌ اي در دانشگاه ‌ها
نخستين جلد از كتب سواد رسانه اي به بازار نشر آمد
سواد رسانه اي، لازمه زندگي در دنياي مدرن/ نقش رسانه هاي علمي در ارتقاي آگاهي جامعه
شهروندِ آگاه، پيام رسانه‌اي هوشمندانه ‌تري توليد مي‌كند؛ در نشست تخصصي «سواد رسانه‌ اي و روزنامه‌ نگاري شهروندي» مطرح شد
سواد آموزي در دنياي ديجيتال
مديركل دفتر مطالعات رسانه هاي وزارت ارشاد:توليد محتواي فاخر در رسانه ها با ارتقاء سواد رسانه اي امكان پذير است
كارشناس امور رسانه ‌اي در گفت‌ و گو با فارس مطرح كرد: تأثير افزايش سواد رسانه‌اي در كاهش آفت ‌هاي فضاي رسانه‌ اي كشور
رشد دانش همگام با توسعه خرد و حكمت جامعه نيست : محكي در نشست تخصصي ضرورت‌هاي آموزش سواد رسانه‌اي در ايران
سواد رسانه‌اي، دانش تنظيم‌كننده رابطه مخاطب و رسانه است : پژوهش‌گر پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي
بيش از 130 مقاله به اولين كنفرانس بين‌المللي سواد رسانه‌اي رسيد
سواد رسانه‌اي در بسياري از حوزه‌هاي تصميم‌گيري مغفول مانده است : مدير كل دفتر مطالعات و برنامه ريزي رسانه‌ها در نشست تخصصي سواد رسانه‌اي
مخاطبان را بايد به سواد رسانه‌ايِ پرسش‌گر مجهز كنيم : در نشست تخصصي ضرورت‌هاي آموزش سواد رسانه‌اي در ايران عنوان شد
موانع توسعه سواد رسانه‌اي: گفت‌وگو با دكتر هادي خانيكي
بررسي لزوم افزايش سواد رسانه‌‌اي
اهميت سواد رسانه‌اي و پرسش‌هاي كليدي

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه اسوه
متن مطالب شماره 199، اسفند 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است