|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

ميزان سواد رسانه اي فرد برابر است با توان تحليل مسائل جامعهmagiran.com: ميزان سواد رسانه اي فرد برابر است با توان تحليل مسائل جامعه
 
 

 ايرنا 17/7/95

ميزان سواد رسانه اي فرد برابر است با توان تحليل مسائل جامعه

زماني كه از سواد رسانه اي صحبت مي شود حداقل چيزي كه از افراد انتظار مي رود اين است كه از كمترين ميزان سواد برخوردار باشند تا بتوانند در مواجهه با مسايل مختلف آنرا درك كنند و قوه تجزه و تحليل اوليه را دارا باشند اما مرحله پيشتر اين است كه فرد بايد علاوه بر سواد اوليه بتواند مهارت تميز دادن انواع رسانه ها از يكديگر را هم داشته باشد.
    مثلا بتواند بين يك رسانه با رسانه ديگر و يا نوع پيامي كه دريافت مي كند تميز دهد و با درستي و يا نادرستي اخبار رسانه ارتباط برقرار كند.
    سواد رسانه اي در كشور ما شايد نزديك به 70 سالي باشد كه مطرح شده و دليل آن نيز شكل گيري دهكده جهاني است. اما به نظر مي رسد لازم است زبان تخصصي سواد رسانه اي به گفت و گوي عمومي مردم تبديل شود.
    در كشورهاي توسعه يافته ، سواد رسانه اي در بدنه نخبگان به يك مطالبه عمومي و گفت و گوي جدي تبديل شده است و مردم راحت تر با هر نوآوري كنار مي آيند و نحوه استفاده از آن را مي دانند چون از كودكي مهارت استفاده از برخي وسايل ارتباطي را ياد گرفته اند اما در كشور ما اين مرحله برعكس است اول افراد از اين وسايل استفاده مي كنند و وقتي به مشكل برخورد كردند تازه به اين فكر مي افتند استفاده صحيح آن چگونه است.
    وقتي سواد و آشنايي كافي با ابزارها و شبكه هاي مختلف رسانه اي را داشته باشيم به خوبي مي توانيم پيام را دريافت و از محتوا استفاده مطلوب كنيم.
    سواد رسانه اي مثل يك رژيم غذايي به كار مي آيد ،به صورت هوشمندانه اي به فرد ياد مي دهد كه جهت درست كدام است ،چه مواردي بايد حذف شود و براي چه مواردي لازم است وقت بيشتري صرف شود.
    در برخورد با سواد رسانه اي مي آموزيم كه از حالت انفعالي و مصرفي خارج شويم و دركليه امور به صورت فعالانه عمل كنيم اين فعاليت بايد باعث شود كه اعمال مان براي خود و ديگران مفيد باشد كساني كه به اين درك از سواد رسانه اي نرسيده باشند مدام گرفتار جزر و مدهاي پيرامون مي شوند و هميشه بايد نگران به روز شدن و تميز دادن احوال اطرافيان از هم باشند چون مدام بالا و پايين شدن در اين عرصه امكان ضربه هاي كاري در افراد بيشتر مي كند و باعث مي شود كه فرد از ادامه فعاليت باز بماند.
    با سواد رسانه اي مي توانيم به اين نتيجه برسيم كه چگونه كنترل اوضاع را از رسانه ها بگيريم و درست دسته بندي كنيم چون با فكر عمل مي كنيم.
    كارشناسان بر اين باورند كه به محض اينكه يك رسانه فرد را به خود دچار كرد به سرعت به اين سمت مي رود كه افكار و حتي اعتقادات فرد را هم طبق نظر خود برنامه ريزي كند بنابراين وظيفه ما اين است كه در وهله اول بدانيم كه رسانه ها چه هستند كاركرد و نتيجه اي كه براي ما دارند چيست و چگونه مي توانند ذهنيت ما را برنامه ريزي كنند وقتي مراحل كار رسانه ها را شناختيم و سواد رسانه اي مان را بالا برديم مي توانيم در مواجهه با آنها درست عمل كنيم.
    در اين بخش مي توانيم هم اثر گذار باشيم و هم اثر پذير چون بيشتر اوقات برنامه ريزي از سوي رسانه ها براي ما صورت مي گيرد از آنجا كه بخش اعظمي از مواجهه ما با پيام هاي رسانه توسط خودمان برنامه ريزي نمي شود، متوجه نمي شويم تا چه حد در معرض پيام هاي قرار مي گيريم بنابر اين با سوادي كه كسب كرده ايم مي توانيم از تحت نفوذ بودن تا حد زيادي مصون بمانيم.در عين حال از اخبار و آگاهي هاي ديگري كه رسانه برايمان دارد نيز بي نصيب نمانيم.
    بيشتر اوقات افراد به صورت منفعل در اين برنامه عمل مي كنند و دانشي هم در برابر اين هجوم رسانه اي ندارند. اين مي شود آفت رسانه اي و زمان افراد طبق نظرات رسانه مديريت مي شود وقتي اين اتفاق مي افتد افراد توانايي اهم و في الاهم را ندارند. هم آزمون و خطا بيشتر مي شود و هم سطح هوشياري كاهش مي يابد.
    اگر بيشتر توجه كنيم مي بينيم كه سواد رسانه اي باعث تعادل و تعامل ما با دنياي بيرون مان نيز مي شود در اين تعامل افكار و ايده ها، ما مي توانيم قوه ادراكمان را بيشتر به كار بيندازيم تا به محض اينكه اتفاقي افتاد و يا خبري را دريافت كرديم بتوانيم سريع آنرا تجزيه و تحليل كنيم و عكس العمل و پاسخ صحيحي در قبالش داشته باشيم در واقع دروازه باني خبر را به خوبي ايفا كنيم .
    يكي از اين مراحل، محدود كردن انتخاب ها و مرحله بعدي، تقويت و تحكيم تجربه است .اما اگر اين تعادل و تعامل ضعيف باشد مرز بين دنياي واقعي ما و جهان رسانه و تمايز اين دو از هم به طور فزاينده اي سخت مي شود چون رسانه ها براي ورود ما به دنيايشان منتظر نمي مانند و در عوض پيام هاي خود را به دنياي ما تحميل مي كنند
    هر نظام رسانه اي داراي يك سلسله مراتب است كه اجزاي آن قابل تجزيه و تحليل و شناسايي است همين سلسله مراتب است كه محصول نهايي رسانه يا همان محتواي رسانه را مي سازد درست مانند يك كارخانه و يا اداره كه سلسله مراتب خاصي در آنها لحاظ مي شود تا يك محصول درست را تحويل مشتري و يا مصرف كننده بدهند.
    همچنين هر رسانه اي زبان، اخلاق گويش و تكنيك خاص خود را دارد و براي افرادي كه از آن استفاده مي كند لينكهايي را تعريف مي كند تا افراد از طريق آن جهت ها را پي بگيرند و به نياز خود پاسخ گويند.
    توسعه مهارتهاي سواد رسانه اي ما را قادر ميسازد نه تنها متون رسانه اي را درك و رمزگشايي كنيم، بلكه از اصول هنري منحصربه فرد هريك از آنها بهره مند شويم .
    اين رسانه ها كه ما در موردش بحث كرديم جنبه تجاري بسيار بالايي هم دارند چنانكه سواد رسانه اي بر آگاهي از پايه هاي اقتصادي توليدات رسانه هاي جمعي مبتني است
    اين رسانه ها و شبكه هاي اطلاع رساني همچنين دنبال مخاطباني هستند كه از آنها حمايت مالي كنند بنابراين هرچه سواد رسانه اي شما بيشتر باشد با اثر گذاري بيشتر با لينكهاي مختلف شما را جذب خود مي كنند البته باز هم سواد رسانه اي در اين بخش مي تواند به كمك شما بيايد كه چه چيزي به درد شما مي خورد و به اصطلاح منفعت شماست و چه چيزي براي شما منفعت نيست.
     

View: 333 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.irna.ir/fa/News/82260970/همچنين بخوانيد:
استاد علوم ارتباطات و روزنامه نگاري: سواد رسانه اي مصونيت و حمايت ايجاد نمي كند
در نشستي با حضور نمك‌ دوست و شكرخواه مطرح شد: تاكيد بر اسطوره‌ زدايي و غول‌ كشي از تعريف سواد رسانه‌ اي
كارگاه «آشنايي با مباني سواد رسانه‌ اي» برگزار مي‌ شود
«سواد رسانه ‌اي» و غفلت ‌هاي ما
آنچه در نشست تجربه ‌نگاري همايش ملي سواد رسانه ‌اي گذشت
تحليلي بر نسبت استفاده و اعتماد مردم به ابزارهاي ارتباطي نوين/ ايران بر كدام پله از سواد رسانه اي قرار دارد
خسروانيان خبر داد؛ ايجاد رسانه‌هاي مجازي براي آموزش مهارت‌ هاي سواد رسانه‌ اي به مردم
برگزاري دوره ‌هاي تخصصي «مدرسه رسانه»
ابراهيم آبادي: همايش سواد رسانه ‌اي نبايد رنگ و لعاب دولتي بگيرد
استاد علوم ارتباطات: نگاه صرفا درآمد زايي به رسانه، آسيب جدي به سواد رسانه اي است
تصويب محور هاي اصلي همايش سواد رسانه ‌اي و مسئوليت اجتماعي
سواد رسانه‌ اي را توسعه ندهيم، بحران كشور را فرا مي ‌گيرد
در نشست تخصصي سواد رسانه ‌اي عنوان شد؛ جاي خالي سواد رسانه‌ اي در دانشگاه ‌ها
نخستين جلد از كتب سواد رسانه اي به بازار نشر آمد
سواد رسانه اي، لازمه زندگي در دنياي مدرن/ نقش رسانه هاي علمي در ارتقاي آگاهي جامعه
شهروندِ آگاه، پيام رسانه‌اي هوشمندانه ‌تري توليد مي‌كند؛ در نشست تخصصي «سواد رسانه‌ اي و روزنامه‌ نگاري شهروندي» مطرح شد
سواد آموزي در دنياي ديجيتال
مديركل دفتر مطالعات رسانه هاي وزارت ارشاد:توليد محتواي فاخر در رسانه ها با ارتقاء سواد رسانه اي امكان پذير است
كارشناس امور رسانه ‌اي در گفت‌ و گو با فارس مطرح كرد: تأثير افزايش سواد رسانه‌اي در كاهش آفت ‌هاي فضاي رسانه‌ اي كشور
رشد دانش همگام با توسعه خرد و حكمت جامعه نيست : محكي در نشست تخصصي ضرورت‌هاي آموزش سواد رسانه‌اي در ايران
سواد رسانه‌اي، دانش تنظيم‌كننده رابطه مخاطب و رسانه است : پژوهش‌گر پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي
بيش از 130 مقاله به اولين كنفرانس بين‌المللي سواد رسانه‌اي رسيد
سواد رسانه‌اي در بسياري از حوزه‌هاي تصميم‌گيري مغفول مانده است : مدير كل دفتر مطالعات و برنامه ريزي رسانه‌ها در نشست تخصصي سواد رسانه‌اي
مخاطبان را بايد به سواد رسانه‌ايِ پرسش‌گر مجهز كنيم : در نشست تخصصي ضرورت‌هاي آموزش سواد رسانه‌اي در ايران عنوان شد
موانع توسعه سواد رسانه‌اي: گفت‌وگو با دكتر هادي خانيكي
بررسي لزوم افزايش سواد رسانه‌‌اي
اهميت سواد رسانه‌اي و پرسش‌هاي كليدي

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه هنر و تجربه
متن مطالب شماره 9، ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است