|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

آنچه در نشست تجربه ‌نگاري همايش ملي سواد رسانه ‌اي گذشتmagiran.com: آنچه در نشست تجربه ‌نگاري همايش ملي سواد رسانه ‌اي گذشت
 
 

 ايسنا 3/8/95

آنچه در نشست تجربه ‌نگاري همايش ملي سواد رسانه ‌اي گذشت

در نشستي كه با موضوع تجربه نگاري همايش ملي سواد رسانه‌اي و مسئوليت اجتماعي در ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد، به مشكل اصلي فضاي رسانه‌اي كشور در حوزه‌ي قانون و قانون‌گذاري و بحران توليد محتواي پاك اشاره شد.
    به گزارش ايسنا، نشست دومين تجربه‌نگاري همايش ملي سواد رسانه‌اي و مسؤوليت‌هاي اجتماعي، عصر روز گذشته - دوم آبان ماه - در محل دبيرخانه‌ي شوراي فرهنگ عمومي كشور واقع در ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد.
    در اين مراسم سيد احمد موسوي صمدي (مدير عامل موسسه مسير و مدير كميته نشست‌ها و كارگاه‌هاي همايش‌ سواد رسانه‌اي و مسؤوليت اجتماعي)، محمد صادق افراسيبابي (دبير كل همايش سواد رسانه‌اي و مسئوليت اجتماعي)، سيد علي علوي (سردبير روزنامه خراسان)، علي اكبر شيركوند (سرپرست معاونت رسانه‌ مركز توسعه فن‌آوري‌هاي ديجيتال وزارت ارشاد) و سيدمحمد تقي كمالي (دبير هيات علمي همايش سواد رسانه‌اي و مسؤوليت اجتماعي) به سخنراني پرداختند.
    
    بر اساس اين گزارش، در اين نشست اپليكيشن كانالي «آخرين خبر» مورد نقد و بررسي قرار گرفت.
    در ابتداي اين نشست محمد صادق افراسيابي، به عنوان دبيركل همايش سواد رسانه‌اي اظهار كرد: در ارتباط با چارچوب‌هاي سواد رسانه‌اي، در حال حاضر بسياري از كانال‌ها در شبكه‌هاي اجتماعي هستند از جمله تلگرام كه مخاطبان بسياري دارند؛ اما از سوء استفاده از مخاطب بهره مي‌برند و مخاطب خود را افزايش مي‌دهند. اين از نظر ما يعني عدم احترام سواد رسانه‌اي به مخاطب. مطالبي كه در اين كانال‌ها گذاشته مي‌شود، متاسفانه در چارچوب سواد رسانه‌اي نمي‌گنجد. از اطلاعاتي استفاده مي‌شود كه مخاطب را فريب مي‌دهد يا هيجانات او را تحريك مي‌كند و مخاطب را با خود همراه مي‌كند.
    افراسيابي سپس گفت: در مطاعاتي كه ما داشتيم پي برديم كه برخي از كانال‌ها در تلگرام و شبكه‌هاي اجتماعي از تكنيك‌هاي بي‌اخلاقي براي جذب مخاطب استفاده مي‌كنند و بعضا مطالب مستهجن عرضه مي‌كنند تا مخاطب خود را به سرعت افزايش دهند، اما در نرم‌افزار «آخرين خبر»، ۸۰ درصد از مطالب منطبق با سواد رسانه‌اي است و از هيچ درگيري، هيجانات منفي يا مطالب مستهجن استفاده نمي‌كند. هر چند ۲۰ درصد مطالب اين رسانه‌ به مطالب زرد گرايش داشته باشد اما مطلب مستهجن نيست؛ بنابراين ما تلاش مي‌كنيم تجارب موفق را بررسي كنيم؛ مثل اين كه چطور كانال «آخرين خبر» از يك ايده آغاز مي‌شود به يك محصول مي‌رسد، درآمدزا، ثروت‌آفرين و كارآفرين مي‌شود؟
    
    
    ***
    
    سيداحمد موسوي نيز در ادامه با اشاره به برگزاري اين نشست مطرح كرد:‌ ويژگي اصلي ما براي ورود به حوزه تجربه‌نگاري، در اصل ورود به عرصه مديريت دانشي است كه كاملا ناخودآگاه در كشور در حال توليد است. ما تجربه‌هاي موفق جدي را در كشور در حوزه محصولات و خدمات فرهنگي اجتماعي داشته‌ايم كه متاسفانه اين دانش مستند، تبديل به مديريت نشده است.
    او سپس گفت:‌ اتفاق بعدي كه ما در حوزه تجربه‌نگاري به دنبال آن هستيم، استفاده از الگوهايي است كه «آخرين خبر» يكي از آنهاست. ما تلاش مي‌كنيم با بررسي چند نمونه موفق كه يكي از آنها در ارتباط با بازي رايانه‌اي «خروس جنگي» بود و همچنين در حوزه اپليكيشن‌ها و نرم‌افزار، «آخرين خبر» بود را بررسي كنيم. اين نشست در اصل براي ما مديريت مستندسازي دانش ضمني و تبديل آن به دانش صحيح است. تلاش اصلي ما توليد اين دانش بومي است.
    
    
    ***
    
    در بخش ديگري از اين نشست سيد علي علوي، سردبير روزنامه خراسان و قائم مقام توليد نرم‌افزار «آخرين خبر»، توضيحاتي را در مورد شكل‌گيري و موفقيت اين نرم‌افزار ارائه داد.
    او گفت:‌ آخرين خبر شامل شش حوزه تحريريه، تحقيق و توسعه، حوزه شتاب‌دهندگي، حوزه ارتباطات و حوزه برندينگ و بازرگاني و سرمايه‌گذاري است. ما امروز با نرم‌افزار «آخرين خبر»، دو چشم‌انداز خيلي مهم داريم. اين كه به فراگيري‌ترين بنگاه رسانه‌ فضاي مجازي تبديل شويم. «آخرين خبر»، پس از «آپارات» و «كافه بازار»، سومين نرم‌افزار پر ترافيك بر اساس اطلاعات زيرساختي است؛ اين در حالي است كه محصول «آخرين خبر»، محصولي تكست محور است و ما هنوز به صورت جدي وارد حوزه ويديو نشده‌ايم و اين معادلات ما را عوض مي‌كند.
    علوي در مورد چشم‌انداز دوم اين رسانه توضيح داد:‌ چشم انداز دوم ما يك بنگاه سرمايه‌گذاري در فضاي مجازي است كه اين هم از اواخر سال ۹۴ شروع شده و تا پايان ۹۵ عملي خواهد شد.
    او درباره رويكرد موسسه خراسان توضيح داد:‌ از رويكردهاي ما در حوزه نرم‌افزار و اپليكيشن و فضاي مجازي، عرضه و توسعه محصولات رسانه‌اي است. تقريبا ۱۰ محصول رسانه‌اي را در دستور كار داريم كه سرمايه‌گذاري در كسب و كارهاي جديد رسانه‌اي و غيررسانه‌اي و جذب حداكثر مخاطب با تامين جامع نيازها از جمله اين موارد است.
    علوي با بيان اين كه «آخرين خبر »، محصولي است كه تبديل به يك بنگاه رسانه‌اي سرمايه‌گذاري شده است، توضيح داد: «آخرين خبر» از ايده‌اي شكل گرفت كه خواست از فضاي پرينت فاصله را بگيرد و موسسه خراسان را از اين فضا جدا كند. ابتداي يك ايده بود سپس تبديل به محصول اپ شد و پس از تبديل به پورتال بنگاه رسانه‌اي شد و اكنون نگاه ما اين است كه بنگاه سرمايه‌گذار رسانه باشيم. نرم افزار «آخرين خبر »، روزانه ۳.۵ ميليون كاربر دارد و روزانه ۱۰ ميليون صفحه از اين نرم‌افزار خوانده مي‌شود كه اين عدد در فضاي وب يك عدد رويايي است.
    او در بخش ديگر از سخنان خود با اشاره به مشكلات اصلي كه در فضاي رسانه‌اي ايران وجود دارد، بيان كرد: به عقيده من مشكل اصلي ما در فضاي مجازي ايران دو عنصر اصلي است؛ يكي حوزه قانون و قانونگذاري و توليد قانون است و ديگري توليد محتواي پاك.
    مسؤول نرم‌افزار «آخرين خبر» در همين زمينه اظهار كرد: به عقيده من ما نبايد چرخ را دوباره اختراع كنيم بايد خيلي جاها ترجمه كنيم، تجربه‌هايي كه خيلي سال است در دنيا اتفاق افتاده است. يكي از بحران‌هاي ما در حال حاضر توليد محتواي پاك است به نظر مي‌رسد رسانه‌ هم از آن حوزه‌هايي است كه اگر به آن نگاه حاكميتي كنيم خطر كرده‌ايم.
    علوي سپس درباره‌ي مبحث درآمدزايي «آخرين خبر» يادآور شد:‌ ما اين طور ياد گرفته‌ايم كه وارد حوزه‌اي نمي‌شويم، مگر اين كه آن حوزه منطق اقتصادي براي ما داشته باشد. «آخرين خبر» يك منطق رسالتي براي ما دارد؛ يعني اگر سال ۹۱ وارد اين حوزه نمي‌شديم، سال ۹۵ الان اين موقعيت را نداشتيم. بنابراين رسالتي به آن نگاه كرديم.
    او سپس يادآور شد: «آخرين خبر»، سالانه نزديك به سه ميليارد هزينه‌هاي سازمان اجرا دارد كه «موسسه فرهنگي هنري خراسان»، گردش مالي صد ميلياردي در طول سال دارد و نگاه ما بر اين بوده كه هزينه‌ها را موسسه متقبل مي‌شود و پس از محصول «آخرين خبر »، نگاه سرمايه‌گذاري بايد به خودگرداني برسد. افق ما اين است كه در سال ۹۶ بتوانيم كاملا به درآمدزايي و تزريق منابع مالي برسيم.
    در حال حاضر يكي از منابع مالي موسسه خراسان آگهي‌هاست. منبع درآمدي آينده خراسان هم در فضاي سايبر و محصولات سايبري تعريف شده است.
    او در پايان يادآور شد: در ارتباط با خبرهاي «آخرين خبر»، به هيچ وجه خبر را نمي‌فروشيم؛ البته حوزه‌هاي تعاملي داريم كه مطلبي را رپورتاژ دهيم كه آن هم در قالب آگهي منتشر مي‌كنيم.
    
    
    ***
    
    سيد محمد تقي كمالي از ديگر سخنرانان اين نشست در سخناني گفت: درباره محتويات و سياست‌هاي كلاني كه براي «آخرين خبر» در نظر گرفته شده است، توجه جدي به موضوع اقتصاد رسانه است. اكوسيستم كسب و كار در فضاي جديد جهاني ايجاد شده كه رسانه‌ها از آن گريزناپذيرند و بايد وارد اين حيطه جديد شوند تا بتوانند بقاي خودشان را داشته باشند، در عين حال متناسب با كانتكست جامعه فعاليت داشته باشند.
    او ادامه داد: يك وجه مشتركي بين تمام رسانه‌ها در دنيا وجود دارد و آن اين است كه ما با مخاطب روبه‌رو هستيم و الزاما اين نيست كه كاربرهاي ما شخصيت خاصي باشند. قابليتي كه شبكه محصولاتي كه ذيل آخرين خبر ارائه مي‌شود اين است كه گستره مخاطب خود را عموم جامعه در نظر مي‌گيرد. در همه دنيا بنا بر نظريه‌هاي انتخاباتي مخاطب انتظاراتي دارد. اين انتظارات را بايد پالايش كرد و متناسب با آن بايد محصولات را ارائه داد. منتها به جهت اين كه سلسله نشست‌هاي كارگاه‌ها برگزار مي‌شود، لازم است كه مختصاتي كه يك رسانه از علم به ثروت مي‌رسد، بررسي شود.
    كمالي در ادامه اين نشست در همين زمينه مطرح كرد: در وهله اول هر رسانه‌اي به عنوان يك حوزه كسب و كار كه قابل اعتقاد در رسانه است، وارد عمل مي‌شود، بايد طرح براي خود داشته باشد اين طرح هم در قالب سياسيت‌هايي است كه صاحب رسانه‌ با آن گروه ايده‌پرداز ايده‌هايشان را مطرح مي‌كند و يك الگوي عمل ايجاد مي‌كند كه در نهايت به مرحله فرايندسازي مي‌رسد؛ يعني رسانه‌هاي ما وقتي براي ورود به يك حوزه جديد سياست‌گذاري كرده‌اند، قاعدتا توجيهات مشخصي بر مبناي دستيابي به آن خواهند داشت. اين كه به چه شكلي بتوانند ايده‌هايشان را تجاري‌سازي و آنها را تبديل به فن‌آوري‌سازي كنند.
    كمالي در ادامه درباره محصولات و توليداتي كه در عرصه رسانه صورت مي‌گيرد، توضيح داد: وقتي توليد صورت مي‌گيرد، ممكن است بر اساس منبع اوليه توليد محتوا باشد يا سبك كسب و كار به گونه‌اي باشد كه اطلاعات و محتواي ارزشي بازنشر شده باشد؛ منتها اين بايد بر مبناي استراتژي مشخصي كه پيش‌بيني مي‌شود ارائه شده باشد. متناسب با فضاي رسانه‌اي كه در دنيا است. اينجاست كه سواد رسانه‌اي حائز اهميت است؛ يعني اضافه بار اطلاعاتي به وجود نيايد و اين در ارتباط با «آخرين خبر» كنترل شده است و اين نرم‌افزار سعي مي‌كند مديريت شده اخبار انبوهي را در فضاي مجازي رصد و آنها را گلچين كند.
    او سپس مينيمايل شدن اخبار را از جمله بخش‌هاي جديدي كه در رسانه‌هاي دنيا مطرح است دانست و گفت: بخش جديدي كه در رسانه‌هاي دنيا مطرح است مينيمايل شدن است؛ چرا كه مخاطب حوصله ندارد مطالب طويلي را مطالعه كند. نقطه مقابل اضافه بار اطلاعاتي بي‌اشتهايي اطلاعاتي است؛ يعني مخاطب به قدري در هجمه اطلاعات قرار مي‌گيرد كه ديگر تمايل ندارد مطالب را پيگيري كند؛ بنابر اين يك نرم افزار موثر اگر بتواند اين شرايط را به درستي تشخيص دهد و بتواند مطالب را ميني‌مايل شده يا تجميع شده به شكل قرص خبر و قرص اطلاعاتي ارائه دهد، موفق است.
    
    
    ***
    
    در بخش پاياني مهندس شيركوند سرپرست معاونت رسانه مركز توسعه فن آوري ديجيتال وزارت ارشاد از افتتاح دهمين نمايشگاه رسانه‌هاي ديجيتال از سوم آبان تا هفتم آبان ماه در محل مصلي امام خميني(ره) خبر داد و گفت: اين نمايشگاه در ۹ بخش نشر ديجيتال، سايت‌ها و پايگاهاي اينترنتي، رسانه‌ها همراه و هوشمند، بازي‌هاي اينترنتي و رايانه‌اي، دانش ديجيتال، شبكه ملي فرهنگ، خانواده و سبك زندگي ديجيتال، فن آوري هنرهاي ديجيتالي و فرصت‌ها و تهديدها برگزار خواهد شد.
    
    شعار نمايشگاه هم «سواد رسانه‌اي و مسئوليت اجتماعي» است.
    او در پايان گفت: در طول برگزاري نمايشگاه رسانه‌هاي ديجيتال از ۲۰ نرم افزار رونمايي خواهد شد كه رونمايي از نرم افزار خليج فارس و نرم افزار من مامانم و يك نرم افزار قرآني ديگر شامل آنها خواهد بود.
    به گفته شيركوند مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه امروز دوشنبه، سوم آبان ماه ساعت ۱۵ خواهد بود.
     

View: 147 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.isna.ir/news/95080301980/همچنين بخوانيد:
استاد علوم ارتباطات و روزنامه نگاري: سواد رسانه اي مصونيت و حمايت ايجاد نمي كند
در نشستي با حضور نمك‌ دوست و شكرخواه مطرح شد: تاكيد بر اسطوره‌ زدايي و غول‌ كشي از تعريف سواد رسانه‌ اي
كارگاه «آشنايي با مباني سواد رسانه‌ اي» برگزار مي‌ شود
«سواد رسانه ‌اي» و غفلت ‌هاي ما
ميزان سواد رسانه اي فرد برابر است با توان تحليل مسائل جامعه
تحليلي بر نسبت استفاده و اعتماد مردم به ابزارهاي ارتباطي نوين/ ايران بر كدام پله از سواد رسانه اي قرار دارد
خسروانيان خبر داد؛ ايجاد رسانه‌هاي مجازي براي آموزش مهارت‌ هاي سواد رسانه‌ اي به مردم
برگزاري دوره ‌هاي تخصصي «مدرسه رسانه»
ابراهيم آبادي: همايش سواد رسانه ‌اي نبايد رنگ و لعاب دولتي بگيرد
استاد علوم ارتباطات: نگاه صرفا درآمد زايي به رسانه، آسيب جدي به سواد رسانه اي است
تصويب محور هاي اصلي همايش سواد رسانه ‌اي و مسئوليت اجتماعي
سواد رسانه‌ اي را توسعه ندهيم، بحران كشور را فرا مي ‌گيرد
در نشست تخصصي سواد رسانه ‌اي عنوان شد؛ جاي خالي سواد رسانه‌ اي در دانشگاه ‌ها
نخستين جلد از كتب سواد رسانه اي به بازار نشر آمد
سواد رسانه اي، لازمه زندگي در دنياي مدرن/ نقش رسانه هاي علمي در ارتقاي آگاهي جامعه
شهروندِ آگاه، پيام رسانه‌اي هوشمندانه ‌تري توليد مي‌كند؛ در نشست تخصصي «سواد رسانه‌ اي و روزنامه‌ نگاري شهروندي» مطرح شد
سواد آموزي در دنياي ديجيتال
مديركل دفتر مطالعات رسانه هاي وزارت ارشاد:توليد محتواي فاخر در رسانه ها با ارتقاء سواد رسانه اي امكان پذير است
كارشناس امور رسانه ‌اي در گفت‌ و گو با فارس مطرح كرد: تأثير افزايش سواد رسانه‌اي در كاهش آفت ‌هاي فضاي رسانه‌ اي كشور
رشد دانش همگام با توسعه خرد و حكمت جامعه نيست : محكي در نشست تخصصي ضرورت‌هاي آموزش سواد رسانه‌اي در ايران
سواد رسانه‌اي، دانش تنظيم‌كننده رابطه مخاطب و رسانه است : پژوهش‌گر پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي
بيش از 130 مقاله به اولين كنفرانس بين‌المللي سواد رسانه‌اي رسيد
سواد رسانه‌اي در بسياري از حوزه‌هاي تصميم‌گيري مغفول مانده است : مدير كل دفتر مطالعات و برنامه ريزي رسانه‌ها در نشست تخصصي سواد رسانه‌اي
مخاطبان را بايد به سواد رسانه‌ايِ پرسش‌گر مجهز كنيم : در نشست تخصصي ضرورت‌هاي آموزش سواد رسانه‌اي در ايران عنوان شد
موانع توسعه سواد رسانه‌اي: گفت‌وگو با دكتر هادي خانيكي
بررسي لزوم افزايش سواد رسانه‌‌اي
اهميت سواد رسانه‌اي و پرسش‌هاي كليدي

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دامداران ايران
متن مطالب شماره 218-219، فروردين و ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است