|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

«سواد رسانه ‌اي» و غفلت ‌هاي ماmagiran.com: «سواد رسانه ‌اي» و غفلت ‌هاي ما
 
 

 ايسنا 21/8/95

«سواد رسانه ‌اي» و غفلت ‌هاي ما

در عصر حاضر ديگر به كساني كه تنها خواندن و نوشتن مي‌دانند باسواد گفته نمي‌شود و افرادي كه هوشمندانه به توانمندي تجزيه و تحليل مسائل پيرامون خويش مسلط باشند، باسواد گفته مي‌شود.
    معصومه نصيري ـ مدرس دانشگاه - با نگارش يادداشتي با موضوع سواد رسانه‌اي آورده است:
    «در عصر حاضر ديگر به كساني كه تنها خواندن و نوشتن مي‌دانند باسواد گفته نمي‌شود و افرادي كه هوشمندانه به توانمندي تجزيه و تحليل مسائل پيرامون خويش مسلط باشند، باسواد گفته مي‌شود. آنچه سبب نگارش اين متن كوتاه شد برگزاري همايش «سواد رسانه اي و مسووليت اجتماعي» است كه ضرورت اين مهم را تبيين و بررسي كرد؛ مقوله‌اي كه در دنيا از آن حتي با عنوان مهارت رسانه‌اي نيز ياد مي‌شود و سابقه چندين ساله آموزش را نيز سپري كرده است. ايران اسلامي اما هنوز در ابتداي راه است و امسال كتاب «تفكر و سواد رسانه‌اي» به تازگي وارد سيستم آموزش و پرورش آنهم تنها براي مقطع دهم، شده است.
    
    در اين زمينه طرح نكات زير لازم و ضروري است:اول: براي تدريس و ورود يك عنوان جديد درسي به مدارس اگر غرض آموزش و خروجي مطلوب است، پسنديده است مقدمات مناسب نيز فراهم شود. مقدمات مناسب يعني مدرس متخصص در اين زمينه، كتاب آموزشي مبتني بر خردجمعي و امكان برگزاري كارگاهي كلاس‌ها؛ سواد رسانه‌اي و آموزش آن تنها با تكيه بر حافظه دانش‌آموزان نتيجه مطلوبي نخواهد داشت و بايد مبتني بر ايجاد نگرش، تكرار و تمرين باشد.
    دوم: طي مدتي كه از تدوين كتاب «تفكر و سواد رسانه اي» گذشته است برخي از صاحبان فكر و انديشه و اساتيد برجسته رسانه نقدهاي جدي به اين كتاب وارد كرده‌اند و آن را فاقد خروجي مطلوب دانسته‌اند و حتي اگر پاي اظهارنظرهاي دانش‌آموزان پايه دهم نيز بنشينيد محتواي كتاب مذكور برايشان چندان جذابيتي نداشته و آن را راهگشا نمي‌دانند.
    سوم: مهمترين نكته اينكه همين كتاب كه مولفان آن نيز بر كامل نبودنش صحه مي‌گذارند توسط افرادي آموزش داده مي‌شود كه اساسا اطلاعي از مقوله رسانه و پيام و ...ندارند و اين در پنل مربوط به معلمان اين درس كه در همايش سواد رسانه‌اي و مسووليت اجتماعي برگزار شد، مشهود بود. معلمان مطرح مي‌كردند هيچ آموزشي در اين زمينه به آنها داده نشده است و معلم فيزيك و شيمي و رياضي و به قول برخي مديران مدارس حاضر در جلسه، معلمي كه ساعت خالي داشته باشد به عنوان مدرس اين درس در نظر گرفته شده‌اند. بر اساس اظهارات برخي مديران مدارس طبق بخشنامه ارسالي، تنها كساني كه داراي مدرك الهيات يا علوم اجتماعي هستند اجازه تدريس اين درس را دارند و باز اين تناقض ايجاد مي‌شود كه چرا الهيات و چه بخشي از مبحث سواد رسانه‌اي مرتبط با الهيات بوده است؟ و اينكه باز اگر طبق اين بخشنامه عمل شده است چرا در حال حاضر معلمان ساير دروس در حال تدريس اين درس هستند؟ چرا درس تفكر و سواد رسانه‌اي مانند پرورشي، ورزش يا هنر در نظر گرفته نشده كه يا معلم جدا داشته باشد يا معلم آموزش ديده براي تعليم مطالب اين درس؟
    چهارم: هر چند تا امروز نيز دير شده و دنيا چند دهه از آموزش سواد رسانه‌اي به مقاطع مختلف تحصيلي را سپري كرده است اما عمل نكردن بهتر از ناقص عمل كردن است. علت تعجيل براي آوردن اين عنوان درسي در سيستم آموزشي چه بوده است؟ درسي كه نه مدرسي دارد نه كتاب مورد وفاقي و نه شيوه عملي براي آگاهي بخشي موثر به دانش آموزان. آيا به صرف اينكه عنوان شود ما اين درس را در سر فصل دروس داريم كفايت مي كند؟ كه اگر كافي است اين مدل از كار قابل قبول است چراكه تنها مي خواستيم اين درس را داشته باشيم. اما اگر بناست خروجي اين درس منجر به تربيت افراد هوشمند و توانمند در مقابل رسانه ها و پيام هاي ارسالي باشد اين سبك اساسا نتيجه اي جز شكست ندارد.
    سواد رسانه‌اي به مثابه واكسينه كردن جامعه در برابر ويروس‌هاي رسانه‌اي و فضاي مجازي است. اين شيوه ناقص واكسيناسيون بيماري را حتي كنترل هم نمي‌كند چه رسد به بهبود و سلامتي. روي سخن با مسوولاني است كه شتابزده اين درس را وارد پروسه آموزش كرده و كساني كه كتاب مذكور را تدوين كرده‌اند. ديگر دوره آزمون و خطا گذشته است و فرصت براي اين امر در اختيار نيست. تا اينجا هم جامعه و كاربران رسانه‌اي جلوتر از تصميم‌گيران براي اين فضا بوده‌اند. براي پيشبرد امر نيازي به طي كردن پروسه‌هاي پيچيده نيست، كافي است نگاهي به تجربيات دنيا در اين زمينه داشته باشيم و بدانيم اهميت امر تا جايي بوده كه كشورهايي كه خود مبدعان اين فضا هستند اقدام به آموزش مردمانشان براي چگونگي زيست در اين فضا كرده‌اند و حتي سازمان‌هايي در حد وزارتخانه براي بحث‌هاي رسانه‌اي تاسيس كرده‌اند. آنها مي‌دانستند آسيب‌هاي ناشي از كم‌اطلاعي از نحوه زندگي در فضاي مجازي تا حدي خواهد بود كه فضاي واقعي را متاثر كرده و تبعات اجتماعي و فرهنگي سنگيني براي جامعه‌شان خواهد داشت.
    در عصري كه رسانه به عنوان بازوي قدرتمند در تمامي عرصه‌ها محسوب مي‌شود، آموزش صحيح و مبتني بر هدف و برنامه‌ريزي تنها و تنها راه عبور از اين مرحله و داشتن شهروندان هوشمند خواهد بود. هنوز هم دير نشده است و لازم است با تكيه بر تخصص و آگاهي در اين عرصه گام برداشته شود.
     

View: 136 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.isna.ir/news/95082114594/همچنين بخوانيد:
استاد علوم ارتباطات و روزنامه نگاري: سواد رسانه اي مصونيت و حمايت ايجاد نمي كند
در نشستي با حضور نمك‌ دوست و شكرخواه مطرح شد: تاكيد بر اسطوره‌ زدايي و غول‌ كشي از تعريف سواد رسانه‌ اي
كارگاه «آشنايي با مباني سواد رسانه‌ اي» برگزار مي‌ شود
آنچه در نشست تجربه ‌نگاري همايش ملي سواد رسانه ‌اي گذشت
ميزان سواد رسانه اي فرد برابر است با توان تحليل مسائل جامعه
تحليلي بر نسبت استفاده و اعتماد مردم به ابزارهاي ارتباطي نوين/ ايران بر كدام پله از سواد رسانه اي قرار دارد
خسروانيان خبر داد؛ ايجاد رسانه‌هاي مجازي براي آموزش مهارت‌ هاي سواد رسانه‌ اي به مردم
برگزاري دوره ‌هاي تخصصي «مدرسه رسانه»
ابراهيم آبادي: همايش سواد رسانه ‌اي نبايد رنگ و لعاب دولتي بگيرد
استاد علوم ارتباطات: نگاه صرفا درآمد زايي به رسانه، آسيب جدي به سواد رسانه اي است
تصويب محور هاي اصلي همايش سواد رسانه ‌اي و مسئوليت اجتماعي
سواد رسانه‌ اي را توسعه ندهيم، بحران كشور را فرا مي ‌گيرد
در نشست تخصصي سواد رسانه ‌اي عنوان شد؛ جاي خالي سواد رسانه‌ اي در دانشگاه ‌ها
نخستين جلد از كتب سواد رسانه اي به بازار نشر آمد
سواد رسانه اي، لازمه زندگي در دنياي مدرن/ نقش رسانه هاي علمي در ارتقاي آگاهي جامعه
شهروندِ آگاه، پيام رسانه‌اي هوشمندانه ‌تري توليد مي‌كند؛ در نشست تخصصي «سواد رسانه‌ اي و روزنامه‌ نگاري شهروندي» مطرح شد
سواد آموزي در دنياي ديجيتال
مديركل دفتر مطالعات رسانه هاي وزارت ارشاد:توليد محتواي فاخر در رسانه ها با ارتقاء سواد رسانه اي امكان پذير است
كارشناس امور رسانه ‌اي در گفت‌ و گو با فارس مطرح كرد: تأثير افزايش سواد رسانه‌اي در كاهش آفت ‌هاي فضاي رسانه‌ اي كشور
رشد دانش همگام با توسعه خرد و حكمت جامعه نيست : محكي در نشست تخصصي ضرورت‌هاي آموزش سواد رسانه‌اي در ايران
سواد رسانه‌اي، دانش تنظيم‌كننده رابطه مخاطب و رسانه است : پژوهش‌گر پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي
بيش از 130 مقاله به اولين كنفرانس بين‌المللي سواد رسانه‌اي رسيد
سواد رسانه‌اي در بسياري از حوزه‌هاي تصميم‌گيري مغفول مانده است : مدير كل دفتر مطالعات و برنامه ريزي رسانه‌ها در نشست تخصصي سواد رسانه‌اي
مخاطبان را بايد به سواد رسانه‌ايِ پرسش‌گر مجهز كنيم : در نشست تخصصي ضرورت‌هاي آموزش سواد رسانه‌اي در ايران عنوان شد
موانع توسعه سواد رسانه‌اي: گفت‌وگو با دكتر هادي خانيكي
بررسي لزوم افزايش سواد رسانه‌‌اي
اهميت سواد رسانه‌اي و پرسش‌هاي كليدي

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پژوهش هاي نوين علوم مهندسي
متن مطالب شماره 15-16، فروردين و ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است