|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

بايد و نبايدهاي نظام جامع رسانه‌؛حضرتي: "توقيف" از قاموس روزنامه حذف شود magiran.com: بايد و نبايدهاي نظام جامع رسانه‌؛حضرتي: "توقيف" از قاموس روزنامه حذف شود
 
 

 ايسنا 28/8/95

بايد و نبايدهاي نظام جامع رسانه‌؛حضرتي: "توقيف" از قاموس روزنامه حذف شود

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر ضرورت ارائه هر چه سريعتر لايحه جامع نظام رسانه از سوي دولت به مجلس ابراز اميدواري كرد كه قانون متقني براي رسانه‌ها تدوين شود كه تكيه‌گاهي براي مردم در جهت داشتن رسانه‌هاي آزادانديش باشد كه در كشف و نشر حقيقت با كسي معامله نمي‌كنند.
    الياس حضرتي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: ما راجع به بحث رسانه در ايران يك سوء تفاهم داريم. هنوز براي ما به عنوان حاكميت و نظام، تصوير روشني از وجود رسانه‌ها، نقش و استراتژي آنها وجود ندارد. هم مي‌خواهيم باشند هم مي‌خواهيم نباشند. هم مي‌خواهيم انتقاد كنند هم مي‌خواهيم انتقاد نكنند. هم مي‌خواهيم با آنها برخورد كنيم و هم مي‌خواهيم برخورد نكنيم و در يك حالت بلاتكليفي و دوگانه با اين موضوع مانده‌ايم.
    وي افزود: ضرر اين دوگانگي اين است كه اراده قوي نسبت به وسعت كار رسانه شكل نمي‌گيرد. انقلاب اسلامي يك انقلاب فرهنگي بود و بعد از آن يك پيام سياسي و اقتصادي داشت اما ماهيتاً يك انقلاب فرهنگي بود و پيام‌هاي فرهنگي داشت لذا صدور انقلاب هم با پيام‌هاي فرهنگي صورت گرفته است. در يك انقلاب فرهنگي حداقل انتظار اين است كه يك فيلم سينمايي با تيراژ ميلياردي بسازيد كه صدها ميليون نفر بيننده داشته باشد و درآمد حدود 4 ميليارد دلاري داشته باشد و در بخش موسيقي، كتاب، كنسرت و رسانه تيراژ 10 ميليوني داشته باشيد.
    
    مجموع رسانه‌هاي ما با تيراژ بسيار كم و خجالت‌آوري منتشر مي‌شوند
    نماينده مردم تهران در مجلس ادامه داد: عليرغم اينكه ما تيم قوي داريم و انسان‌هاي پخته و باتجربه و علاقمند به سرمايه‌گذاري در حوزه رسانه داريم، كساني كه علاقمندند مديريت اين كار را بپذيرند و توانايي و خلاقيت بي‌نظير به عنوان سردبير، دبيران سرويس و خبرنگاران حرفه‌اي كه قدرت سوژه‌يابي و سوژه‌سازي را داشته باشند، اما نه تنها روزنامه‌هاي باتيراژ 10 ميليوني و يك ميليوني نداريم بلكه مجموع رسانه‌هاي ما با تيراژ بسيار كم و خجالت‌آوري منتشر مي‌شوند در حالي كه قد و قواره نظام جمهوري اسلامي ايران اين نيست.
    حضرتي با بيان اينكه هنوز در مورد رسانه‌ها سوء تفاهم و دوگانگي وجود دارد و به تصميم قطعي در اين باره نرسيده‌ايم، اضافه كرد: آثار اين بلاتكليفي اين است كه به راحتي روزنامه‌ها را توقيف مي‌كنيم، روزنامه‌ها عمر خيلي محدودي دارند، خط قرمزهاي سليقه‌اي و به تعداد افراد و مسئولين پيدا مي‌كنيم و نتيجه اين مي‌شود كه كسي حاضر نمي‌شود در روزنامه سرمايه‌گذاري كند.
    مديرمسوول روزنامه اعتماد در ادامه با بيان اينكه روزنامه‌ها در كشور ما عمر بلندمدتي ندارند، تصريح كرد: با اين شرايط روزنامه‌نگاران جسارت و شجاعت كافي پيدا نمي‌كنند و نتيجه اين مي‌شود كه افراد احساس مي‌كنند وجودشان موقتي است. حتي در روزنامه‌ها كمدي به آنها اختصاص پيدا نمي‌كند بلكه به يك كوله پشتي اكتفا مي‌كنند زيرا بايد از اينجا به جاي ديگري كوچ كنند، با اين شرايط به واحدهاي پشتيباني، تعاوني مسكن و تعاوني رفاه نمي‌رسد. البته روزنامه اعتماد در اين زمينه استثناست كه همه بچه‌هاي ما از روز اول بيمه هستند و اما خيلي از روزنامه‌ها به بيمه نمي‌رسند، نمي‌توانند در بيمه سرمايه‌گذاري كنند زيرا شرايطشان مرتب متزلزل است. اين تزلزل باعث شده هم در اخذ مجوز روزنامه، هم توقيف روزنامه مشكلاتي وجود داشته باشد.
    
    چرا بايد اقدام به توقيف، كشتن و اعدام روزنامه كنيم؟
    اين عضو فراكسيون اميد مجلس شوراي اسلامي يادآور شد: من روي اين نكته تأكيد دارم كه توقيف روزنامه بايد از فرهنگ و قاموس روزنامه حذف شود. اينكه رئيس جمهور مي‌گويد توقيف آخرين مرحله باشد، من حتي توقيف را به عنوان آخرين مرحله هم قبول ندارم. براي چه بايد اقدام به توقيف، كشتن و اعدام روزنامه كنيم؟
    وي ادامه داد: اگر من به عنوان مدير مسئول روزنامه شايستگي و لياقتم را از دست دادم من را وسط ميدان انقلاب به فلك ببندند و شلاق بزنند، جريمه 10 ميليوني كنند و 10 روز به زندان اوين ببرند و در نهايت دادگاه به ارشاد دستور دهد كه صاحب امتياز، مدير مسئول را عوض كن و فرد ديگري را جايگزين كن. اگر من اشتباه كردم چرا بايد نگهبان دم در، چاپچي، توزيع كننده رونامه، خبرنگار و مخاطب ما كه هر روز با روزنامه زنداني مي‌كند چرا بايد تنبيه شود؟
    حضرتي با تاكيد بر ضرورت تسريع در ارائه لايحه جامع نظام رسانه از سوي دولت، ‌خاطرنشان كرد: ضرورت اين امر هم به جهت جايگاه رفيع و ويژه خبرنگاران است كه بشود زير چتر قانون جسارت،‌ شجاعت،‌ نترس بودن، كشف حقيقت و نشر حقيقت به خبرنگار ما برگردد و هم اينكه خبرنگار در ذيل سياست‌هاي منافع ملي كه قاعدتاً تا خط قرمزش از پنج تا بيشتر نخواهد بود، با تمام آزادي به دنبال كشف حقايق و مفاسد، ريشه‌يابي فساد اقتصادي، اجتماعي و ادراي برود.
    
    جسارت را از روزنامه‌نگار گرفته‌ايم
    اين عضو كميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينكه فساد مملكت را مثل خوره از بين مي‌برد،‌ادامه داد: خبرنگار و روزنامه‌نگار قلمش مي‌لرزد، زيرا ما جسارت را از روزنامه‌نگار گرفتيم، اگر روزنامه‌نگار جسارت داشت باشد كسي جرأت نمي‌كند تخلف كند، نورافكن را به پستوها و مخفيگاه‌هايي كه تخلف مي‌كنند و براي فساد برنامه‌ريزي مي‌كنند مي‌اندازد و اينقدر قوه قضائيه، نيروي انتظامي و مأمور نيست. زيرا هر مأمور و بازرسي بگذاريد بايد فرد ديگري را به عنوان بازرس و مأمور براي او قرار دهيد و اين سلسه‌وار تا بي‌نهايت ادامه دارد.
    وي همچنين يادآور شد: با وجود داشتن سازمان‌هاي بازرسي متعدد موازي با هم تخلفات نه تنها كم نشده بلكه زياد هم شده است. وزارت اطلاعات، سازمان بازرسي، ديوان محاسبات، ديوان عدالت اداري و چندين سازمان نظارتي هست اما كدام تخلف و فساد در كشور كم شده است؟
    حضرتي در پايان گفت: اميدواريم بتوانيم قانون متقني براي رسانه‌ها تدوين كنيم كه اين قانون تكيه‌گاهي براي مردم در جهت داشتن رسانه‌هاي آزادانديش باشد كه در كشف و نشر حقيقت با كسي معامله نمي‌كنند. ما بايد اين جسارت را كه اكنون وجود ندارد به جامعه رسانه‌اي كشور برگردانيم.
     

View: 109 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.isna.ir/news/95082819397/همچنين بخوانيد:
در سال 2016 رخ داد؛ توقيف ۱۶ميليون نشريه و ۱۴هزار وبسايت در چين
روزنامه لبناني السفير در آستانه تعطيلي، مجازات و يا بحران مالي؟
بهار به جمع روزنامه‌ ها بازگشت
رسانه‌ هايي كه محكوم به نابودي مي‌ شوند
نامه سرگشاده مديران سايت هاي خبري به هيأت نظارت بر مطبوعات: توقيف رسانه ها از بين بردن سرمايه اجتماعي است
خداحافظ «سلام» ١٨ سال از توقيف روزنامه سلام گذشت
نامه حضرتي به جنتي در انتقاد به تعطيلي"قانون" و "جهان‌ نيوز"
نوش ‌آبادي: وزارت ارشاد در توقيف روزنامه قانون هيچ نقشي نداشته است
قانون توقيف شد
يك رسانه برخط توقيف شد
هفته نامه 9 دي توقيف شد/تذكر به سه نشريه
معاون مطبوعاتي در گفت ‌و گو با ايسنا عنوان كرد: توقيف؛ آخرين ابزار برخورد با مطبوعات

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه تحقيقات كاربردي علوم ورزش بدون مرز
متن مطالب شماره 7، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است