|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

گزارش ايسنا از مناظره رحمانيان و جمالي با موضوع آزادي مطبوعاتmagiran.com: گزارش ايسنا از مناظره رحمانيان و جمالي با موضوع آزادي مطبوعات
 
 

 ايسنا 30/9/95

گزارش ايسنا از مناظره رحمانيان و جمالي با موضوع آزادي مطبوعات

مهدي رحمانيان، مديرمسوول روزنامه شرق و محمدرضا جمالي مديرمسوول اسبق روزنامه جوان با موضوع «آزادي مطبوعات» با يكديگر مناظره كردند.
    به گزارش ايسنا، مهدي رحمانيان در ابتداي اين مناظره كه روز گذشته به همت سازمان دانشجويان جهاد دانشگاهي خراسان رضوي و در دانشكده مهندسي دانشگاه فردوسي برگزار شد، اظهار كرد: خداوند انسان را آزاد آفريده است، هر چه آزادي انسان بيشتر باشد، اختيار و انسانيتش بيشتر است و به ميزان محدوديتش، از انسانيتش كم مي‌شود.
    وي ادامه داد: انسان براي بيان به ابزار نياز دارد كه يكي از ابزارهاي مهم آن رسانه است. صنعت رسانه از دنياي غرب به كشور ما وارد شده است كه هم‌زمان با ورود آن، سانسور هم وارد شده كه اين مانند تكنولوژي است كه هم زمان با اينكه تزي وارد مي‌شود، آنتي تز هم وارد مي‌شود.
    اين روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب افزود: با گذشت زمان سانسورها كم‌تر شده است؛ در تمام نقاط دنيا سانسور وجود دارد اما در برخي كشورها مانند هلند بسيار كم و در كشورهاي ديگر بسيار زياد است.
     رحمانيان درباره‌ي تاريخ سانسور در كشورمان تشريح كرد: اولين بار سانسور در دوره‌ي ناصرالدين شاه رخ داد، همچنين در دوره‌ي محمدرضا شاه و رضا شاه، مُهري به نام «روا» بوجود آورده بودند كه قبل از چاپ بايد به روزنامه‌ها مي‌خورد.
     مدير مسوول روزنامه شرق تصريح كرد: امروزه خودسانسوري رواج يافته است، مديران مسوول و دبيران بخاطر عواقب احتمالي، اغلب خود را سانسور مي‌كنند.
     وي ادامه داد: اين خودسانسوري رسانه‌ها به باور مردم لطمه وارد مي‌كند و ميل به رسانه‌هاي بيگانه افزايش مي‌يابد، همچنين موجب رواج شايعه‌پراكني و جوك‌سازي مي‌شود.
     اين روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب با تاكيد بر اينكه «رونق آزادي به معناي واقعي كلمه بايد ايجاد شود»، افزود: تنها حريم آزادي، خود آزادي است، جز اينكه به آزادي ديگران آسيب وارد نشود، محدوديت ديگري براي آزادي نيست.
     رحمانيان يادآور شد: هر رسانه‌اي سه حريم را بايد رعايت كند، از جمله، حفظ حريم خصوصي انسان‌ها زيرا خدشه وارد ساختن به اين حريم باعث هرج و مرج مي‌شود كه مانع توسعه جامعه است، دوم رعايت هنجارهاي عمومي جامعه چراكه اگر رسانه‌اي هنجارها را بشكند مخاطبان خود را از دست مي‌دهد و دين مهم‌ترين هنجار جامعه اسلامي است و حريم سوم حفظ مسايل امنيتي كشور است.
     مدير مسوول روزنامه شرق با بيان اينكه روزنامه‌نگاري تحقيقي در كشور رو به صفر است، افزود: در جامعه‌ ما عددهاي اختلاس بزرگ ناشي از اين است كه روزنامه‌هاي ما آزادي ندارند و شرايطي كه روزنامه‌نگار خود را به محل وقوع فساد برساند، وجود ندارد. بايد در اين خصوص مطالبه‌گري صورت بگيرد، مردم از رسانه‌ها بخواهند و رسانه‌ها از مديران جامعه بخواهند تا مانند جوامع غربي باشيم.
     وي تاكيد كرد: البته از سوي خود ما هم نقص وجود دارد، اينكه در صنعت رسانه، همه خود را صاحب نظر مي‌دانند.
     در ادامه اين مناظره، محمدرضا جمالي - مديرمسوول اسبق روزنامه جوان - با بيان اينكه ما روزنامه سياسي نداريم، بلكه روزنامه سياست‌زده داريم، گفت: روزنامه‌هاي مطرح در بيروت و لندن پايگاه دارند، اما نگاه دولت ما به مطبوعات داخلي اجازه پيشروي در سطح بين‌المللي را نمي‌دهد.
     وي ادامه داد: نگاه دولت به مطبوعات از نوع مطالبه‌گري است، دولت از رسانه‌ها مي‌خواهد تا روابط عمومي دستگاه‌ها و وزارتخانه‌هاي دولت باشند، نوع نگاه دستگاه‌ها به رسانه، واحد اخبار دستگاه‌هاي دولتي است و انتظاراتي يك‌سويه دارند.
     اين روزنامه‌نگار اصولگرا بيان كرد: كشور ما 170 سال تاريخ روزنامه‌نگاري دارد و با وجود اينكه آن زمان بسياري از كشورها حتي وجود نداشته‌اند، اما اكنون در حوزه روزنامه‌نگاري و مطبوعات از ما پيشي گرفته‌اند.
     مديرمسوول اسبق روزنامه جوان عنوان كرد: پيش از آزادي مطبوعات، بايد به حال خود مطبوعات گريست. ما روزنامه سياسي نداريم، بلكه سياست‌زده داريم. اين يك خودانتقادي به حوزه مطبوعات است، زيرا كار حزبي انجام مي‌دهند، امروزه براي انتخابات در دفاتر روزنامه جلسات حزبي مي‌گذارند.
     وي تصريح كرد: مطبوعات بايد نورافكن جامعه باشند، تا زماني كه روزنامه‌ها از دولت يارانه دريافت مي‌كنند، نمي‌توانند نورافكن جامعه باشند.
     مديرمسوول اسبق روزنامه جوان با اشاره به اينكه قوانين و اصول رسانه مربوط به گذشته است، بيان كرد: چرا مردان دولتي‌ براي جامعه‌ي رسانه‌اي قانوني به تصويب نمي‌رسانند؟
     در ادامه مناظره مدير مسؤول روزنامه شرق با اشاره به اين كه پنج دوره‌ي آزادي مطبوعاتي داشته‌ايم، اظهار كرد: در انقلاب مشروطه، در سال 1320 هم زمان با جنگ جهاني دوم، در وقايع منتهي به كودتاي 28 مرداد، انقلاب اسلامي و در دوره‌ي اصلاحات مطبوعات با آزادي مواجه بوده‌اند.
     رحمانيان ابراز كرد: در فضاي رسانه اگر آزادي هم به وجود بيايد، نمي‌توانيم از آن بهره‌مند شويم، زيرا انباشت تجربه نداريم، توقيفات باعث شده عده‌اي از كشور خارج شوند و عده‌اي از كار رسانه‌اي بيرون روند.
     اين روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب بيان كرد: تيراژ كل روزنامه‌هاي ما يك ميليون است، تعداد معدودي از روزنامه‌ها تيراژ بالاي 10 هزار دارند و اكثرا تيراژشان زير هزار عدد است، از عوامل تيراژ پايين هم مي‌توان به گسترش شبكه‌هاي اجتماعي كه عمق ندارند اشاره كرد، همچنين خودسانسوري مطبوعات هم باعث شده مخاطب موضوع دلخواه را نيابد و به سايت‌هاي خارجي رجوع كند.
     در ادامه مناظره، محمدرضا جمالي اظهار كرد: كساني آزادي مطبوعات را مخدوش كردند كه اعتقادي به آزادي ندارند، ما گرفتار افراط و تفريط در حوزه آزادي هستيم.
     مديرمسؤول اسبق روزنامه جوان در بخشي از صحبت‌هايش تصريح كرد: انجمن صنفي روزنامه‌نگاران كه مجوز خود را از وزارت كار دريافت كردند، هيچ كار صنفي نكردند و دبير كل آن اكنون در بلژيك است.
     اين روزنامه‌نگار اصول‌گرا با بيان اينكه ما اصولگراي واقعي را اصلاح‌طلب و اصلاح‌طلب واقعي را اصولگرا مي‌دانيم، افزود: بايد به خاطر تبعيضات موجود در جامعه درگير شويم، نه به خاطر اصول‌گرا يا اصلاح‌طلب بودن، بايد حق را صرف نظر از هر دو حزب نوشت.
    
     

View: 80 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.isna.ir/news/95093018711/همچنين بخوانيد:
استاد دانشگاه علامه طباطبايي: طبق قانون اساسي اصل بر آزادي مطبوعات است
مشاركت گوگل و انجمن مطبوعات آمريكا براي حفاظت از رسانه ‌ها
خرمشاهي در گفت ‌و گو با ايسنا:در لايحه رسانه‌ هاي همگاني اصل را بر مجرميت افراد گذاشته ‌اند
توصيه به استفاده از ظرفيت‌ هاي قانوني موجود براي تشكيل انجمن حرفه‌ ايِ‌ روزنامه‌ نگاران؛ عباس عبدي: روزنامه‌ نگاران بدون آزادي نمي ‌توانند كار كنند
نشان پاريس براي روزنامه ‌نگار تركيه ‌اي
تأكيد لاوروف بر تأمين امنيت خبرنگاران و آزادي رسانه ‌ها
تجربه در هر فضايي كمك كننده است
در دنياي آزاد رسانه اي نيازمندي روزنامه نگاران حرفه اي چيست؟
آزادي مطبوعات و مطبوعات آزاد تنها يك آرمان است
نياز مبرم به خلاقيت
جايزه آزادي بيان براي روزنامه ‌نگاران تركيه‌ اي
بان كي مون پيام داد/ روز جهاني آزادي مطبوعات امسال با سه رويداد مهم مصادف شده
مرور يك قانون به انگيزه روز "آزادي مطبوعات"
سقوط ايتاليا در طبقه بندي جهاني آزادي مطبوعاتي
خبرنگاران بدون مرز: آزادي رسانه ‌ها در جهان در حال كاهش است
95 را سال پايان تعطيلي رسانه‌ ها بناميم؟
مجيد رضائيان: آزادي بيان هويت روزنامه ‌نگاري است/ بررسي نسبت روزنامه ‌نگاري تحليلي و جامعه ‌شناسي تفسيري
هزاران آلماني درحمايت از آزادي مطبوعات تظاهرات كردند
مديرمسوول روزنامه «آفتاب يزد»: انگار آزادي مطبوعات به منافع عده‌ اي لطمه مي ‌زند
گفت ‌و گو با مدير مسؤول روزنامه شهروند چرا مجلس براي اولين بار خواهان آزادي رسانه ‌ها شده؟
گويا معيار سنجش آزادي را متري كرده‌اند!
جنتي در مجلس، به ما مي‌گويند آزادي زيادي به رسانه‌ ها مي ‌دهيد
مديرمسوول سايت الف: تبرئه مي شوم؛ آزادي مطبوعات را تقويت كنيم
افول آزادي در جهان، گزارش سالانه «خانه آزادي» از افت شديد آزادي مطبوعات حكايت دارد
آزادي رسانه‌ هاي رسمي؛ پاياني بر اخبار نادرست شبكه ‌هاي اجتماعي، خبرگزاري‌ ها و روزنامه‌ ها وارد عمل شوند
آزادي رسانه ‌هاي رسمي؛ پاياني بر اخبار نادرست شبكه‌ هاي اجتماعي، شبكه‌ هاي اجتماعي هيچگاه رقيب رسانه‌ هاي رسمي نبوده‌ اند
استاد علوم ارتباطات: آزادي مطبوعات و رسانه ها بعد از انقلاب بيشتر شد
انتظامي: سياست رسانه ‌اي دولت تقويت بخش خصوصي است
جايگاه آزادي انديشه در مطبوعات كشور
چالش هايي براي قانون رسانه، حريم خصوصي، آزادي بيان و آزادي مطبوعات
يك مدرس ارتباطات در دانشگاه آمريكايي مطرح كرد: نگاهي انتقادي به سياست رسانه‌ هاي آمريكايي در قبال خاورميانه
در نبود رسانه هاي مقتدر مستقل در ايران
محمد علي وكيلي عنوان كرد: خود رسانه ‌ها بر آزادي مسئولانه نظارت كنند
چرا از عبارت «آزادي بيان» فرار مي‌كنيم؟!
معاون مطبوعاتي وزير ارشاد: تامين آزادي قانوني براي رسانه‌ ها از وظايف دولت است
مسوولان حرمت آزادي مطبوعات را نگه دارند
رئيس جمهور آزادي رسانه‌ها را در حوزه دولت فراهم كند
سيدوحيد عقيلي:جايگاه روزنامه‌نگاري بايد براي فعاليت رسانه‌هاي آزاد تقويت شود
مولف پژوهشنامه مطبوعات و خبرگزاري‌ها:آزادي رسانه‌ها بخشي از آزادي‌هاي عمومي است
حسن روحاني : حكومتي كه ريشه در حمايت مردم دارد از رسانه آزاد نمي‌هراسد
يك كارشناس رسانه:نهراسيدن دولت از رسانه‌ي آزاد با پذيرفتن نهادهاي مدني ممكن است
اكبر نصراللهي در گفت‌وگو با ايسنا مطرح كرد:وجود رسانه‌هاي آزاد نيازمند بازنگري در قوانين
رئيس جمهور آزادي رسانه‌ها را در حوزه دولت فراهم كند
يك مدرس ارتباطات مطرح كرد:پرهيز از رويكرد يك بام و چند هوا درباره رسانه‌ها
رسانه آزاد نيازمند مجوز نيست

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه جستارهايي در فلسفه و كلام
متن مطالب شماره 98، بهار و تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است