|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

عاشقي كه ديوانه‌ وار به روزنامه‌ نگاري عشق مي‌ ورزدmagiran.com: عاشقي كه ديوانه‌ وار به روزنامه‌ نگاري عشق مي‌ ورزد
 
 

 ايسنا 3/10/95

عاشقي كه ديوانه‌ وار به روزنامه‌ نگاري عشق مي‌ ورزد

مركز اسناد و كتابخانه ملي فارس شامگاه 2 دي ماه ميزبان جمعي از بزرگان ادب و هنر ايران در پاسداشت بيش از پنج دهه فعاليت رسانه‌اي خسرو حقگو، پيشكسوت رسانه‌اي فارس، بود.
    به گزارش ايسنا،هفدهمين نشست از سلسله نشست‌هاي «روزنامه‌نگار در زوم»، بيش از آنكه به نقد بگذرد، به پاسداشت اهالي ادب و هنر ايران از خسرو حقگو، يكي از پيشكسوتان عرصه فعاليت‌هاي مطبوعاتي و رسانه‌اي گذشت.
    در اين برنامه، ناصر امامي، يكي از پيشكسوتان رسانه و نويسنده و شاعر، از دوراني سخن گفت كه خسرو حقگو، زمينه‌ساز برپايي محافل ادبي در شيراز شده بود و تمام اديبان، شاعران و هنرمندان، دفتر روزنامه «پيغام امروز» را پاتوقي براي تبادل نظر و تجربه مي‌دانستند.
    او با اشاره به اينكه مدير روزنامه «پيغام امروز»، دكتر عظيمي كه زماني هم به عنوان نماينده در مجلس آن دوران حضور داشت، از منتقدان جدي شاه محسوب مي‌شد و حتي خود شاهد نقدهايش در زمان افتتاح سد درودزن بوده است، اينگونه سخنانش را ادامه داد: خاطرات زيادي از فعاليت‌هاي رسانه‌اي و نشست‌هاي ادبي و رويدادهاي شيراز داريم كه همه به‌ نوعي با خسرو حقگو شريك است.
    او با يادآوري اينكه حقگو با اكثر اديبان، شاعران و هنرمندان دوره‌هاي مختلف مصاحبه‌هايي را داشته و پاي بسياري را به رسانه باز كرده است، گفت: حقگو، صفتي انساني را با خود دارد و آن هم كمك و ياري به ديگران است، صفتي كه علي‌رغم مشكلاتي كه به واسطه آن داشته، از آن دست برنداشته است. او هميشه واسطه‌اي براي خير و دوستي بوده است.
    جمال سبحاني، روزنامه‌نگار و خبرنگار پيشكسوت استان فارس نيز در سخناني گفت: خسرو حقگو نمونه بارز از يك روزنامه‌نگار اصيل است كه به جاي قرار گرفتن در متن، خود را در حاشيه قرار داده است.
    او اعتقاد دارد كه حقگو، به روزنامه‌نگاري عشق ورزيده و عاشقانه به اين حرفه پرداخته و علي‌رغم آنكه توان راه‌اندازي روزنامه‌اي مستقل را براي خود داشت، ترجيح داد تمام توانش را براي توزيع مطبوعات مصروف كند تا روزنامه‌خوان‌ها و دوستداران مطبوعات، از اين خواندن بهره‌مند شوند.
    اين روزنامه‌نگار قديمي گفت: حقگو عاشقي است كه ديوانه‌وار به معشوق خود يعني روزنامه و روزنامه‌نگاري عشق مي‌ورزد. بارها شاهد بوديم كه علي رغم مشكلاتي كه سر راهش قرار گرفت و تا مرز ورشكستگي او را پيش برد اما دست از كار رسانه نكشيد.
    او سابقه آشنايي‌اش با حقگو را به سال ۴۹ پيوند زد و گفت: من شايد شاگرد خوبي براي او نبودم، ولي ايشان راه و رسم روزنامه‌نگاري و الفباي آن را به عنوان يك مربي به من خبرنگار آموخت.
    سبحاني تاكيد دارد كه خسرو حقگو تاريخچه مطبوعات كشور در استان فارس به‌شمار مي‌رود و گنجينه‌اي است كه تمام رسانه‌هاي مكتوب كشور را در خود دارد.
    اوجي، شاعر شيرازي نيز گفت: ابتداي دهه چهل، روزنامه «پيغام امروز» همپاي «كيهان» و «اطلاعات» منتشر مي‌شد و حقگو، نمايندگي آن را در فارس عهده‌دار بود.
    او با بيان خاطراتي از دوران دوستي‌اش با حقگو، فراهم شدن امكان جمع‌آوري خاطراتش از برخي سفرها و فعاليت‌هاي ادبي را به واسطه انتشار اين خاطرات توسط حقگو در مطبوعات آن زمان دانست.
    او با يادآوري اينكه زماني ميرزاده و منشور، اعظم كار توزيع مطبوعات را عهده‌دار بودند، گفت: امروز تنها كسي كه بار اصلي پخش مطبوعات ايران را در فارس بر دوش مي‌كشد، خسرو حقگو است.
    اين شاعر معاصر اعتقاد دارد كه حقگو شخصيتي آرام و متين است كه حرف زدن با او انسان را آرام مي‌كند.
    حسن اولاد، ديگر شاعر شيرازي نيز گفت: اولين مطلب طنز من توسط خسرو حقگو در روزنامه «پيغام امروز» منتشر شد و بعدها اين ارتباط نوشتاري تداوم يافت.
    او؛ حقگو را عاملي در انتقال و انعكاس نوشته‌ها و آثار هنرمندان و نويسندگان و شاعران فارسي و شيرازي در رسانه‌هاي كشور دانست.
    ابوالقاسم فقيري، پژوهشگر، نويسنده و اديب شيرازي نيز در اين جلسه با بيان اينكه از دوران آشنايي‌اش با حقگو، بيش از نيم‌ قرن مي‌گذرد، گفت: حقگوي ما صفاي مخصوص به خودش را داشته و دارد، با اين دارندگي است كه امروز برازندگي مي‌كند.
    او اضافه كرد: خسرو حقگو چون ديگران جواني را به پيري رساند ولي صفائي كه زينت‌بخش زندگي او بود، با خود يدك كشيد و او را بايد همچنان در رديف جوانان قديم به‌حساب آورد، مهرباني و طنز شيرينش هنوز در كلامش وجود دارد.
    فقيري با بيان اينكه امروز بسياري از خاطرات تلخ و شيرين زندگي را به فراموشي سپرده است، گفت: اما جرياناتي هست كه نمي‌توان فراموششان كرد و دفتر «پيغام امروز» در چهارراه زند هم از جمله آنها است.
    او گفت: «پيغام امروز» را در شيراز خسرو حقگو مي‌چرخاند و ما بوديم كه به همت و همين خسروخان پنجشنبه‌ها صفحاتي از روزنامه را به شعر، قصه و نقد كتاب اختصاص مي‌داديم. صفحات ادبي «پيغام امروز» را مي‌توان به حساب اولين نشريه ادبي شيراز گذاشت.
    اين پژوهشگر حوزه فرهنگ عامه خاطرنشان كرد: از آن دوران عبدالعلي دستغيب، پرويز خائفي، صادق همايوني، منصور اوجي، امين فقيري، پيمان جهان‌بين، سيروس رومي، منوچهر تفنگدار، غلامحسين امامي، غلامحسين ده‌بزرگي را به خاطر دارم.
    فقيري با تاكيد براينكه خاطرات شيرين آن دوران را هنوز فراموش نكرده‌ام، گفت: حقگو بود كه با محبت ويژه‌اش به ما امكان تعالي داد و ما مانديم و بارور شديم. بعضي‌ها را مي‌شناسم كه از خوبان روزگارند، حقگو هم در رديف ايشان است.
    امين فقيري، نويسنده معاصر شيرازي نيز گفت: وقتي روزنامه پيغام امروز، ويژه‌نامه ادبي را ترتيب مي‌داد، من هفت، هشت سال از ديگران كوچكتر بودم و از اينكه داستانك‌هايم در آن منتشر مي‌شد، بسيار لذت مي‌بردم.
    او اضافه كرد: هنوز بوي مركبي برخاسته از روزنامه‌هايي كه داستانك‌هايم در آنها چاپ مي‌شد را در خاطر و ياد خود دارم. تمام خاطراتي كه از حقگو و «پيغام امروز» وجود دارد، شيرين و خوب است.
    رحيم هودي، پيشكسوت تئاتر و نمايش نيز با بيان خاطراتي از دوران دوستي‌اش با حقگو و فعاليت رسانه‌اي او، به ويژگي‌هاي اخلاقي اين روزنامه‌نگار پرداخت.
    اين هنرمند يادآور شد: دفتر «پيغام امروز» مكاني بود براي گردهمايي‌هاي دوستانه هنرمندان و رفع مشكلات و كدورت‌هاي افراد و حقگو در اين بين نقشي تاثيرگذار داشت.
    مهدي فقيه، بازيگر شيرازي سينما و تلويزيون نيز با بيان خاطراتي از وضعيت نمايش در دهه چهل شيراز، به تاثيرگذاري رسانه و فعالان رسانه در انتقال نيازها و رفع آنها، پرداخت.
    او با طرح موضوع خاطره‌اي در خصوص گرفتن عوارض از تئاتر توسط شهرداري وقت، انتشار مطلبي در روزنامه‌ها را موجب رسيدگي به اين مسئله دانست و گفت: به واسطه انتشار همان مطلب، علي نصيريان و عزت‌الله انتظامي براي بررسي به شيراز آمدند و وقتي توان موجود را مشاهده كردند، قرار شد هر هفته يكي از آنان براي آموزش به بازيگران، به شيراز سفر كند.
    رئيس شوراي شهرستان شيراز نيز در مراسم تقدير از "خسرو حق‌گو" با تاكيد بر اينكه در روزنامه‌نگاري خود را شاگرد خسرو حقگو مي‌داند، گفت: آقاي حقگو امكان ارتباط با رسانه‌هاي ورزشي را براي من فراهم و زمينه‌هاي مهيا كرد تا اخبار ورزش فارس را به مجله‌هاي ورزشي آن روز ارسال كنم.
    سيد كمال پاك‌فطرت تاكيد كرد: خسرو حقگو حق بزرگي بر گردن فرهنگ، هنر و رسانه‌هاي استان فارس و كشور دارد و بايد اين حق به‌درستي گرامي‌ داشته شود.
    سعيد نظري،‌ روزنامه‌نگار، نيز حقگو را يك مدير خوب رسانه‌اي دانست كه پاي نشريات كشوري را به نقاط مختلف فارس باز كرد.
    وي در عين‌حال گفت: اما آنقدر كه به واسطه تلاش‌هاي حقگو، پاي روزنامه‌ها و مطبوعات كشوري به فارس باز شد، پاي فارس به نشريات كشوري باز نشد.
    نظري تمام روزنامه‌خوان‌هاي فارس را به نوعي مديون و بدهكار حقگو و فعاليت‌هاي او دانست و گفت: حقگو علي‌رغم همراهي دائم‌اش با خبرنگاران از گذشته دور تا امروز، هيچ زماني به حوزه آموزش ورود نداشت و ما بيشتر شاگردان تجربي او بوديم تا كلاسيك.
    او تاكيد كرد كه حقگو تاريخ شفاهي رسانه‌هاي فارس به‌شمار مي‌رود و مستندسازي اين تاريخ شفاهي يك امر ضروري است.
    خسرو حقگو نيز در اين جلسه به بيان خاطراتي از فعاليت رسانه‌اي در دوران قبل از انقلاب و دشواري‌هايي كه به‌واسطه داشتن ستون‌هاي ثابت و نوشتارهاي طنز اين ستون‌ها از سوي مسئولان وقت بر او وارد شده بود، پرداخت.
    او يادآور شد كه در آن دوران روزنامه‌نگار و خبرنگار بودن، به واسطه نبود امكان ارتباطات سريع براي انتقال و انعكاس رويدادها، دشواري‌ها و در عين‌حال لذت خود را داشت.
    مدير موسسه «پيغام امروز» همچنين به بيان خاطره‌اي شيرين از برقراري اولين تماس تلفني مستقيمش با سردبير روزنامه براي ارسال يك خبر، پرداخت.
    مدير مركز اسناد و كتابخانه ملي استان فارس نيز در اين جلسه تلاش انجام شده از سوي سيروس رومي براي تاريخ تذكره‌اي مطبوعات فارس را ستود و گفت: اگرچه تاريخ مطبوعات فارس به خوبي توسط رومي كار شده و اثري ماندگار در اين عرصه است، با اين همه استادان، اهالي رسانه و پژوهشگران اين عرصه، بايد به تدوين تاريخ تحليلي مطبوعات فارس نيز توجه كنند.
    كوروش كمالي سروستاني بر لزوم تقسيم بندي نسلي اهالي رسانه در فارس تاكيد و اضافه كرد: اگر بخواهيم از مشروطيت تا امروز تقسيم بندي نسلي اهالي مطبوعات در فارس را تحليل كنيم و مشروطيت را اولين بخش روزنامه نگاري فارس بگيريم،شايد ۴ نسل اول تا پيروزي انقلاب اسلامي را در بر مي‌گيرد و البته بخشي از نسل چهارم به بعد از انقلاب منتقل مي‌شود اگرچه منفعل !
    مدير مركز اسناد و كتابخانه ملي فارس، از نكته سنجي و مصلحت انديشي در كنار قدرت شناسي و زيبايي شناسي به عنوان ويژگي‌هاي چند وجهي خسرو حقگو ، روزنامه نگار پيشكسوت شيرازي نام برد و گفت: در اين سال‌ها اگرچه حلقه تاسيسات و توزيع فرهنگي جناب حقگو تقويت پيدا كرد اما چرخش قلم‌اش كمتر شد كه البته طبيعي بود و به همين دليل نيز در اين عرصه ماندگار شد و آن جايي هم كه لازم بود، در بزنگاه‌ها نقش خودش و حساسيت خودش و توالي خودش را نشان داد و اين سجاياي او قابل ستايش است.
    كمالي سروستاني با بيان اينكه امروز با نسل پنجم و نسل ششم روزنامه نگاري در فارس و شيراز روبرو هستيم، گفت: نسل پنجم و ششم روزنامه نگاري شيراز نيازمند يك آموزش علمي‌تر ،دقيق‌تر و وسيع‌تر است.
    وي ضمن تحليل وضعيت فرهنگي شيراز گفت:شهر شيراز نه به كالبد كه به روح خود زنده و نام آور است و روح ماندگار شهر فرهنگ است و فرهنگ‌وران و نويسندگان و هنرمندان،آفرينندگان اين روح‌اند،به همين دليل بايد فرهنگ‌وران شهر قدر ببينند و در صدر نشينند تا فرهنگ شهر شيراز چون گذشته بدرخشد.
    كمالي سروستاني تصريح كرد: اگر فرهنگ‌وران قدر نبينند،شهر قدر نمي‌بيند و ما نيازمند روح بزرگ شيراز هستيم.
     

View: 112 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.isna.ir/news/95100301376/

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Caspian Journal of Dental Research
متن مطالب شماره 1 (پياپي 701)، Mar 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است