|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

در نشستي با حضور نمك‌ دوست و شكرخواه مطرح شد: تاكيد بر اسطوره‌ زدايي و غول‌ كشي از تعريف سواد رسانه‌ ايmagiran.com: در نشستي با حضور نمك‌ دوست و شكرخواه مطرح شد: تاكيد بر اسطوره‌ زدايي و غول‌ كشي از تعريف سواد رسانه‌ اي
 
 

 ايسنا 14/10/95

در نشستي با حضور نمك‌ دوست و شكرخواه مطرح شد: تاكيد بر اسطوره‌ زدايي و غول‌ كشي از تعريف سواد رسانه‌ اي

در نشست تخصصي سواد رسانه‌اي كه صبح سه‌شنبه (۱۴ دي ماه) در دفتر مطالعات و برنامه‌ريزي رسانه‌ها برگزار شد، بر اسطوره‌زدايي و غول‌كشي از تعريف سواد رسانه‌اي تاكيد شد.
    به گزارش ايسنا، در نشست امروز همچنين مطرح شد كه بحث سواد رسانه‌اي در جامعه تبديل به صنعت شده و نگاه‌ها به تعريف اين موضوع حمايت‌گرايانه است نه اخلاق‌گرايانه.
    اساتيد حاضر در اين نشست همچنين عنوان كردند كه سواد رسانه‌اي تبديل به يك مد علمي شده‌ است و نگاه‌ها به اين مقوله به شدت كاسب‌كارانه و بازاري است و هر كسي خط فكري خود را از تعريف سواد رسانه‌اي ارائه مي‌دهد.
    نشست تخصصي «سواد رسانه‌اي در گذر تاريخ ايران؛ ديروز امروز فردا» با حضور يونس شكرخواه و حسن نمك‌دوست (دو تن از اساتيد ارتباطات)، بهاره نصيري و علي شاكر (دانشجوي دكتراي ارتباطات) صبح امروز (۱۴ دي‌ماه) به ميزباني دفتر مطالعات و برنامه‌ريزي رسانه‌ها برگزار شد و  گيتا علي‌آبادي، رييس دفتر مطالعات هم در اين نشست حاضر بود.
    در ابتداي اين نشست بر تاريخچه سواد رسانه‌اي مروري كوتاه شد و هر يك از اساتيد ارتباطات تعاريف خود را از سواد رسانه‌اي مطرح كردند.
    در بخشي از اين نشست دكتر يونس شكرخواه، استاد روزنامه نگاري با اعتقاد بر اينكه سواد رسانه‌اي مستلزم رعايت عدالت اجتماعي است، تاكيد كرد: هنوز هم به تعريفي كه 10 سال پيش گفته‌ام، پايبندي دارم. هنوز هم فكر مي‌كنم در بحث سواد رسانه‌اي، عدالت‌اجتماعي مطرح است.
    او در عين حال با هشدار نسبت به اين مطلب كه آموزش سواد رسانه‌اي بحث خطرناكي در جامعه‌ي ماست، افزود: سواد رسانه‌اي يك چرخه پرماجراست كه بايد ديد چه كساني آن را مي‌نويسند. سواد رسانه‌اي مي‌تواند ضرورت دانش رسانه‌هاي پابليك را براي ما گوشزد كند.  
    اين استاد روزنامه‌نگاري همچنين مطرح كرد: سواد رسانه‌اي هنوز برايم سوال شده است و تسليم پاسخ‌هاي موجود نمي‌شوم. پرسشي كه دارم اين است كه سواد رسانه‌اي براي كدام مخاطبان نوشته شده است؟
    شكرخواه از عدالت اجتماعي به عنوان گمشده سواد رسانه‌اي ياد كرد و گفت: من هنوز هم فكر مي‌كنم كه عادلانه نيست كه بچه‌ها در معرض محتواي خشونت‌آميز يا پورنوگرافيك قرار بگيرند و يا اينكه عده‌اي از اقشار جامعه به هر علتي مهارت استفاده از محتواي رسانه‌اي را نداشته باشند.
    او تاكيد كرد: عادلانه نيست كه ما با هدف مصارف تجاري در معرض رسانه‌ها باشيم اما هوشياري لازم به ما داده نشده باشد؛ اينها نشانه آشكار نبود عدالت اجتماعي است.
    شكرخواه ادامه داد: ما خوب بلديم كه در يك مهماني، كسي را دور بزنيم و برايش پيامك ارسال كنيم، خوب بلديم در كلاس درس، يواشكي از معلم‌مان عكس بگيريم و آن را در جايي آپلود كنيم و بسياري از يواشكي‌هاي ديگر. من مطمئنم كه يك كارگر خدماتي ساده هم كه به هر حال گوشي هوشمند دارد و به تلگرام هم متصل است، شماره همكارش را دارد، ولي نمي‌داند كه اين حق دسترسي به اين تكنولوژي ارتباطي جديد، الزاماً به معني حق ارتباط نيست و با آن متفاوت است. اينكه عده‌اي تشخيص بدهند كه چگونه مي‌توانند استفاده يا سوءاستفاده كنند و عده‌اي نتوانند تشخيص بدهند و به همين دليل مورد سرزنش قرار بگيرند، نمونه‌اي از نبود عدالت اجتماعي است.
    او با اعتقاد بر اين كه آموزش سواد رسانه‌اي در جامعه ما بحث خطرناكي است و مصونيت و حمايت ايجاد نمي‌كند، بلكه آماده‌سازي مي‌كند، يادآور شد: از چند نشريه پرتيراژ كشور، يكي متعلق به شهرداري است، يكي متعلق به دولت و ديگري متعلق به صداوسيماست و ما در واقع سه روايت از كشور ايران داريم بسته به اينكه صندلي شما به كدام طرف شيفت شده باشد، شما يك تصوير متفاوت از ايران داريد.
    اين روزنامه‌نگار باسابقه در پايان تاكيد كرد: سواد رسانه‌اي مي‌تواند ضرورت داشتن رسانه‌هاي مستقل را به ما گوشزد كند كه اگر «لوموند» خوانديم، فرانسوي نشويم و اگر «نيويورك تايمز» خوانديم، آمريكايي‌ نشويم. ما بايد بدانيم كه در همان خانه‌اي كه زندگي مي‌كنيم، براي پدرمان يك نسخه از سواد رسانه‌اي تجويز كنيم، براي بچه‌مان يك نسخه ديگر و براي خودمان هم يك نسخه جدا .
    شكرخواه گفت: ما فقط ناظر سيستم هستيم نه اينكه فكر كنيم در حال پيچيدن نسخه هستيم؛ چرا كه متأسفانه ما تنها بخشي از سيستم هستيم.
    دكتر حسن نمك دوست تهراني در ادامه‌ي اين نشست درباره‌ي لزوم دسترسي آزاد به اطلاعات و رابطه آن با سواد رسانه‌اي، اظهار كرد: اساسا بدون دسترسي آزاد به اطلاعات، توسعه سواد رسانه‌اي شكل نمي‌گيرد. مساله‌اي كه وجود دارد اين است كه ما يك عادتي داريم و آن اين است كه وقتي با يك پديده مواجه شويم، پيش از آنكه روي آن كار كنيم از آن بمبي مي‌سازيم و آن‌قدر بزرگش مي‌كنيم كه نمي‌توانيم آن را مديريت كنيم. پس از اين كه با اين پديده روبه‌رو مي‌شويم و آن را تبديل به غول مي‌كنيم، سعي مي‌كنيم با آن به خوبي بيزينس كنيم و سمينار و نشست‌هاي متعددي راه مي‌اندازيم. متاسفانه سواد رسانه‌اي اكنون در اين موقعيت است. تصوري هم از جانب برخي‌ها مطرح مي‌شود و آن اينكه سواد رسانه‌اي يعني كل دانش ارتباطات.
    اين استاد ارتباطات در ادامه مطرح كرد: از مجموعه مطالبي كه طي اين سال‌ها فهميدم، احساس مي‌كنم آن‌چيزي كه ما از آن به عنوان سواد رسانه‌اي ياد مي‌كنيم، يعني عمومي و همگاني كردن و ترويج دانش رسانه‌اي براي عموم و اين فرق مي‌كند با زبان متخصصان كه مباحث تخصصي سواد رسانه‌اي را مطرح مي‌كنند. در دانش عمومي بايد شعور مخاطب را نسبت به ارتقاء سواد رسانه‌اي بالا برد. درك مردم آنقدر فراگير است كه خيلي اوقات فكر مي‌كنند آنچه رسانه مي‌گويد عين واقعيت است، در حالي كه سواد رسانه‌اي مي‌خواهد بگويد عموم مردم حواستان باشد، الزاما آنچه كه رسانه‌ مي‌گويد مساوي با واقعيت نيست. در اين راستا بخش مهمي از ارتقاء سواد رسانه‌اي قدرت تحليل انتقادي داشتن است.
    وي مطرح كرد: من از مجموع مطالعاتم به اين نتيجه رسيده‌ام كه سواد رسانه‌اي يعني ترويج و همگاني كردن دانش رسانه‌اي براي عموم مردم و شهروندان. ما كه نمي‌خواهيم دانش‌آموزان سواد تخصصي رسانه‌اي ياد بگيرند، بلكه مي‌خواهيم يك دانش عمومي نسبت به مقوله رسانه در آنها ايجاد كنيم؛ به عنوان مثال اينكه ما خيلي از اوقات تصور مي‌كنيم آنچه رسانه‌ها مي‌گويند، عين واقعيت است و پيدا كردن گره‌هاي اين مشكل، همان سواد رسانه‌اي است؛ مثلاً اينكه به آنها بياموزيم كه الزاماً آنچه رسانه مي‌گويد، مساوي با واقعيت يا منطبق بر واقعيت نيست و اين همان چيزي است كه مي‌بايست در اختيار عموم مردم و شهروندان قرار بگيرد.
    نمك دوست سپس يادآور شد: ارتقاء سواد رسانه‌اي و داشتن قدرت تحليل انتقادي به عموم شهروندان كمك مي‌كند كه بتوانند وقتي با رويدادي رسانه‌اي مواجه مي‌شوند، وجه آن را پيدا كنند. اينكه بدانند پشت آن رسانه‌اي كه رويدادي را آفريده است چه اهداف و چه سياست‌هايي بوده‌ است؛ بنابراين وقتي از اين بعد به بحث سواد رسانه‌اي نگاه مي‌كنيم صبحت از حق دسترسي آزاد به اطلاعات مطرح مي‌شود.
    اين استاد ارتباطات سپس با طرح پرسشي، مطرح كرد: نكته مهم اين است كه آيا آنچه كه امروز با عنوان «صنعت سواد رسانه‌اي» در ايران جا افتاده است، اصلاً به حق دسترسي شهروندان به اطلاعات در ايران پرداخته است؟ متأسفانه بايد گفت خير و ما در اين زمينه، سواد رسانه‌اي را به غولي كه از دسترس مردم خارج شده است، تبديل كرده‌ايم و آن را از مأموريت اصلي‌اش كه همانا توانمندسازي عموم مردم براي دسترسي، تجزيه و تحليل و توليد محتواي رسانه‌اي است، دور كرده‌ايم.
    نمك‌دوست همچين يكي از رويكردهاي اصلي در سواد رسانه‌اي را نگاه تحليل انتقادي عنوان كرد، اين كه يك شهروند بداند پشت رسانه‌هاي ما چه اهداف و سياست‌هايي وجود دارد.
    به گزارش ايسنا، بهاره نصيري در ابتداي اين نشست درباره‌ي ارتقاي سواد رسانه‌اي و همچنين يافته‌هاي خود با توجه به مقاله‌اي كه پيش‌تر با موضوع بررسي سواد رسانه‌اي در كشورهاي كانادا و ژاپن و مقايسه‌ آن با ايران، به نگارش درآورده است، گفت: رويكرد كانادا به آموزش سواد رسانه‌اي رويكردي محتوايي از نوع تفكر انتقادي است، اما در ژاپن اين رويكرد، رويكردي محتوايي و يادگيري مبتني بر فعاليت بوده است.
    او ادامه داد: عمده‌ترين علتي كه باعث شد بحث سواد رسانه‌اي در كانادا مورد توجه قرار گيرد، نفوذ فرهنگ آمريكايي به اين كشور بود. همين امر موجب شد خيلي از معلمان و اساتيد نگران اين نفوذ باشند و بر همين اساس، خانواده‌ها براي دفاع از ناسيوناليسم كانادايي اقدام به آموزش سواد رسانه‌اي كردند.
    او ادامه داد:‌ كشور كانادا در سال 1987 بحث سواد رسانه‌اي را مطرح كرد، بحث مالكيت و هويت كانادايي يكي از سرفصل‌هاي اين مبحث براي دانش‌آموزان بود.
    اين پژوهشگر همچنين درباره‌ي مطرح شدن سواد رسانه‌اي در كشور ژاپن نيز اظهار كرد: كشور ژاپن به جاي اصطلاح سواد رسانه‌اي در اين زمينه از اصطلاح كاربردي و موثر «اطلاعات» استفاده مي‌كند. با گسترش اينترنت، يادگيري منفعل رواج پيدا كرد و هر فردي به اطلاعات دسترسي پيدا مي‌كند، بدون اينكه دقت كافي داشته باشد؛ اين در تضاد  با نگرش اين كشور بود.
    نصيري در مقايسه‌ي رويكرد سواد رسانه‌اي در دو كشور كانادا و ژاپن و مقايسه آن با ايران، اظهار كرد: اين كشورها بر اساس نيازها و ضرورت‌هايي كه داشتند برنامه‌ريزي كرده‌اند، اما در كشور ما مختصات يادگيري سواد رسانه‌اي مشخص نشده است و اين بحث كلاف پيچيده‌اي است كه برداشت‌هاي  متفاوتي از آن مي‌شود. تعاريفي همچون رسانه‌هراسي، بصيرت رسانه‌اي، تقواي رسانه‌اي و... كه همگي با ماهيت سواد رسانه‌اي متفاوت هستند.
    او با اعتقاد بر اينكه كاربست اجتماعي معناي سواد رسانه‌اي ديگر براي جامعه‌ ما پيچيده‌ شده است، مطرح كرد: سواد صرفا به معناي تكنيكي آن نيست، بلكه به معناي سواد زندگي و دروني كردن ساختار احساسات جامعه، نوعي شعور و قدرت رمزگذاري بينابين است. مفهوم سواد در جامعه يك مفهوم ايدئولوژيك است و اتفاق بدي كه مي‌افتد، تبديل شدن سواد به معناي كاسب‌كارانه و بازاري است. در حالي كه سواد از جنس عقل،‌ حكمت و خرد است.
    او در همين زمينه يادآور شد: وقتي سواد از بستر اجتماعي ما جدا و مرزهاي فرهنگي را ناديده مي‌گيرد  تبديل به معناي بازاري و يك بحران در جامعه‌ي ما مي‌شود؛ به عنوان مثال كتاب‌هاي ما سال به سال زياد مي‌شوند اما سرانه مطالعه سال‌ به سال كاهش پيدا مي‌كند.
    اين پژوهشگر همچنين در پاياني سخنانش اظهار كرد: وقتي سواد از مقوله تفكر دور و به مقوله تكنيك نزديك مي‌شود، باعث مي‌شود كه با بحران روبه‌رو شويم. سواد در جامعه ما به امر تكنيكال تبديل شده تا به يك تفكر.
    در بخش ديگري از اين نشست علي شاكري، دانشجوي دكتراي ارتباطات كه مطالبي را پيش از اين در راستاي سواد رسانه‌اي و صلح نوشته است، اظهار كرد:‌ بحث سواد رسانه‌اي در حال حاضر تبديل به صنعت شده است و نگاه‌ها به اين موضوع حمايت‌گرايانه‌است و نه اخلاق‌گرايانه.
    او در اين نشست انتقاداتي را به كتاب پايه دهم دانش‌آموزان با عنوان «تفكر و سواد رسانه‌اي» وارد دانست و گفت: عجله در نگارش مطالب، نبود پيش‌زمينه فكري و تحليل در ميان دانش‌آموزان، بي‌دقتي در تشريح درس‌ها، تاكيد بيش از حد بر جنبه‌هاي منفي رسانه‌ و سخت نگاري مطالب از جمله نقاط ضعف اين كتاب محسوب مي‌شود.
    وي با طرح اين سوال كه «سواد رسانه‌اي چه چيزي نيست»، در پاسخ به اين پرسش يادآور شد: كتاب «تفكر و سواد رسانه‌اي» حاوي ۱۲۰ عكس است كه 80 فريم آن مرتبط با بحث رسانه‌اي است و 40 فريم ديگر، عكس‌هاي رسانه‌هراس يا رسانه‌ستيز است و عمدتاً با هدف القاي اين گزاره است كه «رسانه به ما دروغ مي‌گويد». به همراه اين كتاب، تعدادي فيلم آموزشي هم عرضه شده است كه اگرچه افزودن اين محصول آموزشي به يك كتاب درسي، كار قابل تقديري است، در عين حال بايد گفت كه متأسفانه در همين فيلم‌ها هم ما شاهد رسانه‌هراسي هستيم تا سواد رسانه‌اي.
    نصيري نيز درباره كتاب «تفكر و سواد رسانه‌اي» يادآور شد: اين كتاب نيازمند اين است كه اصلاح و بازنگري شود. متاسفانه  در جامعه ما سواد رسانه‌اي  تبديل به مد علمي شده است و نگاه‌ها به شدت كاسب‌كارانه و بازاري است و هر كسي خط فكري خود را در اين خصوص ارائه مي‌دهد.
     

View: 108 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.isna.ir/news/95101408928/همچنين بخوانيد:
استاد علوم ارتباطات و روزنامه نگاري: سواد رسانه اي مصونيت و حمايت ايجاد نمي كند
كارگاه «آشنايي با مباني سواد رسانه‌ اي» برگزار مي‌ شود
«سواد رسانه ‌اي» و غفلت ‌هاي ما
آنچه در نشست تجربه ‌نگاري همايش ملي سواد رسانه ‌اي گذشت
ميزان سواد رسانه اي فرد برابر است با توان تحليل مسائل جامعه
تحليلي بر نسبت استفاده و اعتماد مردم به ابزارهاي ارتباطي نوين/ ايران بر كدام پله از سواد رسانه اي قرار دارد
خسروانيان خبر داد؛ ايجاد رسانه‌هاي مجازي براي آموزش مهارت‌ هاي سواد رسانه‌ اي به مردم
برگزاري دوره ‌هاي تخصصي «مدرسه رسانه»
ابراهيم آبادي: همايش سواد رسانه ‌اي نبايد رنگ و لعاب دولتي بگيرد
استاد علوم ارتباطات: نگاه صرفا درآمد زايي به رسانه، آسيب جدي به سواد رسانه اي است
تصويب محور هاي اصلي همايش سواد رسانه ‌اي و مسئوليت اجتماعي
سواد رسانه‌ اي را توسعه ندهيم، بحران كشور را فرا مي ‌گيرد
در نشست تخصصي سواد رسانه ‌اي عنوان شد؛ جاي خالي سواد رسانه‌ اي در دانشگاه ‌ها
نخستين جلد از كتب سواد رسانه اي به بازار نشر آمد
سواد رسانه اي، لازمه زندگي در دنياي مدرن/ نقش رسانه هاي علمي در ارتقاي آگاهي جامعه
شهروندِ آگاه، پيام رسانه‌اي هوشمندانه ‌تري توليد مي‌كند؛ در نشست تخصصي «سواد رسانه‌ اي و روزنامه‌ نگاري شهروندي» مطرح شد
سواد آموزي در دنياي ديجيتال
مديركل دفتر مطالعات رسانه هاي وزارت ارشاد:توليد محتواي فاخر در رسانه ها با ارتقاء سواد رسانه اي امكان پذير است
كارشناس امور رسانه ‌اي در گفت‌ و گو با فارس مطرح كرد: تأثير افزايش سواد رسانه‌اي در كاهش آفت ‌هاي فضاي رسانه‌ اي كشور
رشد دانش همگام با توسعه خرد و حكمت جامعه نيست : محكي در نشست تخصصي ضرورت‌هاي آموزش سواد رسانه‌اي در ايران
سواد رسانه‌اي، دانش تنظيم‌كننده رابطه مخاطب و رسانه است : پژوهش‌گر پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي
بيش از 130 مقاله به اولين كنفرانس بين‌المللي سواد رسانه‌اي رسيد
سواد رسانه‌اي در بسياري از حوزه‌هاي تصميم‌گيري مغفول مانده است : مدير كل دفتر مطالعات و برنامه ريزي رسانه‌ها در نشست تخصصي سواد رسانه‌اي
مخاطبان را بايد به سواد رسانه‌ايِ پرسش‌گر مجهز كنيم : در نشست تخصصي ضرورت‌هاي آموزش سواد رسانه‌اي در ايران عنوان شد
موانع توسعه سواد رسانه‌اي: گفت‌وگو با دكتر هادي خانيكي
بررسي لزوم افزايش سواد رسانه‌‌اي
اهميت سواد رسانه‌اي و پرسش‌هاي كليدي

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم و فناوري دريا
متن مطالب شماره 84، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است