|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

تكثر رسانه اي و دوگانه رشد يا نزول كيفي فعاليت رسانهmagiran.com: تكثر رسانه اي و دوگانه رشد يا نزول كيفي فعاليت رسانه
 
 
مهتاب افشين نسب
 ايرنا 11/10/95

تكثر رسانه اي و دوگانه رشد يا نزول كيفي فعاليت رسانه

هيات نظارت بر مطبوعات به تازگي مجوز انتشار‌ 84 رسانه مكتوب و الكترونيك را صادر كرده است. اين اقدام هر چند به تكثر فضاي رسانه اي كمك مي كند اما ارتقاي سطح كيفي فعاليت رسانه ها در گرو برداشتن گام هاي كارشناسانه و اصولي در اين حوزه است.
    «علاالدين ظهوريان» دبير هيات نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، دوشنبه هفته گذشته (6 دي ماه) در گفت وگو با رسانه ها از صدور مجوز انتشار ده ها رسانه مكتوب و الكترونيك خبر داد و گفت: در جلسه امروز هيات نظارت بر مطبوعات كه با حضور اعضاي آن برگزار شد، ضمن طرح موضوعات نظارتي در حوزه رسانه هاي مكتوب و الكترونيك٬ شماري از تقاضاهاي صدور مجوز نشريات مورد بررسي قرار گرفت كه طي آن 84 رسانه مجوز انتشار دريافت كردند.
    صدور مجوز تاسيس رسانه در كشور، طي چند سال اخير روند پرشتابي را در پيش گرفته است. به باور كارشناسان اين روند اگرچه به رشد كمي مطبوعات ياري مي رساند اما نمي تواند تضميني براي تنوع بخشي و ارتقاي سطح كيفي رسانه ها باشد.
    «سيدوحيد عقيلي» رييس دانشكده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامي، «مهدي محسنيان راد» مدرس و محقق علوم ارتباطات و «محمدمهدي فرقاني» مدرس روزنامه نگاري و علوم ارتباطات در گفت و گو با گروه پژوهش و تحليل خبري ايرنا بر لزوم ارايه مجوزهاي كارشناسي شده براي تاسيس رسانه ها تاكيد كردند و رسانه داري را موضوعي دانستند كه بايد به گونه اي حرفه اي به آن نگريسته شود. به باور اين كارشناسان بايد روزنامه نگاران، خبرنگاران حرفه اي و فعالان حوزه رسانه به امر رسانه داري بپردازند.
    
    *** رشد كمي رسانه ها در كنار رشد كيفي آنها ارزشمند است
    همانگونه كه پيش تر اشاره شد، طي چند سال گذشته شاهد افزايش شمار رسانه هاي مكتوب و الكترونيك بوده ايم. هيات نظارت بر مطبوعات در فروردين ماه پارسال (1394) براي 24 پايگاه اطلاع رساني مجوز تاسيس و فعاليت صادر كرد و امسال نيز در ادامه همان روند شاهد صدور مجوز براي 84 رسانه ديگر بوديم. اين موضوع اگرچه نشان از تلاش مسوولان براي بازتر شدن فضاي اطلاع رساني كشور دارد اما از ديد كارشناسان رسانه نمي تواند تضمين كننده بهبود كيفي فضاي رسانه اي باشد. كارشناسان بر لزوم توجه به رشد كيفي رسانه ها در كنار افزايش كمي آنها تاكيد دارند.
    عقيلي در اين زمينه به گروه پژوهش و تحليل خبري ايرنا گفت: افزايش كمي رسانه ها الزاما به معناي افزايش كيفيت و تنوع آنها نيست. براي ارتقاي كيفي رسانه ها بايد به حرفه گرايي در رسانه ها توجه داشت.
    به گفته وي براي تحقق حرفه گرايي در رسانه ها بايد به تعريف مشخصي از جايگاه رسانه و وسايل ارتباط جمعي رسيد، در مسير ارتقاي جايگاه اطلاع رساني و توليد خبر گام برداشت و تدوين نظام حرفه اي و اصول اخلاق حرفه اي در روزنامه نگاري را در دستوركار قرار داد.
    
    *** بايد كار رسانه را به كاردان آن سپرد
    كارشناسان در گفت وگو با پژوهشگر ايرنا بر اين نكته تاكيد كردند كه اهالي واقعي رسانه بايد بر سازوكار ارايه مجوز تاسيس به رسانه هاي مكتوب و ديجيتال نظارت داشته باشند.
    عقيلي در اين زمينه گفت: روزنامه نگاران و دست اندركاران توليد خبر بايد سهمي يا مساعدتي در بررسي تقاضاها براي اضافه شدن نشريات و خبرگزاري هاي جديد به فضاي رسانه اي داشته باشند. به گفته وي تصميم گيري شتابزده مسوولان در اين زمينه مي تواند آسيب هايي را متوجه فضاي خبري كشور كند.
    عقيلي همچنين بر لزوم ارايه مجوز تاسيس رسانه به افرادي كه در اين زمينه فعاليت داشته اند، توليد محتواي خبري كرده اند و شغل اصلي شان روزنامه نگاري است تاكيد كرد و گفت: به دنبال ارايه مجوز به رسانه ها، دولت بايد بخشي از درآمدهايش را خرج حمايت از آنها كند اما بايد ديد كه آيا كساني كه از يارانه دولت براي تاسيس و اداره رسانه ها استفاده مي كنند اهالي مطبوعات و كساني كه توليد خبر مي كنند و شغل اصلي شان روزنامه نگاري است هستند يا برخي افراد، جريان ها و نهادهاي خاص كه براي افزايش قدرت خودشان مي خواهند سهمي نيز از رسانه داشته باشند. اين مساله بسيار حايز اهميت است كه در واقع رسانه ها در دست كساني باشند كه واقعا اهل رسانه هستند و از حرفه اي بودن كافي برخوردارند.
    محسنيان راد نيز چندي پيش در گفت و گو با گروه پژوهش و تحليل خبري ايرنا با تاكيد بر لزوم حرفه اي و تخصصي شدن خبرگزاري ها اظهار داشت كه در ايران خبرگزاري ها از فضاي حرفه اي خود دور شده اند. به گفته وي، بيشتر خبرگزاري هاي غيردولتي در سراسر جهان با تكيه بر درآمدهاي به دست آمده از فروش توليدات خبري روي پاي خود ايستاده و به معناي واقعي كار حرفه اي انجام مي دهند اما خبرگزاري هاي ايجاد شده در ايران طي سال هاي اخير واجد چنين شرايطي نيستند.
    فرقاني نيز در گفت وگويي با گروه پژوهش و تحليل خبري ايرنا گفت: طبق آيين نامه تاسيس خبرگزاري، فلسفه ارايه مجوز براي تاسيس خبرگزاري ها، راه اندازي تعدادي مراكز خبري غيردولتي و غيروابسته به دولت و خصوصي بود. هدف اين بود كه در كنار 2 يا سه خبرگزاري دولتي، چند خبرگزاري خصوصي هم داشته باشيم كه بتوانند در رقابت با خبرگزاري هاي دولتي به هم افزايي و ارتقاي سطح كيفي خبرگزاري هاي كشور كمك برسانند، اما اين هدف در عمل محقق نشد.
    فرقاني افزود: بر خلاف اين هدف اوليه، ناگهان وزارت ارشاد با انفجاري از درخواست هاي مختلف براي تاسيس خبرگزاري روبرو شد كه بيشتر اين درخواست ها متعلق به نهادهاي دولتي و يا شبه دولتي بودند و هيچ كدامشان به معناي واقعي كلمه از نهادهاي غيردولتي و نهادهاي متعلق به بخش خصوصي نبودند. اين خبرگزاري ها كه هم اكنون بسياري از آنها مشغول فعاليت هستند، هر يك به نوعي به بودجه عمومي دسترسي دارند و با اين بودجه اداره مي شوند.
    به باور فرقاني اين عملكرد مطابق آيين نامه نيست؛ چراكه آيين نامه منطبق بر تاسيس خبرگزاري هاي غيردولتي است. اين مدرس ارتباطات در ادامه با ابراز تاسف نسبت به اينكه خبرگزاري هاي ياد شده در حالي كه هيچ پشتوانه حرفه اي نداشتند در دولت هاي گذشته يكي پس از ديگري مجوز فعاليت دريافت كردند، افزود: ما امروز شاهد ده ها آژانس خبري هستيم كه با اسم و عنوان خبرگزاري كار مي كنند و از بودجه عمومي ارتزاق كرده و تامين مي شوند و در عين حال برخي از آنها رفتار مغاير با اصول حرفه اي و اخلاق حرفه اي دارند.
    
    *** لزوم تناسب تعداد خبرگزاري ها با مجموعه فضاي رسانه اي كشور
    با در نظر گرفتن كيفيت نه چندان مطلوب و عملكرد نه چندان حرفه اي برخي رسانه ها كه به ويژه در يك دهه اخير در كشور تاسيس شده و به فعاليت مي پردازند، اين سوال مطرح مي شود كه آيا اكنون تكثر و تعدد خبرگزاري ها از الزامات فضاي رسانه اي كشور محسوب مي شود؟
    محسنيان راد در اين زمينه گفت: مجموعه رسانه ها و سازمان هاي وابسته به آنها در هر كشوري مشابه يك موجود زنده است كه بايد بين اندام هاي مختلف آن يك توازن منطقي حاكم باشد. به باور محسنيان راد وجود اين همه رسانه زير عنوان هاي پايگاه خبري و خبرگزاري تناسبي با فضاي كلي رسانه اي در كشور ندارد و مي توان اين شرايط را به انساني تشبيه كرد كه يك دست خيلي بلند دارد در حالي كه آن دست با ديگر اعضاي بدن تناسبي ندارد.
    فرقاني نيز تعدد مراكز خبري در كشور را بي دليل دانست و گفت: تاسيس مراكز خبري و خبرگزاري ها و پايگاه هاي خبري و ديگر رسانه هاي مكتوب و غيرمكتوب كه بيشتر آنها نيز وابسته به يك نهاد قدرت هستند، نمي تواند به مفهوم تنوع و تكثر باشد؛ ضمن اينكه تا آنجايي كه من مي دانم در هيچ جاي جهان نمي توان شاهد وجود اين همه رسانه و خبرگزاري متعلق به نهادهاي حكومتي بود.
    اين مدرس ارتباطات افزود: به طور معمول در هر كشوري يك خبرگزاري دولتي وجود دارد كه اخبار مربوط به دولت را منتشر مي كند و اين گونه نيست كه هر وزارتخانه يا هر نهاد و سازماني خبرگزاري اختصاصي خودش را داشته باشد. در هيچ كجاي دنيا چنين شرايطي را شاهد نبوده ام زيرا ضرورتي براي اين امر وجود ندارد. اكنون اما اين رسانه هاي وابسته زيادي در كشور ما وجود داشته و فعاليت مي كنند و در مجموع رفتار رسانه اي آنها هم به هيچ وجه مطابق با رفتار حرفه اي و در چهارچوب موازين اخلاق حرفه اي نيست.
    در ادامه بايد گفت اخلاق حرفه اي پيش نياز موفقيت در حوزه رسانه است. اكنون نبود اين نگاه در برخي رسانه ها به مخدوش شدن اعتماد جامعه منجر مي شود يا از ميزان اثربخشي آنها بر افكار عمومي مي كاهد. اين روند مي تواند امكان حضور موثر و نقش آفريني ثمربخش در تحولات داخلي و بين المللي را از رسانه ها سلب كند و همزمان بر توفيق رسانه هاي خارجي و رقيب بيافزايد.
    اين روزها فاصله گرفتن از اخلاق حرفه اي و كم توجهي به اصول كار خبري در برخي رسانه ها، كتمان حقايق، قلب واقعيت ها و انتشار اخبار با انگيزه دست يابي به منافع شخصي، حزبي و گروهي در آنها، لزوم بررسي هاي دقيق و كارشناسي براي اعطاي مجوزهاي رسانه ها اي را نشان مي دهد.
    تاسف آور است كه بگوييم عملكرد غيرحرفه اي برخي رسانه هاي داخلي شكاف هايي ميان جامعه با رسانه ها به وجود آورده است و سبب گرايش به منابعي چون شبكه هاي اجتماعي گوناگون يا رسانه هاي بيگانه شده است. براي بهبود اين شرايط در كنار توجه ويژه متوليان ارايه مجوزِ راه اندازي رسانه ها، شماري از فعالان حوزه رسانه نيز بايد در رفتار حرفه اي خود بازنگري كنند و بازتعريفي از شيوه فعاليت خود داشته باشند.
     

View: 43 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.irna.ir/fa/News/82368134/


مطالب مرتبط را در پرونده (هاي) زير مطالعه نماييد:

دولت > هيات نظارت 

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه سيماي دام، طيور و آبزيان
متن مطالب شماره 60، فروردين 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است