|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

علي‌اكبر قاضي‌زاده:«گچ پژ» كتابي خواندني استmagiran.com: علي‌اكبر قاضي‌زاده:«گچ پژ» كتابي خواندني است
 
 

 ايسنا 13/11/95

علي‌اكبر قاضي‌زاده:«گچ پژ» كتابي خواندني است

علي‌اكبر قاضي‌زاده كتاب «گچ پژ» محسن رضواني را خواندني توصيف كرد.
    به گزارش ايسنا بر اساس خبر رسيده، در جلسه نقد كتاب «گچ پژ» كه عصر سه‌شنبه (۱۲ بهمن‌ماه) در سراي اهل قلم موسسه خانه كتاب برگزار شد، علي‌اكبر قاضي‌زاده استاد ارتباطات و روزنامه‌نگار درباره سبك نظيره‌نويسي كه در اين كتاب استفاده شده است، گفت: تاريخچه نظيره‌نويسي طولاني است. بسياري از نويسندگان و شاعران ما سعي كردند از متون گذشتگان نظيره بسازند. شايد معروف‌ترين آن‌ها نوشته عبيد زاكاني است كه براساس شاهنامه نوشته است. اين اثر هم تلاش كرد نظيره‌اي از متون دوران قاجار باشد. اما نظيره فقط تكرار واژه‌هاي يك دوره در دوران ديگر نيست. بلكه نويسنده بايد بين كلمات گذشته با ادبيات امروز وفق بدهد.
    او با بيان اين‌كه «من پيش از اين جلسه نمي‌دانستم اين نوشته‌ها به مجله سه‌نقطه و وبلاگ شخصي نويسنده مربوط است»، متذكر شد: تكليف وبلاگ و شبكه‌هاي اجتماعي مشخص است و با فضاي عمومي كتاب فرق دارد. اگر رضواني از من مشورت مي‌خواست قطعا مي‌گفتم يك آب اين اثر را بشويد. من عقيده دارم كه كاش رضواني به نظيره‌نويسي اصرار نمي‌كرد و نوشته‌ها را با زبان شبكه‌هاي اجتماعي مي‌نوشت زيرا مطالب بسيار خواندني در اين كتاب وجود دارد.
    قاضي‌زاده در ادامه گفت: كتاب، كتاب خوبي است اما هيچ جا درباره نام كتاب توضيحي داده نشده است و مقدمه‌ هم ندارد. فكر مي‌كنم اگر مقدمه‌اي داشت كه توضيح مي‌داد كتاب چه مي‌خواهد انجام دهد خوب مي‌شد. همچنين مرحوم عبادي نوازنده سه‌تار از پدرش نقل مي‌كرد كه هميشه به يكي از شاگردانش اشكال مي‌گرفت. از او درباره علت اين اشكال گرفتن‌ها مي‌پرسند، مي‌گويد نوع نواختنش گنجشكي است و مدام شاخه به شاخه مي‌شود.
    او همچنين درباره تجربه خودش بيان كرد: دوره قاجار دوره‌اي است كه مردم طعم تجدد را چشيده‌اند اما متجد نيستند. از ديگر سو نويسندگان و اديبان هنوز حضور داشتند. به همين سبب ادبيات دوره قاجار بخصوص بعد از ناصرالدين شاه فاخر است. اما زماني كه من نظيره‌نويسي را آغاز كردم كتاب سبك‌شناسي بهار و متون فاخر آن دوره همچون نثر محمد حسن خان اعتماد را خواندم. سعي كردم متوجه شوم آن دوران چه دلمشغولي‌هايي داشتند و آن را با استفاده از شخصيت‌ها و اتفاقات روز بازسازي كنم.
    اين روزنامه‌نگار و طنزنويس كتاب «گچ پژ» را خواندني توصيف كرد و گفت: گرافيك كتاب خوب است و انتخاب كاغذ خط‌دار انديشه خوبي بود. از طرفي كتاب كنايه‌هاي زيبايي دارد و بسيار ظريف به مسائل نگاه كرده است. مثلا استفاده از عباراتي با پسوند شويي، مثل دستشويي، زناشويي، فنگ‌شويي و ... جمع اين اضداد حواس جمع مي‌خواهد. خاطرم هست اولين جايي كه كار مي‌كردم سعي داشتم با استفاده از كلمات سنگين و خاص نشان بدهم من هم كار بلدم. دبيرم گفت هيچ‌وقت با خواننده كشتي نگير چون اولين بازنده تو هستي. با مخاطب راه بيا تا با تو همراه شود.
    در ادامه، محسن رضواني نويسنده كتاب درباره اثر خود اظهار كرد: اين كتاب حاصل يادداشت‌هاي پراكنده من در وبلاگم بين سال‌هاي ۸۹ تا ۹۲ است. نوشته‌هايم را جمع كردم و قسمت اعظم كتاب از همان نوشته‌هاست. پنج حكايت پاياني كتاب را نيز در دوران همكاري‌ام با نشريه سه‌نقطه كار كردم. تغيير لحن اين پنج نوشته به علت اين است كه آن‌ها براي مجله با فضا و مخاطب متفاوت نوشته شده است.
    او درباره لحن قاجاري نيز متذكر شد: من با ارفاق با اين عنوان كنار آمدم. هيچ وقت قصد نوشتن با ادبيات قجري را نداشتم. سبك نوشتاري‌ام را هم از خانواده و نزديكانم گرفتم. هميشه خانواده‌ام با استفاده از كلمات، فعل و عباراتي حرف مي‌زدند كه در سطح جامعه نمي‌شنيدم و متوجه شدم مردم اين‌ها را نشنيده‌اند.
    اين طنزنويس همچنين افزود: تصميم گرفتم آنچه را در ذهن دارم با اين سبك بنويسم. ممكن است من را به سبك خاصي مربوط كنند اما من دنبال چنين چيزي نبودم. البته نمي‌توان گفت نوشته من به لهجه تهراني است زيرا من شكسته‌گويي نكردم. تنها خواستم برخي تعابير و اسم‌ها را در اين اثر بگنجانم.
    او با بيان اين‌كه «بارها دوستان به من منبع معرفي كردند» اظهار كرد: دوستانم مي‌خواستند بتوانم به سبك دوران قاجار بنويسم، زيرا دوست نداشتم پيرو باشم. الان ادعاي پيشرو بودن ندارم. من تنها از يك‌سري عبارت و كلمه كه از مردم كوچه و بازار و پايين شهر ياد گرفتم و ريشه‌شناسي تعابير عامه مسائل روز را نوشتم و با مخاطبانم به اشتراك گذاشتم و گاه به مدرنيته تاختم.
    نويسنده كتاب «گچ پژ» در پايان تصريح كرد: بخش ظاهري كار دست من نبود. من مايل بودم واژه‌نامه و مقدمه به كتاب اضافه كنم. درباره گرافيك هم اگر من قرار بود اعمال نظر كنم كار چيز ديگري از آب درمي‌آمد. البته من از كار راضي هستم.
    حسام‌الدين مقامي‌كيا، روزنامه‌نگار و طنزنويس از ديگر سخنرانان اين نشست درباره زبان كتاب گفت: من وقتي كتاب را مي‌خواندم به انتخاب زبان آن فكر كردم. معمولا نويسندگان به دو علت از اين زبان استفاده مي‌كنند؛ يا معرف كاراكتر است يا معرف زمان داستان. اما در اين كتاب زبان معرف زمان رويداد نيست. در اين كتاب زبان به طنز بودن نوشته‌ها كمك مي‌كند. درواقع نويسنده به نوعي از ظرفيت اين زبان استفاده كرده است.
    او ادامه داد: به نوعي نويسنده در اين كتاب مسائل روزمره و ساده‌اي را با زبان جدي دولتي آن زمان توضيح مي‌دهد. اين نيز نكته‌اي است كه بسياري از طنزپردازان از آن غافل شده‌اند. يكي از علت‌هايي كه سريال‌هاي طنز روي كاغذ خنده‌دارتر از ساخته‌هايشان هستند هم اين است كه بازيگران سعي دارند شوخي بازي كنند. اگر آن‌ها اتفاقات را جدي مانند زندگي روزمره بازي كنند بسيار خنده‌دارتر خواهد بود.
    مقامي‌كيا درباره اقتصاد كلمات در اين اثر شرح داد: يكي از ابعادي كه محسن رضواني در اين كتاب به خوبي در نظر گرفته و برخي از طنزنويسان به آن توجه ندارند اقتصاد كلمات است. بسياري در نظر نمي‌گيرند كه داستان طنز هرچه طولاني‌تر شود مزه‌اش از بين مي‌رود. او با اين زبان اقتصاد كلمات را رعايت كرده است. همچنين اين زبان كنايي است و كنايه در طنز به كلام نويسنده شيريني و نمك مي‌دهد.
    
     

View: 583 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.isna.ir/news/95111308826/DAAFDA86-D9BEDA98-DAA9D8AAD8A7D8A8DB8C-D8AED988D8A7D986D8AFD986DB8C-D8A7D8B3D8AA

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Gene, Cell and Tissue
متن مطالب شماره 1 (پياپي 501)، Jan 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است