|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان

خدمات سايت 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

تشديد جنگ بين دونالدترامپ و رسانه‌هاي آمريكاييmagiran.com: تشديد جنگ بين دونالدترامپ و رسانه‌هاي آمريكايي
 
 

 فردا نيوز 24/11/95

تشديد جنگ بين دونالدترامپ و رسانه‌هاي آمريكايي


    "دونالد ترامپ" كه در مبارزات انتخاباتي خود فعالانه از رسانه‌هاي گروهي انتقاد مي‌كرد، اكنون نيز به جنگ خود با آنها ادامه داده و درصدد يافتن سخنگويي است كه بتواند در اين مبارزه به او ياري دهد.
    خبرگزاري تسنيم: اگر بتوان به اطلاعات رسانه هاي گروهي آمريكايي اعتماد كرد، "دونالد ترامپ" به دنبال يافتن همكاري براي "شون اسپايسر" سخنگوي كاخ سفيد است. احتمالا پيدا شدن مدير مطبوعاتي دومي براي كاخ سفيد به دليل رويارويي جدي رئيس جمهوري آمريكا با مطبوعات و رسانه هاست.
    روزنامه اينترنتي «گازيتا.رو» در تحليلي به برخي رويداد در «جنگ ترامپ با رسانه ها» اشاره مي كند كه بيش از پيش يادآور تشابه ترامپ با "ريچارد نيكسون" رئيس جمهوري ديگر جمهوري خواه آمريكاست كه كارش به استيضاح خاتمه يافت.
    شبكه تلويزيوني سي ان ان به نقل از منابع خبري خود خبر داده است كه ترامپ با وجوديكه تازه چند هفته اي است كه به كاخ سفيد آمده، ولي از توانايي سخنگوي خود (شون اسپايسر) نااميد شده و به دنبال شريكي براي اوست كه دقيقا وظيفه مديريت مطبوعاتي او را عهده دار شود.
    طبق اين اطلاعات، اسپايسر سال‌هاي زيادي در حزب جمهوري خواه فعاليت داشته و يكي از همقطاران نزديك "رينس پريباس" رئيس سابق اين حزب است كه اكنون مديريت كاخ سفيد را برعهده دارد. ظاهرا ترامپ از انتخاب سخنگوي خويش توسط پريباس زياد رضايت ندارد و به دنبال فرد مناسب ديگري است كه بتواند براي مبارزه رئيس جمهور با رسانه هاي گروهي كه از مدتها قبل از پيروزي ترامپ در انتخابات آغاز شده، توانايي بيشتري داشته باشد.
    آخرين درگيري ترامپ با رسانه ها مربوط به متهم كردن خبرنگاراني بود كه به عقيده وي، توجه كافي به تهديدات تروريستي ندارند. اين مسئله بعد از صدور حكم مربوط به ممنوعيت ورود مسلمان هفت كشور جهان به آمريكا به بهانه مبارزه با تهديدات تروريستي و انتقاد برخي خبرنگاران از اين دستور در جريان كنفرانس مطبوعاتي وي پيش آمد.
    پيش از اين نيز رئيس جمهوري جديد آمريكا بارها از برخي مطبوعات انتقاد كرده و آنها را «بسيار ناعادل» ناميده بود. به عقيده وي، برخي رسانه هاي گروهي آمريكايي به دنبال رويارويي با كاخ سفيد و سرويسهاي امنيتي هستند و به گفته ترامپ، در جهت منافع ملي آمريكا حركت نمي كنند.
    
    
     بي اعتمادي به اخبار رسانه‌هاي آمريكايي
    البته خشم رئيس جمهوري جديد آمريكا از «رسانه هاي گروهي ناعادل» چندان نيز بي ربط نيست. بي اعتمادي نسبت به اخبار و اطلاعات رسانه هاي گروهي در آمريكا به بيشترين حد آن در طول تاريخ رسيده است. بر اساس اطلاعات موسسه گالوپ، سطح اعتماد مردم آمريكا به رسانه هاي اين كشور به 32 درصد سقوط كرده است. كمترين ميزان اعتماد به مطبوعات مربوط به سال 1972 بوده است.
    ترامپ كه در جريان مبارزات انتخاباتي خود نيز فعالانه از رسانه هاي گروهي انتقاد مي كرد، اكنون نيز به جنگ خود با آنها ادامه مي دهد. وي در نخستين كنفرانس مطبوعاتي خود شبكه سي ان ان را به انتشار «اخبار ناردست» متهم كرده و از پاسخ دادن به سئوال خبرنگار آن خودداري كرد.
    مراسم تحليف ترامپ نيز عرصه ديگري براي اختلاف نظر جديد كاخ سفيد و مطبوعات آمريكا شد. سخنگوي كاخ سفيد مطبوعات را به اعلام نادرست تعداد ميهمانان در اين مراسم متهم كرد. به گفته اسپايسر، ظاهرا مطبوعات تلاش كرده اند كه مراسم تحليف را خلوت نشان داده و آن را نشانه گستردگي مخالفت‌ها با رياست جمهوري ترامپ جلوه دهند. البته روزنامه «واشنگتن پست» اتهامات كاخ سفيد را بي پاسخ نگذاشت و با انتشار فهرست ميهمانان، ثابت كرد كه اطلاعاتش درست بوده و بار ديگر اين جنگ به نفع رئيس جمهور تمام نشد.
    روزنامه «نيويورك تايمز» نيز يكشنبه گذشته مطلبي در مورد نياز به تجديدنظر در روشهاي ترامپ بعد از اشتباهات زياد وي در سمت رياست جمهوري منتشر كرد. شون اسپايسر اين روزنامه را به دروغ گويي متهم نموده و خواستار عذرخواهي رسمي مسئولين آن از رئيس جمهوري شد. خود ترامپ در اين باره گفت: «ادعاهاي نيويورك تايمز در مورد من مطلقا نادرست است. اين روزنامه طي دو سال مكررا اشتباه كرده و اكنون نيز از خود داستان سرايي مي كند.»
    "ملانيا ترامپ" همسر رئيس جمهوري جديد نيز اختلاف نظرات زيادي با رسانه هاي گروهي آمريكايي پيدا كرده است، به گونه‌اي كه او حتي از روزنامه «ديلي ميل» انگليس به خاطر اتهامات ناروا كه خبر داده بود «وي زماني بعنوان "اسكورت" كار مي كرده»، شكايت كرده است.
    در جنگ ترامپ با رسانه هاي گروهي حتي پاي روسيه هم به ميان كشيده شده است. اين مسئله بعد از آن رخ داد كه "بيل او. رايان" مجري «فاكس نيوز» در جريان مصاحبه با ترامپ، "ولاديمير پوتين" رئيس جمهوري روسيه را «قاتل» ناميد. كاخ كرملين بلافاصله به اين مسئله واكنش نشان داده و خواستار عذرخواهي رسمي اين شبكه شد. واقعيت اين است كه مجري مذكور به تمسخر گفته كه روند معذرت خواهي وي كمي طولاني بوده و قبل از سال 2023 اتفاق نخواهد افتاد.
    
    
     روساي جمهوري ديگر آمريكا نيز با رسانه‌ها مشكل داشتند
    هنوز مشخص نيست كه آيا دونالد ترامپ هم مانند روساي جمهور ديگر آمريكا در برابر خبرنگاران و روزنامه نگاران تسليم خواهد شد يا نه. البته از لحاظ شخصيتي ترامپ تفاوتهاي زيادي با "باراك اوباما" رئيس جمهوري سابق دارد. اوباما همواره به نقش مهم رسانه هاي گروهي تاكيد كرده و حتي در اين مورد به همتاي روسي خود (ولاديمير پوتين) غبطه خورده و يكبار به او گفته بود: «متاسفانه من برخلاف شما هيچ وقت مقاله‌اي براي انتشار در روزنامه‌ها نداده‌ام». اين جريان بعد از آن رخ داد كه رئيس جمهوري آمريكا مقاله‌اي به قلم ولاديمير پوتين را در مجله «آتلانتيك» خوانده بود.
    رسانه هاي گروهي آمريكايي كه دلشان براي دوران باراك اوباما تنگ شده است، قصد ندارند در مبارزه با دونالد ترامپ كوتاه بيايند و برخي روزنامه نگاران آشكارا او را با «ريچارد نيكسون» رئيس جمهوري سابق اين كشور مقايسه مي كنند كه به دليل جنجال‌هاي سياسي متعدد، سرانجام كارش به استيضاح انجاميد. البته خود ترامپ ارادت خاصي نسبت به نيكسون داشته و شجاعت وي را ستوده است.
    نيكسون، رئيس جمهور جمهوري خواه آمريكا رابطه بسيار خصمانه‌اي با خبرنگاران داشت. البته وي نه تنها با رسانه ها، بلكه با جامعه كارشناسان و حتي موسسه معتبر «مركز فكري بروكلين» نيز درگير شده و آنجا را «كارخانه توليد مهمات جنگي» ناميده بود.
    جنگ رسانه‌اي نيكسون در سال 1972 و بعد از انجام تحقيقات افشاگرانه‌اي از سوي روزنامه «واشنگتن پست» به استيضاح انجاميد. "كارل برستين" يكي از روزنامه نگاران با سابقه اين روزنامه به تازگي يادآور شده است كه برخورد دونالد ترامپ با واقعيات، صدها برابر بدتر از ريچارد نيكسون است. وي گفته است: «هيچ رئيس جمهوري در آمريكا، حتي نيكسون، به اندازه دونالد ترامپ واقعيات را ناديده نگرفته و آنها را بي ارزش ندانسته است.»
     

View: 44 - Print: 1 - Email: 1
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.fardanews.com/fa/news/628925/D8AAD8B4D8AFDB8CD8AF-D8ACD986DAAF-D8A8DB8CD986-D8AFD988D986D8A7D984D8AFD8AAD8B1D8A7D985D9BE-D988-D8B1D8B3D8A7D986D987E2808CD987D8A7DB8C-D8A2D985D8B1DB8CDAA9D8A7DB8CDB8C

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مهندسي عمران فردوسي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 3002)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است