|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

رسانه‌هاي آمريكايي و يك «رئيس‌جمهور مخالف»magiran.com: رسانه‌هاي آمريكايي و يك «رئيس‌جمهور مخالف»
 
 
نیلوفر قدیری
 مدرسه همشهري  16/11/95

رسانه‌هاي آمريكايي و يك «رئيس‌جمهور مخالف»

اين روزها شاهد دوراني كم‌سابقه از رويارويي رسانه‌هاي آمريكا با رئيس‌جمهوري هستيم كه او را «دشمن آزادي»، «ديكتاتور» ، «تهديد جهان» و «تهديد آمريكا» مي‌نامند. رئيس‌جمهور هم در مقابل، آنها را «ناصادق‌ترين انسان‌هاي روي زمين» مي‌خواند و براي روزنامه‌هايي چون نيويورك‌تايمز الفاظي چون «بدبخت شكست‌خورده» به كار مي‌برد كه بايد «يك نفر پيدا شود و درش را تخته كند».
    درباره رئيس‌جمهور غيرقابل پيش‌بيني آمريكا يك نكته روشن و قابل پيش‌بيني است: رابطه خصمانه ميان او و رسانه‌ها. ترامپ، فرداي روزي كه سوگند خورد و وارد كاخ سفيد شد، در اولين برنامه كاري‌اش به مقر سيا رفت تا با مقامات ارشد اطلاعاتي آمريكا ديدار كند و تنش‌هاي پيش آمده روزهاي گذشته را بزدايد. او در اين ديدار گفت: مي‌دانيد كه من با رسانه‌ها در جنگم.
    آتش و دود اين جنگ پيش چشم جهان روشن است. هر روز پرده‌اي جديد از اين جنگ مستقيم رو مي‌شود و براي مدت كوتاهي بهت و حيرت ايجاد مي‌كند و در صدر اخبار قرار مي‌گيرد اما با رسيدن پرده بعدي، اتفاق قبلي به فراموشي سپرده مي‌شود. جمله رئيس‌جمهور كه «با رسانه‌ها در جنگ» است با اين جمله مشاور ارشدش به حاشيه رفت كه گفت «رسانه‌ها اين روزها در جايگاه مخالف قرار گرفته‌اند و بايد دهانشان را ببندند».
    برخورد رسانه‌ها با دولت‌ها و حاكمان، موضوع جديدي نيست. اما آنچه اتفاقات اين روزهاي آمريكا را جالب توجه مي‌كند، شدت اين رويارويي و كم‌سابقه بودن آن در آمريكايي است كه دولتمردان آن ، حكومت‌هاي ديگر را به خاطر سركوب رسانه‌ها مورد تحريم و تهديد قرار مي‌دادند. حالا رئيس‌جمهور اين كشور در يك مصاحبه مطبوعاتي ، خبرنگار رسانه مخالفش را ساكت مي‌كند و به او اجازه پرسيدن سوال را نمي‌دهد و جدال لفظي طولاني ( بيش از يك دقيقه) همراه با توهين رد و بدل مي‌كند، رسانه‌ها رئيس‌جمهور را دروغگو مي‌نامند و مقامات دولتي رسانه‌ها را غيرقابل اعتماد.
    در اين شرايط غيرمعمول، نگاهي به استراتژي و شيوه‌هاي مقابله رسانه‌هاي آمريكايي اعم از روزنامه و تلويزيون، با يك رئيس‌جمهور مخالف، نكات قابل توجهي را نشان مي‌دهد. اين روند البته تازه آغاز شده و ممكن است در ادامه وارد مراحل ديگري بشود. نگاهي به شيوه كار رسانه‌هاي آمريكايي در سه ماه گذشته ( از زمان انتخاب ترامپ در آبان‌ماه) نكاتي را نشان مي دهد كه تقريبا به صورت مشترك توسط همه آنها در برخورد با يك رئيس‌جمهور مخالف به كار برده شده‌است.
    
    
     1-تاكيد بر موارد نادرست و اطلاعات غلط رئيس‌جمهور و پيگيري تا اثبات موضوع
    تهيه فهرست‌هايي براي راستي‌آزمايي سخنان و اطلاعاتي كه ترامپ ارائه مي‌كند، از همان نخستين روزهاي تبليغات انتخاباتي توسط رسانه‌هاي آمريكايي انجام مي‌شد. كار به آنجا رسيد كه نرم‌افزارهايي براي اين كار نوشته شد تا خود مردم بتوانند به جاي رسانه‌ها اين راستي‌آزمايي را انجام دهند. اين فهرست‌هاي حقيقت‌سنجي گاه چنان طولاني مي‌شد كه صفحات كاملي از روزنامه‌ها را به خود اختصاص مي‌داد. در يكي از اين موارد، روزنامه واشنگتن‌پست در يكي از شماره‌هايش دو صفحه كامل به انتشار اين موارد تناقض اختصاص داد. توييت‌هاي ترامپ، سخنراني‌ها و مصاحبه‌هايش و همچنين موضع‌گيري‌هاي مقامات و مشاورانش در اين فهرست‌هاي حقيقت‌سنج مورد بررسي قرار مي‌گرفت. در گزارش‌هايي كه رسانه‌ها از اين راستي‌آزمايي‌ها منتشر مي‌كنند، عدد و رقم اهميت زيادي دارد. مثلا پوليتيكو در يكي از همين گزارش‌هاي راستي‌آزمايي سخنان رئيس‌جمهور نوشت، در 71 روزي كه از انتخاب رئيس‌جمهور مي‌گذرد، او در 82 مورد ناراستي (untruth) داشته‌است. رسانه‌ها فقط به انتشار اين موارد تناقض اكتفا نمي‌ كنند و بعضي آنها را چنان تكرار مي‌كنند تا واكنشي از رئيس‌جمهور يا كاخ سفيد بگيرند. از جمله اين موارد، اصرار بر نادرستي ادعاي مربوط به محل تولد باراك اوباما بود كه سرانجام ترامپ مجبور شد به نادرست بودن اين ادعا اعتراف كند. البته مسئوليت آن را به عهده نگرفت و گفت كه اول ديگران اين ادعا را مطرح كرده‌اند كه اوباما در خارج از آمريكا متولد شده‌است.
    روزنامه‌ها براي اثبات نادرستي سخنان و گزاره‌هاي رئيس‌جمهور، به جاي آنكه او را دروغگو خطاب كنند، به ارائه گزاره‌هاي درست در نقض گزاره‌هاي نادرست مطرح شده توسط او اكتفا مي‌كنند.
    
    
    
     2-دادن حداكثر اطلاعات به مردم
    در دومين هفته از رياست‌جمهوري ترامپ وقتي جنجال ها درباره فرمان ممنوعيت سفر اتباع 7 كشور به آمريكا بالا گرفته‌بود، روزنامه بوستون گلوب شكايتي از اداره مهاجرت به دادگاه فدرال برد تا اين اداره را مجبور به افشا و انتشار همه اطلاعات درباره شكايت‌هايي كند كه از فرمان ممنوعيت سفر ترامپ طرح شده‌است. دادگاه به نفع روزنامه بوستون گلوب راي داد. انتشار اطلاعات درباره شكايت‌هاي قضايي از فرمان ضدمهاجرتي ترامپ، مردم را از شدت و گستردگي واكنش‌ها به اين موضوع بيشتر مطلع كرد و ديگران را هم به شكايت از آن تشويق كرد.
    
    
     3-برجسته سازي غلط‌ها
    يكي از اقدامات رسانه‌هاي آمريكايي در مقابل ترامپ، برجسته‌سازي موارد نادرست و منافات با حقيقت است. اين موضوع طيفي گسترده از غلط‌هاي املايي تا «دروغ‌ها» را شامل مي‌شود. اشتباهات املايي ترامپ در توييتر يا اشتباهات املايي در مكاتبات رسمي كاخ سفيد به تيتر رساانه‌ها تبديل مي‌شود. پرداختن به اين اشتباهات تصويري از يك رئيس‌جمهور پرخطا و تيم حكومتي غيرقابل اعتماد به نمايش مي‌گذارد.
    
    
     4-تمركز بر رفتارها و مسائل مالي رئيس‌جمهور
    تاكيد بر شفافيت اطلاعات مالي و به ويژه صورت‌حساب مالياتي ترامپ، از موضوعاتي بود كه از همان روزهاي تبليغات انتخاباتي در كانون توجه رسانه‌هاي آمريكايي قرار داشت. اين تاكيد و حساسيت همچنان ادامه دارد. از سوي ديگر رفتارهاي شخصي رئيس‌جمهور با مقامات دولت و اطرافيان و كارمندان كاخ سفيد از مواردي است كه مورد توجه رسانه‌ها قرار دارد. انتشار پربسامد خبر دستور ترامپ درباره پوشش زنان و مردان در كاخ سفيد از جمله همين موارد است. بعد از انتشار اين خبر، هشتگي با عنوان «زنانه لباس بپوشيد» در شبكه‌هاي اجتماعي به راه افتاد.
    
    
     5-پرداختن به مسائلي كه زندگي روزمره مردم است
    رسانه‌هاي آمريكايي بر روي بخشي از تصميمات ترامپ متمركز مي‌شوند كه زندگي روزمره مردم را تحت تاثير قرار مي‌دهد. از جمله آنها لغو طرح بيمه درماني همگاني اوباما ست. تشريح تاثير اين اقدام بر زندگي تك تك آمريكايي‌ها به روايت اعداد و ارقام و مقايسه آن با ديگر كشورها از جمله گزارش‌هاي اين رسانه‌ها بود.
    در هفته سوم رياست‌جمهوري ترامپ، خبري درباره سفر تفريحي پسر او به اروگوئه اينطور در روزنامه واشنگتن‌پست منتشر شد: ماليات‌دهندگان آمريكايي صورت‌حساب 100 هزار دلاري را براي هزينه سفر شخصي اريك ترامپ پرداختند.
    همين روزنامه در گزارش ديگري در سومين هفته رياست‌جمهوري ترامپ نوشت: «وقتي تبليغات جنجالي انتخابات رياست‌جمهوري به پايان رسيد، كارگران و كارفرمايان فكر مي‌كردند ديگر همه چيز عادي خواهد شد و اقتصاد و بازار به مسير خودش بازمي‌گردد. اما با گذشت سه ماه از پايان انتخابات، كارگران آمريكايي با اضطراب توييت‌هاي رئيس‌جمهور را دنبال مي‌كنند.
    
    
     6-آگاه كردن مردم از غيرعملي بودن وعده‌ها و ساده‌انگاري‌ها
    توضيح روندهاي حقوقي و مراحل و موانع در راه اجرايي شدن وعده‌هاي رئيس‌جمهور يا حتي فرمان‌هايي كه امضا كرده، از ديگر مسائل مورد توجه رسانه‌هاست. مثلا درباره وعده احداث ديوار مرزي با مكزيك، نقش كنگره در اجرايي شدن اين امر توضيح داده مي‌شود. همچنين درباره وعده خريد كالاي آمريكايي ، رسانه‌ها به اين موضوع پرداخته‌اند كه در بعضي موارد، عملي كردن اين وعده نيازمند خروج آمريكا از معاهده‌هايش در سازمان تجارت جهاني است كه دست كم در كوتاه مدت ممكن نمي‌شود.
    
    
     7-تاكيد بر حمله بي‌طرفانه
    باوجود آنكه ترامپ و مشاوران و منصوبانش به صراحت از دشمني و خصومت رسانه‌ها مي‌گويند و از انتخاب هر كلمه‌اي در اين رويارويي ابايي ندارند و همه دنيا شاهد اين رابطه خصمانه هستند، اما رسانه‌ها بر بي‌طرفي خود در برخورد با رئيس‌جمهور تاكيد مي‌كنند و دست كم ادعاي آن را با به كار بردن اقداماتي به رخ مي‌كشند. از جمله اين اقدامات، حساسيت در كاربرد كلمات است. برخي رسانه‌ها از جمله وال استريت ژورنال و پوليتيكو، از به كار بردن كلمه دروغ براي سخنان رئيس‌جمهور خودداري مي‌كنند و به جاي Lie (دروغ) از untruth (ناراستي) استفاده مي‌كنند. بعضي ديگر مانند نيويورك‌تايمز، به صراحت از كلمه دروغ استفاده مي‌كنند. نكته ديگري كه اين رسانه‌ها بر آن تاكيد دارند، كنترل خبرنگارانشان در شبكه‌هاي اجتماعي است. سردبير وال‌‌استريت ژورنال در اين باره در مصاحبه‌اي گفت، به خبرنگاران اين روزنامه گفته شده كه نبايد در شبكه‌هاي اجتماعي عليه رئيس‌جمهور موضع‌گيري كنند چرا كه اعتماد مخاطب به اين رسانه سلب خواهد شد.
    
    
     8-پوشش خبري اعتراض‌ها
    يكي ديگر از اقدامات رسانه‌هاي آمريكايي در مقابله با رئيس‌جمهور مخالف، پوشش اخبار اعتراض‌ها و توصيه‌هايي به معترضان است. اين توصيه‌ها از فرداي روشن شدن نتيجه انتخابات، با انتشار مقالاتي درباره چگونگي هضم نتيجه انتخابات از نظر رواني و كنارآمدن با يك رويداد غيرمنتظره آغاز شد. در روزهاي بعد از شروع به كار ترامپ در كاخ سفيد، اين توصيه‌ها شكل ديگري گرفت. نقطه اوج رويارويي رسانه‌ها با ترامپ بعد از ورود او به كاخ سفيد تا اينجا، پوشش خبري مراسم تحليف و اعتراض‌هاي فرداي اين روز بوده‌است. انتشار عكسي توسط خبرگزاري رويترز كه محل برگزاري مراسم تحليف مقابل ساختمان كنگره را نيمه خالي از جمعيت نشان مي‌داد، و بازتاب اين عكس در رسانه‌هاي آمريكايي واكنش خشم‌گينانه رئيس‌جمهور و سخنگوي كاخ سفيد را برانگيخت. اين جدال لفظي تا روزها ادامه يافت. رسانه‌هاي آمريكايي در اين رويارويي بيشتر از تصاوير بهره بردند و با مقايسه تصاوير مراسم تحليف ترامپ با مراسم تحليف اوباما، كار خود را انجام دادند.
    توصيه‌هاي پزشكي و روانشناسي به معترضان مثلا درباره اينكه «چه كتاب‌هايي بخوانند تا اضطرابشان كم شود» و همچنين توصيه‌هاي امنيتي درباره اينكه «چگونه از شبكه‌هاي اجتماعي بدون خطر رصد شدن توسط دستگاههاي اطلاعاتي استفاده كنند» از ديگر اقدامات رسانه‌ها براي پوشش خبري اين اعتراض‌هاي بي‌سابقه در آمريكاست.
     

View: 202 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.hamshahritraining.ir/news-3922.aspx

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه راهبرد دفاعي
متن مطالب شماره 62، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است