|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

چرا مديران علاقه اي به مديريت رسانه ندارندmagiran.com: چرا مديران علاقه اي به مديريت رسانه ندارند
 
 
جان کوپینگ
 مدرسه همشهري  5/11/95

چرا مديران علاقه اي به مديريت رسانه ندارند

يك اصطلاح قديمي مي گويد، "مراقب آنچه كه آرزو مي كنيد باشيد، چرا كه ممكن است به آن برسيد."همواره گفته شده است كه بايد پلي بين تئوري و عمل وجود داشته باشد، در 18 ماه گذشته دقيقا همين كار را انجام داده ام و تجربه اي جدي برايم بوده است.
    اگر چه اولين كار حرفه اي من در زمينه چاپ و نشر كتاب بود، كه همواره بين دستيار سردبير و مدير نشر تنشي زياد وجود داشت، بالاخره اشتغال حرفه اي ام را تغيير داده و به حوزه دانشگاهي پيوستم كه بيشتر با موانع مدارج موجود در دوره دكتري در گير بودم. در اين روند، تا حد زيادي كار با ابزارهاي مديريتي را فراموش كردم (ابزارهايي كه بخشي از آن اختراع خودم و بخشي از آن را نيز از كتاب هاي كسب و كار دريافت كرده ام) و مجموعه اي پيچيده از مفاهيم مديريت رسانه ها را به دست آورده بودم.
    حدود 18 ماه پيش عضوي از هيئت نظارت بر رسانه هاي عمومي كشور سوئيس بودم، شغلي پاره وقت كه داراي مسئوليت قانوني سنگيني در توسعه استراتژي بود. چند ماه پس از آن، از من خواسته شد براي كمك به طراحي و ارائه يك دوره مديريت پيشرفته براي بخش نو آوري بريتانيا اقدام كنم. به اين ترتيب، تا حدي، دوباره به آن جنبه قبلي كارم برگشتم.
    هر دو دعوتنامه بر اساس سوابق علمي من بود. با اين حال، پس از بازگشت كاري به حوزه ديگر، سريعا مشخص شد كه دانش آكادميك من در بسياري از زمينه ها واقعا مناسب نبود و قطعا بدون كمك و پشتيباني كامل در استخراج هر عنصر در پيشرفت آكادميك كار ميسر نبود.
    
    مواد آموزشي بيش از حد انتزاعي و بيش از حد مبهم بودند كه در عمل بتوانند مفيد باشند، و همچنين پر از واژگان غير قابل نفوذ بودند. بنابراين، با در نظر گرفتن فرصتي در جهت بهبود اين حوزه نياز به كار زياد وجود داشت. در زير تجربيات من به عنوان يك سخنگوي با تجربه در ارتباط بين دنياي تئوري و عمل را خواهيد خواند:
    
    1. ايجاد مفاهيم نظري مرتبط با سازمان دهي زندگي واقعي كار دشواري است. اين مفاهيم بيش از حد پيچيده، غامض و سفت و سخت هستند. شفافيت معنايي، كه براي توسعه تئوري ها بسيار مهم است، موانع بزرگ را در ذهن مديران ارشد كه نه وقت و نه صبر براي رمزگشايي اصطلاحات و يا دست و پنجه نرم كردن با طرح هاي طبقه بندي شده دارند، پشتيباني مي كند. اولين قانون نوشتن اسلايد براي استخدام گروه مشاوره بوستون را به ياد بياوريد: اطمينان حاصل كنيد كه عناوين نشان دهده اين مورد باشند كه: "بعدش چه؟". كه بسيارآشكار است. مثل همه ما، آنها نيز به كسب و كار و حرفه خود علاقه مند هستند. هر مفهومي كه بتوانند در آينده از آن استفاده كنند برايشان مهم است. تمركز برهر چيزي كه داراي اصطلاحات مخصوص به خود است و بلافاصله قابل اجرا نباشد و يا بتواند به يك مشاور واگذار شود، هدر رفتن وقت براي آنها محسوب مي شود.
    
    2. ميزان توجهات بسيار بسياركم است در زمان پيچيده تر شدن مفاهيم و اصطلاحات مخصوص يك صنف، محصولاتي چون بلك بري و اپل وارد بازار مي شوند. مديران ارشد در رسانه ها و صنايع خلاق فراگيراني فعال هستند و زماني كه از لحاظ فكري و فيزيكي درگير شده باشند خوشحال ترند. سخنراني ها بي تاثير هستند و البته چرا بايد موثر باشند؟ اكثر دانشجويان نيز احتمالا ترجيح مي‌دهند به طور فعال در فرايند هاي يادگيري درگير شوند.
    
    3. اين افراد نياز به بازنگري در حرفه خود ندارند (با چند مورد استثنا كه بعدا توضيح داده خواهد شد) چيزي كه آنها نياز دارند حرفه اي با كيفيت بالا و مهارت هاي ويژه است، خصوصا مهارت هاي انساني. مديران ارشد رسانه ها و بخش هاي خلاق تا حد زيادي حرفه خود و مسايل مرتبط با آن را مي‌شناسند. اكثريت اين افراد با درك غريزي از پويايي اين حرفه به مدارج بالايي رسيده اند و در اين زمينه چيزهايي زيادي براي آموزش دادن به ما دارند. از يك كارآفرين موفق درصنعت موسيقي چيزهاي زيادي فراگرفتم او از فروش ديسكهاي فشرده به داشتن سالن هاي موسيقي، برگزاري فستيوال، و نمايندگي براي امورات مربوط به هنرمندان رسيده بود. اين شخص كليتون كريستنسن بود كه در 16 سالگي مدرسه را ترك و كار خود را به عنوان يك پخش كننده تراكت آغاز كرده بود. مديران ارشد رسانه ها نياز به مديريت صلاحيت ها و شايستگي ها دارند (به طور دقيق تر، شايستگي رهبري؛ بحث زير را ببينيد)، اما به مديران رسانه اي نياز ندارند چون در اين صورت موفق نخواهند بود. ما احتمالا انتخاب مناسبي براي ارائه توضيحات به اين افراد نخواهيم بود چون بسياري از مديران اين حوزه مديريت از رشته هاي ديگر منتقل شده و آموزش خاصي در اين حوزه نداشته‌اند.
    
    4. حكايت، حكايت، حكايت: وقتي كه دكتراي حرفه اي در مديريت را آغاز كردم به من هشدار داده شد كه هرگز به تام پيترز اشاره اي نداشته باشم. نام گري هامل نيز بسيار حساس بود و تنها ممكن بود كه نام او در جمعي از دانشمندان محترم اشاره شود. با اين حال، گذشته به من آموخت كه تام و گري اولين قانون انتزاعي انتقال دانش مفهومي به زندگي واقعي را كشف كرده اند. و آن استفاده از داستان است. لازم نيست فراگيران فعال اين رشته دايم اسلايد هاي پاور پوينت را ببينند و منابع و پانويسهاي بيشتري را در ارائه هاي خود بگنجانند چون به مرور سطح علاقه ها را كمتر مي كند. يك داستان خوب، كه به خوبي گفت شود، موجب خواهد شد حتي خسته ترين كلاس به مطالب توجه كرده و سراپا گوش باشند. (احتمالا مدرسه بازرگاني هاروارد از همين روش استفاده مي كند).
    
    5. اگر ابزار مديريت استاندارد كه هر مدرسه كسب و كاري مي تواند آموزش دهد را فشرده كنيم، در سه نقطه مي توانيم ارزش افزوده داشته باشيم. اولين آنها رهبري است. رهبري با مديريت متفاوت است، و مهارت هايي كه به اين افراد كمك مي كنند تا به سطوح بالا برسند، با آنچه كه در حال حاضر به عنوان رهبر نياز دارند، متفاوت است. تغييرات اساسي در جريان رسانه اي آنها به معني اين است كه آنها نياز به چشم اندازي دارند كه در آن متوجه شوند سازمانشان به كجا مي رود و استراتژي و مهارت هاي لازم براي نگه داشتن سازمان در اين مسير و پياده سازي اين ديدگاه را نياز دارند. كه نه تنها نياز به مفاهيم جديد دارد بلكه نياز به آموزش نيز در اين حوزه ديده مي شود.
    دو موضوع مهم ديگر مدل كسب و كار و فرهنگ است. در سطح سازماني، چالش هاي استراتژيك كه صنعت رسانه با آن مواجه مي شود در يك مورد خلاصه مي شود: پيدا كردن مدل صحيح كسب و كار. البته گفتن آن راحت تر از انجام دادن آن است، اگر چه توضيح يك مدل كسب و كار كار نسبتا ساده اي است و مثالهايي از نمونه هاي خوب نيز موجود است اما آموزش توسعه دادن و انجام اين كار براي شركت كنندگان كاري دشوار است: اگر بهترين مشاوران نيز اين موضوع را به چالش كشيده باشند ما خودمان نيز بايد در اين زمينه خلاق باشيم.
    فرهنگ يك موضوع بسيار مرتبط با اين حوزه است. برنامه تغيير استراتژيك اغلب از پيش برنامه ريزي مي‌شوند. منابع داخلي و خارجي به توسعه استراتژي كمك زيادي مي كنند اما اجرا ناديده گرفته مي شود. نتيجه اين است كه مقاومت فرهنگي تغييرات استراتژيك لازم را تضعيف مي كند. در اينجا ابهام زدايي و توضيح ارتباط بين مديريت فرهنگ سازماني و رهبري لازم است.
    تجربيات ماه هاي گذشته بسيار غني اما ناراحت كننده بود. من تا به حال اين سطح از ناهماهنگي بين تئوري و عمل را نديده بودم. يكي از اصول كيفيت اين است كه مشتري تصميم مي گيرد كه كيفيت چيست. دريافتم كه آنچه به منزله كيفيت آكادميك ارائه مي شود به معني كيفيت صنعتي نيست و اگر مي خواهيم ارزش سازمان هاي رسانه اي را افزايش دهيم، بايد فرمت كار مان را تغيير دهيم.
    تجربه ها همچنين كمك هاي شاياني در اين زمينه برايم داشت و اگر چه هنوز براي روش­هاي آموزشي خود شيوه اي طراحي نكرده ام اما آموخته ام به جوهر مانند آن توجه كنم.
    
    
     منبع:
    - Lucy Küng (2010) Why Media Managers Are Not Interested in Media
    
    Management-And What We Could Do About It، International Journal on Media Management،
    
    12:1، 55-57، DOI: 10.1080/14241270903558467
    
    To link to this article: http://dx.doi.org/10.1080/14241270903558467
    
    
     

View: 211 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.hamshahritraining.ir/news-3920.aspx

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه حقوق بشر
متن مطالب شماره 26، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است