|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

مروري بر كتاب "تعهد كاركنان در مديريت رسانه"magiran.com: مروري بر كتاب "تعهد كاركنان در مديريت رسانه"
 
 
دکتر سمیه لبافی
 مدرسه همشهري  3/11/95

مروري بر كتاب "تعهد كاركنان در مديريت رسانه"

تاب " تعهد كاركنان در مديريت رسانه " از جمله اولين كتاب هايي است كه به رفتار كاركنان در سازمان‌هاي رسانه‌اي مي‌پردازد. از آنجايي كه كارهاي مطالعاتي در حوزه رفتار سازماني در سازمان هاي رسانه اي تاكنون به حدي از اشباع نرسيده است كه كارهاي مستقل در اين خصوص ارائه شود، تاكنون بررسي رفتار كاركنان در سازمان هاي رسانه اي در قالب يك فصل از كتاب هاي مرتبط با مديريت رسانه ارائه مي‌شد. در كارهاي كساني مانند ژان دوبلان ويكس (2004) آلن بي آلباران (2008)، سي سورس و بارون (2010)، هاليفيلد (2010) و چارلز و برون (2016) و... بخشي را به عنوان نيروي انساني در سازمان هاي رسانه اي شاهد بوديم. كارهاي گفته شده به موضوع نيروي انساني به طور عام و بيش از همه بر ضرورت و اهميت نيروي انساني در سازمان هاي رسانه اي مي‌پرداختند. به ادعاي نگارنده، كتاب" تعهد كاركنان در مديريت رسانه "از استاوروس گرجياس، اولين كتاب رفتارسازماني تخصصي در حوزه مديريت رسانه است كه به طور مستقل چاپ مي‌شود. اين كتاب با تمركز بر مطالعات موردي كه در سازمان هاي رسانه اي انجام شده در شش بخش ارائه شده است. مفهوم اصلي و كليدي كه در اين كتاب مباحث حول آن شكل مي‌گيرد، خلاقيت و تعهد سازماني است كه با توجه به اهميت آن در سازمان هاي رسانه اي، در هر فصل نويسنده تلاش مي‌كند مسير رسيدن به خلاقيت سازماني يا كاركرد آن در ايجاد تعهد به سازمان رسانه اي و ... را با استناد به مطالعات موردي مورد بحث قرار دهد.
    اين كتاب به محدوده اي خاص از موضوعات رفتار سازماني مي‌پردازد اما مي‌توان گفت اين موضوعات كليدي ترين موضوعات رفتار سازماني در سازمان هاي رسانه اي است. به موضوعاتي مانند خلاقيت، تعهد، ارتباطات و ... كه موضوعات اصلي در اين حوزه محسوب مي‌شوند در اين كتاب به خوبي بررسي شده است. نويسنده كتاب تلاش داشته تا با استناد به مطالعات مورد شواهدي براي مباحث نظري ايجاد كند كه اين خود ارزشمند بوده و در كارهاي قبلي اين حوزه كمتر ديده مي‌شود.
    در بخش اول كتاب گرجياس، به چگونگي توسعه تئوري مديريت رسانه مي‌پردازد و يك روند تاريخي از شكل‌گيري تعاريف و مفاهيم اين حوزه ارائه مي‌دهد كه گرچه كامل نيست اما شروع خوبي براي ادعاي اوست كه قصد دارد اثبات كند جاي خالي موضوع نيروي انساني در مطالعات مديريت رسانه احساس مي‌شود و پرداختن به اين موضوع يكي از مسيرهاي توسعه تئوري مديريت رسانه است. نويسنده در فصول مختلف كتاب به اين موضوع مي‌پردازد و به ادعاي خود در هر فصل مفهومي ويژه مي دهد، كه مي‌تواند اين مسير را هموار كند.
    در بخش دوم با عنوان" تعهد كارمندان و تغييرات سازماني[1]"، نويسنده تغيير در سازمان هاي رسانه اي را كه از جمله لوازم مقابله با محيط رقابتي اين سازمان ها است، بيش از هر چيز منبعث از خواست و فعاليت مديران مياني سازمان هاي رسانه اي مي‌داند كه با راهبردهايي مانند ايجاد معنا[2] مي‌توانند كاركنان را با اهداف رقابتي سازمان همراه كنند. وي فرايند هاي تنش زدا و كاهش استرس را در تغييرات سازماني موثر دانسته و در اين مسير مي‌توان كار وي را متاثر از لاچر و لوييس (2009) دانست.
    در بخش سوم كتاب، با عنوان" فرايندهاي ارتباطي جهت رسيدن به تعهد كاركنان[3]"، نويسنده شكل گيري فرايند هاي ارتباطي منعطف و باز را يكي ديگر از راه هاي افزايش تعهد كاركنان به سازمان رسانه اي مي‌داند و دال مركزي اين ادعا بر اين موضوع پايه ريزي شده كه اگر كاركنان درگير مسائل مديريتي شوند، ارتباطات با مديران باز باشد و آنها اطلاعات شفاف دريافت كنند، در نتيجه تعهد به سازمان بالا خواهد رفت. نويسنده اين موضوع را به كار كساني مانند (Morgan &; Lewis،Schmisseur، & Weir، 2006; Zhang &Bartol، 2010) متصل مي‌كند.
    در بخش چهارم كتاب با عنوان " تدابير و ترتيبات سازماني براي مشاركت در جهت تعهد كاركنان[4]" نويسنده به بررسي اجمالي تاريخچه توانمندسازي،مشاركت و تعامل در جهت تغييرات موفق و همچنين فهم مديران از تعهد كاركنان مي‌پردازد، و براي اين هدف بيش از همه به كارهايي مانند دترت و باريس (2007)، تنجيرالا (2008) و سيبرت (2011) اشاره مي‌كند.
    در بخش پنجم كتاب با عنوان "تعهد كارمندان و بروز خلاقيت[5]" نويسنده، چگونگي شكل گيري خلاقيت در سازمان هاي رسانه اي را به عنوان اساسي ترين ابزار كار در اين سازمان ها مورد بررسي قرار مي‌دهد. وي خلاقيت را حاصل فرايند مشاركت نظري و عملي در تصميم گيري ها مي‌داند و با استناد به مطالعه ميداني زيانگ و بارتول (2010) و همچنين جانسون (2011) مباحث خود را پيش مي‌برد.
    در بخش ششم كتاب،خلاقيت كاركنان موضوع اصلي است كه با بخش هايي مانند: درگيري هاي احساسي كاركنان با اهداف سازماني، اعتماد به نفس كاركنان و ... پوشش داده شده است. در اين بخش نويسنده اصلي­ترين چالش براي شكل گيري خلاقيت در سازمان رسانه اي را عدم وجود خودآگاهي كاركنان از توانايي هاي خود دانسته است.
    گرچه اين كتاب مباحث نظري خوبي ارائه كرده و توانسته مطالعات ميداني مرتبط با آن را در هر بخش ارائه دهد اما ارتباطي از نوع چارچوب مفهومي بين اين دو سطح را به خوبي نتوانسته ايجاد كند. با اين حال چنين كاستي از اهميت مطالب اين كتاب نمي‌كاهد، چراكه حوزه رفتار سازماني در مديريت رسانه در آغاز راه است و بسيار نيازمند كارهاي شبيه به كتاب گرجياس مي‌باشد.
    در پايان، لازم است يادآوري كنم؛ مطالعه كتاب " تعهد كاركنان در مديريت رسانه " از گرجياس، براي همه كساني كه در حوزه رفتار سازماني در سازمان هاي رسانه اي چه به صورت نظري و چه به صورت عملي درگير هستند، خصوصا دانشجويان مفيد و مناسب است. گر چه متن كتاب در فصل هايي روان نيست و پراكندگي مطالب در بخش هايي مشهود است اما اين كتاب توانسته سهم خوبي در پيشبرد ادبيات حوزه رفتار در سازمان هاي رسانه اي رسانه ايفا كند.
    
    
     مشخصات كتاب:
    
    Employee Engagement in Media Management
    
    Creativeness and Organizational Development
    
     Edited by Stavros Georgiades
    
    London،Springer، 2015، 127 pp
    
    ISBN: 978-3-319-16216-4
    
    
    [1]- Employee Engagement and Organizational Change
    
    [2]- sense making
    
    [3]- Communication Process to Achieve Employee Engagement
    
    [4]- Organizational Arrangements for Participation Leading Towards
    
    [5]- Employee Engagement Implementation Leading TowardsEmployee Creativity
    
     

View: 289 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.hamshahritraining.ir/news-3918.aspx
مطالب ديگري از همين نويسنده:
مروري بر كتاب همگرايي رسانه‌اي


 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي زيست پزشكي طب توليد مثل
شماره 2 (پياپي 109)
 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است