|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

ارتقاي سواد رسانه اي در فضاي مجازي با فرهنگ سازي مناسبmagiran.com: ارتقاي سواد رسانه اي در فضاي مجازي با فرهنگ سازي مناسب
 
 

 ايرنا 4/12/95
نگاه فرهنگي- اجتماعي روزنامه ها
ارتقاي سواد رسانه اي در فضاي مجازي با فرهنگ سازي مناسب


    تهران- ايرنا- «فضاي مجازي راهي براي گسترش ايده ها و نظريه هاي نوين»، «بررسي بحران ريزگردها و گرد وغبار در جنوب كشور» و «فقرزدايي در گرو توانمند سازي گروه هاي هدف» از جمله مهمترين موضوع هاي اجتماعي و فرهنگي محسوب مي شود كه برخي روزنامه هاي چهارشنبه چهارم اسفند 1395 به آنها پرداخته است.
    مطبوعات كشور به طور روزانه مهمترين و برجسته ترين رخدادهاي داخلي و خارجي را پوشش مي دهند. اين در حالي است كه بخش زيادي از خبرها، يادداشت ها، گزارش ها، گفت و گوها و ... به انعكاس شرايط اجتماعي و فرهنگي جامعه اختصاص مي يابد؛ موضوعي كه توجه ويژه به آن اهميتي فزاينده دارد.
    گروه اطلاع رساني ايرنا؛ موضوع هاي يادشده را كه انعكاس قابل توجهي در روزنامه هاي صبح چهارشنبه داشت؛ با هدف آگاهي بخشي و اطلاع رساني بررسي كرده است.
    
    
     ** فضاي مجازي راهي براي گسترش ايده ها و نظريه هاي نوين
    امروزه با گسترش اينترنت و فضاهاي شبكه اي در كشور لزوم امنيت براي فعاليت در اين فضاي مجازي بيش از پيش احساس مي شود. ترس و بيم از تخريب مباني اخلاقي و اجتماعي و نداشتن امنيت رواني و فرهنگي ناشي از هجوم اطلاعات آلوده و مخرب از راه اينترنت و فضاهاي مجازي واكنشي منطقي است، زيرا در هر جامعه اي چارچوب هاي اطلاعاتي خاصي وجود دارد. هر نوع اطلاعاتي كه اين حد و مرزها را از ميان بردارد، مي تواند سلامت و امنيت جامعه را به خطر اندازد. اهميت اين موضوع سبب شد تا روزنامه هاي صبح امروز در يادداشت ها و گزارش هايي به آن بپردازند.
    روزنامه «قانون» در يادداشتي با عنوان « قوانيني براي حمايت از كاربران فضاي مجازي» آورده است: با پيشرفت تكنولوژي و گسترش دنياي مجازي، نياز تمامي آحاد جامعه به دنياي الكترونيك و برقراري نظم در اين فضا افزايش يافت. پس بدين لحاظ با توجه به نياز مردم به ابزارهاي الكترونيكي، قانون‌گذار نيز در پي برقراري نظم در فضاي مجازي در اين زمينه قوانيني را تدوين و تصويب كرد. در اين راستا بايد گفت فضاي مجازي نه تنها دنياي حقيقي را تحت شعاع قرار داده بلكه حقوق و حقوقدانان نيز از تشعشعات اين قوانين فيلتر نبوده و اتفاقا نقش اساسي را براي اجراي صحيح اين قوانين بر دوش دارند و به نوعي بايد گفت در جدال با اين فضا هستند. بحث قوانين الكترونيكي از جمله قانون تجارت الكترونيك، براي اولين بار در قانون نمونه آنسيترال مطرح شد و به دنبال انتشار اين قانون براي اولين بار در كشورهاي توسعه يافته، به صورت قانون ملي در آمد.
    قانون‌گذار ما نيز در سال 1382 با تصويب قانون تجارت الكترونيك و در سال 1388 با تصويب قانون جرايم رايانه اي و در سال 1393 با تصويب قانون دادرسي الكترونيكي و ساير قوانين الكترونيكي، اهتمامي چشمگير در برقراري نظم در اين فضا داشت.بنابراين هدف قانون‌گذار از تصويب اين قوانين ،حمايت از افراد بوده و با مطالعه دقيق اين قوانين درمي‌يابيم كه در رويه امروزي، اين هدف در عمل به وقوع پيوسته‌است.
    عبدالله سمامي وكيل دادگستري و مدرس دانشگاه در ادامه اين يادداشت نوشت: قانون تجارت الكترونيك و قانون تجارت و قانون جرايم رايانه ‌اي تحت عنوان 3 قانون مستقل مطرح شده و هر كدام مسائل متفاوت و مستقلي را دربردارند. اين پندار غلط را بايد از ذهن دور كرد كه قانون تجارت الكترونيك را بنابر ظاهر نامش همانند قانون تجارت بدانيم و با اين فرض، اين قانون را مطالعه كنيم كه تنها مباحث تجاري در آن مطرح شده، زيرا اين قانون برخلاف عنوان آن، عام تر از قانون تجارت بوده و ساير روابط را اعم از رابطه تجار و غيرتجار و مسائل ماوراي تجارت را در برمي ‌گيرد.قانون جرايم الكترونيك نيز حول محور جرم، مانور چنداني نداده و با تصويب قانون جرايم رايانه ‌اي، جرم انگاري در فضاي مجازي موسع‌ تر شده ‌است. جرايمي مانند جعل الكترونيكي، كلاهبرداري رايانه ‌اي و نشر اكاذيب و ... در قانون جرايم رايانه ‌اي شناخته شد و درقانون تجارت الكترونيك نيز بيشتر به مباحث ادله استنباط در فضاي مجازي پرداخته شد.
    روزنامه «ايران» در يادداشتي با عنوان «چند صدايي اخلاقي در دنياي مجازي» نوشت: امروزه دستيابي مردم جهان به اطلاعات و ارتباطات همزمان در دنياي مجازي به تعريفي جديد از «جهاني‌شدن» منجر شده است؛ گويا در اين كلانشهر سايبري همه مرزهاي زماني و مكاني از ميان برداشته شده ‌اند و آنچه اصالت دارد ارتباط انسان‌ها با يكديگر است. گستردگي و تنوع ارتباطات در اين دنياي سايبري، اهميت نظريه ها و عملكردهاي اخلاقي را بيش از پيش به نظريه پردازان گوشزد مي كند. در عصر كنوني، فناوري‌ هاي ارتباطي ديجيتال فرصتي برابر در اختيار جوامع مختلف قرار داده‌اند تا شئون گوناگون فرهنگي از جمله نگرش‌ها و رفتارهاي اخلاقي شان را در معرض افكار و ارزيابي‌هاي ديگران قرار دهند.
    در ادامه اين يادداشت كه به قلم مريم صانع پور انتشار يافت، آمده است: من در كتاب «چند صدايي اخلاقي در دنياي مجازي» كه به تازگي از سوي انتشارات پژوهشگاه علوم‌ انساني و مطالعات فرهنگي منتشر شده است به تبيين و تحليل نگرش هاي اخلاقي جوامع مختلف پرداخته‌ام و به گونه اي استقرايي، برخي اصول مشترك را در ميان فرهنگ‌ هاي مختلف ديني و غيرديني جست‌ وجو و تدوين كرده‌ام تا شايد زمينه زيست اخلاقي و پايبندي به ارزش‌ هاي مشترك انساني موجب گسترش كرامت‌ انساني، نوع ‌دوستي، مسئوليت ‌پذيري و احترام متقابل ميان جوامع مختلف شود كه از طريق فناوري‌هاي جديد ارتباطي با يكديگر در تعامل هستند.
    بر اين باورم كه فراگيري شبكه الكترونيك اطلاعات و ارتباطات در ميان جهانيان فرصت بديعي است كه امكانات بي سابقه اي را در جهت ارتقاي اخلاقي شهروندان كلانشهر دنياي سايبري فراهم خواهد كرد. فرااخلاق مشترك ميان همه جوامع كه براصول و حقوق عقلي فطري مشترك ميان شهروندان دنياي مجازي مبتني است و به ‌صورتي نظام‌ مند برفراز سنت ‌هاي متكثرِ اخلاقي در فرهنگ هاي بومي متنوع قرار دارد. اخلاق‌ هاي فرعي، متكثر و درون ‌فرهنگي؛ كه براساس هويت‌هاي بومي، به حقوق و ارزش‌ هاي انساني توجه مي‌ كنند؛ اخلاق ميان ‌فرهنگي؛ كه با مطالعه تطبيقي ميان نظام ‌هاي مختلف اخلاقي و با جهت‌گيري به سمت اطلاعات فناوري‌شده، زمينه ‌هاي احقاق حقوق انساني و ترويج ارزش‌هاي اخلاقي را در ميان شهروندان كلانشهر سايبري فراهم مي ‌كند.
    روزنامه «صبح نو» در يادداشتي با عنوان «مناظرات آنلاين» كه به قلم محمد معماريان نگاشته شد، آورده است: مناظره يعني گفت ‌و شنود معمولاً دوطرفه يا گاهي چند طرفه براي تبيين و تشريح موضع هريك كه اغلب پيش چشم ناظران، خواه عموم مردم يا داوران متخصص، صورت مي‌گيرد. ردپاي مناظره را مي‌توان تا قديمي ‌ترين آثار از تاريخ مكتوب بشر دنبال كرد چرا كه همواره موضع‌ هاي ناهمخواني در مسائل مختلف بوده كه براي رسيدن به تفاهم، درك يكديگر يا اقناع مخاطبان، با هم رقابت مي‌كرده‌اند. در دوران باستان، روايت ‌هاي مناظرات مهم و تأثيرگذار در حافظه شفاهي مردم مانده يا به ‌واسطه كتاب‌هايي كه روايت دقيق يا دراماتيك يا شاعرانه از مناظرات ارائه مي ‌دادند، به‌ دست هم ‌نسلان و نسل ‌هاي آتي مي ‌رسيد. فناوري‌ هاي نوين ارتباطي و اطلاع‌ رساني، قواعد بازي را متحول كردند.
    در ادامه اين يادداشت مي خوانيم: با دسترسي به موتورهاي جست ‌و جو و طيف وسيع اطلاعات عمومي، «حافظه قوي» جاي خود را به «مهارت جست‌ و جوي اينترنتي» داده است. ابهام موجود در هويت‌هاي مجازي و توجه بالقوه كاربران به هر سُخن نغز و سنجيده‌اي هم بالقوه مانع از آن مي‌شود كه سرمايه اجتماعي فرد در فضاي واقعي بتواند وزني براي گفته‌ هاي مجازي وي فراهم كند. امكان انتخاب پلت ‌فرم مناظره، دست كاربران را براي انتخاب وضعيتي كه در آن قوي ‌ترند باز كرده است و ميزان بهره‌مندي از سخت‌ افزار و زيرساخت ارتباطي هم يك عامل تعيين ‌كننده ديگر در اين ميدان شده است. با اين توصيفات، شايد بتوان مدعي شد كه فناوري ‌هاي جديد ارتباطي، سير تدريجي تحول مناظره را به‌ هم زده و عرصه مناظره را از بيخ‌ وبُن تغيير داده و فضاي آشوب ‌ناكي رقم زده ‌اند؛ آشوبي كه شايد يك مصداق آن، انتخاب نخستين «رييس‌ جمهور توييتري» دنيا باشد.
    
    
     ** بررسي بحران ريزگردها و گرد وغبار در جنوب كشور
    كشور ايران روي كمربند گرد و خاك جهان قرار دارد، بنابراين پديده گرد و غبار در كشور امر جديدي نيست. خشكسالي هاي اخير، تغيير در رژيم هيدرولوژيكي منطقه با احداث سدها، كانال هاي انحرافي، تغيير الگوي مصرف، تغيير الگوي كشت و تغييرات اقليم آثار سوء اين پديده را افزايش داده است. از تاثيرات اين خشكسالي ها در خوزستان، تغييرات آب و هوايي و افزايش آلاينده ها و گرد و غبار در هوا بوده كه مشكلات عديده اي را براي مردم استان ايجاد كرده است به گونه اي كه روزنامه هاي امروز در گزارش ها و مطالبي اهميت رسيدگي به اين موضوع را از نظر گذراندند.
    روزنامه «ايران» در گزارشي با عنوان « سال ‌هاست خاك مي ‌خوريم» به واكاوي سخنان شهروندان اهوازي و آباداني درباره ريزگردها پرداخت و نوشت: «فشار آب كم شد پمپ خريديم، آب شور شد دستگاه تصفيه خريديم، ريزگرد اومد فيلتر هوا خريديم، تازگي ‌ها برق مي ‌ره ژنراتور مي‌ خريم.» اين گلايه يك هموطن خوزستاني است كه خودجوش دست به كار شده‌ و فيلم و عكس آلودگي‌ هواي اهواز را در شبكه‌ هاي اجتماعي منتشر مي‌كند. حق هم دارد؛ هواي اهواز و آبادان و خرمشهر هفته‌ اي قابل تنفس است و هفته بعد غلظت ريزگردها آنقدر بالا مي‌رود كه چشم چشم را نمي‌بيند و نفس‌ها تنگ مي‌شود. حالا كار از هفته و ماه به روز كشيده. روزهاي پنجشنبه و جمعه گذشته خوزستان يكي از بهترين روزهاي خود را تجربه كرد. كيفيت هوا در وضعيت پاك پاك بود ولي 48 ساعت بيشتر دوام نياورد و ريزگردهاي مزاحم خارجي آسمان خوزستان را به تسخير درآوردند.
    هجوم ريزگردها به استان ‌هاي جنوبي و جنوب‌غرب، پديده جديدي نيست ولي استمرار آن مردم اين مناطق را عاصي كرده‌، طوري كه خيلي‌ها براي رهايي از چنين وضعيتي، به استان‌ هاي ديگر مهاجرت كرده‌اند و اين موج با ادامه بحران، شايد شدت بيشتري هم پيدا كند.
    در ادامه اين گزارش كه به قلم حميد حاجي پور منتشر شد، مي خوانيم: حرف‌هاي عبيد را جوان بيست و چند ساله ‌اي به نام «سهيل»، مغازه ‌داري كه جلوي در ايستاده و چند دقيقه ‌اي گوشش به حرف ‌هاي ماست، تأييد مي‌كند و مي ‌گويد: «خوزستان سال‌هاست از گرد و خاك و نبود امكانات رنج مي‌برد. كو گوش شنوا؟ نفت و گاز و گندم از اينجا مي ‌رود ولي به رفاه و سلامت مردم توجه نمي‌ كنند. 10 سال است گرد و خاك خوزستان را گرفته ولي نمي‌ دانم چرا كاري نمي‌كنند؟» تصويري كه شايد ذهن خيلي ‌ها را درگير كرده آب گل‌آلودي است كه بارها در شبكه‌هاي اجتماعي منتشر شده‌ است. برخي از مردم اهواز مي‌گويند آبي كه از شير بيرون مي‌آيد مشكل خاصي ندارد جز اينكه كمي شوري دارد ولي عده‌اي هم از آب گل‌ آلودي شكايت مي‌كنند كه حتي به درد حمام و شستن ظرف هم نمي ‌خورد. اما ريزگردها؛ ريزگردهايي كه از عراق آمد باعث حساسيت‌هاي پوستي و تنفسي شديدي شد و كار خيلي‌ها را به بيمارستان كشاند. ريزگردهاي داخلي اين‌طور نيست. تجمع مردم در مقابل استانداري به همين‌خاطر بود كه با مطالبه بخشي از درآمدهاي نفتي كه بايد به استان‌مان اختصاص پيدا كند بتوانيم با چنين معضلي مقابله كنيم.
    روزنامه «شرق» در گفت و گويي با عنوان « مجادله با ابتكار مقابله با گرد و غبار» سخنان معصومه ابتكار رئيس سازمان محيط زيست را از نظر گذراند و نوشت: چرا هيچ كاري نمي‌كنيد؟ پس ابتكارتان كجاست؟ چرا گرد و غبار فقط در كشور ما مي‌آيد؟ تمامش حرف و حرف، پس نتيجه كو؟ چرا گرد و غبارها تمام نمي‌شود؟ چرا خوزستان را فراموش كرده‌ايد؟ هيچ‌كس به فكر خوزستان نيست و... . اينها و سؤالاتي ديگر بخشي از اصلي‌ترين دغدغه‌هاي منتقدان و مخالفان سازمان محيط زيست در زمينه گرد و غبارهاي خوزستان است. با رصد بسياري از نظرات و مطالب منتشر‌شده در رسانه‌ها - چه بخش اخبار و چه بخش نظرات مردمي- و همچنين شبكه‌ هاي اجتماعي، بيشترين موضوعاتي كه هرازگاه با داغ ‌شدن موضوع گردوغبارها مطرح مي ‌شود، سؤالات و انتقاداتي از اين جنس است.
    در ادامه اين گفت وگو آمده است: ‌خانم ابتكار از وضعيت خوزستان خبر داريد؟ مي‌دانيد آنجا گردوغبار آمده است؟ شما مگر رئيس محيط زيست نيستيد؟ چرا نمي‌رويد خوزستان و براي آنجا كاري نمي‌كنيد؟ بيشترين سفرهاي استاني كاري من و معاونان و مديران سازمان حفاظت از محيط زيست در دوره دولت يازدهم، به استان خوزستان بوده است. بيشترين توجه از نظر وقت، اعتبارات، تجهيزات و مسئوليت‌هايي هم كه در اين دوره ما داشتيم، در مسائل مربوط به آلودگي هوا، مسائل مربوط به مقابله و پايش گردوغبار و مسائل مرتبط با احياي تالاب‌ها بيشترين ميزانش متوجه استان خوزستان بوده است.
    ‌اتفاقا به گفته كارشناسان يكي از راهكارهاي حل مشكل گرد وغبار همين مالچ ‌پاشي است. چرا كانون‌هاي گردوغباري را مالچ ‌پاشي نمي ‌كنيد كه مشكل حل شود؟ اتفاقا در همين زمينه كارگروهي تشكيل داديم براي بررسي انواع مالچ ‌هايي كه ممكن است براي حل اين بخش از مشكل به درد بخورد و تاكنون ٧٣ يا ٧٤ مورد مالچ اختراعي، بيولوژيك و نوآورانه را كه شركت‌ها، مؤسسات و دانشگاه ‌ها پيشنهاد داده‌اند ما در آن كارگروه مورد بررسي قرار داديم. مشكلات اين مالچ ‌ها اين است كه تا الان متأسفانه هيچ‌ كدام آنها به اندازه ‌اي كه مالچ نفتي كاربرد دارد كاربري ندارد. مي ‌دانيد كه مالچ نفتي مشكلات محيط ‌زيستي خودش را دارد و ما به عنوان سازمان محيط زيست درباره آن محدوديت ‌هايي داريم؛ اما هيچ‌ كدام از اين مالچ‌هاي جديدِ پيشنهادي نتوانسته‌اند به عنوان گزينه نهايي برگزيده شوند، برخي مشكل ماندگاري دارند و اكثرا بعد از يك دوره‌اي از تابش آفتاب، باد و بارندگي كارايي خودشان را از دست مي‌دهند و بعضا شش ماه بيشتر عمرشان نيست.
    روزنامه «اعتماد» در گزارشي با عنوان « «بحران ريزگردها» در دولت و مجلس» آورده است: مردم صبور و مقاوم خوزستان كه سال‌ هاست، خاطرات دفاع مقدس و آثار به‌ جامانده از آن با نام شهرها و كوچه‌ هاي ‌شان در ذهن هر ايراني تداعي مي‌شود، اين روزها مورد تهاجمي ديگر واقع شده‌اند. تهاجمي كه اين ‌بار نه از سوي نيروهاي خارجي، بلكه براثر كم ‌توجهي ‌هاي ساليان دراز، آواري از غبار و آلاينده‌ ها را بر سر آنها فرو مي‌ريزد. خوزستاني كه با رودهاي پرآب و دشت ‌هاي حاصلخيز و منابع غني زيرزميني خود، به واقع قلب ايران بود، اين‌روزها چونان آينه ‌اي خاك گرفته، حتي از رسيدن نور خورشيد هم محروم است و در بسياري از شهرهاي آن، آب شرب به آساني در دسترس نيست و حالا بي‌برقي و ديگر مشكلات نيز بر اين وضع اضافه شده است. ديدن چنين وضعي در سرزمين زرخيز خوزستان، براي هيچ‌ يك از شهروندان ايراني قابل تحمل نيست و ما نمايندگان مردم در مجلس نيز از اينكه هر روز نظاره‌گر اخبار و تصاوير غيرقابل تحمل خوزستان عزيز هستيم، از يك سو غمگينيم و از سوي ديگر، خود را شرمسار مردم نجيب اين ديار مي‌دانيم.
    در ادامه اين گزارش مي خوانيم: بعد از پيام رهبر انقلاب مبني بر رسيدگي فوري به مشكلات خوزستان با اين سخن كه «مسوولان وظيفه دارند كه به اين مشكلات رسيدگي كنند و اگر كسي به فكر مردم باشد، نمي‌تواند در مقابل مسائل دشوار خوزستان راحت بماند و اين وظيفه قطعي، فوري و هميشگي حكومت‌هاست كه به فكر مردم باشند» و جلسه وزرا و معاون اول رييس‌ جمهور و پيام شخص رييس ‌جمهور مبني بر رسيدگي به مشكلات خوزستان، فراكسيون اميد مجلس نيز در اطلاعيه ‌اي، خواستار اقدام فوري دولت براي ارسال لايحه حل مشكل ريزگردها به مجلس شد.
    روزنامه «حمايت» در يادداشتي با عنوان « زنگ خطر در بافت زيست ‌محيطي خوزستان» مي نويسد: خطر تبديل كانون ‌هاي گرد و غبار خوزستان به عرصه ‌هاي كويري درحالي محيط زيست اين استان را تهديد مي‌كند كه مدت ‎هاست ساكنان جنوب غرب كشور به اجبار ميزبان ريزگردها شده‌اند و به نظر مي‌رسد در سايه كم‌ توجهي‌ ها همچنين در غيبت تصميمات موثر و به موقع به تدريج زندگي آنها را مختل كرده است. هرچند كه اكنون خبر از عزم ساير بخش‌ ها حتي شهرها براي حل مشكلات اين استان مي‌رسد.
    در ادامه اين يادداشت آمده است: افزايش ميزان ريزگردها به 70درصد حدمجاز، غلظت 97درصدرطوبت هوا، زمين‌گير شدن شبكه برق در اثر طوفان خاك، قطعي چند باره آب، برق حتي اينترنت همه و همه رخدادهايي است كه اين روزها شهروندان شهرهاي مختلف خوزستان با آن مواجه هستند. آن هم در شرايطي كه طبق اظهارات علي اژدري، مديركل سازمان زمين شناسي و اكتشافات معدني منطقه جنوب غرب كشور، بيش از 90درصد كانون‌ها در محيط‌هاي سبخايي و شوره ‌زارها واقع شده‌اند كه اگر براي آن‌ها اقدامي نكنيم، همه اين عرصه‌ها به كوير و شوره‌زار تبديل مي‌شوند. زنگ خطري جديد كه حكايت از احتمال بحراني‌تر شدن شرايط پنجمين استان پرجمعيت ايران و مركز توليد نفت و گاز ايران با ادامه روند برنامه‌ريزي‌هاي كنوني متوليان محيط زيست كشور دارد.
    روزنامه‌ «اعتماد» در يادداشتي با عنوان « 8نكته و سوال مهم پيرامون بحران ريزگردها» نوشت: يرامون مشكل حاد و بزرگ ريزگرد‌هاي خوزستان سخن و سوال بسيار است، اما چند نكته مهم وجود دارد كه پرداختن به آنها ضروري مي‌نمايد: بيش از 10 سال است كه پديده گردو غبار چندين استان كشور از جمله خوزستان را درگير خود ساخته است، چرا تاكنون گام‌هاي بلند وقاطع و موثري براي رفع اين مشكل برداشته نشده است ؟ اگر گفته شود بخشي از اين معضل منشا خارجي دارد آيا در تمام اين سال‌ ها آن قسمت كه منشا داخلي داشته است كاملا برطرف شده است؟
    چرا در بسياري از زمينه‌ها بلكه همه مشكلات و معضلات حتما بايد كارد به استخوان برسد واوضاع بحراني شود تا مسوولان در دقيقه 90 آستين بالا بزنند و وارد ميدان حل مشكل شوند؟ چند ده و چند صد نمونه را بياوريم كه ما ايرانيان شديدا به اين رفتار خو كرده‌ايم و حوادث سنگين و دلخراش هم نتوانسته است اين رفتار مالوف ما را برطرف سازد؟
    در ادامه اين يادداشت كه به قلم جعفر گلابي نگاشته شد، آمده است: دو روز پيش معاون اول رييس‌ جمهور طي نامه ‌اي وبا مصوبه هيات دولت مبلغ 30 ميليارد تومان براي اجراي برنامه كوتاه‌ مدت تثبيت كانون ‌هاي بحراني گردوغبار با منشا داخلي استان خوزستان در سطح 30 هزار هكتار، در اختيار وزارت جهاد كشاورزي قرار داده تا برابر قوانين و مقررات مربوط هزينه شود. آيا واقعا با اين مقدار پول حتي به ‌صورت كوتاه ‌مدت مشكل حل مي ‌شود؟ اگر جواب مثبت است چرا تاكنون اين بودجه كم اختصاص نيافته است و اگر پاسخ منفي است چه بايد بشود و مردم خوزستان چگونه زير توفان بحران بايد قرار گيرند كه بودجه لازم در اين زمينه تخصيص يابد؟
    
    
     ** فقرزدايي در گرو توانمند سازي گروه هاي هدف
    مساله فقر در ايران از ابعاد مختلفي بررسي و كنكاش شده است. با بررسي تمامي مطالعات صورت گرفته درباره پديده فقر در كشور چه از منظر متدولوژيكي و چه از منظر كاربردي (سياست هاي اجرايي) مشاهده مي شود كه با وجود تمامي دستاوردهاي علمي و نظري در اين حوزه هنوز در نوع مواجهه و حل اين معضل اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي ناموفق بوده و با چالش هاي بسياري روبرو است. تشكيل كميته ملي فقرزدايي با عضويت نمايندگاني از دولت، بخش خصوصي و نهادهاي مدني جهت ساماندهي برنامه هاي فقرزدايي لازم و ضروري است. اهميت اين موضوع سبب شد تا روزنامه هاي امروز در گزارش ها و يادداشت هايي به آن بپردازند.
    روزنامه «كسب و كار» در گزارشي با عنوان « فقرزدايي از مسير كارآفريني»‌ از فرهنگ غلط مبارزه با فقر به ارايه گزارشي پرداخت و نوشت: ماهانه 15 ميليارد تومان صدقه در كشور جمع مي‌شود با اين حال آمار اين ميزان صدقه و شيوه مصرف آن نتوانسته جوابگوي نياز جمعيت به قول معروف فقير باشد چرا كه به گفته وزير كار فقرزدايي با شيوه صدقه ‌اي جواب نمي‌دهد و پيامد آن چيزي جز راكد ماندن در شرايط بحراني مشكلات و دغدغه‌هاي اقتصادي نيست. هر متكدي طبق آماري كه تاكنون اعلام شده ماهيانه 3 ميليون تومان درآمد دارد كه اگر بخواهيم با اين نگرش درآمد ماهيانه كساني كه از اين شيوه به صورت متمركز كسب درآمد مي‌كنند را محاسبه كنيم سر از درآمدهاي نجومي درمي‌آوريم. با اين وجود آنچه شايد مهم‌تر از بحث تكدي‌گري به نظر برسد، فرهنگي است كه مردم نسبت به پرداخت صدقه و كمك به فقرا دارند.
    در ادامه آمده است:‌ به گفته برخي از كارشناسان گاهي مفهوم صدقه با تن‌پروري و تنبلي خلط مي‌شود و بدتر اينكه پول بي‌زحمت صدقه خيلي‌ها را به سمت مشاغل كاذب وكاسبي ‌هاي غيرقانوني وسوسه مي‌كند و همين منجر شده در طي ساليان اخير بازار متكديان و كاسبي ‌هاي غيرمجاز از اين طريق افزايش پيدا كند. اين درحاليست كه پول ‌هاي صدقه ‌اي مي‌توانست در جهت كارآفريتي و اشتغالزايي باشد يا بتواند گرهي از مشكلات كنوني كشور بگشايد. برخي كشورها كه فقر بيشتري نسبت به ايران دارند، عبارتند از: برزيل با 10.8 درصد، الجزاير با 23.6 درصد، هند با 68.7 درصد، پاكستان با 60.2 درصد، زامبيا با 86.6 درصد، چين با 27.2 درصد، غنا با 51.8 درصد، اندونزي با 43.3 درصد، و تاجيكستان با 27.7 درصد. از جمله كشورهايي كه فقر كمتري نسبت به ايران دارند نيز مي‌توان به آرژانتين با 2 درصد، روسيه با 2 درصد، تركيه با 4.7 درصد، و تايلند با 4.1درصد اشاره كرد.
    روزنامه «قانون» در گزارشي با عنوان «تحصيل ثروت از طريق علم» مي نويسد: شاخص هاي فقر و مقايسه آن با آمارهاي حوزه آموزش نشان مي دهد در كشور ما هنوز علم، ثروت مي آورد. در خانواده هاي فقير به محض اينكه كوچك ‌ترين فشار درآمدي بر آن‌ها تحميل شود اولين چيزي كه از سبد خانوار حذف مي شود آموزش و بهداشت است. اين خانواده‌ها براي تامين نيازهاي اوليه‌شان چاره ديگري ندارند جز اينكه از نيازهايي كه ظاهرا ضرورتي براي شان ندارد كم كنند تا حداقل ناني براي خوردن و سقفي براي ادامه حيات داشته باشند. بدين ترتيب، فقر از نسلي به نسل ديگر به ارث مي رسد! م ركز آمار ايران در يك طرح پژوهشي بررسي مي كند كه تحصيلات چه تاثيري بر درآمد دارد؟ در اين طرح پژوهشي نشان داده شده كه در دهك اول 34 درصد سرپرست خانوارها بي‌سواد هستند و اين عدد وقتي به دهك دهم خانوارها مي رسد به رقم 5 درصد رسيده و كاهش مي يابد. دهك اول شامل اقشار كم درآمد جامعه است و به ترتيب، هرچه به دهك هاي بالاتر مي‌رسيم ميزان بهره مندي خانوارها ازنظر درآمدي افزايش پيدا مي كند. درواقع در دهك هاي اول كه درآمد كمتري دارند به‌لحاظ بهره مندي از سواد نيز در سطح پايين تري قرار دارند. به عبارت ديگر با افزايش سطح سواد، درصد فقر نيز كاهش پيدا مي كند، به‌طوري كه خانوارهاي با سرپرست بي‌سواد بيشترين درصد فقر را دارا هستند.
    در ادامه اين گزارش مي خوانيم: پژوهش ها نشان مي دهد حتي در مشاغلي كه نياز به تحصيلات نيست، وجود تحصيلات باعث دستيابي به درآمد وسطح رفاه بيشتر مي‌شود. در واقع برنامه ريزان در سطح سياست‌گذاري اگر به دنبال فقرزدايي در جامعه هستند بايد بدانند با سرمايه‌گذاري در آموزش مي توان به فقرزدايي دست پيدا كرد. يكي از ضرورت هاي هر برنامه توسعه اي، توجه ويژه به مساله فقر است.
    روزنامه «اطلاعات» در گزارشي با درج عنوان « حاشيه نشيني و فقر» به كنكاش موضوع حاشيه نشيني در اطراف كلانشهرها و راه هاي مقابله با آن پرداخت و نوشت: به نظر مي رسد استفاده از تجربه هاي كشورهاي مختلف جهان در ارايه راهكارهاي مهار حاشيه نشيني به عنوان يك پديده اجتماعي و به حداقل رساندن آن، موضوعي است كه با اندك بررسي،مي تواند راهنماي مناسبي براي كاهش چالش ها و ناهنجاري هاي خرده فرهنگي اين پديده خواهد بود. اگرچه بايد گفت: چهره حاشيه نشيني دركشورهاي توسعه يافته با كشورهاي رو به توسعه تفاوت زيادي دارد؛ چرا كه اين كشورها براي رفاه حال جمعيت هاي كارگري كم درآمد و بي درآمد، ساخت شهرك هايي با امكانات رفاهي كه كيفيت فيزيكي آن با مركز شهر تفاوت چنداني ندارد را در دستور كار قرار دادند. همچنين شهرداري ها زمين وسيع و حتي واحدهاي آموزشي سيار را در اختيارگروه هاي مهاجر موسوم به «كولي» ها كه به وسيله ماشين‌ و كاروان‌هايشان جابه‌جا مي‌شوند، قرار مي‌دهند. بر همين اساس چهره حاشيه نشيني در اين كشورها، در حال كمرنگ شدن است .
    در ادامه اين مطلب مي خوانيم:‌ توجه به اقتصاد روستاها از طريق شناخت ظرفيت هاي اشتغال زايي و مهارت آموزي متناسب با منطقه و همچنين توسعه درآمد ملي و منابع داخلي از راهكارهاي اصلي مقابله با حاشيه نشيني است. موضوعي كه دولت يازدهم آن را سرلوحه خود قرار داده و با ارايه بسته هاي حمايتي دولت به روستاها و در نتيجه كارآفريني به امر كاهش مهاجرت از روستا به كلان شهرها پرداخته است. شماري از افراد به دليل فقر و به منظور ايجاد آرامش اقتصادي به خريد و فروش مواد مخدر روي مي آورند و به عبارتي شكار مواد مخدر مي شوند. اين افراد به خريد و فروش مواد يا به جرگه معتادان مي پيوندند و با گسترش فعاليت خود به سردسته گروه هاي قاچاق مواد مخدر تبديل مي شوند.
    
    **گروه اطلاع رساني
    خبرنگار: مريم همتي** انتشار دهنده: شهربانو جمعه
    پژوهشم**9117**9131
    *ايرنا مقاله كانالي براي انعكاس مقاله هاي انديشكده ها- پژوهشكده ها- دانشكده ها- مراكز تحقيقاتي و رسانه هاي ايران وجهان*
    Irnaarticle@
     

View: 1569 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.irna.ir/fa/News/82440029/

 

 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مديريت و مهندسي بهداشت محيط
شماره 1 (پياپي 601)
 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است