|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مطبوعات ايران
مقالات و پژوهش ها
قوانين، کتب، آموزش
مطبوعات جهان 
  magiran.com > اخبار و مطالب حوزه مطبوعات و رسانه
 

لنينيسم ترامپيmagiran.com: لنينيسم ترامپي
 
 

 ايرنا 7/12/95

لنينيسم ترامپي

تهران- ايرنا- تقارن يكصدمين سال انقلاب بلشويكي در روسيه (1917) با روي كار آمدن دونالد ترامپ در ايالات‌متحده آمريكا و ادعا‌هايي مبني بر اينكه استيفن بانن، مشاور ارشد و تئوريسين دستگاه سياسي ترامپ، سه سال پيش خود را لنينيست ناميده بود، مباحث تامل‌برانگيزي در مطبوعات و شبكه‌هاي اجتماعي برانگيخت.
    روزنامه دنياي اقتصاد در سرمقاله اي به قلم موسي غني‌نژاد، آورده است: در ششم فوريه 2017 مقاله‌اي در روزنامه گاردين با اين عنوان چاپ شده است: «اينكه بانن مي‌گويد لنينيست است تاكتيك‌هاي جديد كاخ سفيد را توضيح مي‌دهد.»
    اين سخن ممكن است خيلي دور از ذهن به نظر آيد؛ چراكه بانن از نمايندگان جريان راست افراطي جديد يا راست آلترناتيو alt-right را چگونه مي‌توان به لنين، كمونيست انقلابي نماينده چپ ماركسيست ربط داد؟ استيفن بانن نقش مهمي در مبارزات انتخاباتي ترامپ داشت و پس از انتخاب ترامپ به رياست‌جمهوري، مشاور و استراتژيست سياسي ارشد وي شد.
    او در واقع ايدئولوگ دستگاه سياسي ترامپ است و ظاهرا بسياري از شعارهاي افراطي ترامپ و حتي دستور اجرايي جنجالي وي درخصوص ممنوعيت ورود اتباع هفت كشور مسلمان به خاك ايالات‌متحده آمريكا ريشه در انديشه‌هاي بانن دارد. آيا واقعا تاكتيك‌هاي جديد كاخ سفيد ملهم از شيوه‌هاي لنينيستي است يا اين ادعا صرفا ترفندي ژورناليستي و تبليغاتي از سوي مخالفان فكري و سياسي دونالد ترامپ است؟ براي پاسخ به اين پرسش لازم است ابتدا تاكتيك‌هاي سياسي لنين را مدنظر قرار داد.
    لنين در كتاب «دولت و انقلاب» خود بر اين نكته تاكيد داشت كه انقلابيون به محض به‌دست گرفتن قدرت سياسي بايد دستگاه دولتي مستقر را در هم بكوبند. استدلال او اين بود كه اگر اين كار صورت نگيرد بقاياي دستگاه دولتي روابط طبقاتي و ضدانقلابي پيشين را باز توليد مي‌كند و نفس انقلاب را مي‌گيرد.
    اين توصيه را لنين به كار بست. او بلافاصله پس از به‌دست گرفتن قدرت طي كودتايي عليه دولت كرنسكي، در جريان جنگ جهاني اول، ماشين دولتي مستقر را در هم شكست. او اعلام كرد كه همه قدرت دستگاه‌هاي ديوانسالاري به‌جا مانده از دولت تزاري بايد به شوراهاي تحت رهبري حزب كمونيست واگذار شود.
    براي اين منظور تصفيه خونيني در همه نهادهاي حكومتي و نيروهاي نظامي صورت گرفت. به علاوه، در فاصله چند ماه پس از برافتادن حكومت استبدادي تزاري روسيه به‌دست مخالفان معتدل به رهبري كرنسكي، تا قبضه كامل قدرت از سوي بلشويك‌ها به سركردگي لنين، آزادي اجتماعات و مطبوعات در اين كشور برقرار بود. در اين مدت كوتاه بسياري از مطبوعات، عوام‌فريبي‌هاي لنين و وعده‌هاي توخالي وي را مورد انتقاد قرار مي‌‌دادند.
    در مقابل لنين به جاي پاسخ به انتقادها، مطبوعات منتقد خود را عمله‌هاي ضدانقلابيون تزاري و طبقه حاكمه سابق مي‌ناميد. زماني كه لنين قدرت را به‌دست گرفت طبيعتا اين مطبوعات را كه به‌زعم وي خطرناك‌تر از سلاح‌هاي آتشين بودند در فاصله كوتاهي طوري ريشه‌كن كرد كه تا سقوط دولت شوراها در 70 سال بعد نتوانستند سربرآورند. او متخصصان و برگزيدگان را تحقير مي‌كرد و مي‌گفت يك كارگر با آموزش پنج‌روزه مي‌تواند عهده‌دار اداره يك وزارتخانه شود.
    او منتقدان خود را حتي اگر از ميان همرزمان سابق خود بودند دشمنان خلق مي‌ناميد كه مانع تحقق آرمان‌هاي انقلابي هستند. ساده كردن واقعيت‌هاي پيچيده اجتماعي و اقتصادي، دادن وعده‌ها و راه‌حل‌هاي عوام‌پسند از ويژگي‌هاي تاكتيك لنيني براي كسب قدرت، تحكيم و گسترش آن بود.
    او مانند يك سياستمدار پوپوليست تمام عيار در وهله نخست به‌دنبال ايجاد پايگاه سياسي در ميان توده‌هاي عوام و ناآگاه بود و از اين رو به جاي اينكه بر عقل مردم تكيه كند، درصدد استفاده ابزاري از احساسات آنها بود.
    با توجه به اين قرائن و شواهد معناي سخن استيفن بانن كه چند سال پيش خود را لنينيست خوانده بود، روشن مي‌شود. البته بانن اكنون مدعي است كه به ياد نمي‌آ‌ورد خود را لنينيست خوانده باشد؛ اما اين مساله اهميت چنداني ندارد. يكي از شيوه‌هاي لنيني دروغگويي و انكار گفته‌هاي پيشين است. در ثاني حتي اگر او چنين سخناني نگفته باشد عملكرد وي و رهبرش دونالد ترامپ حاكي از شباهت‌هاي انكارناپذير ميان تاكتيك‌هاي سياسي لنيني و اين راستگرايان پوپوليست است.
    ترامپ در طول مبارزات انتخاباتي خود بارها از نظام سياسي مستقر در ايالات‌متحده و طبقه سياسي حاكم در واشنگتن انتقاد مي‌كرد و مي‌گفت آنها با بي‌اعتنايي به مصائب توده‌هاي زحمتكش، تنها به فكر منافع خاص خود هستند. تصفيه‌هاي گسترده در وزارت خارجه و كنار گذاشتن ديپلمات‌هاي حرفه‌اي، بي‌اعتنايي به تخصص در انتخاب وزرا و صاحب‌منصبان دولتي آشكارا حكايت از تاكتيك لنيني درهم شكستن ماشين دولتي پيشين دارد.
    سه روز پس از به قدرت رسيدن ترامپ، استيفن بانن به نيويورك‌تايمز مي‌گويد: «رسانه‌ها بايد خجالت بكشند و شرم كنند و دهانشان را ببندند و فقط گوش كنند... رسانه‌ها حزب مخالفند. آنها اين مملكت را درك نمي‌كنند.» اعلان جنگ ترامپ به رسانه‌هاي رسمي و معتبر نوعي تاكتيك سياسي حساب شده پوپوليستي است تا منزلت آنها را در چشم عامه مردم متزلزل كند. از نظر آقاي مشاور و رئيسش رسانه حرفه‌اي و آزاد معنا ندارد، رسانه‌ها يا دوست مردم هستند يا دشمن مردم. رسانه‌هاي منتقد چيزي جز ابزار حزب مخالف و در خدمت دشمنان مردم نيستند.
    مطابق تاكتيك لنيني، چون مخاطبان اصلي توده‌هاي مردم هستند بايد چهره‌هاي ملموس و مشخصي از جبهه دشمن را هم به آنها نشان داد. اگر انگشت اشاره لنين به كولاك‌ها بود، ترامپ ديواري كوتاه‌تر از مهاجران پيدا نكرده است. ديواري كه او ميان مكزيك و آمريكا مي‌خواهد بكشد در واقع احساسات آنها را مخاطب قرار مي‌دهد و گرنه با هيچ معيار عقلي نمي‌توان چنين ديواري را راه‌حل مشكل بيكاري در آمريكا دانست.
    آنچه چپ و راست افراطي را در تاكتيك‌هاي سياسي به نتيجه يكساني مي‌رساند، مضمون مشترك آنها در كل‌گرايي ايدئولوژيك، بي‌اعتنايي به اصول و مخالفت با آزادي فردي انسان‌ها است. اين هر دو ايدئولوژي افراطي، توده‌هاي انساني را سربازان پياده نظامي مي‌دانند كه سعادتشان در تبعيت از فرمانده فرهمندي است كه بيشتر از همه متخصصان در همه عرصه‌ها مي‌فهمد.
    وعده تحقق اين سعادت به‌صورت برساختن جامعه «نوين» با نفي هرگونه اصول كلي و نظم مستقر داده مي‌شود. ماجراجويي‌هايي كه دولت ترامپ در عرصه داخلي و خارجي آغاز كرده ريشه در ايدئولوژي خطرناكي دارد كه نبايد به سادگي از كنار آن گذشت. لنينيسم منتسب به آقاي مشاور گوشه‌اي از واقعيت اين ايدئولوژي را نشان مي‌دهد.
    
    *منبع:روزنامه دنياي اقتصاد، 1395،12،7
    **گروه اطلاع رساني**1893**9131**انتشار دهنده: شهربانو جمعه
     

View: 677 - Print: - Email:
اين مطلب را در سايت ماخذ آن ببينيد:
http://www.irna.ir/fa/News/82443346/

 

 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مطالعات تطبيقي قرآن و حديث
متن مطالب شماره 10، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است